1

Temat: ACSI-CF by PP/tOri

Cześć,

Najpierw przeprojektowałem interface Pera Putnika wrzucając wszystko do CPLD Xilinx 9536XL. Zdjęcie w załączniku. Wymiary bez wtyku DB19 - około 75mm x 55mm. Jest to wersja, która działała połowicznie. Odczyt działał, zapis - nie. Zacząłem ogarniać temat i po miesiącu rozmyślania znalazłem pomyłki autora, które powodowały te wszystkie opisywane w innych wątkach problemy z błędami kopiowania danych. Do testowania zaprosiłem _tzoka_ (dzięki wielkie za pomoc!) ze względu na to, że mogła powtórzyć się sytuacja gdzie mój interfejs na moim komputerze działa a na innym komputerze - nie działa. _tzok_ dysponuje wersją zaprojektowaną przez Mq - na układzie GAL - tak jak w oryginale.

Finalnie okazało się, że nie jest potrzebny przerzutnik monostabilny 74HCT221 i trzeba było poprawić logikę "zaszytą" w GAL. W moim wariancie na układzie Xilinx naniosłem dokładnie takie same poprawki.

Testy wykonywałem na różnych kartach i na dwóch różnych maszynach.

Karty to oczywiście Sandisk: ULTRA II - 2GB, EXTREME III - 2GB, ULTRA II - 4GB, ULTRA II - 1GB

Na 1040STe TOS 1.62 był kopiowany plik 18MB pomiędzy partycjami C->D->E->F->G->F->E->D->C i po ostatnim kopiowaniu porównywany z oryginałem. Na wszystkich kartach test przeszedł bezbłędnie co oznacza bezproblemową i stabilną pracę interfejsu. Na 1040STFM TOS 1.02 użyłem tylko jednej karty - ULTRA II - 1GB - też wszystko przeszło bezbłędnie.

_tzok_ tak jak i ja nie miał problemów z poprawionym interfejsem na 1040STe. Na 1040STFM miał dużo błędów. Znalazł rozwiązanie w postaci DMA fix zaproponowane przez exxosa. Ale najlepiej będzie gdy sam może o tym napisze. Podejrzewam, że może grać tu także rolę to, że wejścia/wyjścia w moim interfejsie działają na poziomach 5V wejście / 3,3V wyjście i zakłócenia w interfejsie TTL powodują jakieś problemy na szynie danych DMA Atari czego nie ma od strony Xilinxa.

Kończąc - jest jeszcze kilka rzeczy do dogrania. Między innymi z autorem - P.Putnikiem. Myślę, że za jakiś czas będą dostępne PCB tego projektu. Być może zmontowane interfejsy, a i opis powinien pojawić się u mnie na www. Mam na oku obudowę pasującą do projektu więc może być w pełni profesjonalnie :D

Interface osiąga transfery na poziomie 1,8...1,9 MB/s - to rzeczywiście jest "demon szybkości".

Osobiście cieszy mnie, że udało się dorzucić kolejną zabawkę do świata Atari. Przy tej okazji sporo się także nauczyłem siedząc nad Atari DMA (ACSI)

Pozdrawiam
tOri

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-07-31 20:07:07)

Post's attachments

interface.jpg 52.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

2

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Chylę czoła:-)

3

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Jakby co:
1. Sikor 1szt, zlutowane :P (pierwszy!!!)

Sikor umarł...

4

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Jakby co drugi:
1. Sikor 1szt, zlutowane :P (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie :)

Ostatnio edytowany przez hsimpson (2020-07-31 23:03:31)

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Szacunek za pracę:). Nie wiem czy tOri będzie to sprzedawał, ale na wszelki wypadek dopiszę się do listy :)

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec

7

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Mimo, że ST to nie moja bajka to przejść obok takiego cudeńka byłoby niewybaczalne.. świetnie to wygląda tOri. Jak zwykle :-)

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Nie znana jest  cena tego interfejsu, ale również jestem zainteresowany i się dopisze.
100% potwierdzę jak znane będą wszystkie szczegóły.

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)

9

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt

.

