151

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq: teoretycznie zamówiłem 3 simmy 1MB z kościami HY514400J-70 z olx'a, sprawdzę je w STE i jak nic nie wymyślisz to spróbuję je podmienić (o ile dojdą i będą sprawne ;) ).

152

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Tak informacyjnie wrzucę jeszcze info, bo od czasu do czasu mnie ktoś pyta o płytki do SIMMexp bez kabli, a ja już ich nie mam, ale jak by ktoś potrzebował jeszcze płytki do rozszerzenia w wersji 65XE/130XE, to ma jeszcze kilka kompletów nasz forumowy kolega _kriss_, tak że można do niego śmiało się w tej sprawie odzywać.

153

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Niestety problem nie zniknął :(

Na razie podstawiłem parę HY514400ALJ-60 i pupa...

Sprawdzę jeszcze HY514400AJ-70 i HY514400J-70, ale coś czuję że będzie to samo.
Trochę zaszalałem z ilością tych pamięci - były w bardzo atrakcyjnej cenie.

Może jednak problem stanowi któryś z układów HCT...

Wspomnę jeszcze, że rozszerzenie testuję dla wygody w podstawkach precyzyjnych.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

154

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Podmień te kości z 60 na 70 i chyba będzie git. W międzyczasie testowałem kości lopeza na swoim na pewno dobrym kontrolerze i na płycie na której działało to poprawnie wcześniej z moimi pamięciami i z pamięciami lopeza sypało się. Pamięci lopeza miały 60ns. W międzyczasie rozmawiałem z _kriss_'em i dowiedziałem się od niego, że miewał problemy też z kościami 60ns, a po wymianie na wolniejsze następowała poprawa.
Wszystkie kości, które ja dotychczas stosowałem miały 70ns. Tak że głównym podejrzanym na ten moment są kości 60ns.

155

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Podstawienie HY514400AJ-70 nie przyniosło efektu.
Objawy ciągle takie same, po wygrzaniu nawet się pogarsza.
Przy 60ns może wywalał się  trochę wcześniej, albo tylko mi się wydaje - to raczej losowa sprawa.
Przy AtariBlast! widać jak w pewnym momencie następuje przeniesienie do innego obszaru pamięci - np. pojawia się nagle jakaś plansza z punktacją, inny level albo po prostu krzaki.

Jutro sprawdzę HY514400J-70 na innym rozszerzeniu - wlutuję wszystko na stałe i zobaczymy...
Łatwo się w każdym razie nie poddam ;)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

156

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Rozszerzenie testuję cały czas na Atari 130XE z GTIA posiadającym wadę typu I. Nie wydaje mi się żeby to mogło mieć jakikolwiek związek...

Sorki że odpowiadam pod swoim postem, forum muli momentami i poszło 2x

Dzięki za cierpliwość.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-07-02 21:44:54)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

157

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@infarmotyk, gdybyś przypadkiem od tych zabaw w wielokrotne przelutowywanie wszystkiego uszkodził sobie płytki od rozszerzenia, to daj znać, dam Ci jeden nowy komplet w gratisie w ramach testów, które robisz.
Ja niestety w najbliższym czasie więcej nie pomogę, bo wybieram się na urlop. Forum czytam i odpisuję, ale lutownicy nie będę miał ze sobą, ani płyt atari:-) Chociaż w ubiegłym roku córka mi wymyśliła, że powinienem mieć lutownicę plażową:-)
Jak wrócę żywy, to polutuję całe sprawne rozszerzenie albo dwa, to się coś tam jeszcze potestuje znowu.

158

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ja się urlopuje dopiero za miesiąc, więc mam jeszcze czas na zabawę ;)

Na razie ofiarą padł pad przy pamięci i musiałem zadrutować :)

@Mq - jeżeli możesz napisz jeszcze jakich konkretnie układów HCT używasz (producent/oznaczenie), one chyba nie są przyczyną problemów, ale jak to mówią "tonący brzydkiej się chwyta" ;)

Elementy pasywne sprawdzałem - tu nigdy nie ma niespodzianek.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

159

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Używałem różnych firm układy, ale zawsze HCT. Moim zdaniem tu firma nie ma nic do rzeczy, ale rekomenduję HCT, bo na nich zawsze mi to działało bez problemu. Teoretycznie mogą być też LS, ale one mają takie same czasy propagacji jak HCT, a mniejszą obciążalność wyjść, więc uważam, że lepiej używać HCT.
GAL-i używałem 7ns,15ns,25ns i wszystko jedno na których, to działało bez problemu.

