26

Odp: VHS - Telegazeta

Temat mnie zainteresował, więc w wolnych chwilach wyciągnąłem starszy komputer i wmontowałem do niego kartę TV. Może się coś z tego komuś przyda - opisałem jakie miałem przy tym przygody:

Po włączeniu komputera, który stał od dłuższego czasu nieużywany stukał dysk, później zauważyłem, że stuka też stacja dyskietek... no i okazało się, że problem leży w zasilaniu, prowizorycznie pomogło przełożenie kabli zasilania.

Jak już się ucieszyłem, że komputer działa, zaglądając do środka zauważyłem, że radiator który powinien być na chipsecie wisi odchylony jak na zawiasie na dwóch tylko zaczepach, pozostałe wyrwała sprężyna która go mocowała... no i musiałem wymontować płytę, dorobić brakujący zaczep (jednego nie było odkąd mam tę płytę) i wlutować go wraz z tym, który zawisł na sprężynie. Zaczep zrobiłem z fragmentu zapinki, które kiedyś znalazłem na podwórku i plastikowej spinki z jakimi sprzedają koszule.

Płyta ma 5 złączy PCI z czego 4 da się obsadzić (jedno przesłania radiator od karty graficznej). Trzy złącza były już zajęte, po dołożeniu karty TV Windows XP po długim black screenie przywitał mnie BSOD z błędem A5 - BIOS nie jest zgodny z ACPI - podczas gdy producent zapewnia, że jest i bez tej karty był przecież zgodny... Jak wpisałem błąd A5 w wyszukiwarce, to od razu znalazłem, że są problemy właśnie z płytami tego producenta - AsRock - ktoś napisał że dla XP te płyty są za nowe... moja jest chyba z 2004... ktoś pisał o takiej z 2012 (być może w nowszych to już poprawili).

Spróbowałem według porady podmienić jądro i HAL http://www.naro.daper.net/kernel/ i mimo, że zrobiłem to pierwszą "bezpieczną" metodą z poziomu Windowsa, to po tej operacji black screen zrobił się permanentny. Na szczęście na tej stronie jest opisane które pliki podmienić ręcznie, z archiwum, z którego instaluje je Windows i w ten sposób przywróciłem działającą konfigurację.

Spróbowałem uruchomić komputer z płyty Hiren's Boot CD - Windows wywalił się tak samo, a Linux wyświetlił dokładnie o co chodzi - błąd polega na tym, że karty nie dostały potrzebnych przerwań. Wygląda na to, że BIOS ma problem z utworzeniem tabeli przerwań, co by się pokrywało z informacją od MS: https://support.microsoft.com/pl-pl/hel … windows-xp - patrz ...0011.
W BIOS-ie (najnowsza wersja) wyłączyłem wszystko co się dało, niestety konfiguracji przerwań tam nie ma. Linux się uruchomił, raz też uruchomił się Windows, ale po restarcie wrócił do BSOD... Także wyjąłem dwie karty, z których jedna - USB/FW - i tak się wieszała (albo winny jest domyślny sterownik - zalecane jest zainstalowanie sterownika od producenta chipa, albo zasilanie), a druga - sieciówka - jest w tej chwili niepotrzebna.

Miałem też zrezygnować z karty dźwiękowej, ale ponieważ dźwięk z wyjścia na płycie ma jakieś burczące zakłócenia kartę jednak zostawiłem - burczenie jest ale bardziej znośne i nie zmienia się przy poruszaniu myszą...

Ponieważ ze sterownikiem do karty SB Live! też był problem - niby jest, ale nie chciał się zainstalować, a jak się już zainstalował (po dwukrotnym przełożeniu karty, bez użycia załączonego instalatora) to oprogramowanie karty trzeba uruchamiać samodzielnie (nie ma potrzebnych ikon w menu), to zrobiłem rekonesans po kartach Live! i wychodzi na to, że ta karta wymontowana z Dell-a to wersja bulk i już na pierwszy rzut oka wygląda na mocno okrojoną, jednak nie wiem czy brak sporej części elektroniki ma jakiś wpływ na działanie podstawowych we/wy, EAX (istnieje wersja z innym, mniejszym chip-em, a tu jest podobny do oryginalnego i wydaje się, że EAX działa), etc., czy tylko zostało usunięte to co było potrzebne do obsługi i tak zazwyczaj nieużywanych złącz (po których tu nie ma nawet śladu).

-----

Edit: Sprawdziłem, że po ręcznym zainstalowaniu sterownika - to znaczy przywróceniu go z poprzedniej instalacji wskazując pliki w podkatalogach Windows-a (pierwotnie na tym XP była zainstalowana inna wersja karty SB Live!, niestety nie wiem w jakiej wersji były sterownik i oprogramowanie), bez problemu udawało mi się zainstalować LiveDrvUni-Pack(ENG).exe (24 451 404 Bytes).

W sieci jest mnóstwo dyskusji na temat sterowników i wszędzie piszą, że nie da się tych, ani żadnych innych oficjalnie dostępnych z tą kartą zainstalować (jedynie niezależne sterowniki KXdriver).

Ponieważ u mnie to działało postanowiłem sprawdzić czy będzie tak samo jak je odinstaluję. No i okazało się, że po odinstalowaniu obecnego sterownika (i innych składników) ta sama instalka nie może znaleźć karty!

Da się jednak rozpakować LiveDrvUni-Pack(ENG).exe i zainstalować poszczególne składniki osobno!, ale nadal główny program instalatora nie znajduje działającej już karty!

Spróbowałem zainstalować sterowniki z oryginalnych płyt - do kart SB Live 5.1 i starszą do SB Live! 1024. Wersja dla 5.1 zainstalowała się bez problemów, ale nadal LiveDrvUni-Pack(ENG).exe nie widział karty. Odinstalowałem wszystko co zauważyłem do SB Live!, włącznie ze skasowaniem kluczy rejestru. Po tej operacji sterownik do wersji 1024 stwierdził, że nie będzie się go dało odinstalować, po czym zainstalował się w całości, ale nadal LiveDrvUni-Pack(ENG).exe karty nie widział, do tego przestało działać midi, a na linii PC Spiker i przy przełączaniu źródła dźwięku włączał się głośny warkot. Ponownie wszystko usunąłem i zainstalowałem wszystkie wersje jakie znalazłem od najstarszej do najnowszej - jedną na drugą, w tym po rozpakowaniu wszystkie wersje dostępne oficjalnie w sieci na stronach Dell-a i Creative-a.