10

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Cześć,

Widzę, że lista się rozwija. Będzie dostępne 15 sztuk Niestety limit ze względu na wtyk DB19. Tak PCB albo zmontowane. Trzeba będzie trochę poczekać, bo muszę skompletować elementy i poprawić kilka rzeczy - dzisiaj _tzok_ podrzucił mi nowy pomysł do przetestowania, co sprawdzę jak najszybciej. Aktualnie piszę maile z P.Putnikiem. Być może udostępni kod drivera ACSICF, a na pewno zgodził się na publikację mojej wersji jego pomysłu na www oraz zrobienia po kosztach urządzeń dla kolegów z forum. Tak więc za jakiś czas pojawi się materiał na stronie.

Co do kosztów. Z tego wszystkiego to najdroższy jest wtyk DB19, których mam już bardzo mało, ale jeszcze wystarczy. Myślę, że podsumowując koszty elementów oraz mój czas poświęcony całości przedsięwzięcia - 140 złotych wydaje się być słuszną i rozsądną ceną. Oczywiście kartę trzeba kupić na własną rękę. Ceny obecnie to od 30 do 80 złotych na popularnych platformach sprzedażowych. Praktycznie wszystkie z serii ULTRA II oraz EXTREME powinny działać bez problemu. Możliwe, że uda się zmusić do pracy także inne karty, ale tylko wtedy gdy PP da mi źródła i to sam wypróbuję :) Zobaczymy.

Proszę o cierpliwość. Odezwę się gdy wszystko się dopnie.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

11

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Testów STfm ciąg dalszy - to nie do końca kwestia zasilacza, choć na drugim było jeszcze gorzej, nie był w stanie odczytać zawartości większych katalogów. Problem tkwił w kablu ACSI... był za długi. STf nie ma buforów na porcie ACSI i kabel musi być naprawdę krótki. Na 30 cm kablu zrobionym z taśmy 20-żył, działa idealnie. Na 45 cm kablu zrobionym z przewodu SCART nie działa praktycznie wcale (choć diody trochę ratują sytuację). Na STe nie ma różnicy.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

12

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Cześć,

Dlatego poszedłem w kierunku maksymalnego skrócenia kabla. Czyli wpinanie bezpośrednio w gniazdo Atari. Nic więcej już by się nie dało skrócić. Może dlatego u mnie na STFm działa bez problemu? :)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Czyli najlepiej dać króciutką taśmę, tak jak robiłem w tej mojej wersji interfejsu wcześniej. Ja robiłem tak, że interfejs leżał sobie na Atari, a taśma szła sobie tylko od niego w dół do gniazd CF, więc miała może z 10cm. W tamtym moim rozwiązaniu tak zaprojektowałem linie, żeby taśma mogła być krótka i nie musiała się zaginać/obracać itp.
Dobrym rozwiązaniem w takim razie wydaje się być to co zrobił tOri, w sensie, że nie ma w ogóle kabla, tylko płytka ma od razu wtyk i wpina się bezpośrednio całość do kompa.
Ogólnie rewelacja, że w końcu fachowo rozwiązany jest ten interfejs, to prawdziwy przełom i nowe świetne urządzenie do ST.

14

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Łel dan i Grejt dżob!

1. Czy finalny produkt nie mógłby mieć wtyku kątowego, tak żeby płytka nie leżała i nie zajmowała tych centymetrów za komputerem, tylko "stała" w pionie?
2. Czy da się zrobić dwa gniazda CF aby dostępne były dwie karty jako osobne fizyczne dyski, jak w USatanie? Np. Jedna "produkcyjna", a druga na backup lub do przenoszenia danych z PeCe?

Wstępnie też zainteresowany gotowcami:

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

@uicr0Bee

1. Niestety - nie. Nie ma dostępnych takich wtyków.Wiem o co Ci chodzi. Byłaby oszczędność ok 6cm i lutowanie dodatkowych kabelków. Ktoś może w przyszłości zrobi coś takiego.

