26

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Nadal szukam tego ATR-a z TOMS.SYS z Mojego Atari...

27

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Mam to gdzieś, ale dopiero za tydzień z hakiem będę się mógł szerzej rozejrzeć. W tym co mam na PC nie ma.

28

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dzięki, będę bardzo zobowiązany :)
I nadal nieco dziwi mnie, że odpowiedniego sterownika nie ma w samym SDX, Top Drive był popularny w Polsce, a w Niemczech oryginalne 1050 Turbo chyba też (QMEG sobie z nimi radzi).

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-07-31 08:02:44)

29

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Znalazłem coś takiego w wielkim archiwum, które kiedyś tam pobrałem skądś.
Sprawdź - SPARTA2.ATR, dodałem też dysk nr 1 dla potomności :)
Dodaję jeszcze cały spakowany katalog z rzeczami dla sparty - również z tego archiwum.

Programs for SpartaDOS X
TOMS.SYS   
TOMS.COM
-------------------››This software was made for users›SpartaDOS X and disk drives TOMS:›Turbo Drive, Multi Drive, TOMS 710›and 720, and all other drives working›in Ultra Speed (compatible with›function "U" in QMEG-OS).››Sparta DOS has some troubles with›these disk drives (in "high speed"›mode).››TOMS.SYS is driver, which can be›loaded by CONFIG.SYS. It recognizes›frequency for "high speed" transfer›and sets drive to Ultra Speed mode.›Usage:››   DEVICE A:\SYS\TOMS B:››if TOMS.SYS is in SYS directory, on›drive A:, and B: is TOMS 710 or 720.›If you have two disk drives (the›same type), set only one of them, it›will set above drives to Ultra Speed.››TOMS.COM only sets drive to Ultra›Speed. If your drive return to normal›mode, use this program.›Usage:››   TOMS B:››(sets Ultra Speed on B: drive)›For best results, keep this program›on ramdisk.››If it is necessary, you can break›program by pressing ESC key.››

Ostatnio edytowany przez sun (2020-07-31 09:52:12)

Post's attachments

SPARTA1.ATR 90.02 kb, liczba pobrań: 11 (od 2020-07-31) 

SPARTA2.ATR 90.02 kb, liczba pobrań: 13 (od 2020-07-31) 

SPRTADOS.zip 422.3 kb, liczba pobrań: 13 (od 2020-07-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

30

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Jeśli to jest komunikacja po zwykłym UltraSpeed to czy nie powinno wystarczyć zwykłe SIOSET? Przykładowo:

SIOSET 1 US 3

Bez żadnych dodatkowych sterowników...

Edit: Przepraszam, doczytałem post 21. SIOSET obsługuje jeszcze typy XF i INDUS - nic nie działa?

Ostatnio edytowany przez mono (2020-07-31 11:07:53)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

31

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Mono, to jest Turbo.
Wiesz jak to dawno było opisywane lub rozróżniane...

32

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dzięki sun za udostępnienie!

Dziś w końcu znalazłem trochę czas by potestować sterownik TOMS.SYS z moją stacją 1050 Turbo (aka Top Drive) i niestety pod SDX 4.49 nie działa. Tzn. poprzez DEVICE się w teorii instaluje dla napędu A:, słychać też pojedyncze "prrr", jakby błąd komunikacji, a potem transmisja nadal jest w normalu. Próbowałem poprzedzając SIO.SYS /C (classic), ale nic to nie zmieniło.
Chyba potrzebny byłby współczesny sterownik dla bieżących wersji SDX...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-08-05 11:47:40)

33

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Znalazłem coś jeszcze - oby to jakoś nie było powiązane.
https://atariage.com/forums/topic/22108 … ach-other/

Plików poszukam jeszcze.

34

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Testowałem samą Turbo 1050 (Top Drive) bez SIO2SD, TOMS.SYS sobie uprzednio wrzuciłem na moją dyskietkę "systemową" SDX.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-08-10 13:04:12)

35

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Testowa wersja sterownika 1050 Turbo / TOP DRIVE / TOMS Turbo jest dostępna tutaj.
Jacques, daj znać, czy działa (odczyt/zapis/formatowanie).

