Temat: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Taka sytuacja:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20200710_150613m.jpg
Splitter od Mq. W pierwszy slot (FULL CART SLOT) wsadzony AVG, w drugi (I/O CART SLOT) Side2. Po włączeniu komputera odpala się AVG. Z niego odpalam SDX (dedykowane dla AVG), które ładuje sterownik SIDE.SYS. Ale ten sterownik rozpoznaje tylko jedno urządzenie, którym jest Side2. Oczywiście jeśli Side2 nie jest włożony, rozpoznawana jest karta w AVG.

Zastanawiam się, czy jest szansa, żeby sterownik wykrył obydwa urządzenia. Oczywiście przy założeniu, że partycje są zamapowane na rozłączne zbiory liter. Kwestia jakiegoś identyfikatora? Czy po prostu sterownik wykrywa tylko pierwsze urządzenie i tyle?

Po co? A np. po to, żeby móc przegrać dane z partycji atarowskich między kartami. Jestem w stanie to bez problemu uzyskać jeśli użyję IDE+2 i AVG lub Side2 włożę w gniazdo cartów na tym rozszerzeniu (wtedy mogę sobie przegrać dane między IDE+2 a cartem). No ale IDE+2 samo z siebie ma inny sterownik i SIDE.SYS musi wykryć tylko jedno urządzenie - i wszystko działa.

PS. Jak włożę carty w odwrotnej kolejności to komputer niestety nie odpala.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-07-10 15:10:28)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Przede wszystkim ten spliter nie ma dwóch pełnych złącz kartridża i nie przełącza nijak dwóch kartridży, więc nie bardzo wiem jak by miał to zrobić sterownik. Na spliterze pierwsze gniazdo jest pełną przedłużką kartridża, ale drugie ma tylko magistrale (brak s4,s5,rd4,rd5). Nie ma też spliter żadnej elektroniki, która by mogła sterować przełączaniem kartridży. No ale ja się tam nie znam ani na side, ani na avg, więc sprawy nie przesądzam, tylko uzupełniam informacje.

3

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Ale tu nie chodzi o to, żeby cokolwiek przełączać. Chodzi o to, czy obydwa mogą działać razem. Zauważ, że chociaż Side2 jest na tym "częściowym" złączu, robi co do niego należy, czyli IDE z niego działa bez problemu. Tylko na AVG ten fragment nie jest dostępny. Wcześniej robiłem takie eksperymenty, że w podstawowym porcie miałem Ultimate Cart, z którego odpalałem player do filmów, a film był na karcie IDE włożonej do Side2 wpiętego w drugie gniazdo. I działało bez problemu. Dlatego mam takie niejasne wrażenie, że i AVG+Side2 powinny razem móc współdziałać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Aha, rozumiem. W sumie te okrojone linie nie są potrzebne do przesyłania rozkazów, danych, adresowania kartridży, tylko jedynie do określenia przez OS, że jest wpięty kartridż A i/lub B. Sprzętowo musiało by być jakoś określone w kartridżach w jakich przestrzeniach adresowych są widoczne, żeby się nie gryzły ze sobą. Nie wiem jak to jest w tych kartridżach...

5

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Sterownik SIDE.SYS jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony wyłącznie do obsługi SIDE i nigdy nie wykryje AVG Carta :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

No patrz... A jednak wykrywa... Podesłać fotkę? :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

interesujące, tak :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/20200711_184547m.jpg
Napisz co chciałbyś, żebym wklepał cobym mógł ci tu wkleić/pokazać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

AVG's SIDE emulation places the IDE registers at the exact same memory location as a real SIDE2 cart. So it's impossible to access both devices at the same time, no matter what changes are made to the driver.

10

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Oh... That explains a lot. Thanks Jonathan.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

@perinoid - wow, nie miałem o tym pojęcia. Odszczekuje więc - hau, hau :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

A czy jest możliwe obsługa powiedzmy 4/8/więcej kartów jednocześnie? Czy jest to kwestia głównie sterownika, czy sprzętowo też musi być to w jakiś specyficzny sposób wykonane?

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

13

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

FJC napisał wcześniej, że nie jest to możliwe bo Side ma swoje rejestry w konkretnych miejscach.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Kartridże musiały by mieć np. dekodery adresowe, żeby im ustawiać sprzętowo zakresy używanych adresów. Tak są np. skonstruowane kartridże muzyczne Torimana (Sonari, Yamari, Sidari i kolejne wynalazki).

15

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

.. albo trzeba by skończyć porządnie temat następcy 1090 z możliwością mapowania rejestrów w poszczególnych "slotach". Ponoć taki expander jest zaprojektowany, choć jak na razie to się to zakisiło i leży ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Czy sterownik SIDE.SYS da się skłonić do rozpoznania dwóch urządzeń?

Albo tak jak Pin mówi, to faktycznie kiedyś rozwiąże problem :)