DAŁEŚ MI DO MYŚLENIA... TO MOŻE SIĘ UDAĆ! Trzeba by trochę sztuczek zastosować...teraz mi koncepcja z obudową poleciała :) Poszukam czegoś innego. Jednak cena wtedy wzrasta do 180zł a ilość byłaby ograniczona do 5 sztuk! A to ze względu na niemożliwe już do dostania żeńskie złącza DB19 bo interfejs byłby wtedy przelotowy. Mógłby być nieprzelotowy i wtedy cena wzrasta do 150 złotych.

2. Według Pere Putnika to jest możliwe tyle, że transfer na drugiej karcie byłby na poziomie 350KB/s. Pracowałaby w zupełnie innym trybie co w sumie mija się z celem w tak szybkim interfejsie.

Należy pamiętać o kilku sprawach.

P.Putnik zbudował i oprogramował ten interfejs w ramach eksperymentu. Chciał zbadać jak rzeczywiście jest szybki port DMA w Atari ST. Nie wbudował mechanizmu numerowania urządzenia więc ten interfejs "okupuje" numery ACSI od 4 do 7, czyli oprócz ACSICF możesz podłączyć jeszcze 4 urządzenia, co nie sprawia kłopotu ponieważ sama Atari oświadcza, że rzeczywisty limit urządzeń na szynie ACSI wynosi bodajże 4 albo 5. W obecnej wersji oprogramowania/TOS nie ma możliwości bootowania, więc sterownik należy wczytywać albo z flopa albo z hdd (może być też CART).

Mimo tego - obecnie - nie jest to już tylko zabawka. Przy tych prędkościach znakomicie ułatwi pracę a backup karty zawsze można zrobić na PC.

@Mq - w zasadzie dla wszystkiego to obowiązuje. Im wyższe częstotliwości - tym krótsze przewody. Zarówno w kablach jak i na PCB. Najczęściej skrócenie przewodów powinno pomóc. czasami też i kolejność w wiązce ma znaczenie. Technik ekranowania i prowadzenia sygnałów jest sporo :) Wiele z nich stosujemy intuicyjnie. Nie jestem tu wyjątkiem.

P.S. jak wynika z doświadczeń _tzoka_ mogą być problemy ze starszymi maszynami, które nie mają poprawnie zbuforowanego DMA (przez producenta - Atari). Moje testy na stareńkim 1040STFm pokazały, że to działa jednakże w niektórych przypadkach może być potrzebne dołożenie DMAfix.

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-08-01 15:39:03)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

16

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt
9.Yezy - 1 szt. gotowiec

17

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

tOri napisał/a:

@uicr0Bee[...] DAŁEŚ MI DO MYŚLENIA...

Jestem jak Wałęsa - Ja rzucam pomysł, a Wy go łapcie ;)

tOri napisał/a:

[...]TO MOŻE SIĘ UDAĆ! Trzeba by trochę sztuczek zastosować...teraz mi koncepcja z obudową poleciała :)

Chłopaki-Słowaki do ostatniej serii CosmosEX dodali takie cóś:
 --== Zaloguj się aby ujrzeć zdjĘcie ==--

tOri napisał/a:

Poszukam czegoś innego. Jednak cena wtedy wzrasta do 180zł a ilość byłaby ograniczona do 5 sztuk! A to ze względu na niemożliwe już do dostania żeńskie złącza DB19 bo interfejs byłby wtedy przelotowy. Mógłby być nieprzelotowy i wtedy cena wzrasta do 150 złotych.

No przelotowy by nie zaszkodził. Czy da się podłączyć dwa takie interfejsy, czy przelotka w celu podłączenia czegoś innego?

tOri napisał/a:

2. Według Pere Putnika to jest możliwe tyle, że transfer na drugiej karcie byłby na poziomie 350KB/s. Pracowałaby w zupełnie innym trybie co w sumie mija się z celem w tak szybkim interfejsie.

tOri napisał/a:

[...]ten interfejs "okupuje" numery ACSI od 4 do 7

Znaczy to jedno urządzenie zajmuje 4 "sztuki" ID?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2020-08-01 15:58:03)

Post's attachments

IMG_5414_ShU_800.x600.jpg 76.94 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

18

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

No to złapałem ideę. Właśnie myślę jak to poprawnie ogarnąć.