W panelu sterowania znalazły się dwie wersje AudioHQ obydwie nie działające. Po usunięciu ich z podkatalogu Windowsa (nazwy plików znalezione metodą utwórz skrót i sprawdzeniu ścieżek w utworzonych skrótach) przeinstalowanie ostatniej wersji przywróciło działający plik, jednak ikony były nieaktywne, pomogło ponowne zainstalowanie wszystkiego z ostatniej wersji (wypakowane z LiveDrvUni-Pack(ENG).exe).

Midi wróciło, a normalnie instalowany sterownik jak przestał widzieć kartę tak jej już nie widzi.

Wygląda to tak jakby instalator szukał nie samej karty (a przynajmniej nie tylko), a czegoś co już jest zainstalowane w systemie. Być może dostępne wersje są instalowane jak update i wymagają wcześniejszego zainstalowania konkretnej pełnej wersji, a być może zainstalowanej przy innej wersji karty. Niestety nie zrobiłem backup-u i nie jestem w stanie stwierdzić co takiego znajdował instalator, że "wykrywał" kartę.

PS. Podobno ktoś zmodyfikował installer od SB Audigy i te sterowniki działały z kartami Live!, niestety tych plików nie znalazłem (tylko forum z niedziałającymi linkami).

-----

Sterownik do TV ściągnąłem ze strony producenta, co ciekawe wykrył kartę i się zainstalował - oryginalny dołączony do AverTV jej nie wykrywa, nie pomaga też patch dołączony na dyskietce i pliki trzeba instalować "ręcznie" z pominięciem instalatora. Soft z netu nie wykrywa radia, ale tak też było przy dołączonym oprogramowaniu. Sterownik jednak działa, bo działają inne programy radiowe.
Na razie sprawdziłem sygnał z dekodera - na górze ekranu niezależnie od ustawionego kanału widać jednakową linię z nieruchomymi białymi kreskami.

Magnetowidu na razie nie podłączyłem, ale przypuszczam, że w tym obszarze lub/i powyżej będą widoczne linie z ruchomymi kreskami teletekstu (DScaler umożliwia podgląd ponad albo poniżej widocznego obszaru - teraz już wiem, że teletekst się z obrazem na komputerze nie nagra, bo przy nagrywaniu te obszary są pomijane).

Używane karty TV są dziś tanie ok. 20 zł, jednak z tego co widzę przeważnie nie są kompletne np. taką jak moją można kupić za 20zł z pilotem, ale w komplecie nie ma czujnika podczerwieni, nie ma też anteny radiowej i kabla do podłączenia dźwięku (do kupienia osobno - jack-jack), który jest niezbędny, gdyż karty TV mają wyjście audio, które podłącza się do wejścia karty dźwiękowej (o ile dana karta ma odpowiednie połączenia wewnątrz to niezależny sterownik może przesłać dźwięk przez złącze PCI, ale oryginalne sterowniki tego nie robią), brak też sterowników i instrukcji, ale jak wspomniałem, te są dostępne on-line.

Ponieważ na co dzień nie używam Linuxa, więc mam pytania - jak uruchomić te skrypty pod Linuxem - jak przygotować pliki i jak się do nich dostać, czy można je uruchomić z Live CD, w jakiej wersji będą potrzebne narzędzia i sterowniki, ewentualnie które narzędzia będą potrzebne i jak je dograć?

PS. Wśród plików jest też gra w którą gra się w teletekście, a że jest w postaci kodu, to może ktoś przeniósłby tę grę na Atari, niekoniecznie jako teletekst :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-07-18 03:09:11)

27

Odp: VHS - Telegazeta

Z kompem miałem jeszcze sporo przygód... wymieniłem zasilacz... wymontowałem kartę... postaram się to opisać później w osobnym wątku...

Nie dostałem odpowiedzi na pytania które zadałem w formularzu o vhs-teletext...

Jednak po instalacji zyliona pakietów udało mi się zainstalować te skrypty python-a i je uruchomić!

Ponieważ przetwarzanie danych trwało i trwało.. przerwałem je i właśnie przeglądam sobie strony gazety polsatu z 31 grudnia 2004 roku odzyskane z filmu Die Hard II :D Tak, to działa!!!

PS. Pewnie niedowiarki powiedzą, że program sciągnął dane z netu ;)

Sorki za literówki. Edit: Mam nadzieje poprawione.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-08 02:24:58)

28

Odp: VHS - Telegazeta

Pogratulować udanego reverse-engineeringu.

29

Odp: VHS - Telegazeta

Dzięki, mi się tylko udało to uruchomić... choć miałem niespodziewane przeszkody i łatwo nie było...
Za rev-eng laury należą się autorowi vhs-teletext-u :)

I jeszcze screen (ten sam co w załączniku):
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_teletext_test_dump.jpg

Uwaga: Na screenie jest strona z odzyskanego teletekstu i program tvtime, bez uruchomienia którego vhs-teletekst nie odczytywał danych. Na szczęście zainstalowałem tvtime wcześniej i przyszło mi do głowy żeby go uruchomić gdy skrypt vhs-teletext łapał tylko puste klatki.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-08 02:52:17)

Post's attachments

vhs_teletext_test_dump.jpg 177.24 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-09-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

30

Odp: VHS - Telegazeta

Rewelacja :)

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

31

Odp: VHS - Telegazeta

Zrzuty ekranu - niestety zapomniałem wyłączyć usuwanie przeplotu - teraz nie mam jak sprawdzić, czy ma to większe znaczenie - w każdym razie jest to sygnał z vhs:
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_top.jpgPowyżej obrazu, jest jeszcze kilka linii, ale próba ich wyświetlenia powoduje utratę synchronizacji. Prawdopodobnie na górze widać dane teletekstu, pod nimi nieco inaczej zapisane wolniej zmieniające się m.in. liczniki.

