Temat: VBXE z LCD

W jaki sposob podlaczyc VBXE z monitorem LCD?
Posiadam monitor LCD Philips 190P5S https://www.cnet.com/products/philips-1 … 19-series/
Chialbym miec na nim obraz z vbxe.

Plan jest taki:
1. Wywalic modulator RF
2. dodac mini DIN-9 w miejsce modulatora
3. zrobic customowy kabel.
4. podpiac vbxe do mini DIN-9

Dodam jeszcze ze moja 800XL to wersja NTSC :)
Czy taki kabel jest wykonalny ?
Czy jedyna opcja jest scan doubler??

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2020-06-07 23:12:20)

2

Odp: VBXE z LCD

VBXE daje RGBS, a monitor VGA, nawet jeśli umie 15kHz, potrzebuje RGBHV. Można zrobić układ rozbijający synchronizację na dwie, są nawet gotowce więc musiałbyś pójść tą drogą. Ale co do efektu to nie wiem. Jeśli monitor nie umie 15kHz to niestety, tylko scandoubler (GBS wystarczy).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: VBXE z LCD

wyglada ze chyba raczej nie bedzie 15kHz. :(  a przynajmniej oficjalnie nie.
Przerzalem siec troche i sa gole plytki albo drogie gotowe scan doublery. A jakies posrednie rozwiazanie??

Probowal ktos taki lancuszek? konwerter SCART -> HDMI do niego  dongle HDMI -> VGA i dalej juz do monitora LCD

1. https://allegro.pl/oferta/adapter-konwe … 8681670019
2. https://allegro.pl/oferta/adapter-konwe … =reco&

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2020-06-08 00:55:57)

4

Odp: VBXE z LCD

Daj spokój z "łańcuszkami" i kup sobie telewizor LCD z wejściem SCART. Efekt będzie prawie zawsze lepszy i być może nawet tańszy. W szczególności unikaj tanich konwerterów analog → HDMI, szkoda na nie nawet czasu, poniżej 100 zł nie da się kupić nic wartego uwagi, ponieważ obraz bywa nieakceptowalny, dodatkowo jest zauważalny dla każdego input lag. Ewentualnie poczekaj na scandoubler Jakuba / Lotharka, z tego co wiem, to efekt jest rewelacyjny i nie będzie bardzo drogo.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: VBXE z LCD

Jak pisze Dely, ie idź w łańcuszki. Nie ma sensu. Jak na szybko potrzebujesz to poszukaj gbs8200 lub 8220. Obraz nie będzie idealny, ale da się zaakceptować. Możesz pod niego podpiąć wyjście z VBXE bez problemu. Ma wyjście VGA. A jak już wyjdzie, przejdziesz na scandoubler od Lotharka.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: VBXE z LCD

Cześć!

Ja używam obecnie RetroTink 2x, jest to najlepszy scan-doubler (w jeszcze powiedzmy rozsądnej/akceptowalnej cenie) jaki spotkałem, jakość obrazu rewelacyjna, praktycznie zerowy lag... sprawdza się u mnie rewelacyjnie: https://www.retrotink.com/product-page/retrotink-2x

Co prawda nie używam go z VBXE, a jedynie używam S-VIDEO, ale do VBXE może się nadawać ten: https://www.retrotink.com/product-page/ … k-2x-scart

Jednak  uprzedzam tego w wersji RGB nie sprawdzałem jeszcze, ale mam zamiar kupić w najbliższym czasie, jeżeli kupię i sprawdzę to wrzucę info na forum jak się sprawdza.

Monitor z którym to u mnie obecnie działa to stary wysłużony BenQ z wejściem HDMI, sprawdza się to u mnie rewelacyjnie. idealny scrolling, zero lagów, zero przycięć, gdyby nie kiepskiej jakości matryca (powolna jest i smuży) to pozbyłbym się wszystkich CRT z domu. Nie mam żadnego OLED-a niestety, więc nie wiem jaki byłby efekt z OLED, ale można sądzić że OLED ma o wiele większą dynamikę niż powolne matryce LCD.

Sprawdzałem też z telewizorami SHARP i jakąś tanią chińszczyzną (Mistral) w każdym przypadku RetroTink 2x działał bez problemu.

