Temat: Przeglądanie stron w XP

Mam takowy problem. Nie działa mi przeglądanie stron pod XP, niektóre wchodzą a inne (HTTPS) nie. Sprawdzam pingiem jest OK, a w przeglądarce błąd. Poszukałem w necie i wszystkie pomysły nie pomogły. Czas systemowy jest dobry, avast nie znalazł jakowegoś wirusa itd.
Co jeszcze może być ?

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Przeglądanie stron w XP

A jaka przeglądarka? HTTPS czyli chroniony - może wersja certyfikatów wymusza nowszą wersję przeglądarki, która już nie jest wspomagana przez XP? W MS niestety tak może być... A na przykład z FF już dawno miałem kłopot w starych systemach (starsze wersje się instalują, ale część rzeczy nie jest wspomagana).
Inna sprawa - spróbuj doinstalować dot neta w ostatniej wersji dla XP - czasem pomaga, ale... Przymula kompa.
A jak ze stronami z JS?

Sikor umarł...

3

Odp: Przeglądanie stron w XP

XP i internet to jak seks bez gumy w akademikach :x

Tak jak sikor zasugerował - stare certy.

4

Odp: Przeglądanie stron w XP

Przecież nie jest starszy niż Atari i CAB :)

Nie chodzi mi nawet o przeglądanie, ale o aktualizację antyvira, gdyż właśnie nie pobiera uaktualnień bazy wirusów.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Przeglądanie stron w XP

Ale inaczej działa na windzie niż w TOS/MINT/MAGIC. Tu certyfikaty są powiązane z systemem, nie z przeglądarką ;)

Sikor umarł...

6

Odp: Przeglądanie stron w XP

A btw ktory antywir supportuje nadal XPka?

7

Odp: Przeglądanie stron w XP

Norton AV

8

Odp: Przeglądanie stron w XP

Zawsze coś. Choć poza czasem na update av to bym takiej maszyny nie trzymał podłączonej do internetu.

9

Odp: Przeglądanie stron w XP

Trochę dramatyzujesz ... przecież nie wpinasz jej "na żywca" z publicznym IP. Po drodze masz zapewne router z  jakimś firewallem. Co  zatem ma tego XP"dziabnąć" tak samo z siebie aby na stałe go odłączać od Internetu?

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2020-06-02 14:05:12)

10

Odp: Przeglądanie stron w XP

atarixegs napisał/a:

A btw ktory antywir supportuje nadal XPka?

Panda również.

11

Odp: Przeglądanie stron w XP

Mi akurat chodzi o ESET NOD. Na stronie jest informacja, że wersje 6 i niższe od lutego 2020 mogą mieć właśnie problem z certyfikatami i nie pobierać aktualizacji. Tylko że ja mam wersję 9 i jej to nie dotyczy. Coś zatem innego siedzi.
Ściągnąłem inną przeglądarkę i działa, ale nie ma to wpływu na antyvira.

Było miło :) Do widzenia.

12

Odp: Przeglądanie stron w XP

BartoszP napisał/a:

Trochę dramatyzujesz ... przecież nie wpinasz jej "na żywca" z publicznym IP. Po drodze masz zapewne router z  jakimś firewallem. Co  zatem ma tego XP"dziabnąć" tak samo z siebie aby na stałe go odłączać od Internetu?

Jeśli w 2020 ktoś pyta "co może dziabnąć XP za routerem" no to jest tru retro :D

Takie pytania przypominają mi dialogi w stylu:

-Dlaczego nie umyłeś rąk po skorzystaniu z WC?

-Bo mam czystego


;)

13

Odp: Przeglądanie stron w XP

Widzę, że chyba nie zrozumiałeś pytania:

Jeśli w 2020 roku masz komputer wpięty prosto w Internet bez żadnego firewalla, to to nie jest retro ... to jest odwaga.

Dobrze skonfigurowany firewall zabezpiecza przed dostępem do komputera ze świata. Odrzuca wszystkie niezamierzone połączenia. Co miałoby w takim razie zaatakować ten komputer? Samo z siebie.

P.S.
Czy przyjrzałeś się niektórym bankomatom jaki maja system zainstalowany?
https://www.paymentscardsandmobile.com/ … e-is-near/

14

Odp: Przeglądanie stron w XP

Hmm, hmm aż strach się bać jeśli sądzisz, że nic ... :O

Porównanie do bankomatów zdecydowanie nietrafione, chociaż by ze względu na to że w bankomacie user nie używa przeglądarki, który klika po stronach na których są różne różniaste skrypty. Nie mówiąc o tym, że one mają skonfigurowaną połączenia VPN i nie mogą łączyć się gdziekolwiek.