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_bottom.jpgPod obrazem linie, które przemieszczają się w górę i w dół (w obszarze gdzie tu widać 4 linie), czasami widać jakby przemieszczającą się plamkę zamiast jednej lub więcej linii, czasami linia/e jest poprzerywana - przynajmniej tak to wygląda w DScaler-ze.

Ciekawe czy można by było wygenerować takie dane w tym miejscu ramki (szczególnie na górze) przy pomocy małego Atari (reszta ekranu może być pusta)?

Fajnie też gdyby ktoś kto ma kasety nagrywane w latach '90-tych spróbował :) - moglibyśmy zobaczyć Łączkę Tele-Zajączka i więcej Telekomputerów.

Ja mam prawdopodobnie nagrania wyłącznie z lat 2004-2005 i może nieco późniejsze, też ciekawe, ale te strony chyba już wtedy zniknęły. W avi teletekst się nie zapisywał... ale mam trochę zrzutów z BorgTV. Późniejsze mam w TS-ach (Transport Stream - pliki video z DVB-T), ale póki co nie ma / nie znam? software-u do zapisania teletekstu osobno (można przeglądać z pliku TS). W ostatnich latach nagrywam niewiele... ale ustawiłem sobie w opcjach nagrywanie teletekstu ;)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-08 10:49:13)

32

Odp: VHS - Telegazeta

Teletekst z .ts można wyciągać do pliku .txt np. pod płatnym TS-Doctor (najczęściej jednak są to tylko napisy do programów/filmów).

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

33

Odp: VHS - Telegazeta

Trochę się rozejrzałem i są też darmowe narzędzia jednak ich obsługa wymaga przestudiowania dostępnych parametrów, a z tego co czytam to raczej przeznaczone są do wyciągania wyłącznie napisów do filmów. Przy domyślnych ustawieniach jeden z programów wyciągnął z kilku plików dwie linijki tekstu... Ja chciałbym zapisać cały teletekst.

Szukając informacji znalazłem takie miejsce z linkami do teletekstów:
https://news.ycombinator.com/item?id=12246592
a stamtąd trafiłem tu:
https://www.daserste.de/specials/servic … ex100.html
- jest tam filmik pokazujący te dane nad obrazem, wpisywanie teletekstu! i m.in. stronę z "totkiem" ;)

34

Odp: VHS - Telegazeta

Wracając do vhs-teletext-u instalacja nie jest aż tak trudna - u mnie wymagała sporo przygotowań dotyczących hardware-u no i nie używam Linuxa więc musiałem wszystko zrobić od zera, ale dla kogoś kto używa Linuxa nie powinna sprawiać problemów. Więc zachęcam do spróbowania :) Karty telewizyjne można kupić używane za około 20 zł.

Zgrany teletekst poprzez uśrednianie danych jest prawdopodobnie lepszej jakości niż odbierałem prosto z anteny. Jednak wymaga dużo danych, a skrypt przetwarza je bardzo powolnie. Zapisany plik z ~2h filmu ma 11GB, a jego całkowite przetworzenie na Celeronie 2,4 GHz trwałoby szacunkowo 70 dni i nocy.

Skrypt może opcjonalnie korzystać przy obliczeniach z karty graficznej i wtedy ma wykonywać obliczenia szybciej, niestety nie mam rekomendowanej karty. Ciekawe czy przy użyciu odpowiedniej karty czas byłby akceptowalny? Edit: wg dokumentacji z kartą obsługującą CUDA liczy niemal w czasie rzeczywistym ?!

Może znajdzie się ktoś kto by przepisał te skrypty na C++? Myślę, że po skompilowaniu program działałby szybciej. Jest ktoś chętny? ;)

Po 14 godzinach przetwarzania mam ~2MB-owy plik wyjściowy i już widzę że przeglądanie większych plików byłoby problematyczne, bo na początku "skanowany" jest cały plik co już przy tak niewielkim rozmiarze trochę trwa, a potem przeglądamy go w czasie realnym bez możliwości przewijania, czyli gdyby przetworzyć dwie godziny materiału to ich pełne wyświetlenie zajęłoby 2h + na początku czas na "skanowanie".

To pokazuje, że przeglądarka powinna mieć nieco więcej możliwości niż standardowa przeglądarka teletekstu - coś jak "way back machine" - czyli oprócz możliwości zmiany strony, zmiany podstrony, również umożliwiać przechodzenie w dowolnym momencie do innych wersji wyświetlanej podstrony, a także wszystkich stron i podstron które pojawiają się w dowolnym czasie w danym pliku.

Nie wiem jak dokładnie działa uśrednianie danych, ale o ile nie jest to jakoś sprytnie rozwiązane to myślę, że zmiana treści strony (edycja dokonana przez nadawcę) może spowodować pomieszanie treści poprzedniej i nowej wersji danej podstrony.

Zdarzało mi się czytać informacje, które w czasie czytania zostały poprawione, czy zupełnie zastąpione innymi, ciekawe jak sobie z takimi przypadkami radzi skrypt.

Nie wiem czy już wtedy istniała podstrona z napisami do filmów, ale to mógłby być dobry test, bo napisy zmieniają się za każdym kolejnym powtórzeniem danej podstrony. Ciekawe jest też to, że napisy są nadawane poza licznikiem - co oczywiste - tak aby były zsynchronizowane z dialogami.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-12 10:19:46)

35

Odp: VHS - Telegazeta

Dema na teletekst - http://www.pouet.net/lists.php?which=157 , jedno ma dołączony schemat urządzenia które pozwala je wyświetlić na TV wraz z źródłami, inne używa programu autora vhs-teletext-u - raspi-teletekst (https://github.com/ali1234), a pozostałe są na Micro BBC - jeżeli dobrze rozumiem to też da się je wyświetlić w postaci teletekstu na TV.


https://github.com/strlentv (w źródłach jest schemat)


DL: https://files.scene.org/view/parties/20 … t40.tar.gz
https://modeemi.fi/~ninnnu/making-of-teletext.txt


https://github.com/bitshifters/teletextr


https://github.com/bitshifters/bad-apple
https://bitshifters.github.io/posts/pro … apple.html