36

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Ooo, dzięki wielkie! Sprawdzę dziś późnym popołudniem lub wieczorem.

37

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

z nową wersją dosa działa mi mniej więcej Trzmiel. Tak jak by coś.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Przepraszam, jeszcze nie zdążyłem sprawdzić sterownika 1050 Turbo / Top Drive, pierworodny jednak absorbuje trochę czasu, ale postaram się dziś lub jutro sprawdzić na stacji z oryginalnym 1050 Turbo Engla.

39

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Pomału zacznij sprzęt pakować do piwnicy :)

.

40

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Na razie optymalizuję i kompresuję zajmowaną przestrzeń :D

41

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

pablozp napisał/a:

Pomału zacznij sprzęt pakować do piwnicy :)

Eee, tam... Ja z moim gram na Atari :)

Sikor umarł...

42

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

W końcu mogłem potestować TOPDRV.SYS.
Szybki odczyt działa, zapis przetestowałem przez założenie katalogu i też OK. Natomiast FORMAT wbudowany w Spartę przy próbie ustawienia formatu Sparty i DD 180KB, po krótkiej próbie zgłasza błąd: "ERROR IN FORMATTING DISK".

43

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Mój błąd w kwestii formatowania, a raczej problem z dyskietką, przepraszam za zamieszanie!

44

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Przeprowadziłem dwa testy używając RWTEST na stacji z 1050 Turbo (Top Drive) i tej samej dyskietce:

1) TOPDRV.SYS + ATARI OS
2) QMEG OS i jego wbudowany UltraSpeed (literka F), użyty poprzez sterownik SIO.SYS uruchomiony z parametrem /A

Wyniki wykazują minimalną przewagę UltraSpeeda z QMEGa, co jest nieco dziwne, czy US nie działa z szybkością 57,6 kbps, a TOP DRIVE teoretycznie 68,2 kbps, więc to TOP DRIVE powinien być wyraźnie szybszy? ;)
Dołączyłem zdjęcia obu testów, szybszy to UltraSpeed QMEGa.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-08-23 17:41:12)

Post's attachments

20200823_175421.jpg 971.53 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-08-23) 

20200823_175647.jpg 935.44 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

45

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dzięki za testy !
Dla pozostałych zainteresowanych dodam, że dyskusja nt. wyników podanych przez Jacquesa jest tutaj.

46

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

To ja dziękuję za sterownik! :)

47

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dla odważnych dusz, które niczego się nie boją i lubią być w czołówce:
SpartaDOS X 4.49e została właśnie udostępniona na stronie projektu SDX Upgrade jako bieżąca wersja beta.

Można ją pobrać w sekcji Download -> Beta.

Prosimy przeczytać uważnie plik whatsnew.txt przed wypróbowaniem nowej wersji. Raporty o problemach są mile widziane.

48

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Z chęcią, tylko znajdę Wilema :)

Edit: jak działa dissdx.sys?

Ostatnio edytowany przez grzybson (2021-02-01 18:28:43)

grzybson/SSG^NG

49

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

https://atariage.com/forums/topic/30505 … nt=4505385

(o ile się nic nie zmieniło ;) )

50

Odp: SpartaDOSX 4.49 - oficjalna wersja

Dla zainteresowanych, jeden rozdział z właśnie powstającego przewodnika po programowaniu SDX 4.50, poświęcony sterownikom SIO. Przepraszam, że nie po polsku, ale na utrzymywanie dwóch wersji językowych po prostu nie ma zasobów.

Mam w planach opisanie również sterowników kernela itp., ale to pewnie potrwa, skoro stosunkowo proste zagadnienie, jakim są sterowniki SIO, zajęło aż 8 stron tekstu.

Konstruktywna krytyka mile widziana, również językowa, oczywiście. Wszelkie uwagi zostaną pieczołowicie oddane do archiwum ;)

PS. Poprzednio zapostowałem w złym wątku, kierownictwo proszę o wykasowanie tego postu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 03#p285003

Ostatnio edytowany przez drac030 (2021-09-01 14:05:58)

Post's attachments

sdx_sio_drivers.pdf 73.07 kb, liczba pobrań: 13 (od 2021-09-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
KMK
? HEX$(6670358)