1

Temat: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Myślę, że niektórych może zainteresować projekt Greaseweazle. Jest to projekt autora firmware Flash Floppy dla emulatorów Gotek - interfejs dla stacji dyskietek, umożliwiający archiwizację surowej (na poziomie strumienia magnetycznego) zawartości dyskietek. Urządzenie oparte jest o popularną płytkę developerską z MCU STM32F103, czyli popularny i niedrogi "Blue Pill".

https://github.com/keirf/Greaseweazle/wiki

Oprogramowanie po stronie PC napisane jest w Pythonie, działa z linii poleceń. Do niedawna było dystrybuowane jako skrypt, obecnie jest wersja wykonywalna dla Windows. Dla niektórych może to być uciążliwe, dlatego postanowiłem przygotować nakładkę graficzną. Nazwałem ją niezwykle oryginalnie... Greaseweazle GUI, a prezentuje się tak:
https://obrazki.elektroda.pl/1450126400_1592680556_thumb.jpg https://obrazki.elektroda.pl/8374482700_1592680562_thumb.jpg

Myślę, że każdy użytkownik Atari ST skojarzy program, na którym się wzorowałem, jeśli jednak nie, to podpowiem, że to chyba najlepszy kopier całodyskowy na Atari ST - FastCopy PRO.

https://github.com/TzOk83/GW_GUI

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

2

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

O! Super. Nie wiem kiedy będę musiał z tego korzystać ale fajnie, że zrobiłeś GUI.

Dzięki, pozdrawiam

tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

_tzok_ napisał/a:

Myślę, że niektórych może zainteresować projekt Greaseweazle. .....

Nie wgłębiałem sie jeszcze w źródła na github,
ale czy ten projekt mozna również zastosować do kopiowania dyskietek 360kB ?

4

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Zapewne tak, bo działa na poziomie sygnału z głowicy, nawet nie dekoduje sygnału FM/MFM. Niemniej jest to powolny proces, bo przy odczycie zalecane jest min. 5 przejść nad ścieżką (choć jest to potrzebne głównie do wykrywania ew. zabezpieczeń przed kopiowaniem). Dobrze nagrana, niezabezpieczona dyskietka daje się skopiować po jednym przejściu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Ciekawy ten projekt. Na podstawie tego można by zrobić fajnego flopa do A8.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Ktos sprzedaje gotowca?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

7

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Tam nie bardzo "gotowiec" jest potrzebny - w wersji F1 bierzesz Blue-Pill, parę rezystorów, kawałek taśmy od flopa z wtykiem i łączysz. Jak bardzo chcesz, to można zrobić na płytce (są gerbery).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Ciekawa sprawa. KryoFluxa już mam i używam, BluePill leży w szufladzie, niewykorzystany jeszcze do innego projektu. Fajnie byłoby porównać skuteczność KF i GW na jakichś trudnych dyskietkach. Szkoda że wcześniej zakolejkowane już wiele innych spraw i projektów, a mało wolnego czasu.
Przeglądnąłem na szybko dokumentację i widzę obsługę amigowych plików .adf, a czy jest też bezpośredni zapis lub późniejsza konwersja do .st lub .msa? Tak na szybko to nie widzę.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Nie, bezpośrednio obsługuje tylko SuperCard Pro (*.scp), Interchangeable Preservation Format (*.ipf) i HxC Floppy Emulator (*.hfe). Do/z pozostałych formatów trzeba konwertować narzędziem od HxC albo AUFITem.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Moge nadmienić, że kupilem "Blue Pill"
zaprogramowałem STM32,
zrobilem tez polączenia kabelkami do FDD  niestety plytka nie jest widziala przez program sterujący  gw.exe.
Samo Greaseweazle jest widziane w WIN10  na com7, ale po wydaniu polecenia gw info com7    mam komunikat Not found
Sprawdzalem tez na win7 i na 32 bitowym systemie, niestety to samo.
Chyba kupilem tzw. podróbkę STM32, co prawda ma aż 128kb flash, ale  moze byc nie do końca zgodny z oryginalem.
A tak sie nastawiłem że to szybko zadziala i poarchiwizuje dyskietki 5.25"

11

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Zobacz jaki masz MCU na tej płtyce. Na pewno działa na oryginalnym STMF103 jak i na CKS32F103. Oczywiście każdy BluePill wymaga poprawki (dołożenia lub wymiany rezystora R10 - 1k5), żeby USB działało. Niektóre linie od flopa (/RDATA, /WPT, /TRK00, /INDEX) wymagają rezystorów podciągających (1 k do 5 V).

Numeru portu nie trzeba podawać, piszesz tylko "python gw info" (rzecz jasna musisz mieć zainstalowanego i dopisanego do ścieżki Pythona lub używać binarnej dystrybucji pod Windows - nie polecam).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-27 23:16:23)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: Greaseweazle czyli KryoFlux/SuperCard PRO w wersji DIY

Wreszcie uruchomiłem moje Greaseweazle F1.
BluePill zakupiony w allegro z wiarą, że jest w nim oryginalny procesor,
okazał się być niedziałający z oprogramowaniem Greaseweazle.
Zakupiłem więc osobno sam procesor, koszt zakupu niestety był o 10 zł droższy od płytki BluePill.
Po wylutowaniu procesora i wlutowaniu nowo-zakupionego  Greaseweazle  ożyło.
Skopiowałem najpierw dyskietki dla testu 1,44, a potem 2 dyskietki w innym formacie niż z MS-DOS.

Ostatnio edytowany przez JLS (2020-11-18 20:09:41)