1

Temat: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

A więc po trzech latach nicnierobienia :) DLT ma przyjemność zaprezentować nowe, pełne wydanie SpartaDOS X 4.49. Jest ono dostępne do pobrania na stronie SpartaDOS X Upgrade Project:

http://sdx.atari8.info

znanej również jako spartados.com i spartadosx.com.

Obecna wersja zastępuje dotychczasowe mniej lub bardziej oficjalne alfy, bety i inne wersje deweloperskie oznaczone jako 4.49a do 4.49d włącznie.

Warto przeczytać informacje o nowościach (http://sdx.atari8.info/sdx_files/4.49/whatsnew-449.txt). Toolkit dla tych, którzy nie lubią formatu ATR, został dodatkowo udostępniony jako archiwum tar.gz (zawierające tę samą strukturę plików i katalogów co ATR).

Tradycyjnie nie wszystko zostało zrobione zgodnie z planem, sterowniki SIO znowu nie były aktualizowane i wciąż nie mogą poradzić sobie z dzielnikiem POKEY 0. Zostaje to do zrobienia na następny raz.

Ponadto nie ma nowej instrukcji obsługi, ale dokumentacja SpartaDOS X 4.48 jest nadal aktualna. Nowe rozwiązania są opisane w podręcznej instrukcji (* .MAN) i pliku whatsnew.txt.

Ostatnio edytowany przez trub (2020-04-08 16:28:22)

2

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dziękuję za (jak zwykle) kawał porządnej roboty.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

* Changed the boot procedure (and QMEG-OS likes us more now!).

Trub, Draco - możecie rozwinąć podpunkt?

grzybson/SSG^NG

4

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dziękuję bardzo.

5

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dzięki WIELKIE! :) Kawał porządnej roboty!

6

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

całuski dla całej bandy DLT :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Podoba mi się tryb 80x32 w Sparta Commander-ze.

8

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

... no ale to to akurat nowość to nie jest ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

A czy ktoś mógłby wytłumaczyć i powiedzieć - który plik ROM należałoby wrzucić do U1MB (fw. 3.02)  i SIDE2? Z tego co się zorientowałem to w U1MB  Sparta zajmuje 192kb, więc jeśli wrzuciłbym 256 to wtedy tracę inne sloty jak się domyślam... które? No i oczywiście, czy taka Sparta wymaga jakiegoś przygotowania zanim ją wrzucę uflash-em?

EDIT1.
SIDE2 zrobiony... wsad SDX449_S.ROM 256kB. Loader niedraśnięty i wszystkie partycje możliwe do odczytania i zapisu. Dobra robota Panowie.

SPARTA on SIDE2

Był problem z flashowaniem z komputera wyposażonego w U1MB... niestety..

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-04-10 18:43:35)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

10

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

UFLASH: Options -> Set SDX Size. If you have no need of the U1MB GOS, set SDX size to 320K. The flasher will then apply the 320K ROM without complaint.

As for SIDE: SDX is always 256KB.

Note SIDE driver is several generations old... a new one will be released in a matter of days now.

11

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Zawartość Flasha z SDX 4.49 dla SIC! (do wgrania programatorem).

Post's attachments

SDX_449_flash.BIN 512 kb, liczba pobrań: 7 (od 2020-04-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Thanks FJC,

I'll check your advice and provide results as well...

Tell me please, why I can't see SIDE2 as device to flash from computer equipped with U1MB... I tried with enabled/disabled Sparta on U1MB and SIDE2 board. I downloaded Side_Loader_v3.02 from your site. When I boot from ATR I see only message: "Waiting for SIDE2...". Finally, I updated only Sparta on SIDE2 because I can't do it from my 800XL with U1MB.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-04-10 20:39:46)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

13

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

@_tzok_ dzięki! :)

14

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

_tzok_ napisał/a:

Zawartość Flasha z SDX 4.49 dla SIC! (do wgrania programatorem).

Pisałem do Trub'a coby dodawał taki plik odrazu do archiwum dla tych co chcą użyć zewnętrznego programatora lub sic!flashera.