(żeby lepiej się przyjrzeć obrazkom można spowolnić odtwarzanie, jak widać autor nie lubi Atari)
https://www.horsenburger.com/teletext (naciśnij "load more" - obrazki się doczytują w tle)

http://danfarrimond.co.uk/at-a-glance#teletext

Gdyby tak zrobić takie urządzonko dla Atari (o ile się nie da takiego sygnału wygenerować bez czegoś takiego bezpośrednio na Atari) można by zrobić demo które Atari wyświetlałoby w postaci teletekstu - fajnie gdyby efekty były generowane w czasie rzeczywistym :)

Generalnie fajnie by było mieć coś takiego żeby można było ożywić teletekst w analogowym TV wysyłając np. sygnał zgrany z vhs-ów lub przesyłając teletekst z sygnału np. DVB-T lub z nagranego pliku TS :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-12 09:58:55)

36

Odp: VHS - Telegazeta

W opcjach AltDVB przy nagrywaniu TS-a da się wyłączyć/włączyć dowolne "ścieżki", więc można zapisać wyłącznie teletekst.

Spróbowałem nagrać tak 30 minut (założyłem, że tyle starczy na większość podstron, a limit można ustawić w programie - 1800 sekund), jest jednak problem z odtwarzaniem tak zapisanego teletekstu.

AltDVB chyba nie pozwala na odtwarzanie plików.

VLC przy braku ścieżek video i audio nie odtwarza pliku wcale, a ze ścieżką audio, gdy brak jest ścieżki video nie pozwala na włączenie teletekstu.

Edit3: a jednak ze ścieżką audio pozwala, tylko trzeba się uciec do pewnej sztuczki - włączyć odpowiednią wizualizację dźwięku (nie ze wszystkimi wizualizacjami to działa) i na niej włączyć teletekst :) Więc sukces połowiczny.

ProgDVB 7 (wersja podstawowa) podobnie jak VLC - teletekst można włączyć tylko gdy jest "ścieżka" video (mimo, że tu okno teletekstu jest wyświetlane niezależnie od video), jednak program wyświetla puste okno - wygląda na to, że odtwarzanie teletekstu z nagranych plików nie jest do końca zaimplementowane.

DVBViewer Pro (demo) przy braku video i audio wyświetla zatrzymany teletekst - mimo, że na liście nie zawsze są widoczne wszystkie podstrony, to (oczywiście o ile są zapisane) można je wybrać strzałkami z menu. Gdy oprócz teletekstu plik ma zapisaną ścieżkę audio teletekst działa normalnie. Edit: przy kolejnej próbie zdarzyło się, że plik teletext+audio się nie odtwarzał (w tym programie) i nie mogłem przeglądać teletekstu.

Edit2:  Występujące puste linie na części stron (zamiast niektórych linii z tekstem czarne pasy) - o czym pisałem wcześniej -  pojawiają się niezależne od użytego programu - wygląda na to, że to problemy techniczne na TVP3. Również sporo stron jest powtórzonych w mniej lub bardziej uszkodzonej wersji.

Innych programów nie sprawdzałem.

Edit: Ponieważ z pliku TS z zapisanym wyłącznie teletekstem i dźwiękiem przy jednej z prób zapisu nie udało mi się odczytać teletekstu, więc przy obecnie dostępnych wersjach powyższych programów, nie mogę polecić zapisu wyłącznie z audio. Chyba lepiej zapisać sam teletekst i mieć nadzieję, że powstaną poprawki, które umożliwią bezproblemowe przeglądanie tak zapisanych plików, tym bardziej, że obecnie jest to możliwe w jednym z programów (trochę nietypowo [też dobrze, ale szkoda, że nie działa normalny tryb] i przy niewielkim zgrzycie, ale jednak).

Dla programistów - Przez ograniczony czas są dostępne książki: Python, C++ i Java:
https://www.fanatical.com/en/bundle/int … ree-bundle

Gdyby ktoś chciał się podjęć przeportowania vhs-teletekst-u to mogą być w tym pomocne :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-22 14:08:44)

37

Odp: VHS - Telegazeta

Z programów obsługujących urządzenia DVB-T/T2, DVB-S/S2/S2X, DVB-C/C2 są jeszcze DVB Dream i SmartDVB, który jest jakby następcą przestarzałego i nierozwijanego AltDVB.

Pamiętaj, że teletekst w formacie Transport Stream też idzie strumieniowo jednym z PID-ów i trzeba go sobie po prostu zbuforować. Nie uzyska się całości od razu.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

38

Odp: VHS - Telegazeta

DVB Dream - przez kilka lat używałem wyłącznie tego, bardzo dobrze zrobiony timeshift - działający cały czas, nagrywanie od dowolnego momentu z timeshift-u, nagrywanie *jednocześnie* wybranych kanałów z danego multiplexu (do osobnych plików lub do jednego), choć niedopracowany, dla mnie to był najlepszy program, niestety nie działa z Windows 10 i z tego względu nie znalazł się w teście.

Edit: Aby przeglądać teletekst w tym programie trzeba dodać go w postaci plugina (istnieją dwie różne implementacje).

AltDVB jest po latach rozwijany, a przynajmniej uaktualniony - https://forum.satkurier.pl/topic/31247- … a-edition/

SmartDVB ściągnąłem, ale, że wcześniej nie używałem to... OK, zaraz sprawdzę :)

Tak, wiem, idzie tak samo jak w analogu - w czasie rzeczywistym tak jak jest wyświetlane, dlatego zgrywałem 30 minut, jednak dla 99 podstron to zbyt krótko, i kolejne testy robiłem 40 i 60 minut - limit 3600 sekund.

W DVBViewer przegląda się plik od razu w całości, choć niektóre podstrony na liście są niewidoczne dopóki nie naciśniemy "<" lub ">" dostępnych z menu.

PS. Żałuję że skasowałem te mniej kompletne pliki z wczoraj, bo były ciekawsze wiadomości...

Edit2: Była jeszcze w Wa-wie telewizja mobilna DVB-H, którą można było oglądać przy pomocy MobileTV: https://www.dtvtools.com/mobile-tv-view … -t2-dvb-h/ została zastąpiona kodowanymi kanałami Polsat-u.