Jeżeli chodzi o podłączenie VBXE to klasycznego RetroTink 2x, to też by się dało, ale trzeba by wykonać sobie albo kupić konwerter RGB --->YPbPr i tak chyba jest to zrobione w przypadku RetroTink 2xSCART.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 08:45:01)

7

Odp: VBXE z LCD

A ja napiszę, że w moim przypadku łańcuszki działają.

Falcon->OSSC->DVI2USB->Okienko na ekranie

I na moje potrzeby jest ok.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: VBXE z LCD

podpinając się do tematu, czy ktoś miałby OSSC który mógłby pożyczyć na powiedzmy tydzień?

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: VBXE z LCD

Zakup nowego monitora nie wchodz w gre.
Pozostaje jeszcze kwestia dzwieku stereo. Chcialbym wykorzystac stereo wychodzace z atari i puszczone kablem scart.

10

Odp: VBXE z LCD

Ten monitor ma tylko wejścia VGA i DVI, jedyne pocieszenie w tym że Twoje Atari to wersja NTSC więc video refresh rate jest 60Hz,  więc albo pozostaje Ci używanie chińskich scan-doublerów które mają wejście RGB, wątek o nich był np. tu: Chińskie scandoublery. Albo faktycznie czekanie na produkt od Lotharka (tylko należy się dopytać czy wspiera on NTSC).

EDIT: przypomniało mi się... kiedyś miał chyba być/był? opracowany rdzeń dla VBXE który generował na wyjściu obraz z H-Sync 31KHz zamiast 15KHz, więc teoretycznie przy użyciu takiego rdzenia plus jakiś sync-separator (LM1881) ew, bez niego o ile monitor potrafiłby łyknąć composite-sync na wejściu H-Sync dałoby się uzyskać obraz na monitorze VGA... z tym że chyba pomysł na rozwój tego rdzenia został porzucony (brak wolnych zasobów w FPGA, czasu, zainteresowanych), ale to trzeba by się dopytać Electrona albo Candle o szczegóły bo ja mogę źle pamiętać, ew. po prostu bredzić :P

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 11:19:04)

11

Odp: VBXE z LCD

rdzeń gtia-only vga jest/powinien być wgrany do vbxe z defaulta, trzeba go sobie wybrać
monitor vga ucieszy się z csynca podłączonego do hsynca, lub obu na raz

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: VBXE z LCD

gtia-only vga - co to oznacza? Ze w takim przypadku na takim kablu nie daloby sie uzyskac wyzszej rozdzielczosci i kolorow  z mozliwosci VBXE?

13

Odp: VBXE z LCD

Candle napisał/a:

podpinając się do tematu, czy ktoś miałby OSSC który mógłby pożyczyć na powiedzmy tydzień?

A czy taki Ci wystarczy: Gonbes GBS-8200 CGA?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: VBXE z LCD

sqward napisał/a:

A ja napiszę, że w moim przypadku łańcuszki działają. Falcon->OSSC->DVI2USB->Okienko na ekranie

No tak. Tylko, że OSSC nie kosztuje 100 zł, a nawet nie 100 USD, tylko gdzieś OSIEM razy tyle, niż ten tani konwerter, który wklejał MADRAFi :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: VBXE z LCD

Jedna uwaga co do  tego konwertera który wkleił MADRAFi... trzeba było by się upewnić że on tak naprawdę potrafi RGB, szybki rzut okiem w opinie na sieci pozwala snuć przypuszczenia że to tylko Composite Video jest, po przeczytaniu bełkotu w sieci wcale nie mam pewności że to potrafi chroma-luma (s-video). Jeżeli ktoś coś takiego ma w swoich zbiorach i może potwierdzić/zaprzeczyć to pozostałoby jakieś info dla potomnych :)

@dely: mówisz że cena OSSC jest spora? ja rzuciłem okiem na DVI2USB. Ja rozumiem że to sprzęt dla profesjonalistów jest i że Epiphan ogólnie się wycenia dość wysoko... i byłem gotowy na wysoką cenę, ale przyznaję że kopara mi opadła jak tę cenę ujrzałem.