Może być jeszcze kwestia tego, czy używasz na tej płycie jeszcze jakichś innych rozszerzeń, albo czy używasz jakiegoś kartridża. Jeśli tak, a występują problemy, to można próbować też wymienić na płycie Atari układ 74LS08 na 74F08, albo chociaż HCT08 (czasem też pomaga z w/w powodu).

160

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Na części Atarynek zrobiłem recap - kondensatory osiowe Vishay i Philips, bipolarne - Nichicon.
Obydwa kwarce wymienione na nowe.

Korzystam z monitorka Samsung SM 711MP, więc wykonałem także mod Ultra Video na diodzie Schottky'ego 1N5819.

SDriveMAX bez wyświetlacza podpięty na goldpinach bezpośrednio do płyty - zasilanie także.
Nowy zasilacz impulsowy 5V/2,5A

W czasie testów nie podpinałem kartridża.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

161

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Dostałem wczoraj HY514400J-70, w weekend przetestuje czy są sprawne na STE i będę składał SIMMExpa od nowa na tych pamięciach. To z czego wczytywane są dane nie ma znaczenia, u mnie takie zachowanie jest niezależnie czy używam SIO2SD, Cartridga czy stacji 5 1/4" czy 3,5". Na dwóch płytach "130XE" zachowywało się tak samo. Po podmianie "sterownika" i zostawieniu moich pamięci zachowanie było bardzo podobne (złe), więc stąd wniosek, ze to wina pamięci, chociaż wszelkie testy pamięciowe przechodzą bez poblemów.

162

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ciekawe, będę składał swoje niebawem i mam mieć hy 0A-J70 oraz mam też siemensa 0B-J60 (a teraz Mq piszesz ze 60 są be).
Zobaczymy.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

163

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Taka ciekawostka - jakiś czas temu natknąłem się na taki temat na elektrodzie:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3134170.html

Zastosowane kości TMS44400-70DJ
Ciekawe czy autor sprawdzał na czymś innym niż test pamięci...

Na 2 stronie @_tzok_ pokazuje swoją wersję rozszerzenia :)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

164

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zawsze, możesz zapytać x_angel'a na PW, chyba że sam się odezwie.

165

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Nie to żebym reklamował czy coś ale jednak w pół godziny widelcem zaintalowalem u1mb i działa od 2 lat. Można to lubić albo nie ale działa. Natomiast chętnie powalczę z simmexp em tym bardziej że kiedyś w 1 atari miałem takie zlutowane kilogramem kabli na całym simie i działało. :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

166

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ultimate 1MB to świetna sprawa, ale osobiście nigdy nie rozważałem zakupu.
Pewnie podsumowując wszystkie moje wydatki związane z zabawą rozszerzeniami dla Atarynki, wyszły by jakieś 3 gotowce od Lotharka :)

Akurat w tym przypadku nie jest najważniejsze to "żeby mieć ciastko, ale żeby jeść ciastko"... czy jakoś tak... ;)

Może @x_angel pamięta jak było z jego pierwszą wersją rozszerzenia na PCB - zapytam czy włączy się do dyskusji.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

167

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wiem o co chodzi, też biorę udział w tej gonitwie za króliczkiem :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

168

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mam stały kontakt z xanegel, a z SIMMexp walczyliśmy trochę wspólnie w óżnych wersjach, więc pozwolę sobie odpowiedzieć za niego, że to co zacytowałeś z elektrody, to były jego pierwsze walki z tym i były udane, wszystko działało bez problemu. Późniejsze moje z nim korespondencje i wspólne walki doprowadziły w ogóle do skorzystania z pomysłu instalacji samych kości zamiast całego SIMM-a, i właśnie na bazie tych wszystkich doświadczeń powstał niniejszy SIMMexp bez kabli.

Co do kosztów, cen i porównań z U1MB. Cóż, pechowo trafił infarmotyk i pechowo trafił lopez, nio i są jedynymi, którzy natknęli się na kłopoty tym konkretnym rozszerzeniem (w sensie wersji mojego rozwiązania pcb). Ja sam złożyłem kilka tych rozszerzeń i wszystkie ruszyły mi od kopa i nie miałem z nimi najmniejszego problemu, robiłem na kilku płytach i wszystko śmiga elegancko.
Sporo osób brało ode mnie też płytki i wszyscy chwalili się działającymi bez problemu rozszerzeniami. Tak że ocena na podstawie tych dwóch przypadków jest niezbyt trafna.
Z każdym rozszerzeniem bywa, że czasami ktoś miewa problemy, jak poszukacie na forum, to z U1MB tak samo problemy się zdarzają i występują czasami na niektórych płytach, pomimo, że samo rozszerzenie każdy dostaje już gotowe i na sprawdzonych (teoretycznie) komponentach.
Pamiętajcie też jaki jest koszt SIMMexp bez kabli - max kilkadziesiąt zł.
Nie zapomnijcie też, że jak się to zamontuje na płycie, to nie ma ani jednego kabelka, całość może wyglądać jak z fabryki, można też normalnie pozamykać ekrany.
Dla mnie zalety są oczywiste.