Edit3: Nie spodziewałem się, że SmartDVB będzie tak zamulał... Mimo, że wyświetla obciążenie na poziomie 25% SD / 45% HD to praktycznie nie pozwala na swobodną pracę z żadnym programem. Złe ustawienie konfiguracji udało mi się zmienić dopiero usuwając pliki. Strojenie wymaga znajomości zawartości plików. No i nie potrafi otworzyć pliku TS bez audio i video - po próbie odtworzenia jednego z takich plików przestał odczytywać katalog... Na plus jest zapis TimeShift (w pliku TS - Transport Stream), jednak cały czas ostro pracuje przy tym HD (nie sprawdzałem, ale być może da się to inaczej skonfigurować).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-15 01:50:01)

39

Odp: VHS - Telegazeta

Znalazłem psa, którego przeniosłem na Atari (załączony wcześniej w atr-rze): https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/136684

Edit: stosując sztuczkę - jak dopisałem powyżej da się w VLC odtworzyć teletekst ze ścieżką audio.

Ciekawe jak się zachowa dekoder sprzętowy?

Edit2: Niestety, przynajmniej ten który sprawdziłem takich plików nie odtwarza - na niektórych się zapętlał i próbował je odtwarzać od nowa po każdej nieudanej próbie, udawało się to przerwać tylko w określonym momencie.

Może ktoś pamięta? Kiedyś ~20, a może więcej lat temu był - przynajmniej w Warszawie - retransmitowany jakiś zagraniczny kanał (chyba tylko w godzinach przedpołudniowych) i on też miał teletekst - były tam spore obrazki. Ktoś wie co to był za program?

Przerysowałem z niego fragment samochodu, który zajmował cały ekran...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-23 14:25:04)

40

Odp: VHS - Telegazeta

Skoro nie wiemy??? czy na Atari da się wygenerować linie teletekstu...

To napiszę co mi się wydaje:

Myślę że linie odpowiedniej szerokości da się utworzyć - w jednym z czasopism (niestety nie pamiętam w którym) jest dostępny listing rozciągający tryb 0 na cały ekran, problemem jest tam organizacja pamięci ekranu - ekran jest poszatkowany, ale może dałoby się te kilka potrzebnych linii poprawnie złożyć?

A czy dałoby się te linie umieścić poza widocznym obszarem? Tego zupełnie nie wiem, ale patrząc jak czasami Atari wykonuje przypadkowe instrukcje i cały ekran skacze mam wrażenie, że dałoby się tak zepsuć obraz żeby wyświetlał się tam gdzie byśmy chcieli.

---

Jeżeli nie, to można by spróbować zaadaptować schemat przedstawiony przy jednym z demek i zbudować generator sygnału teletekstu dla Atari, również z nakładaniem linii teletekstu na sygnał z Atari z możliwością przełączenia na dowolny inny sygnał video.

---

A już całkiem realne - przynajmniej w mono - wydaje się napisanie programu który wyświetlałby teletekst po prostu na Atari - tak jak to jest na C64, póki co zostajemy w tyle, ale przynajmniej autor wykorzystał font z Atari ;-)

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64/teletext1.png

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64/teletext4.png

https://norbertkehrer.github.io/teletext_c64.html

Autor jest znany również z wielu programów na Atari - które można zobaczyć na powyższej stronie.

Teletekst z kilku wybranych przez autora niemieckich stron z teletekstem jest pobierany w plikach png i odczytywany jest z nich tekst zapisywany we własnym formacie - gdzie sam tekst jest w formie tekstowej, który następnie można przeglądać na C64 (obecnie z powodu zmian na stronach - nie wszystkie przewidziane przez autora teleteksty da się ściągnąć). Szczegóły tego formatu są dostępne na powyższej stronie.

---

Na Atari widzę to tak, że teletekst działałby w trybie graficznym, a pierwsza linia - w której przeważnie tylko z powodu błędów powiększa się font, a grafiki nigdy nie widziałem - mogłaby być w trybie tekstowym, podobnie jak linia fast tekst-u. Ekran graficzny zajmowałby co najmniej dwa ekrany - aby umożliwić miganie dowolnej liczby znaków, dla funkcji Reveal w połączeniu z miganiem, po naciśnięciu Reveal generowane byłyby nowe wersje strony z ujawnionym ukrytym tekstem na dwóch ekranach.

---

Ponieważ cały proces odzyskiwania teletekstu jest bardzo czasochłonny (bez karty obsługującej CUDA) to odzyskuję max 1-2 minuty...

Przeglądanie dawnego teletekstu jest niesamowite. Nie przeglądałem go dokładnie w momencie kiedy go nie do końca świadomie nagrywałem, ale teletekst przeglądałem dość często (nadal zaglądam) stąd i moja nostalgia za tym medium, niestety obecnie wielu działów już nie ma, nie ma też tak dużo grafiki. Są nowe całkiem ciekawe działy, ale nie jest ich tak wiele jak kiedyś. Są też nowe teleteksty, jednak większość trudno tak nazwać, gdyż są emitowane tylko z zegarem lub tylko ze stroną z napisami do filmów. Nie wiadomo czemu niektóre teleteksty są dostępne tylko on-line, co nie ułatwia ich przeglądania (przynajmniej w Wa-wie ich nie nadają razem z sygnałem telewizyjnym).

Pamiętam, że przy każdych świętach zaglądałem do teletekstów, szczególnie do TeleGazety, żeby zobaczyć świąteczne obrazki, które przy każdych kolejnych świętach były inne, później niestety zaczęły się powtarzać.

Nie raz zastanawiałem się czy z tych danych nagranych na taśmie da się złożyć większe fragmenty - w końcu większość stron jest nagrana kilkukrotnie, ale nie przypuszczałem, że nagrany jest cały sygnał, a "tylko" jego rozmycie nie pozwala go zdekodować poprawnie i że kiedyś będzie możliwe jego praktycznie całkowite odzyskanie. Myślałem, ze nagrywane są szczątkowe dane i że byłoby fajnie móc nagrać cały sygnał i móc go odtworzyć, a teraz mogę do niego zajrzeć :)

Swoją drogą myślę, że dziś najbardziej cenne są nie filmy które nagrywaliśmy, a zapowiedzi, fragmenty wiadomości, czy innych programów których dziś już nie ma, no i teletekst, którego prawdopodobnie nikt nie archiwizował.

