1

Temat: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Stary Atarowiec ze mnie, więc aż mi głupio takie pytania zadawać:-) Na początek więc się wytłumaczę:-) W czasach pradawnych miałem tylko magnetofon, stacji własnej nie miałem i tylko bawiłem się CA2001 u kumpla z czego niewiele pamiętam. W czasach natomiast bieżących, dotychczas bawiłem się XF551 w wersji 3,5" 720kB, która obsługuje wszystkie gęstości niejako "z automatu".

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie pięknego Indusa GT, ale z braku czasu wypucowany tylko i sprawdzony że działa trafił do kartonu. Obecnie wyciągnąłem sobie tą stacyjkę żeby się pobawić, ładnie śmiga, ale nie umiem obsługiwać poprawnie stacji, w sensie że nie wiem jak to było z gęstościami w tych stacjach, bo kompletnie zapomniałem. Z tyłu stacji mamy dipswitch do przełączania na pojedynczą i podwójną gęstość. Pytanie jest jak to było w tych dawnych czasach, czy te dipswitche się cały czas przełączało w te i wew te dla każdej dyskietki? Bo nie przypominam sobie takiej procedury żebyśmy z kumplem uskuteczniali, po prostu przekładało się dyskietki i działały, ale nie pamiętam w jakich mogły być gęstościach. Aha, a oprócz gęstości pojedynczej 90k i podwójnej 180k mamy jeszcze rozszerzoną 130k, to jak i kiedy się z niej korzysta?
Może ktoś napisać jakiś krótki manual w kilku zdaniach na ten temat?

2

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Stacja obsługuje trzy gęstości: pojedynczą, rozszerzoną i podwójną.
O dipswitchu zapomnij, on jest tylko jak masz jakiegoś archaicznego DOSa, który obsługuje tylko jedną gęstość. Miałem CA-2001 przez wiele lat i nigdy nie ruszałem dipswitchy (ruszyłbym w celu ustawienia numeru stacji, jakbym miał więcej niż jedną).
Przy odczycie i zapisie stacja sama wykryje gęstość, natomiast przy formatowaniu trzeba ją wybrać z poziomu DOSa.
Jeśli zapisujesz swoje pliki, nie ma powodu, żeby używać innej gęstości, niż podwójna. Jeśli dyskietkę chcesz dać komuś, kto ma stację 1050 (bez gęstości podwójnej), to dyskietka musi być sformatowana na rozszerzoną albo pojedynczą. Programy całodyskowe kopiujesz w takiej samej gęstości.
Myślę, że najlepszym DOSem do tej stacji będzie DOS II+/D.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

3

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Mq: zajrzyj na dereatari, do działu schematy, tam jest schemat, a też field Service Manual do Indusa. Dopiero zauważyłem, że go nie ma, i dorzuciłem do zbioru.

Ostatnio edytowany przez jer (2020-06-29 17:09:05)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

@Fox, dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło. Też tak pamiętałem, że za dzieciaka u kumpla nigdy nic nie przełączaliśmy. Czyli dipswitch ustawiony na stałe na podwójną gęstość, a resztę załatwiamy programowo - tak samo jak dotychczas robiłem to na swojej stacji XF551.
Z DOS-ów używam DOS II+/D tak jak napisałeś, a oprócz tego bardzo lubię MyDOS i mam też SDX na kartridżu, więc też czasem używam. Do archaicznych nie sięgam, chyba tylko żeby sobie na chwilę zobaczyć jak wyglądały:-)

@jer, dzięki, wspominałeś niedawno w innym wątku o tej dokumentacji i wtedy zajrzałem, ale faktycznie znalazłem tylko do LDW chyba i pomyślałem, że to to samo, albo że po prostu miałeś coś innego na myśli:-) Dzięki za uzupełnienie, już ściągnąłem i analizuję sobie dokumentację:-)
Popraw sobie tam jeszcze, bo link do schematu jest poprawny, jednak na stronie wyświetla się nazwa pliku hwarp

5

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Poprawiłem, dzięki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Jeśli używasz SDX z LDW, to nie zapomnij o INDUS.SYS. Dostajesz wtedy turbo "za darmo". Poza tym warto się zainteresować modułem SRAM Charger - turbo 3,5x, buforowanie ścieżek, CP/M itp.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, również te prywatnie do mnie podesłane odpowiedzi.
Żeby uzupełnić temat: z pozostałych odpowiedzi wynika, że w bezpośredniej odpowiedzi na główne moje pytanie w wątku wszyscy ustawiają dipswitch na gęstość podwójną i nie ma potrzeby tego przestawiać praktycznie nigdy, a stacja gęstości obsłużyć powinna programowo.