Ostatnio edytowany przez stryker (2020-04-11 13:21:26)

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

stryker napisał/a:

Pisałem do Trub'a coby dodawał taki plik odrazu do archiwum dla tych co chcą użyć zewnętrznego programatora lub sic!flashera.

Byłoby super, bo flashowanie z poziomu Atari jest dość karkołomne. Co prawda można taki plik wygenerować z poziomu Altirry, ale to wciąż droga naokoło. Na domiar złego flasher z ATRa wymaga... DOSa.
Ja flashowałem z poziomu prawdziwego Atari, czyli boot do SDX i odpalenie selektora dla SDrive'a; wybranie i zamontowanie ATR; reset SIC'a; reset Atari i bootuje SDX, a następnie flasher z SDRive'a (z autoexeca).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

16

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

_tzok_ napisał/a:

bo flashowanie z poziomu Atari jest dość karkołomne.

nie przesadzaj ;-) odpalenie PC wyjęcie kości,zaprogramowanie i wsadzenie jej spowrotem zajmie tyle samo ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Hej,

1. IDE+2.0F: SpartaDosX4.49 + BIOS 1.7 - DONE
2. SIDE2: SpartaDosX4.49 + SideLoader 3.02 - DONE
3. U1MB: SpartaDosX4.49 + Firmware3.02 - DONE

W końcu udało mi się zunifikować wszystkie zabawki...
.. a teraz mam pytanie.. czy taka konfiguracja: IDE+2 z SIDE2 mogą pracować jednocześnie (oczywiście Sparta odpalona tylko z jednego) tak by widać było flash z obu? Udało mi się np zrobić tak , że jak wyjąłem flash z SIDE2 i odpaliłem z niego Sparte do miałem dostęp do FLASHA zamontowanego w IDE+2...

To samo pytanie tyczy się użycia SIDE2 z U1MB.. da się?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

18

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Mogą, tylko trzeba zmienić numery partycji, żeby się nie pokrywały.

19

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

pancio.net napisał/a:

Thanks FJC,
Tell me please, why I can't see SIDE2 as device to flash from computer equipped with U1MB... I tried with enabled/disabled Sparta on U1MB and SIDE2 board. I downloaded Side_Loader_v3.02 from your site. When I boot from ATR I see only message: "Waiting for SIDE2...". Finally, I updated only Sparta on SIDE2 because I can't do it from my 800XL with U1MB.

I flash SIDE2 on U1MB machines all the time. Secret is to ensure U1MB ROMs are not in the way. So: turn off PBI HDD and SDX in U1MB settings, put SIDE2 in SDX mode, and power-cycle machine. SDX will boot from SIDE2 and you can then flash both SDX ROM and loader ROM as you wish.

20

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Cobol napisał/a:

Mogą, tylko trzeba zmienić numery partycji, żeby się nie pokrywały.

LSDEV and LSDSK tools (APT Toolkit ATR) can be useful here, since they display active device IDs and the location (i.e. host adapter) of all active partitions.

21

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Czy ktoś wie jak zmusić stację 1050 z Top Drive (1050 Turbo) do pracy w szybkiej transmisji z użyciem SIO.SYS?
Nie ma problemu jak posiłkuję się QMEGiem, gdzie stacja pracuje w Ultraspeedzie i używam procedur z OS (SIO.SYS /A), ale z ATARI OS i SIO.SYS za Chiny nie udaje się jej zmusić do szybkiej transmisji (SIOSET US).

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-07-17 22:08:16)

22

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Toms.sys potrzebujesz.

Przecież TopDrive nie działa w US... Tylko w Turbo.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2020-07-17 23:00:31)

23

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Może się zasugerowałem, bo z QMEGiem działa w trybie F odczyt i zapis, a zmodyfikowany OS HiasSofta również uruchamia turbo w tym Top Drive.
A że toms.sys? Niespodzianka ;) A gdzie go znajdę?

24

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Jak nikt nie znajdzie to poszukam. Był na dyskietce do Mojego Atari, razem z ca2001.sys.

25

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Znalazłem w innym wątku dwa ATR-y, ale nie wiem czy to te, bo serwer krapa krzyczy o hasło :/