---

W ogóle nie rozumiem dlaczego producenci odeszli od produkcji magnetowidów, dziś zapisujemy sygnał cyfrowy w cyfrowej postaci, magnetowidy nagrywały sygnał video i audio, podobnie nowsze DV, również nagrywały sygnał video i audio, ale już w postaci cyfrowej, więc dlaczego dziś nie nagrywamy na kasety pakietów nadawanych cyfrowo? Przecież można sobie wyobrazić magnetowid kompatybilny z dawnymi jak i obsługujący nowy cyfrowy sygnał zawierający dowolne pakiety danych - również jako nośnik dowolnych innych niż telewizyjne danych cyfrowych. Kasety są dość pojemne (o ile pamiętam kaseta DV to około 20GB) i gdyby to było rozwijane na pewno zapewniałoby większe pojemności i nadal byłoby powszechnie używane. Choć z drugiej strony pewnie do tej pory wszystkie archiwalne kasety z których można odzyskać zapisany teletekst byłyby już zapisane nowszymi nagraniami.

Sama kaseta jest dużo bardziej "ludzkim" nośnikiem, niż obecne - jest dużo więcej miejsca na notatki, naklejki i inne spersonalizowanie, co daje kasetom indywidualny charakter.

---

Co do teletekstu zapisanego w plikach TS to okazuje się, że... vhs-teletekst potrafi wyciągnąć teletekst również z plików TS, wystarczy tylko np. przy użyciu VLC sprawdzić PID i podać go w linii poleceń np. "--ts 505". Z plików TS nagranych na komputerze program odczytuje teletext prawidłowo, niestety z plików z dekodera odczytuje sieczkę, ale póki co dobre i to bo większość plików nagrywałem na komputerze.

Edit: Skrypt z pakietu vhs-teletext którym da się wyciągnąć dane z plików ts przy okazji je optymalizuje, co niestety prowadzi do ich uszkodzenia... Dzieje się tak, gdyż jak podejrzewałem - na niektórych stronach gdzie za każdym wyświetleniem tekst jest inny - reklamy, czy inne zmiany, takie dane są uśredniane, w tym też linia z zegarem, co powoduje że stają się nieczytelne. W przypadku danych z vhs-u uśrednianie powoduje znaczną poprawę jakości tekstu na większości stron, jednak również uszkadza zmieniającą się treść. Zauważyłem też że niektóre strony, które przed optymalizacją są dostępne, już po znikają - zdarzyło mi się nawet, że plik wynikowy był zupełnie pusty i to w dwóch przypadkach. O ile w przypadku danych vhs optymalizacja poprzez uśrednianie ma sens (przydałaby się większa kontrola tego procesu), to przy danych z plików ts niekoniecznie - zmniejsza objętość plików, ale niepotrzebnie je "naprawia". Myślę, że dla danych cyfrowych (w których też mogą się zdarzyć uszkodzone pakiety) lepszym rozwiązaniem byłoby usuwanie wyłącznie identycznych podstron, a nie ich uśrednianie.

Znalazłem też inny skrypt - który polecam - da się go uruchomić pod Windows-em, nie optymalizuje plików i działa dużo szybciej (max kilkadziesiąt sekund w porównaniu do kilku godzin):
https://github.com/ZXGuesser/pes2t42 (na stronie tego autora jest więcej narzędzi do teletekstu)
Wynikowe pliki oczywiście są większe, ale za to działają tak jak teletekst nadawany na żywo, a kompresują się bardzo dobrze (do 1%) więc można je archiwizować w takiej formie. Ewentualnie jak powstanie lepsza wersja narzędzia do automatycznej redukcji ilości zapisanych *identycznych* podstron będzie można zapisane pliki przetworzyć, obecnie żeby to było zrobione dobrze wymaga to "ręcznej" edycji, czego póki co nie próbowałem.

Ten skrypt również nie potrafi przetworzyć plików z dekodera, w tym przypadku od razu zwraca błąd. Jednak VLC jak i sam dekoder potrafią odtworzyć zapisany w nich teletekst.

Póki co nie radzi sobie też z błędami w stream-ie.

---

Jak się okazuje oprócz ukrytej treści o której pisałem wcześniej w danych teletekstu można znaleźć też inne ukryte napisy. Można zauważyć powtarzający się regularnie tekst "FAB Teletext System" i to chyba we wszystkich obecnie nadawanych teletekstach, co świadczy, że nadawcy korzystają z tego systemu (https://www.fab-online.com/teletext/). Kolejnym tekstem który zauważyłem w teletekście z podpisami jest wpis "Subtitler by Ireneusz Hallmann" (można o nim poczytać m.in. tu: https://www.goldenline.pl/ireneusz-hallmann/).

Ciekawe jak działał system z kodowanymi danymi nadawanymi wraz z TeleGazetą i czy te dane też dałoby się obecnie odczytać? Było do tego specjalne urządzenie montowane do komputera:
https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/169986 i kolejna podstrona: https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/170132

CDN.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-29 13:38:35)

41

Odp: VHS - Telegazeta

Zdecydowanie najlepszy program do zgrywania teletextu z plików TS: https://github.com/fsphil/tstxtdump
Program w porównaniu z powyżej opisanym skryptem po napotkaniu błędu nie przerywa pracy, więc w przypadku plików z błędami odzyskuje plik do końca. Usuwa też puste linie, więc wynikowy plik jest mniejszy. Efektem ubocznym jest to, że Teletext Player (przeglądarka teletekstu) w obecnej wersji wyświetla strony krócej, a więc i czas całości jest obliczany na krótszy niż powinien być.

Hint: W przypadku dużej ilości błędów w pliku TS wyświetlanie komunikatów o błędach zajmuje dużo czasu i najlepiej jest je wyłączyć edytując źródło.

