1

Temat: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Narysowałem sobie płytki do SRAM chargera na podstawie schematów ze strony truba: http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

Płytki zamówiłem, oczywiście najpierw jak przyjdą, to sprawdzę czy to w ogóle zadziała, ale gdyby zadziałało, to mogę zaproponować sprzedaż kilku gotowców oraz ewentualnie samych płytek.
Gotowców będę w stanie zrobić chyba z 10szt, ponadto samych płytek zostanie mi jeszcze pewnie z 6szt.

Jak ktoś ma ochotę na gotowca lub płyteczkę, to można zrobić listę chętnych.
Koszt gotowca 57zł, koszt samej płytki 19,99zł. Przesyłka paczkomatem 12zł.

Złącze będę montował do wyboru proste lub kątowe w zależności czy to ma być do Indusa GT czy do LDW2000/CA2001 - chętni sprawdzą jakie mają złącze w stacji i dadzą znać zanim wlutuję złącze.

Moje wykonanie jest w SMD, będzie wyglądało podobnie jak wersja od TF_HH, jednak płytki rysowałem sam, zrobione bardziej "po mojemu", czyli każda ścieżka 50tys razy prowadzona na różne sposoby, bo zawsze można jeszcze coś poprawić i kolejne 50tys razy poprawiana o ułamki milimetrów (kawał nikomu niepotrzebnej roboty, takie zboczenie :) ).

Układ w Indusa wkłada się i działa, a w pozostałych dwóch stacjach trzeba jakieś tam jeszcze drobne modyfikacje zrobić w stacjach.
We wszystkich stacjach trzeba najpierw też sprawdzić wersję firmware i w razie konieczności wymienić.
Wszystkie szczegóły są opisane na stronie truba: http://trub.atari8.info/index.php?ref=sramcharger

2

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. (CA2001)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Stacji co prawda nie mam ;). Usilnie poluję, ale bez efektów :(. Celuję w LDW2000. Mimo wszystko taka okazja może się już nie nadarzyć :) Nie przedłużając zapisuję się na gotowca sztuk 1.

1. perinoid - 1 szt. (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.

Ostatnio edytowany przez hsimpson (2020-07-28 23:37:55)

4

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-07-29 06:09:12)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4.Jarkeczek - 1 szt. gotowiec (LDW2000)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

6

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4.Jarkeczek - 1 szt. gotowiec (LDW2000)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4.Jarkeczek - 1 szt. gotowiec (LDW2000)
5. Mgor - 1 szt. gotowiec

8

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Ok, zakładam że jak ktoś pisze LDW2000 lub CA2001 to złącze w stacji jest kątowe (goldpiny w stacji są kątowe i wystają w bok) a ja zrobię w płytce wtedy złącze proste (prostopadłe do płytki). Natomiast jak ktoś zaznacza że ma być do Indusa, to zakładam, że złącze w stacji jest proste (goldpiny pionowo na płycie stacji) i wtedy zrobię w płytce złącze kątowe. To są moje założenia na podstawie opisów/zdjęć z netu, ale nie wiem czy wszystkie stacje zawsze tak mają, więc bardzo proszę ewentualnie żeby każdy sprawdził u siebie dla pewności zanim polutuję. Czasu jest na to dużo, bo płytki dopiero zamówiłem, jak już dotrą, to dam znać, więc w razie czego wtedy będzie czas na ostateczne potwierdzenie jakie ma być złącze.

Aha, bo nie napisałem wcześniej dla tych, którzy ewentualnie chcieli by samą płytkę, że potrzeba pamięć 128Kx8bit w obudowie smd TSOP-32 i układ 74HCT139 też w smd, schemat użyłem ten:
http://trub.atari8.info/cpm/tfhh_SRAM_Charger.png

9

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Kurcze, otworzyłem swoją stację i wygląda na to że nie mam żadnych pinów a tylko miejsce na złącze. Jęśli tak to ja sobie nie przylutuje, mam za drgające łapy.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2020-07-29 11:19:48)

Post's attachments

20200729_114942.jpg 1.48 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

10

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Uwaga ogólna: przeczytajcie co napisałem powyżej (że w Indusa się tylko wpina i działa, a w LDW/CA2001 konieczne są modyfikacje) i przeczytajcie jakie modyfikacje trzeba zrobić, opisane to jest na stronie truba, którą już tutaj linkowałem. Wydaje mi się, że to jest istotny szczegół, bo jednak trzeba tam trochę z lutownicą poszaleć, więc osoby piszące się na rozszerzenie powinny mieć to na uwadze.

Dla LDW trzeba wlutować goldpiny kątowe jeśli ich tam nie ma (jako złącze dla rozszerzenia) i dolutować na płycie dwa brakujące rezystory oraz przezworkować lutowane cyną dwa jumpery.

Dla CA2001 trzeba zrobić te same modyfikacje co w LDW, a dodatkowo jeszcze coś tam poprzecinać i połączyć (opis na stronie truba), przy czym jest to różnie w zależności od wersji płyty w stacji.

