Temat: 512K Sram w/g Asala

Ave 8bit!
Popełniłem rozszerzenie 512k w/g kolegi asal'a, troszkę je zmodyfikowałem (jak na schemacie), wykonałem 4 płytki - prototypki. Jedna z nich ruszyła (jak najlepiej) ale musiałem na stronie "botom" podpiąć masę, bo bez niej były ciągłe szopki, losowe błędy podczas testów.
Test RAM 0.21.0 przechodzi bezbłędnie, +MEMORY TESTER też bezbłędnie, ale zapętlony test "prog2.obj" wywala się po którymś tam kolejno (np 5) razie...
Demo Numen idzie przez jakiś tam czas i też się wywala tak samo "blizard" - znak atari płynnie zmienia kolory, a w tle przesuwają się czarno-białe dyskietki, po jakimś czasie też się wywala, BombJack - wywala się po kilkukrotnym naciśnięciu fire.
Gdzie robię błąd gdzie jest mój lub sprzętu błąd? Ma ktoś z was koledzy pomysł?
Mówię cały czas o płycie z 130XE 4bit.

Ostatnio edytowany przez leonlas (2020-08-28 21:45:52)

Post's attachments

+memory tester.jpg 408.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

0_21_0.jpg 957.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

pcb_bot.jpg 740.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

pcb_top.jpg 749.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 512K Sram w/g Asala

Cześć,

Walka z Atari czasami polega na szukaniu "duchów". Masz problem z czasami w układzie. Mogą to być niewłaściwie prowadzone ścieżki, niepożądane opóźnienia, i wiele innych. Trudno powiedzieć co jest nie tak. Ja osobiście zwalczyłem kwestie czasowe w moim projekcie 0,5MB/1MB na pamięciach statycznych.

Proponuję abyś doświadczalnie dołączył do masy przez kondensator 100pF najpierw linię /MEM_CE pamięci s-RAM, potem linię /WRT, a na koniec obie dwoma osobnymi kondensatorami 100pF-150pF do masy. Oczywiście za każdym razem testuj ile się da.

Zapytaj Asala - może on ma jakieś swoje doświadczenia z uruchamianiem tego rozszerzenia?

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: 512K Sram w/g Asala

Kolega Asal, przekazał mi tyle ile pamiętał z tego projektu - robił go kilka ładnych lat temu i ile mógł podpowiedział.
Jutro na "warsztacie" zadam te kondensatorki, o których wspominasz i będę testował.
Mam też od Asala projekt 1MB i gotowe pcb wraz z częściami - złożone ale to już mnie rozłożyło na początku, bo GAL - to dla mnie "zagadka" ;-) Może możesz podpowiedzieć w kwestii GAL'a.
A propos. GAL'a - w projekcie 512k zastosowałem ATMELA ATF20V10, bo GAL'a nie mogłem namierzyć - mam nadzieję, że ATF jest zamiennikiem (identycznym) z GAL'em.

4

Odp: 512K Sram w/g Asala

Fajnie wyroutowana plytka. Czym frezowałeś? moze Cyclone? :D

5

Odp: 512K Sram w/g Asala

A dziękować, dziękować ;-)
A mam taką "stołową" frezarkę własnego projektu - cicha i precyzyjna z wrzecionkiem Makita i tak sobie na niej różne tematy frezuję. Jak popatrzyłem na te skośnookie szajsy to pusty śmiech mnie ogarnął.
A swoją drogą mogę coś tam wyciachać. I zrobiłem dla znajomego też taką ale wymiękł (dziecko - te sprawy) i mam na zbyciu, nówka nie śmigana.

6

Odp: 512K Sram w/g Asala

a mozesz zdjęcia jakieś ten tegez.. jestem zainteresowany :-)


leonlas napisał/a:

Może możesz podpowiedzieć w kwestii GAL'a.
A propos. GAL'a - w projekcie 512k zastosowałem ATMELA ATF20V10, bo GAL'a nie mogłem namierzyć - mam nadzieję, że ATF jest zamiennikiem (identycznym) z GAL'em.