Edit: Hint2: W przypadku niektórych plików np. nagranych z zewnętrznego dekodera może być konieczne dodanie parametrów "-P 4 -S 4", które ominą 4 bajty "timestamp". Warto spróbować jeżeli przy prawidłowym PID-zie wynikowy plik jest pusty.

Edit3: [mój błąd - wykrzyknik w ścieżce programu jest odnajdywany.]

Gdyby ktoś chciał zobaczyć co do tej pory zgrałem z VHS (pliki nie edytowane - tak jak zostały wyciągnięte z sygnału video): http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/vhs_teletext.7z
Hasło w załączniku.

Nie edytowane dlatego, że póki co nie istnieje program, który spełniałby moje oczekiwania na to jak powinien wyglądać dobry edytor i jak automatycznie mogłyby być wybierane najmocniejsze linie (a nie tylko poszczególne znaki - jak to jest możliwe obecnie). Obecnie "ręczna" edycja jest możliwa ale niezbyt wygodna i czasochłonna.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-11-25 11:06:36)

Post's attachments

haslo.txt 14 b, liczba pobrań: 5 (od 2020-11-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

Odp: VHS - Telegazeta

O teletekście w Przekroju nr 2278, 06/1989: https://przekroj.pl/archiwum/numery/2278/6

Na wszelki wypadek umieszczam również w załączniku.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-12-31 17:45:23)

Post's attachments

57195a895a141_002.jpg 637.99 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

43

Odp: VHS - Telegazeta

Tu wspomniany piesek przerysowany przeze mnie:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/pies_przerysowany.jpg
(przeniesiony na Atari - link w jednym z powyższych postów)

I fragment samochodu:
http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/samochod_fragment_przerysowany.jpg
Część zaznaczona flamastrem przerysowana z teletextu, z programu anglojęzycznego, który był retransmitowany w Polsce (przynajmniej w Warszawie). Podczas retransmisji nie zawsze teletext był dostępny.

Może ktoś pamięta co to była za telewizja?

Oprócz tego kanału, była też retransmisja TV Ostankino, która również miała (nieduży) teletext.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/teletext_on_minidv.jpg
(2016 r., TVP1)

Wesołych Świąt 2020!

Gdyby ktoś chciał zamieścić świąteczne życzenia w Telegazecie TVP1/TVP2 (płatne) to jest taka możliwość, szczegóły na stronie 820 i 821 (grafiki).

Życzenia od widzów można przeglądać tutaj i tutaj

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-12-24 10:05:14)

44

Odp: VHS - Telegazeta

Zbliża się Nowy Rok 2021, społeczność fanów teletextu przygotowała noworoczne strony :)
Pozwoliłem je sobie umieścić tutaj.

Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/newyear.gif

http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/2021_teletext_artist_work/hny2021.gif

Podobnie jak wcześniej można składać życzenia w TG1 i TG2. Szczegóły na stronach 820 i 821, a życzenia można czytać i oglądać na stronie 824: http://telegazeta.pl/telegazeta.php?cha … e=824_0001 i jej podstronach.

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/tg1/824_0003.png

Na stronie 888 jest licznik liczący w dół do Nowego Roku, który odlicza co najmniej od kilku miesięcy. Wersja w Internecie się przycina, więc polecam zobaczyć tę stronę na TV :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-12-31 18:06:41)

Post's attachments

824_0003.png 3.94 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

hny2021.gif 25.3 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

newyear.gif 16.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

45

Odp: VHS - Telegazeta

http://qtz.cwaboard.co.uk/teletext/ard/Screenshot_2021-01-02%20ARD%20Text,%20der%20Teletext%20des%20Ersten%20Deutschen%20Fernsehens%20Startseite.png

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-01-02 21:28:04)

Post's attachments

Screenshot_2021-01-02 ARD Text, der Teletext des Ersten Deutschen Fernsehens Startseite.png 5.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

46

Odp: VHS - Telegazeta

Super, robotę robisz.

47

Odp: VHS - Telegazeta

W bieżącym numerze CD-Action ukazał się artykuł Bartka Kluski dotyczący teletekstu.
http://qtz.cwaboard.co.uk/vhs/teletekst_cda.jpg
[Zdjęcie dzięki uprzejmości fotografującego ;)]

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-06-29 19:46:50)

48

Odp: VHS - Telegazeta

Kiedyś usiadłem i w parę godzin przeczytałem całą telegazetę...

Z Internetem tak nie pójdzie...

49

Odp: VHS - Telegazeta

Jak nie? Przecież Chuck Norris przeczytał cały Internet. I to dwa razy.

50

Odp: VHS - Telegazeta

Postaram się opisać moje doświadczenia z instalacją vhs-teletextu i txtxtdump, na razie fragment, który będę sukcesywnie uzupełniał.

Instalacja vhs-teletext i tstxtdump pod Linux-em (i opcjonalnie pod dwoma Windows-ami)

Obydwa programy zostały napisane dla Linux-a. Pod tym systemem nie sprawiają problemów i można wykorzystać ich pełne możliwości.

Z powodu ograniczeń i nie działania wszystkich funkcji instalacja pod Windows zalecana jest w przypadku, gdy na co dzień używamy Windows-a i gdy użyjemy dwóch komputerów - jeden do zgrywania danych, drugi do ich przetwarzania.

Głównym problemem pod współczesnym Windows-em jest brak sterowników dla analogowych kart telewizyjnych. Są dostępne uniwersalne sterowniki, również sterownik wbudowany w program DScaler i ich źródła, ale niestety tak jak są nie działają z nowymi systemami. Przydałby się ktoś kto te sterowniki odpowiednio do Windowsa 10 64bit dostosuje.

Jeden czy dwa komputery?

Komputer który będzie zgrywał sygnał może być słabszy. Musi być wyposażony w złącze PCI (przejściówka nie jest zalecana, jej użycie może doprowadzić do uszkodzenia komputera) i analogową kartę TV z chipem bt878 (lub podobnym) np. karta firmy AverMedia. Najlepiej gdyby komputer działał z Linuxem, choć zgrywanie możliwe jest też pod Windows XP (jeżeli są sterowniki, to również pod Vistą), ale nie zalecam, bo jakość tak zgranego sygnału jest słaba (próbowałem z programem Graph Studio Next, a czy vhs-teletext pod XP/Vistą działa nie testowałem).