Dodatkowo jeszcze istotna uwaga: żeby użyć chargera, to musimy mieć stację w oryginale, z oryginalnym firmware w ostatniej najaktualniejszej wersji. Jak mamy jakieś systemy podmienione z turbo, to charger nie zadziała, nie nadaje się.

Miejcie te wszystkie rzeczy na uwadze i przede wszystkim przeczytajcie na początek to co jest na stronie truba.

11

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4.Jarkeczek - 1 szt. gotowiec (LDW2000)
5. Mgor - 1 szt. gotowiec
6. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

12

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Mea culpa nie doczytałem.
Wobec tego rezygnuje  z modułu bo sam nie dam rady go zainstalować a wszędzie mam daleko.

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

13

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

I pamiętajcie, że nie każdy WD się nada (są krótkie i długie, zarówno w LDW jak i w CA), należy o tym pamiętać.
A niech tam:
1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)

Sikor umarł...

14

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Sikor płytka chargera jest ta sama do wszystkich stacji. Jedyna różnica jest taka, że wlutowuję w nią złącze proste lub kątowe na życzenie. Kwestia przeróbek i montażu w stacji, to już zabawa w indywidualnym zakresie przyszłego posiadacza chargera:-) Tak że znaczenie ma to właśnie dla Ciebie, a dla mnie jest bez znaczenia:-)

15

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Ok, to do LDW poproszę.

Sikor umarł...

16

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)
7. uicr0Bee - 1szt Indus - piny z płyty głównej sterczą pionowo, w górę, wystając tuż za obrysem metalowego wewnętrznego korpusu)
8. uicr0Bee - 1szt LDW - na razie w płycie jest tylko miejsce na gniazdo, tak jak u Jarkeczeka...

... a mam też płytę z gniazdem pod TOMS Multi, coś jak tu:
LDW zdjęcie ze strony http://trub.atari8.info

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2020-07-29 19:05:01)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Tak jak pisze uicroBee: w Indusie są piny pionowo w górę, ale płyta stacji wychodzi w tym miejscu z boku poza obrys metalowej obudowy. W tym wypadku w płytce rozszerzenia robię złącze kątowe i zmieści się to elegancko z boku stacji w obudowie. Dla stacji LDW i CA2001 złącze jest głębiej w obudowie, więc trzeba tam wlutować na płycie stacji goldpiny kątowe, wówczas na płytce rozszerzenia wlutuję złącze proste i też się to elegancko wepnie i zmieści z boku stacji między metalowym korpusem wewnętrznym a obudową stacji.

18

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)
7. uicr0Bee - 1szt Indus - piny z płyty głównej sterczą pionowo, w górę, wystając tuż za obrysem metalowego wewnętrznego korpusu)
8. uicr0Bee - 1szt LDW - na razie w płycie jest tylko miejsce na gniazdo, tak jak u Jarkeczeka...
9. _kriss_ - 1 szt. LDW2000 - gotowiec

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2020-08-17 09:01:59)

19

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)
7. uicr0Bee - 1szt Indus - piny z płyty głównej sterczą pionowo, w górę, wystając tuż za obrysem metalowego wewnętrznego korpusu)
8. uicr0Bee - 1szt LDW - na razie w płycie jest tylko miejsce na gniazdo, tak jak u Jarkeczeka...
9. _kriss_ - 1 szt. LDW2000
10. mpolak - 1 szt Indus gotowiec + 1 szt płytka

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

20

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)
7. uicr0Bee - 1szt Indus - piny z płyty głównej sterczą pionowo, w górę, wystając tuż za obrysem metalowego wewnętrznego korpusu)
8. uicr0Bee - 1szt LDW - na razie w płycie jest tylko miejsce na gniazdo, tak jak u Jarkeczeka...
9. _kriss_ - 1 szt. LDW2000
10. mpolak - 1 szt Indus gotowiec + 1 szt płytka
11. kkrys - 1szt gotowiec LDW2000 + 1szt gotowiec CA2001

21

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Jest tak: dotarły płytki, zmontowałem jednego chargera, podłączyłem do Indusa GT i mam połowiczny sukces. Otóż uruchamiam sobie CPMTOOL i testuje on bez żadnych problemów chargera, widać na wyświetlaczu stacji, że zmieniają się kolejne numerki, robi cały test i pisze, że jest ok. Czyli niby działa.

Następnie przygotowałem sobie dyskietkę z terminalem oraz dyskietkę systemową Indus RAM Charger Utility Disk, którą zgodnie z instrukcjami naprawiłem za pomocą CPMTOOL.

I teraz jest tak: odpalam kompa z dyskietki z terminalem. Odpalam terminal (obojętnie czy 40 czy 80 kolumn). Wkładam dyskietkę systemową Indus RAM Charger Utility Disk i naciskam w stacji przyciski drive type i error, co powoduje zabootowanie z dyskietki systemowej. Odpala się winieta systemu cp/m, przy czym widać, że to się odpala już z tej dyskietki cp/m-owej. Jest napisane żeby wcisnąć return, ale niestety tu kończy się cała przygoda, bo wciskanie czegokolwiek już nic dalej nie powoduje, wszystko stoi. Komputer nie wisi, bo można będąc w tym terminalu wyłączyć i włączyć ponownie stację i wtedy znowu wcisnąć w stacji przyciski i od nowa bootuje i wyświetla kolejny raz winietę cp/m, ale znowu tak samo stoi.