Ja to swoje pytanie zadałem dlatego i wzięło się stąd, że podłączyłem Indusa i chciałem sobie nagrać na czystą dyskietkę grę AD2044. Jako D1 miałem Indusa, jako D2 miałem SIO2SD i puściłem kopiowanie obrazu atr na dyskietkę za pomocą kopiera sektorowego wbudowanego w QMEG. Wcześniej identycznie robiłem na stacji XF551 i wszystko poszło elegancko. Natomiast jak tak zrobiłem na Indusie, to niby się gra skopiowała, dało się ją odpalić, ale przy kopiowaniu licznik ścieżek pokazywał od 0 do 20 a po uruchomieniu gry do jakiegoś momentu stacja pojechała na bodajże 27 ścieżkę i gra wyrzuciła błąd odczytu, bo tam oczywiście nic nie było. Pomyślałem że się coś pomieszało z gęstościami, a że mam niewiele dyskietek i są raczej nowe, to szkoda mi było na nich robić nieskończoną ilość eksperymentów, więc najpierw zapytałem o te gęstości, bo mi to jakoś spokoju nie dawało. Teraz wiem, że powinno to zadziałać bez problemu, więc to ja musiałem popełnić jakiś błąd, może coś tam powinienem był przestawić w QMEG-u, albo może dyskietka wcześniej była sformatowana w innej gęstości i się z automatu coś przestawiło nie tak jak trzeba. Nie wiem, sprawdzę jeszcze na spokojnie jak znowu wyciągnę Indusa do zabawy:-)

@dely co do stacji, to ja aż tak bardzo nie używam, raczej dla frajdy sobie kilka gierek nagram i tyle, ale SDX też się pobawię pewnie chwilę. Wiecie jak to ja: raczej ogólnie te wszystkie sprzęty u mnie to głównie służą do tego, żeby je pięknie odrestaurować, porozszerzać, ponaprawiać, i ewentualnie "w niedzielę" odpalić Freda raz z dyskietki 3,5, innym razem 5,25, jeszcze innym razem z jakiegoś kartridża, czy karty pamięci itd.,itp.

Natomiast oczywiście SRAM Charger na pewno przerysuję we własnej wersji, płyteczki zamówię, zmontuję, przetestuję. Tego bym sobie nie odmówił:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-06-30 11:30:04)

8

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Mq napisał/a:

Natomiast oczywiście SRAM Charger na pewno przerysuję we własnej wersji, płyteczki zamówię, zmontuję, przetestuję. Tego bym sobie nie odmówił:-)

Pisałbym się na płytkę albo dwie do SRAM Charger jak byś zamawiał.

9

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Spoko, ale to w drugiej połowie wakacji będę działał najwcześniej, jeśli skończę do tego czasu inne sprawy, które mam na tapecie.
W necie są bardzo proste schematy, to się robi na kości SRAM i jednym scalaku TTL, więc jak komuś zależy, to na płytce uniwersalnej można zrobić łatwo od ręki. Tu jest wszystko opisane:
http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

10

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Cześć Mq, też bym się zapisał na Chargera, gdybyś oferował zmontowane :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Ok, jak będę robił, to zrobię kilka od razu.

12

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Jestem za! (i jedna z moich "gołych" stacji też ;) )

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

I ja łyknę SRAM charger-a do mojego Indusa GT... :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

I ja również bym reflektował na SRAM-chargera :)

15

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

a kto by nie chcial, ja też

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

16

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Słuchajcie, opcji posiąścia SRAMchargera jest kilka.

