26

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

@ _tzok_
Tak jak piszesz.  Jest test pamięci w Tos 2.xx i w Tos 3.xx też.
I w moim TT na Tos 3.06 idzie najpierw test 10Mb ST Ram i nawet połowa tego testu wystarcza żeby dysk się rozpędził i skalibrował.  Dodatkowo mam 32 Mb pamięsi TT Ram która też mogę przeczekać aż się przetestuje.
Generalnie nie ma problemu przt Tos 2.xx i Tos 3.xx.
Problem pojawia się przy EmuTosie. 
EmuTos nie ma testu pamięci i uruchamia się bardzo szybko.  I w dodatku, jak już opisywałem, za pierwszym razem powiedzmy dysk nie zdążył się rozpędzić i uruchomił się tylko desktop z dyskietką,  ale po resecie, dysk już jest całkowicie uruchomiony i skalibrowany. 
Przy resecie nie wyłacza się zasilanie dysku, więc dysk od nowa sie jie rozpędza.
I wtedy uruchomiony EmuTos instaluje obsługę dysku i  sa dostępne partycje.
Ale patrycje sa dostępne w takim trybie , jakbym sterownik do dysku uruchomił z dyskietki, mimo że EmuTos uruchomil sie sam.  Dyskietki nie ma w napędzie.
I nic nie pomaga, ale jak w takiej sutuacji, uruchomię, Teradesk, i z poziomu Teradeska zrobię softwerorw Rebot, to jakby doinstalowały się jakieś dodatkowe procedury czy sterowniki, i już potem wszystko jest w porządku.
Wszystko uruchamia się juz z dysku, bzrdzo szybko włacznie z programami e Autostart, oraz z akcesoriami. 
Kurcze, ciężko tak to opisać.  pokazałem to na filmie, na pierwszym jest wszsytko ok bo to Tos TT 3.06,
Na drugim jest już EmuTos i tam widać i słychać że dysk chodzi i kiedy zaczyna poprawnie działać taj na 100%.
Ogólnie bardzo jest to fajna zabawa i warto poeksperymentować z różnymi dyskami.
A może w następnej odsłonie EmuTosa, będzie już wszytko OK.
Zobaczymy.
Kilka tych EmuTosów idzie do kolegów z forum, może ktoś będzie miał inne spostrzeżenia i podzieli się swoja wiedzą.

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-01-06 01:08:43)

27

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

A i jeszcze co do zewnętrznych dysków ' MEGAFILE 30, MEGAFILE 60, Protar itp.
Tam sa dyski MFM, które tez dość długo się rozkrecają, tylko że takie zewnętrzne dyski maja tą "zaletę",
że możesz taki dysk właczyć przełącznikiem 15 sekund wcześniej niz sam komputer, kiedy juz taki dysk jest odpowiednio rozkręcony i skalibrowany.
W TT, ale i Mega STE, dysk jest w środku i dostaje zasilanie razem z właczeniem komputera, i tutaj już nie ma tego komfortu kilku sekund. Tylko test pamieci, jak 2.xx,  Tos 3.xx, albo ponowny reset.
Ale jakby nie było, praca z dyskiem to juz zupełnie inna bajka. Ocywiście użytki testu itd.
Do gier nie ma to jak dyskietki.  Hahaha  :) :)

Ostatnio edytowany przez Atari-User (2019-01-06 01:07:37)

28

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

Atari-User napisał/a:

EmuTos nie ma testu pamięci i uruchamia się bardzo szybko.  I w dodatku, jak już opisywałem, za pierwszym razem powiedzmy dysk nie zdążył się rozpędzić i uruchomił się tylko desktop z dyskietką,  ale po resecie, dysk już jest całkowicie uruchomiony i skalibrowany.

Skoro problemem jest opóźnienie przy starcie, to może wystarczy skompilować EmuTOS np. z ALWAYS_SHOW_INITINFO 0 (żeby zawsze wyświetlał ten swój ekran powitalny, a nie tylko po zimnym starcie) oraz INITINFO_DURATION 50 (żeby opóźnienie na ekranie powitalnym trwało 50 sekund, a nie defaultowe 3)?

Requiem dla Atari: moja strona o Atari ST [ http://atari.net.pl ]
Marijuana Mail 0.1.77: klient e-mail dla Atari 1040ST / TOS 1.0 [ http://atari.net.pl/mjm ]

29

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

@gregoryMJM:"U mnie działa"
A u mnie nie. Uruchamia się ale po chwili wywala się błędami.
Jaki masz core w MIST?

30

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

@marekp:
Core 181017 (najnowszy, ale ze starszym też działał)
Firmware 181225 (najnowsze, ale poprzednie też było OK)
EmuTOS 0.9.10 (teraz używam wersji ze źródeł z 6 stycznia 2019)

Requiem dla Atari: moja strona o Atari ST [ http://atari.net.pl ]
Marijuana Mail 0.1.77: klient e-mail dla Atari 1040ST / TOS 1.0 [ http://atari.net.pl/mjm ]

31

Odp: EmuTOS - ktoś używa?

Odnośnie EmuTOS chciałbym odnotować, iż w migawkach znajduje się wersja którą można wrzucić na PAK'a. Do tej pory była tylko wersja uruchamiana z PRG.
Ściągnąłem takową (512kb) i wrzuciłem na c'tIDE, teraz zworą J7 na PAK można przełączać się pomiędzy 3.06 na PAK'u i EmuTOS na c't.
Taka ciekawostka.

Było miło :) Do widzenia.