1

Temat: Zawieszanie 65XE

Cześć,

W wolnej chwili chciałem sobie pograć na swoim atari i trochę się zdziwiłem.
Otóż po odpaleniu gry po jakimś czasie komputer się wiesza.
Czasami starcza na przejście jednego etapu w zybex'ie, a czasami i na to nie pozwala.

Na ekranie robi się taka sieczka jak na załączonym zdjęciu.

Po restarcie komputera sytuacja się powtarza.
Z poziomu basica potrafi losowo (nie dzieje się to zawsze) też sie zawiesić, ale wtedy ekran jest czarny.

Selftest przechodzi bez problemu - kilka cykli na teście pamięci i nic się dzieje zlego.

Co zrobić, żeby przywrócić komputer do używalności.
Płyta 130XE (64x4) C103579-001 Rev.1

Pozdrawiam
Konrad

Post's attachments

IMAG2198.jpg 748.13 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-07-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Zawieszanie 65XE

Możliwe, że jakieś zimne luty masz na płycie. Zacząłbym od sprawdzenia tego i poprawienia "słabiej" wyglądających lutów.

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

3

Odp: Zawieszanie 65XE

...ja natomiast zacząłbym od zasilacza.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

4

Odp: Zawieszanie 65XE

...ja dla odmiany sugeruję powyciągać wszystkie układy będące w podstawkach, jeśli takowe są, i powkładać je z powrotem.

5

Odp: Zawieszanie 65XE

I sprawdzić czy któraś kostka pamięci się nie grzeje mocno.

6

Odp: Zawieszanie 65XE

Kości pamięci się nie grzeją - w sumie są tylko dwie. Ale jedna była raczej wymieniania.
Grzeje się procek, ale od tego jest ;)

Co ciekawe - tymczasowo objaw ustąpił (nie wiem czy się cieszyć czy nie) - zarówno na zasilaczu oryginalnym jak i na jakiejś ładowarce telefonu.

7

Odp: Zawieszanie 65XE

U mnie taka sieczka robiła się przez "przegrzewający" się ANTIC, chociaż przegrzewający to dość mocne słowo, bo termopara (taka prosta do miernika) pokazywała ledwo 41-42*C.
Sprawdzałem na 3 zasilaczach: oryginalnym - 4,8V i 2 impulsowych - 5,1V.
Na oryginalnym działało bez problemu, na impulsowych sieczka po paru minutach, chyba że położyłem na ANTICa jakikolwiek radiator.

Miałem nawet poruszyć temat czy to wina zasilanie 5,1V, czy raczej typu zasilacza (impulsowy), ale kolejny raz ucegliłem Ataryne :/

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2020-07-09 21:10:48)

8

Odp: Zawieszanie 65XE

Otóż - zabawy z zasilaczami dały ciekawy efekt - obecnie niby się nie wiesza, niezależnie od zasilacza, aczkolwiek tej kwestii nie uważam za definitywnie rozwiązaną.

Trzeba jednak uzupełnić opis. Poniższe symptomy były, ale wydawały się nieistotne przy zawieszaniu. Teraz jednak warto się temu przyjrzeć.

Natomiast - obraz jest na obrazku. Czyli megasłabo - paski jak nieszczęście.
Dodatkowo nie działa kierunek w prawo w pierwszym gnieździe joysticka.Gniazdo siedzi dobrze i raczej nie ma zimnych lutów - mierzyłem, wyginałem wtyczkę i nic.

Zastanawiam się czy przypadkiem POKEY nie jest usmażony. Widać, że jest lekko pożółkły.
Jak to sprawdzić bez wylutowywania układu?

Post's attachments

IMAG2296.jpg 409.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG2297.jpg 1.22 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Zawieszanie 65XE

pasy - znany problem z pamięciami. Pokey tak często wygląda, nie wiem, sysinfo? Acid 800?

Sikor umarł...

10

Odp: Zawieszanie 65XE

Paski są normalne, i nie jest to problem z pamięciami, a raczej nazwał bym to urodą odświeżania pamięci w Atari. Z tym że nie tak one wyglądają, obstawiam tutaj, że telewizor ma jakiś ulepszacz w ustawieniach obrazu i "poprawia" wygląd pasków.
Co do niedziałającego kierunku, to sprawdź na linii od portu joya dławik, który tam idzie szeregowo czy ma przejście, zdarzyło mi się, że był upalony. Sprawdzaj kolejno przejście po kawałku od portu do pia. Kierunki joysticków obsługuje pia a nie pokey.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-07-13 23:25:23)

11

Odp: Zawieszanie 65XE

No i jak zacząłem patrzeć na właściwy układ (dzięki Mq) wypatrzyłem tam takie cudo.
Nie wiem kto przede mną grzebał, ale wykazał się ciekawym podejściem.

Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach.

Pewnie nie będę wylutowywał pia, ale jakoś inaczej załatwię przejście.

I już można biegać w prawo :)

Ostatnio edytowany przez Konrad (2020-07-14 20:32:54)

Post's attachments

IMAG2302.jpg 1.83 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMAG2305.jpg 183.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

12

Odp: Zawieszanie 65XE

Z wierzchu to po prostu przylutuj i już.

13

Odp: Zawieszanie 65XE

Ogarnięte.
Do tego jeszcze drucik przez płytę i jest OK

Dziękuję wszystkim za uwagi

14

Odp: Zawieszanie 65XE

Drucik przez płytę niepotrzebny, przelotka przez płytę jest metalizowana, to jest taka jakby tulejka, która łączy górną i dolną ścieżkę na stałe, bez względu na lutowanie. Ale najważniejsze, że działa.