Takie cóś jak na foto nie wiem jak mogłoby służyć, hmm. Myslę aby z jednej strony pcb dać wtyk DB19M a z drugiej strony gniazdo DB19F tak aby interface "wisiał" równolegle na szynie DMA. Nie będę się "bawił" z cięciem gniazd DB25 choć jak kto zechce to i tak sobie zrobi :)

Przelotowość interfejsu po to gdybyś chciał jeszcze np. Ultrasatana podłączyć. Albo inne urządzenie ACSI.

Tak - jedno urządzenie zajmuje ACSI ID4...ID7. Tak P.Putnik wymyślił i oprogramował. Taki koszt względnej prostoty sprzętu. Całe komputery Atari masz zaprojektowane w ten sposób :-D "power without price and neccesary elements"

Pozdrawiam
tOri

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

19

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

uicr0Bee napisał/a:

Chłopaki-Słowaki do ostatniej serii CosmosEX dodali takie cóś:
 --== Zaloguj się aby ujrzeć zdjĘcie ==--

Identyczne rozwiązanie zastosował Lotharek w Ultra Satanie Mini.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Można zwyczajnie DB19 wlutować prostopadle w płytkę. Trzeba by tylko footprint pod to sobie narysować z dziurami na tyle dużymi, żeby się te grube końcówki pinów DB19 zmieściły w te dziury. Za to wygoda użytkowania była by lepsza gdyby to z tyłu płasko pionowo umieszczone za kompem było.

21

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

tOri napisał/a:

Takie cóś jak na foto nie wiem jak mogłoby służyć

Nie chodziło mi o dokładnie takie, ale żeby zaadaptować generalną ideę pionowej orientacji do Waszej płytki.
Jeszcze tylko przyszło mi do głowy że w różnych modelach MEGA/ST/F/M/E port DMA jest w różnych miejscach i sąsiaduje z różnymi inymi portami, więc żeby to pomierzyć i zaprojektować jak najwęższą płytkę żeby w żadnym modelu niczego z boku nie blokowała.

perinoid napisał/a:
uicr0Bee napisał/a:

[...]do ostatniej serii CosmosEX dodali takie cóś:

Identyczne rozwiązanie zastosował Lotharek w Ultra Satanie Mini.

Te kable do CosmosEX to nawet są od Lotharka właśnie (jest nadruk). Przypomniałem sobie, że zapowiadali że będą dołączać właśnie od niego.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

tak to sie robi w swiecie oldMAC
https://www.bigmessowires.com/shop/prod … y-chainer/

23

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

1. Sikor 1szt, zlutowane tongue (pierwszy!!!)
2. hsimpson - 1 szt. gotowiec w obudowie smile
3. Adam Kłobukowski -1szt gotowiec, najlepiej w obudowie
4. Lopez - gotowiec
5. pancio.net - gotowiec :-)
6. Atari-User - 2 szt (gotowce w obudowie)
7. PablozP _ gotowiec 2 szt
8. uicr0Bee - gotowiec 2 szt
9.Yezy - 1 szt. gotowiec
10. dragmar - 1 szt. gotowiec

24

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

BartoszP napisał/a:

tak to sie robi w swiecie oldMAC
https://www.bigmessowires.com/shop/prod … y-chainer/

I jeżeli gniazdo jest na tylnej ściance komputera, to nie można go już przysunąć bliżej ściany. Musi obowiązkowo stać odsunięty :-/

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: ACSI-CF by PP/tOri

Taka przelotowość jak pokazano w tym mac-u, to bardzo słaby pomysł w sensie konstrukcyjnym. Tak się tego właśnie robić nie powinno. Kawał wystającego z kompa sztywnego i długiego elementu z wtyczkami prosi się o powyłamywanie złączy. Dla mnie konstrukcja słaba w sensie mechanicznym, nie oceniam samego interfejsu, bo ani nie wiem co to, ani się na tym nie znam:-)