Temat: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Od jakiegoś czasu w celu dostarczania plików do Atari obserwuję odejście od SIO2PC w kierunku różnorakich napędów, w których rolę magazynu danych pełni karta SD. Korzyści są oczywiste. Nie potrzeba PC, ani kapryśnych sterowników USB, ani specjalnego software'u. Jeśli chcemy wgrywać pliki, to wrzucamy je na kartę i możemy je załadować o wiele szybciej niż przez SIO2PC. Jest tylko jeden scenariusz, w którym takie rozwiązanie nie jest wygodne - gdy tworzymy coś, co chcemy na bieżąco odpalać na Atari. Żonglowanie kartami SD na dłuższą metę jest frustrujące i ładowanie plików po kablu wydaje się być koniecznością bez sensownych alternatyw.

Nie wiem ilu atarowców szukało jakichś alternatyw i ilu znalazło to co ja, ale pomyślałem że opiszę co znalazłem i przetestowałem. A dział programowanie - bo z programowaniem najwięcej wspólnego ma konieczność sprawdzania na Atari coraz to nowszych wersji plików.

Ktoś gdzieś kiedyś wymyślił, że fajnie byłoby jakby dało się zgrywać zdjęcia, jakie cykamy w naszej lustrzance, bezpośrednio na komórkę, czy komputer bez wyciągania karty SD z aparatu i wpadł na pomysł, aby taka karta serwowała połączenie Wi-Fi. Pojawiło się kilka konkurencyjnych rozwiązań oferujących taką usługę. Nas to wciąż nie urządza, gdyż my potrzebujemy transfer w drugą stronę, a dodatkowo raczej nie chodzi nam, aby łączyć komputer z siecią serwowaną przez kartę SD, tylko aby to karta łączyła się do istniejącej sieci. Robiąc research znalazłem jedno rozwiązanie spełniające te warunki, więc zaryzykowałem kupna, sprawdziłem i zadziałało.

Taką kartą jest karta TOSHIBA z rodziny FlashAir. Jest kilka generacji, różne rozmiary, ale nas to nie musi interesować, gdyż nawet najstarsza i podstawowa wersja ma to co potrzebujemy.

Nie będę tu wchodził w szczegóły, które każdy może wyszukać sam, więc opiszę tylko interesujący scenariusz.

Zawartość karty można wyczyścić, ważne, aby był na niej (ukryty) folder SD_WLAN z plikiem CONFIG, a minimalna działająca konfiguracja może wyglądać tak:

[Vendor]
APPMODE=5
APPSSID=ssid naszej sieci
APPNETWORKKEY=hasło naszej sieci
UPLOAD=1

Dzięki takiej konfiguracja karta zamiast tworzyć własną, łączy się do istniejącej sieci o podanym SSID oraz haśle (hasło się w pliku samo gwiazdkuje po pierwszym zaczytaniu konfiguracji) oraz zezwalamy na upload plików. Karta potrzebuje jakoś 15 sekund na połączenie się z siecią po uruchomieniu.

A sam upload jest trywialny, jeśli już wiemy jak to zrobić.

curl ip_naszej_karty/upload.cgi -F file=@nazwa_pliku_do_wgrania

Wynikiem takiej operacji jest HTML z tekstem "Success" albo sam napis "NG" (nie mam z tym nic wspólnego i zakładam, że to raczej skrót od "Not Good", a nie "New Generation").

Przy testowaniu nie należy zwieść się faktem, że jeżeli włożymy kartę do czytnika i wgramy plik przez WiFi, to on się nie pojawia na liście plików. Ona nie jest uaktualniana. Trzeba wyjąć kartę i włożyć, żeby się zaczytała. Przynajmniej tak mam na Windowsie i długo myślałem, że coś jest nie tak. Mój ULTIMATE CART widzi plik natychmiast po wgraniu.

Jedna dodatkowa opcja, o której warto wspomnieć to usuwanie plików. A robi się ją komendą:

curl ip_naszej_karty/upload.cgi?DEL=nazwa_pliku_do_usunięcia

Tak jak pisałem karta opcji ma więcej (jakieś nowsze modele nawet pozwalają na odpalanie jakiś skryptów LUA).

Mam w związku z tym pytanie: czy ktoś inny badał już temat i czy np. ma informacje, czy karty innych producentów też pozwalają na zdalne wgrywanie plików? Ja czytając opisy i dokumentacje znalazłem taką opcję tylko we FlashAir. Kwestia może być zasadna z takiego powodu, że TOSHIBA wydaje się już ich nie produkować, bo od jakiegoś czasu dostępne są tylko z drugiej ręki. Póki co cena jest jeszcze akceptowalna, ale nie wiem jak to będzie w przyszłości. Są za to majfriendowe karty SD z Wifi, ale w dostępnych dokumentach znalazłem tylko standardowy scenariusz pobierania zdjęć z karty, a nie wgrywania zawartości na kartę. Przez niezaniedbywalną cenę nie zdecydowałem się sprawdzać ich na sapera.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2020-08-15 20:30:44)

2

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Ciekawe, bo o ile kiedyś prawie nabyłem taką kartę to zupełnie nie myślałem o tym pod kątem wykorzystania do atari. Pomysł wg mnie kapitalny.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

3

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Ale cena powala....
ESP8266/ESP32 kosztuje 3$ + karta + ESPeasy lub inna Tasmota  i masz to samo za max 20$...