EDIT: A jeżeli chodzi o obraz z komputera "w okienku" na PC to swego czasu po prostu używałem dowolnego grabera video w postaci karty PCI, potem przesiadłem się na karty ATI Radeon w wbudowanym graberem, początkowo były to karty z serii "All in Wonder" potem karty z chipsetem "ATI Rage Theater", do kompletu z tymi kartami używałem programu DScaler. Był też czas że przesiadłem się na "grabery" na USB, ale nie trafiłem na stabilne i zadowalające mnie rozwiązanie (albo był problem z jakością obrazu [popularna seria EasyCAP], albo z tym że graber wiedział lepiej i próbował robić de-interlace obrazu z Atari co kończyło się spektakularną katastrofą, do kompletu te grabery na USB wprowadzały znaczne opóźnienia i lagi). Ale to było kiedyś dawno temu... jak miałem do dyspozycji tylko peceta i jeden monitor VGA pod ręką, a chciałem robić jakiś development naprędce, to takie rozwiązanie się sprawdzało. Nie było jednak komfortowe (pomijając już wszystko to "scan rate-conversion 50/60Hz" dawał się we znaki i można było zapomnieć o płynności chociażby scrollingu).

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 13:42:00)

16

Odp: VBXE z LCD

Ja mogę kolejny raz poprzeć sebana w temacie retrotink 2x. Po jego krótkiej acz treściwej recenzji od lutego jestem posiadaczem tegoż cuda techniki :)
Bomba.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

17

Odp: VBXE z LCD

seban: Dlatego upolowałem używkę na ebauy.. Miałem to szczęście, że moja firma używa tych urządzeń i mogłem sobie wypożyczyć do testów.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

18

Odp: VBXE z LCD

A są jakieś prognozy, kiedy się pojawi scandoubler od Lotharka?

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

19

Odp: VBXE z LCD

madrafi: tak
pancio.net: dzięki, gonbesa mam, chodzi mi konkretnie o OSSC

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: VBXE z LCD

sqward napisał/a:

seban: Dlatego upolowałem używkę na ebauy.. Miałem to szczęście, że moja firma używa tych urządzeń i mogłem sobie wypożyczyć do testów.

A widzisz, teraz jasne... mi na tej samej zasadzie udało mi się zdobyć za naprawdę niewielkie pieniądze z pomocą przyjaciół zza oceanu DVI2PCIe. Oczywiście gołą używkę, bez kabli, bez dodatkowych modułów, tylko gołą kartę, w sumie to ryzykowałem bo myślałem że będzie uszkodzona (opis mówił że "nie testowana" wyjęta z komputera)... no ale się udało, karta okazała się sprawna. Tylko używałem jej do innych celów niż grabowanie obrazu z JIL.

http://seban.pigwa.net/aa/epiphan.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 14:30:46)

21

Odp: VBXE z LCD

Biorac powyzsze w takim wypadku:
1. musze wyprowadzic normalny SCART z ATARI (mam nadzieje na uzycie mini DIN-9)
2. Zakupic scandoubler. OSCC lub retrotink  ze zlaczem rgb

22

Odp: VBXE z LCD

ad 2) @RetroTink 2xRGB... nie będzie tak prosto... bo mam dwie uwagi:

1) jak pisałem wcześniej nie sprawdzałem wersji Retro Tink 2xRGB z VBXE, bo jej nie posiadam. Mam wersję z wejściami Component (Y-Pb-Pr), S-Video oraz Composite Video i tą wersją jestem zachwycony.

2) Twój monitor ma tylko DVI, RetroTink 2x ma jedynie wyjście HDMI i teraz:

2a) nigdy nie sprawdzałem czy RetroTink 2x działa w trybie DVI (może być tak że nie wspiera tegoż wcale, chodzi mi użycie kable HDMI-->DVI). Twój monitor jest dość wiekowy chyba również i ma format 4:3. Po pierwsze może nie mieć wsparcia dla protokołu/kodowania HDMI, a po drugie może być tak że RetroTink 2x nie będzie chciał gadać z monitorem pracującym w trybie DVI.

2b) nie wiem co zrobi RetroTink 2x jak podepniesz do niego przejściówkę HDMI ---> VGA (to mogę sprawdzić)

Jak wspominałem wcześniej podłączałem tylko do urządzeń z portem HDMI (1 monitor BenQ, dwa TV marki Sharp (stary Aquos i jakiś tańszy ale nowszy model, wybacz nie pamiętam nazwy modelu) oraz 1x chiński mały TV"marki" mistral). Z żadnym z tych urządzeń RetroTink 2x nie miał problemu.

Reasumując: W przypadku Twojej konfiguracji (brak portu HDMI) zakup RetroTink może być obarczony pewnym ryzykiem. Mam starego DELL-a 4:3 z wejściem DVI, mogę sprawdzić co powie RetroTink gdy podepnę go do niego w przez kabel HDMI-->DVI.