15

Odp: Przeglądanie stron w XP

lopez ... no ale co go może i jak zaatakować jeśli jest za firewallem ... samo z siebie skoro nie wiadomo, że w ogóle istnieje.
Bo na tej samej zasadzie w ogóle należy odłączyć od sieci, bo nawet jeśli nie ma internetu, to program w komórce, która jest w tym samym LAN może go zaatakować.
A to, że używasz przeglądarki i tam są skrypty ... to zupełnie co innego. Ale jeśli masz do tego zainstalowane jakieś oprogramowanie AV, to chyba już mówimy o całkiem innej sytuacji.
Tak samo podatna jest komórka czy komputer z Windows 10 jak i Windows XP. Powiedziałbym, że chyba aktualnie nawet bardziej, bo włamywacze skupiaja sie raczej na współczesnych systemach niż starociach.
Jesli chcesz, to moge Ci zrobic statystyki z paru routerów co atakują boty ... to przykład z jednego gdzie w 11 dni było 3 mln prób przełamania a statystyki sa takie:

Post's attachments

stat.PNG 31.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

Odp: Przeglądanie stron w XP

Bankomaty maja XP jeszcze ale tez banki maja podpisaną umowe np. z TrenMicro na mocy której leci caly patch mgnt.
To nie jest taki sam XP jaki masz na CD w domku nawet po update`ach, oni juz tam maja service pack fyfternasty ;)
Co do firewall'a to jest on zbędny jeżeli chronisz perymetru a masz service`y wyłączone, aaale sztuczka polega na tym że kolega jednak śmiga po stronach a to tam jest główne zagrożenie. Byle jako napisany JS zrobi z tego XPka jesień middle-earth`u ;P

EDIT: aha, i apropo tej wiary w AV ... polecam się doszkolić ;)

Ostatnio edytowany przez drygol (2020-06-02 20:27:28)

17

Odp: Przeglądanie stron w XP

drygol ... piszesz do mnie czy do kogo?
Co do AV, to chyba każdy wie, że to jest jak szczepionka na zeszłoroczną grypę .. zmniejsza szanse ale nigdy nie zabezpiecza w 100%.
Nie rozumiem płaczu nad starym XP skoro mało kto ma jakiekolwiek zabezpieczenie zamontowane w komórce.
A jesli piszesz o jesieni czegostam, to i w Windows 10 możesz to mieć w parę minut. A wystarczy aby jakis Janusz czy Grazynka otworzyli maila od kuriera Kazka albo przejrzeli FV, której nie opłacili. Nawet sami potwierdzą, że chca obejrzeć zawartość.

18

Odp: Przeglądanie stron w XP

Czyli najlepszym zabezpieczeniem komputera jest... jego (myślący) użytkownik, lub w niektórych przypadkach użyszkodnik.

Było miło :) Do widzenia.

19

Odp: Przeglądanie stron w XP

@BartoszP ale pełna zgoda, pewnie ze wiekszosc nie ma bo nawet nie wie ze sa jakies zagrozenia.
Osobiscie w windows 10 raczej nie bede mial bo go nie uzywam ale zgodze sie ze miec tam kongo mozna bez zadnych przeszkod.
Chcialem jedynie zwrocic uwage na to ze ani AV ani FW nie pomoga jak user debil co artik-wroc fajnie pokreslil.
Zasada "don't click shit" jest tu srogo pomocna :)
A zatem, majac na uwadze powyzsze nie mozna powiedziec ze nic sie XPkowi nie stanie skoro stoi za routerm z FW, tyle i az tyle.

20

Odp: Przeglądanie stron w XP

Tak w kontekście przypowieści o WC i świadomych użytkownikach:

W hotelu, gdzie Himilsbach dzielił pokój ze znawcą antyku, poetą, Mieczysławem Jastrunem:
- "Ustalmy: sikamy do umywalki czy nie?".

21

Odp: Przeglądanie stron w XP

W przypadku komórki to podstawą tego zabezpieczenia dla zwykłego usera są aktualizacje systemowe.

Grażynka otwiera maila od kuriera? Super, tu ma zadziałać dobra heurystyka/HIPS AV (user włączy macro w office? ok, heurystyka czuwa).

Firewall na routerze? Bardzo dobry ficzer. A co jeśli soft jest nieaktualny producent nie ma zamiaru patchować? Ano np to: KLIK

Sam napisałeś Bartek, że nie ma 100% zabezpieczeń więc w ramach redukcji ryzyka odchodzi się od takich durszlaków jak XP :)

22

Odp: Przeglądanie stron w XP

Panowie... a może by tak do tego XP jeszcze dokupić UTM-a za kilka tysi... i "czujemy" się bezpiecznie :-)
Po co komu XP? Debiana tam.. albo Gentoo i Lynx-a! Jako topową przeglądarkę :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: Przeglądanie stron w XP

Ja to mam tylko do grania np bo nie kręcą mnie GOGowe reedycje :) Na retropececie z Pentium IV, FDD 3,5 i 5,25, Nvidią FX5600 siedzi  DOS, Win98, WinXP i Linux. Do tego mam 2 thin-clienty HP do grania też z takim zestawem OS.  :)

24

Odp: Przeglądanie stron w XP

A ja myślałem, że to forum ma coś z retro :)
To gdyby napisać post o NetUSBee i ST to będzie jak sex bez w agencji ?
Chodzi o podłączenie, nie zamierzam bankować czy nawet surfować, chodziło mi tylko o te aktualizacje do AV.
Do tego mam MINT-a (nie, nie chodzi o FreeMiNT-a) :)

Było miło :) Do widzenia.

25

Odp: Przeglądanie stron w XP

TOS malware :D