Ale pomysł fajny :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

@pancio.net Mógłbyś rozwinąć? Jak rozumiesz "to samo"?

5

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Rozpędziłem się, nie TO SAMO ale o podobnej funkcjonalności:

Tu masz dla przykładu system plików FAT na NodeMCU z obsługą LUA:
https://nodemcu.readthedocs.io/en/latest/sdcard/

A tu masz to samo dla ESPeasy (choć formalnie nie jest to FS jak wyżej):

https://www.letscontrolit.com/wiki/inde … _2.0.2B.29

Dla Tasmoty masz Scripting - można go wykorzystać jako FS - i tu widzę swoją działkę, jako że jestem maniakalnym użytkownikiem tegoż...

Każdy z powyższych można sterować za pomocą CURL-a i konsoli szeregowej...


Wszystkie potrzebują oczywiście ESP8266 + SDCARD board np takiego:

https://www.ebay.com/itm/Micro-SD-Stora … 2356993284?



Gdzie tkwi haczyk? Trzeba sobie to samemu oskrypcić i zmontować, potencjał natomiast wydaje się znacznie większy... integracja Atari z IoT :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-08-16 08:25:57)

Post's attachments

s-l1600.jpg 68.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Nie jestem pewien czy rozumiem. Czy chodzi Ci o jakieś urządzonko, za pomocą którego będę mógł wgrać bezprzewodowo plik na kartę SD? Jeśli tak, to jednak mój przypadek użycia jest zupełnie inny i podobieństwo jest iluzoryczne. Mi chodzi o możliwość bezprzewodowego wgrywania plików na kartę SD, która jest WŁOŻONA do standardowego urządzenia masowego wykorzystującego jako magazyn kartę SD, czyli np SIO2SD, SIDE, AVG Cart czy Ultimate Cart (aczkolwiek nie jestem pewien, czy wszystkie one korzystają z kart SDHC). Cała idea polega ma tym, żeby nie musieć tej karty przekładać. Jeżeli zaproponujesz rozwiązanie zaspokajające ten przypadek użycia za max $20 to wielu ludzi mogłoby być tym zainteresowanych :)

7

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

Teraz doczytałem (zrozumiałem) kontekst.. masz rację, zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie z kartą FA z możliwością jednoczesnego dostępu via wifi i z poziomu SIO2SD jest dalece bardziej funkcjonalna. To co przedstawiłem stanowi tylko rozwiązanie problemu składowania plików "na czymś", trzeba jeszcze to pożenić z Atari np wykorzystując FujiNET lub inny patent (esp8266 w środku). Patrząć na FA - rozwiązanie wydaje się być idealne, tylko cholernie drogie... pozostaje kilka kwestii:
- czy po upload plików Atari ( a raczej SIO2SD/INNE) będzie we stanie zauważyć zmiany. Może będzie konieczny reset - co raczej nie stanowi problemu... choć czytałem w Twoim opisie, że na ULTMATE pliki widoczne są od razu.. 
- czy  i jak da się zabezpieczyć dostęp do kontentu samej karty parą user/password tak by można było go użyć w wywołaniu CURL-a

Zaszczepiłeś mnie tym pomysłem... drążę temat, szukam w miarę taniej karty :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

8gb za 99 na alledrogo ;( większe karty na ebay cena powalająca. Wolę przekładać póki co :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

9

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

To jak szybko zmiany są widoczne po uploadzie musiałbym jeszcze zbadać. Ja w Ultimate Cart musiałem nacisnąć RESET w Atari, żeby software na cartridżu zaczytał listę plików, ale wydaje mi się, że nie wywoływało to resetu karty SD, więc wg mnie widoczność jest natychmiastowa i powinna taka być też na innych urządzeniach (jak SIO2SD).

Zabezpieczanie dostępu z tego co wiem jest tylko na poziomie sieci WiFi. Karta potrafi serwować własną sieć, również szyfrowaną, jak i dostawać się już do istniejącej szyfrowanej sieci. Jak dla mnie to jest wystarczające.

Większych kart niż 8 GB nikt nie potrzebuje - one nie są do przechowywania danych, tylko wymiany. Jedyną obawę jaką mam, to ile razy można ją zapisać zanim się nie zepsuje i czy ma zaimplementowane jakieś algorytmy dywersyfikowania zapisów na różne sektory.

Cena 100 zł jest trochę zaporowa. Ja swoją kupiłem za 50 zł. Ale widzę, że Bogdan z Katowic właśnie teraz sprzedaje sztukę za 5 dyszek :)

10

Odp: FlashAir - programowanie Atari z użyciem napędów SD

tak, też to widziałem :)
znaczy nie krytykuję "odkrycia" bo jest to bardzo fajny temat.
Oczyma wyobraźni jednak widzę jak @pacio.net robi PCB z wyspą/złączem ala karta SD i montuje na tym esp easy i po temacie ;)
I mamy taki tam emulator SD z dostępem po łajfaju :)

Ten tego... https://hackaday.io/project/6946-sd-car … lattice-xp
https://github.com/enjoy-digital/litesd … litesdcard
i coś jeszcze https://www.youtube.com/watch?v=LrkANqRgbxw

Zima niedługo, to będzie więcej czasu na dumanie :)

Ostatnio edytowany przez sun (2020-08-16 14:19:53)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)