Pytanie jest takie: czy ktoś ma jakiś pomysł? Zasadniczo najbardziej rozchodzi się o to, żeby jakoś stwierdzić, czy jest to wina chargera, czy może dyskietek, czy czego się łapać, bo ja nie mam za bardzo koncepcji...
Wydaje mi się, że być może charger działa dobrze, no bo przecież CPMTOOL pokazuje, że wszystko jest ok, chociaż nie wiadomo na ile kompleksowy test przeprowadza, ale z opisów wynika, że potrafi pokazywać szereg różnych błędów, a u mnie nic nie pokazał, więc wydaje się być ok.
Z kolei nie mam pewności co do samego mojego Indusa GT, bo po pierwsze mam go od niedawna, po drugie mam tylko kilka dyskietek, więc te moje wszystkie testy są takie trochę na słowo honoru.
Nie jestem pewien dyskietek i stacji oraz mam wątpliwości co do funkcji naprawiania dyskietki cp/m programem cpmtool. U mnie bez względu na to czy naprawiam dyskietkę czy też tego w ogóle nie zrobię, to i tak wszystko zachowuje się tak samo. Stąd zastanawiam się też czy w ogóle mam dobrze tą dyskietkę przygotowaną.

Jeżeli nie ma pomysłów co mógłbym ewentualnie sprawdzić i jak się za to zabrać, to mam propozycję, żeby się zgłosił ktoś z listy chętnych kto ma więcej niż jedną stację, albo kto ma chargera w innej wersji do porównań, albo się bawił kiedyś cp/m i wie jak to wszystko działa i jak się powinno zachowywać. Słowem potrzeba kompetentnej osoby, której podesłał bym zmontowanego chargera żeby go sprawdził ten ktoś u siebie.

Aha, wszystko testowałem na dwóch różnych komputerach, oraz zarówno pod qmeg-iem jak i pod oryginalnym OS-em, dyskietki przygotowałem sobie kopierem sektorowym wbudowanym w qmeg (obraz atr z sio2sd do ramdysku i potem z ramdysku na dyskietkę).

22

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

1. perinoid - 1 szt. gotowiec (CA2001)
2. hsimpson - gotowiec (LDW2000) 1 szt.
3. pancio.net - a co tam, gotowiec (karmelek) :-)
4. Mgor - 1 szt. gotowiec
5. tooloud - 1 szt. gotowiec CA2001
6. Sikor - 1 szt., gotowiec - do LDW (bo mniej przeróbek), chyba, że łatwiej Ci do CA zrobić (dla mnie bez znaczenia)
7. uicr0Bee - 1szt Indus - piny z płyty głównej sterczą pionowo, w górę, wystając tuż za obrysem metalowego wewnętrznego korpusu)
8. uicr0Bee - 1szt LDW - na razie w płycie jest tylko miejsce na gniazdo, tak jak u Jarkeczeka...
9. _kriss_ - 1 szt. LDW2000
10. mpolak - 1 szt Indus gotowiec + 1 szt płytka
11. kkrys - 1szt gotowiec LDW2000 + 1szt gotowiec CA2001
12. izy - 1szt. gotowiec CA2001

23

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Nikt się nie zgłosił do pomocy, więc sam walczyłem, walczyłem i chyba uwalczyłem. Z tego co mi się udało osiągnąć, to zbudowałem od nowa prototyp, w którym przetestowałem kilka różnych pamięci i wychodzi na to, że coś jest nie tak z samą pamięcią, którą miałem przeznaczoną do tego rozszerzenia. Niestety chyba te pamięci, które kupiłem i mam są albo zbyt szybkie, albo po prostu dostałem partię uszkodzonych.
Na innych pamięciach udało mi się wszystko odpalić bezbłędnie. Na ten moment więc stoimy na tym, że muszę kupić inne pamięci i będę mógł polutować gotowe rozszerzenia. Jeszcze chwilę cierpliwości, bo teraz muszę poszukać identycznych z którymiś z tych, na których przetestowałem, żeby nie było niespodzianek.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=6861

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-09-07 19:15:44)

Post's attachments

cpm.jpg 98.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

24

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Taki objaw (nic się nie dzieje po return) często jest związany z nieprawidłowym bankowaniem pamięci SRAMChargera (dolnej pamięci). Test w CPMTOOL powinien teoretycznie wykryć tego typu błędy. U Ciebie chyba nie wykrył, choć wydawało mi się, że wszystkie przypadki uwzględniłem :)
I rzeczywiście, dyskietka z nie naprawionym sektorami 1-3 daje podobny efekt.

25

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

No no - gratulacje Mq.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site