GAL-a Ci mogę wypalić...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-08-19 12:09:43)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

7

Odp: 512K Sram w/g Asala

Zrobię fotki dziś i wyślę na pw.
A z tym GAL'em to mam kłopot nie z wypaleniem (mam programator) tylko w drugim zestawie 1MB mam podejrzenie jakiegoś błędu we wsadzie, bo po włożeniu w płytę mam albo ciemno czerwony albo czarny obraz tak jakby GAL nie działał prawidłowo, bo przecież powinien uruchomić choć w trybie 64k. Pytałem już o to kolegę Asal'a ale tyle ile pamiętał ot mi powiedział... i tu bym potrzebował kogoś kto by zerknął na schemat i/lub na wsad do GAL'a. Ten 1MB projekt ponoć działał tylko coś tam było poprawione i właśnie... co :-(

8

Odp: 512K Sram w/g Asala

Hmmm jak masz drugą taką frezarkę to przejdzmy na priv zeby nie śmiecić w wątku :>

9

Odp: 512K Sram w/g Asala

Właśnie, dziś pomęczyłem z kondensatorami na /MEM_CE , /WRT... Po przylutowaniu na /MEM_CE 10-100pf jest gorzej.Natomiast przy testach na /WRT : 10-200pf coś się dzieje i przy około 60-70pf, przechodzi bez problemu +MEM, 0.21.0, demo NUMEN całe bez problemu, demo Blizard kręci się około 1-2h bez czknięcia ale już "prog2.obj" po dłuższym męczeniu, wywala się, za pierwszym podejściem po 25razie a potem jakoś podobnie: tak po10-20 razach...
Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł, gdzie szukać tego "ducha" ? ;-)

10

Odp: 512K Sram w/g Asala

cicha makita?
hm
dlaczego użyte (wg schematu) są układy serii HC? jakie jest Vinl i Vinh dla tych układów i dlaczego nie takie jak dla układów NMOS
po co ten low pass dla portu b?
dlaczego nie wybrałeś miedzi gdzie nie jest podłączona do niczego zostawiając wyspy? - jeśli odpowiedź jest "bo tak szybciej" - no to masz, szybciej...
na koniec, co mówi oscyloskop?

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: 512K Sram w/g Asala

Jeśli kondensator zmienia działanie "in plus" no to problemy z czasami. Słuchaj Candle'a i popraw układ.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

12

Odp: 512K Sram w/g Asala

Przychylam się.
Wywal te kondensatory 100p przy porcie B i może znikną Twoje problemy. Być może wtedy też usuniesz inne kondensatory, które testowałeś przed chwilą na innych liniach.
Co do układów TTL, to powinieneś używać najlepiej serii HCT, ale nie wiemy jakich użyłeś, być może na schemacie masz HC, a użyłeś innych? Napisz jakich.
I jeszcze odnośnie GAL-a, o którego pytałeś: ATF20V10 jest tutaj odpowiednikiem i powinien działać bez problemu. Sam używałem zamienników Atmela w rozszerzeniach SIMMexp i w kartridżach SIC i działały identycznie jak GAL-e.

13

Odp: 512K Sram w/g Asala

Candle:
- cicha w sensie frezarka nie konkretnie makita przy 30k obrotów ;-)
Wyspy po stronie botom nie są puste tylko podłączone do GND, bo inaczej była kupa. Puste zostały po stronie top. Mam też płytkę z wybranymi wyspami - totalna klapa i dlatego pozostała ta z wyspami po jednej stronie podłączonymi do GND.
Moja wina nie wspomniałem, że wszystkie układy mam HCT, bardziej są do pracy z TTL'ami z ATARYNKI.
Oscyloskop mam. Mam w planach do zakupu ;-)
Mq:
- zaraz będę robił zalecenia z kondensatorami. Czyli ATF nie bedzie już czepiany, bo nie miałem pewności i chciałem usłyszeć opinie od WAS z większym doświadczeniem.
Kondensatory 100pF na PB1-PB7 to taka luźna sugestia kolegi Asal'a ale już je zdejmuje w/g zalecenia.