169

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mq, ja tylko tak napisałem o u1mb. Sam mam płytkę od Ciebie i może też odpali od kopa, zobaczymy :)
Już się zamykam i napiszę o sukcesie lub porażce.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

170

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ale ja też "tak tylko" napisałem. Nie dyskredytuję tu rozwiązań, ani nie mówię co lepsze a co gorsze. Chodziło mi tylko o to jakie są zalety SIMMexp bez kabli, a też o wskazanie, że różnorakie problemy powstające przy montażu rozszerzeń pamięci w małym Atari są dość powszechne i dotyczą praktycznie wszystkich rozwiązań w podobnym stopniu.

171

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq - jeżeli chodzi o te koszty, nie miałem oczywiście na myśli konkretnie Twojego rozszerzenia, tylko wszystkie jakimi się bawię, a co za tym idzie nabyte różne typy pamięci, GAL-i, markowych kondensatorów, programator, itp. itd...

Na razie z braku czasu jedynie przerzuciłem rozszerzenie do Atari 65XE ze sprawnym GTIA.

Dziwna sprawa - w trybie 1MB widzi 512k, a w trybie 512k widzi 256k.

Zdemontowałem, przemierzyłem czy jakaś ścieżka nie pękła, wyczyściłem dokładnie, wstawiłem - dalej to samo.

Testy pamięci ok, Numen leci w pętli bez problemu - tylko dlaczego uparciuch widzi połowę RAMu?

Z powrotem wracam do 130XE i widzi pełne 1MB.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-07-03 22:00:43)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

172

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Musisz zobaczyć którymkolwiek programem do testowania pamięci, które konkretnie banki widzi, i które bity portu B. Zapewne nie styka któraś linia portu B i będziesz widział która w programie np. memtest, albo xram. Wykorzystane powinny być bity 1,2,3,5,6,7.
Samo rozszerzenie najwyraźniej działa Ci teraz poprawnie skoro Numen działa, tylko pamięci całej nie widzi. To jakiś krok w dobrym kierunku.

173

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Przepraszam wszystkich, a w szczególności @Mq za powstałe zamieszanie...

Wydaje mi się, że moje problemy z rozszerzeniem się skończyły - przyczyna nie była oczywista, jednak podczas walki z 65XE o czymś sobie przypomniałem... Otóż jakiś rok temu dorwałem w swoje łapki 130XE w którym odkryłem uwalony PIA 6520 - nie zastanawiając się wiele, podstawiłem do testów układ nowszego typu G65SC z 65XE :) Rewizje płyt są takie same, pomyślałem... Zakupiłem następnie sprawne PIA 6520 i podstawiłem do 65-tki - przy 128k RAMu żadnych problemów nie było, więc tak to zostawiłem.

Przed chwilą zamieniłem układy miejscami i na obydwu Atarynkach sukces - wszystkie banki są pełne, AtariBlast! i Numen wymiatają w trybie 1MB!

@lopez - sprawdź swoje PIA ;)

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-07-03 23:52:21)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

174

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ostatecznie na jakich kościach teraz to działa?

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

175

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Pomyślnie testowane na HY514400AJ-70, czyli także z HY514400J-70 na pewno nie będzie problemu.

W związku z tym, że @Mq zaoferował 1 zestaw płytek w ramach testów, poznęcam się jeszcze nad swoim i ponownie (z czystej ciekawości) przetestuję:

HY514400ALJ-60 :)
TMS44400-70DJ
TMS44409-70DJ (EDO)

Wszystkie kości pozyskane ze sprawdzonych modułów 4MB i 8MB 72-pin :)

Testy wykonam na:
130XE z PIA R6520-26
65XE z nowszym PIA G65SC21P-2

Tym razem wszystko we właściwym miejscu ;)

Chyba morał z tego jest taki, że w ramach tej samej rewizji płyty, istotne mogą być układy towarzyszące konkretnej wersji PIA.
To co zauważyłem - 74LS08 przy PIA R6520-26, HCT08N przy PIA G65SC21P-2. Wspominał o nich @Mq.

Czy zatem można przyjąć twierdzenie, że "nowa" wersja PIA działa właściwie tylko z HCT08 a "stara" tylko z LS08 - nigdy zamiennie?  Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie :)

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2020-07-04 14:59:40)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600