Powyżej w poście nr 9 podlinkowałem stronę Truba, na której jest wszystko dokładnie opisane jak sobie takiego SRAM chargera zrobić. Konstrukcja jest raczej bardzo prosta i jak komuś zależy, to nawet "na pająka" się to da zrobić z użyciem scalaków THT. Jak ma być trochę ładniej, to można na płytce uniwersalnej. Koszt całości wykonanej w taki sposób samodzielnie nie powinien przekroczyć jakichś 10-15zł jeśli chodzi o części.

Druga opcja jest taka, że tam również na tej stronie Truba jest wspomniane o kimś z atariage, kto robi gotowce. Nie zagłębiałem się w to, ale ponieważ jest to osoba spoza granic naszego kraju, to podejrzewam, że cena może być światowa:-)

Wreszcie ostatnia opcja jest taka, że ja faktycznie chcę sobie zrobić to ustrojstwo, więc będę miał na zbyciu płytki, a mogę też kilka gotowców przygotować. Nie planuję produkcji iście komercyjnej, płytki i części, plus jakieś symboliczne dwa piwa dla mnie za robotę i drugie dwa piwa żeby mi się chciało pakować paczki i zawozić do paczkomatu:-) Ale to dam znać jak już będę to robił, jak zrobię jedną sztukę i będzie działać, wtedy podliczę koszty i będzie opcja samych płytek, albo gotowców, a to co narysuję również udostępnię jako opensource. W zasadzie trudno tu nawet mówić o jakimś wielkim projektowaniu, po prostu przerysuję dokładnie to co jest na stronie Truba, jedynie użyję do tego jakichś pamięci, które znajdę w szufladzie, bo mam kilka kości 128kB SRAM w SMD, nie pamiętam jakich, ale powinny się nadać.

17

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Mam taki od Tregare z AAge. Ale to było prawie 10 lat temu. Jedna seria.
Może tf_fh robi?

18

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Robi, bo kupowałem do CA2001 w 2019 i było do wyboru dla GT i CA (różnice w złączu). Ja natomiast jeśli chodzi o GT poczekam az Mq wróci z wakacji :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-07-03 06:35:21)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

19

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

lemiel napisał/a:

Może tf_fh robi?

Może wspólny zakup? Ktoś z W-wy chętny?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-07-03 12:07:48)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Różnica w złączu jest tylko taka, że w niektórych stacjach trzeba wlutować proste, a w niektórych kątowe złącze. Postaram się zrobić płytkę tak, żeby pasowała do wszystkich stacji i tylko samo złącze właśnie żeby się lutowało odpowiednie, to już polutuję każdemu jakie kto będzie chciał, nie ma problemu.

21

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Jak pamiętam - różnica jest jeszcze w kontrolerze, zwróćcie na to uwagę (szczególnie w LDW chyba dwa rodzaje były, o ile pamiętam - w jednym idzie od razu, w drugim po jakiś przeróbkach)

Sikor umarł...

22

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Za źródłem:
http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

To CA 2001 ma kilka wersji płyt głównych i tam sytuacja jest bardziej skomplikowana. W LDW dokładamy 2 elementy, przecinamy i zwieramy po jednej zworce...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Tylko stacja musi być chyba goła o ile się nie mylę bez tomsów itp. Proszę mnie poprawić o ile się mylę.

Można zakupić gotowca, o którym wspominał perinoid. Jest też parę innych ciekawych dodatków do Atari.

http://www.van-radecke.de/STUFF/tfhh_HW_info.pdf

Jeśli nie można umieszczać linków to proszę o usunięcie.

Ostatnio edytowany przez Adix1975 (2020-07-04 09:27:31)

24

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Zastanawiam się czy z Tygrysem da się połączyć SRAMCharger w CA2001?

25

Odp: Gęstości w stacjach IndusGT/LDW2000/CA2001

Co do Tygrysa to kiedyś próbowałem wydębić jakieś info o tym rozszerzeniu na atarionline.pl ale autor i inni nie podjęli dyskusji. Fajnie było by poznać to Turbo bliżej. Masz je?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email