Walczę i podam wieści.

Ostatnio edytowany przez leonlas (2020-08-20 14:23:57)

14

Odp: 512K Sram w/g Asala

leonlas napisał/a:

Kondensatory 100pF na PB1-PB7 to taka luźna sugestia kolegi Asal'a ale już je zdejmuje w/g zalecenia.

No to trochę teraz zaczyna wychodzić sytuacja, jak z chodzeniem do kilku lekarzy jednocześnie:-) Każdy powie Ci coś innego i każdy będzie miał w tym jakąś tam swoją rację, a Ty nadal nie będziesz wiedział na co jesteś chory:-)
Musisz przyjąć jedną zasadę ogólną: Atari jest bardzo kapryśne ze względu na taką a nie inną konstrukcję, i walka z tego rodzaju problemami jakie teraz masz jest nieodzowną częścią budowy wszelkich rozszerzeń, a rozwiązań uniwersalnych po prostu nie ma.

15

Odp: 512K Sram w/g Asala

hct jest stosunkowo wolna rodzina układów, wolniejsza od ls
skąd taka decyzja?
w handlu dostępne są układy rodziny ALS, jeśli LS dla Ciebie jest zbyt stare
atari nie jest kapryśne jeśli chodzi o rozszerzenia, ale jeśli ktoś składa je z układów logicznych i nie bierze pod uwagę opóźnień na poszczególnych stopniach w każdych możliwych warunkach pracy to szybko pojawiają się teksty typu "dziwne, u mnie działa" albo "wymień 74ls08 na 74f08"

przechodze na tumiwisizm

16

Odp: 512K Sram w/g Asala

To właśnie na tej zasadzie ktoś mi podpowiedział, żebym zastosował HCT bo są najbardziej zbliżone do LS ale szybsze od LS.
Mam LS i efekt jest taki sam i na HC też to samo....

17

Odp: 512K Sram w/g Asala

no ale nadal masz w planie popaczanie w oscyloskop
bez tego niestety mozesz jedynie zgadywac

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: 512K Sram w/g Asala

Poczytaj noty katalogowe kilku producentów (ja tak zrobiłem). Jeśli chodzi o "szybkość", to interesują nas wyłącznie czasy propagacji. Seria HCT ma takie same czasy propagacji jak seria LS. Można spokojnie te układy traktować wymiennie na zasadzie co mamy pod ręką.
Seria HCT ma natomiast większą obciążalność wyjść, więc tam, gdzie podłączamy się z wieloma rzeczami pod ten sam sygnał lepiej jest zastosować HCT niż LS.
Seria HCT - litera T oznacza, że jest zgodna z poziomami TTL. Seria HC nie jest zgodna, więc w zależności jakie mamy w układzie poziomy napięć dla zer i jedynek, to może chodzić poprawnie, ale nie musi.

19

Odp: 512K Sram w/g Asala

fmax dla ls 34, fmax dla hct 24, tdph/tpdl też różne

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: 512K Sram w/g Asala

Tak właśnie wyszła dyskusja moja i kolegi, który mi podpowiadał. Stanęło na tym, że HCT jest okey.
A teraz z pola bitwy: po wyjęciu wszystkich kondensatorów : z linii PB1-PB7, jest lipa całokowita nawet +MEMtester nie przechodzi znów wszystko szaleje...
I co bracia rodacy Wy na to ;-)

Ostatnio edytowany przez leonlas (2020-08-20 16:04:09)

21

Odp: 512K Sram w/g Asala

HYH :-(
Candle lub Mq, jak bym na jutro ogarnął oscyloskop od kumpla to podpowiecie co i gdzie mam podłączyć i na co patrzeć?
Ja nie oscyloskopowy człek - raczej taki z oślej łączki.