Piszę o tym ponieważ napisałeś że wymiana monitora nie wchodzi w grę, a RetroTink tani również nie jest, więc "dmuchając na zimne" wolę uprzedzić o potencjalnych problemach. Mam również gdzieś Atari 800XL pracujące w NTSC, jeżeli będzie jeszcze na chodzi i je znajdę to postaram się sprawdzić jak wygląda jego współpraca z RetroTink 2x.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 16:07:42)

23

Odp: VBXE z LCD

dzieki Seban

24

Odp: VBXE z LCD

MADRAFi napisał/a:

Zakup nowego monitora nie wchodz w gre.
Pozostaje jeszcze kwestia dzwieku stereo. Chcialbym wykorzystac stereo wychodzace z atari i puszczone kablem scart.

Da się tak zrobić db9 ogarniesz vbxe i stereo na scart , osobiście takie coś popełnił mi mistrz lutownicy Duddie...

25

Odp: VBXE z LCD

Zacznijmy może od typu monitora z którym wykonałem test, monitor to naprawdę wiekowy DELL 1907FPVt:

http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/dell_1907FPVt.jpg

Dodajmy na wstępie że monitor nie potrafi wyświetlać nic o "refresh rate" mniejszym niż 60Hz.

Pierwszy test czyli kabel HDMI ---> DVI, niestety tak jak myślałem monitor nie potrafi zrozumieć strumienia danych "w formacie" HDMI. Retro Tink 2x generuje tylko taki stream i nie potrafi się przełączyć na ramki DVI tak jak to czynią np. zwykłe karty graficzne do Peceta, efekt jest taki że po podłączeniu RetroTink 2x i włączeniu jego zasilania monitor długo "myśli" po czym na ułamek sekundy pokazuje napis:

2: Digital Input
Cannot Display This Video Mode
Optimal Resolution 1280x1024 60Hz

... po czym przez długi czas widać jedynie czarny ekran i znowu na ułamek sekundy pojawia się to co wyżej.

Teraz opcja nr 2 czyli RetroTink 2x + przejściówka HDMI ---> VGA, po włączeniu zasilania efekty są obiecujące bo widać "ekran powitalny" retro tink 2x:

http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/hdmi_vga_startup.jpg

Niestety po podłączeniu Atari które pracuje w PAL monitor się poddaje:

http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/hdmi_vga_pal.jpg

wygrzebałem tą 800XL pracującą w NTSC, niestety ona ma tylko wyjście composite video (nie ma w gnieździe sygnałów luminancji i chrominancji, czyli brak s-video) obraz nie jest zbyt rewelacyjny:

http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/hdmi_vga_ntsc.jpg

^^^ w dodatku po "auto-adjust" monitor upiera się aby pokazywać dużo prawej czarnej ramki i mało lewej strony. Można kręcić sobie pixel-clock i phase-adjust ręcznie, a to tylko pogarsza jakość obrazu. Być może to wina taniej chińskiej przejściówki HDMI ---> VGA, która nie do końca sobie radzi z sygnałem generowanym przez Retro Tink 2x.

dla porównania zdjęcia z monitora BenQ GL2440 (RetroTink podłączone via HDMI) tych dwóch Atari które podłączałem:

NTSC Composite Video:
http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/ntsc_composite_video.jpg

PAL S-Video:
http://seban.pigwa.net/aa/RetroTink_2x/pal_super_video.jpg

Jak widać różnica w jakości jest kolosalna, NTSC via composite video to po prostu porażka. W przypadku NTSC może być też tak że miałem fatalnej jakości kabel "composite" jakaś słabo ekranowana chińszczyzna, ale PAL composite-video tak źle na mim nie wyglądał, więc albo coś z tym moim Atari w NTSC jest nie tak, albo nie wiem co. Będzie trzeba dodać super-video mod do tej NTSC-owej atarki i sprawdzenie tego ponownie, ale to przy jakiejś okazji.


EDIT: Otworzyłem tą Atari 800XL w NTSC... jest strasznie "podłubana" doprowadzę do porządku, zrobię S-Video Mod, odłączę modulator i zrobię jeszcze raz test jakości obrazu RetroTink 2x via S-Video. Ale to potrwa, muszę się zająć innymi sprawami.
Gdy kupię i dotrze do mnie Retro Tink 2xRGB to nie omieszkam zamieścić testów/zdjęć na forum.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-06-08 21:11:14)