22

Odp: 512K Sram w/g Asala

Nie da Ci nikt tutaj rozwiązania na tacy, bo to nie jest takie proste. Albo przeanalizujesz układ i będziesz wiedział jak ma działać i gdzie jakie sygnały są spodziewane i wtedy porównasz to z tym co zobaczysz na oscyloskopie (albo lepiej na analizatorze logicznym), albo będziesz z tym walczył w ciemno metodą prób i błędów. Wynik końcowy niewiadomy.

Moja rada jest taka: rozmontuj to i zbuduj sobie normalne rozszerzenie na tej pamięci SRAM. Normalne w sensie że podłącz SRAM tak jak się podłącza SRAM, a nie buduj emulatora DRAM na SRAM. Taki emulator to fajne podejście eksperymentalne, ale dla kogoś kto będzie to eksperymentalnie potrafił ogarnąć i dla kogoś, dla kogo eksperymenty same w sobie są celem a nie rozszerzenie pamięci w celach użytkowych.

Gotowe rozwiązanie 512k na pamięci SRAM masz tutaj sprawdzone i działające:
https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k

A tutaj masz relację z budowy swojej wersji tego rozszerzenia przez pancio.net:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15938

23

Odp: 512K Sram w/g Asala

Rozumiem Twoją radę ale ja przy okazji całej zabawy chciałem sie czegoś nauczyć. Tym bardziej że Asal'owi (wiem ,że nie mam takiej wiedzy i doświadczenia) to działało.
Chciałem zdobyć jakąś wiedzę i nie chcę jej na tacy tylko chcę trochę choć pobawić się doświadczalnie i wtedy miałbym większą satysfakcje :-)
Wcześnie czy później pewnie zrobię "zwykłe SRAM" lub Twój "bez kabli", bo i to i to mi się podoba.

Ostatnio edytowany przez leonlas (2020-08-20 21:27:04)

24

Odp: 512K Sram w/g Asala

Ja też rozumiem Twoje podejście, ale wybrałeś projekt, którego tutaj nikt nie budował, więc nie ma nawet z czym się porównywać, ani jak testować na odległość. Jesteś prekursorem, więc w takim wypadku do Ciebie należy odpalenie pierwszego działającego egzemplarza i wtedy to Ty będziesz mógł pomagać innym Twoim ewentualnym następcom:-)

Kontaktowałeś się z Asalem, który zęby na tym zjadł, bo sam to projektował, skrupulatnie analizował i poprawiał. A jednak nie pomógł Ci doprowadzić tego do końca, bo tak na odległość się raczej nie da, więc na serio spodziewasz się, że tutaj ktoś rzuci radę w stylu "zmień jeden rezystor" i będzie nagle śmigało?

Poradziłem Ci przesiadkę na jakiś inny projekt, który ktokolwiek zna i będzie w stanie coś podpowiedzieć.
Rady, które tu usłyszałeś i możesz usłyszeć, to są raczej porady ogólne z doświadczeń różnych ludzi w innych projektach, które być może by Cię naprowadziły na jakiś trop, który jednak musisz analizować samemu.

25

Odp: 512K Sram w/g Asala

Jestem wszystkim wdzięczny za podpowiedzi i coś więcej zaczyna się dziać niż na początku, jak nie stracę zapału to wreszcie to uruchomię.
Pewnie w między czasie zrobię Twój projekt "bez kabli" i "zwykły SRAM" też. I pobawię się ich uruchamianiem. Mam Atarynek całą gamę: 400, 800, 600/800xl, 1200xł, 65xe, 130xe, 800xe i w każdym są możliwości różnych "dopalaczy-rozszerzeń pamięci". Jak starczy czasu i chęci to..., bo 8/16bit mam caaaaałą stertę przeróżnych i wciąż mnie to bawi, interesuje i ciekawi.
Tymczasem muszę ogarnąć oscyloskop, bo analizatory mam ze dwa i popatrzę co się dzieje.
Dzięki wielkie za pomoc i wciąż liczę na jeszcze :-D