Komputer który będzie przetwarzał zgrane pliki vbi najlepiej żeby miał kartę graficzną nVidii obsługującą CUDA i działa pod Windows 10 64bit lub Linux-em 64 bit (systemy pod którymi działa CUDA). Użycie karty graficznej nVidii w miażdżący sposób przyśpiesza obliczenia, umożliwiając w miarę szybko przetworzyć całość nagrania z jednej kasety - w przypadku słabszych kart około 4x tyle ile trwa nagranie, czytałem że przy lepszych kartach możliwe jest przetwarzanie w czasie rzeczywistym. Bez karty przetworzenie wielu nagrań w całości praktycznie jest niewykonalne, bo mogłoby zająć nawet lata. Bez wsparcia CUDA przetworzenie 10 minut nagania na komputerze 2.6 Ghz zajmuje ponad dobę.

Można też użyć jednego komputera i zainstalować na nim Linux-a pod którym zrobimy wszystko i to bez większych kombinacji, dodatkowo można zainstalować vhs-teletext pod Windows 10 64 bit - ale posłuży on tylko do przetwarzania danych vbi zgranych pod Linuxem.

Windows-a XP wraz z Windowsem 10 jednocześnie na jednym komputerze nie polecam, próbowałem i niestety Windows XP potrafi naprawiając uszkadzać system plików Windowsa 10, a niestety naprawianie włącza się po każdym przełączeniu systemu.

(Instalacja drugiego systemu w wirtualnej maszynie niestety nie da dostępu do sprzętu.)

Obecnie coraz mniej jest płyt ze złączem PCI, można je znaleźć w ofercie Gigabyte i Asus-a, na płytach głównych przeznaczonych dla procesorów Intel 10 i 11 generacji. Np. Gigabyte B560M D3H (Intel 11 i 10 generacji), Gigabyte H470 HD3 (10 generacji, z możliwością instalacji 11 generacji, pełny format ATX), Asus Prime B460-Plus (wyłącznie 10 generacji, za to dwa złącza PCI).

Instalacja vhs-teletext pod Linux-em:

Linux

Na początku wybieramy Linuxa. Jeżeli mamy kartę graficzną obsługującą CUDA to trzeba wybrać jedną z dystrybucji i wersji obsługiwanych przez CUDA. Jeżeli Linux posłuży nam tylko do zgrywania vbi, to ma to drugorzędne znaczenie.

Które wersje Linuxa są obsługiwane sprawdzimy tu: https://developer.nvidia.com/cuda-downloads

Ja wybrałem Lubuntu w wersji 20.04.3 LTS (na starszym komputerze instalowałem wersję 18.04)
https://lubuntu.me/downloads/

Jeżeli nie mamy możliwości użycia płyty, czy wolimy użyć pendriva, to do zainstalowania systemu będzie nam pomocny program z tej strony: https://www.pendrivelinux.com/yumi-mult … b-creator/ jego wersję wybieramy w zależności od BIOSu/UEFI płyty głównej, jak i systemu plików na naszym pendrivie.

Podczas instalacji Linuxa jesteśmy proszeni o podanie loginu, nowej nazwy komputera i hasła, należy je zapamiętać, gdyż są one wielokrotnie potrzebne podczas dalszej instalacji (szczególnie hasło).

Po zakończonej instalacji na pytanie o upgrade odpowiadamy twierdząco. Jeżeli takiego pytania nie ma wykonujemy update uruchamiając odpowiedni program - dostępny z menu Linuxa.

Terminal

Dalszą instalację przeprowadzamy z terminala, również dostępnego z menu. W przypadku Lubuntu 20.04 terminal jest dostępny w menu "Narzędzia systemowe" -> QTerminal.
Polecenia możemy kopiować z tekstu i wklejać do terminala (przez menu LPM).

Po uruchomieniu terminala znajdujemy się w username@komputername:~$
Komenda ls jest odpowiednikiem DOS-owego dir, po wpisaniu ls powinna nam się wyświetlić lista podkatalogów.

ls

Ja na katalog w którym umieszczone zostaną źródła wybrałem katalog Dokumenty
Żeby do niego przejść wpisujemy:

cd Dokumenty

instalujemy pip3, update-ujemy pakiety i pobieramy źródła programów:

sudo apt install python3-pip
pip3 install --upgrade pip
sudo apt-get update
git clone https://github.com/ali1234/vhs-teletext
git clone https://github.com/fsphil/tstxtdump

CUDA (instalujemy, gdy komputer ma kartę nVidii i będzie służył do przetwarzania danych vbi)

W przeglądarce (FireFox) przechodzimy na stronę: https://developer.nvidia.com/cuda-downloads i wybieramy odpowiedni system i odpowiadającą nam metodę instalacji.
Ja wybrałem odpowiednio Linux, x86_64, Ubuntu, 20.04, deb (local)
https://developer.nvidia.com/cuda-downl … =deb_local
Wracamy do terminala i wklejamy kolejne linijki oczekując na pobranie pakietów i ich zainstalowanie:
(poniższe linijki będą się różnić gdy wybierzemy inną metodę lub inny system, będą się też różnić w przypadku gdy nVidia wypuści nowsze wersje pakietu CUDA, dlatego trzeba je wklejać ze strony nVidii)

wget https://developer.download.nvidia.com/compute/cuda/repos/ubuntu2004/x86_64/cuda-ubuntu2004.pin
sudo mv cuda-ubuntu2004.pin /etc/apt/preferences.d/cuda-repository-pin-600
wget https://developer.download.nvidia.com/compute/cuda/11.4.1/local_installers/cuda-repo-ubuntu2004-11-4-local_11.4.1-470.57.02-1_amd64.deb
sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu2004-11-4-local_11.4.1-470.57.02-1_amd64.deb
sudo apt-key add /var/cuda-repo-ubuntu2004-11-4-local/7fa2af80.pub
sudo apt-get update
sudo apt-get -y install cuda

Jeżeli z jakiś przyczyn download się nie powiedzie należy usunąć niekompletny plik i powtórzyć dany krok.
W przeciwnym razie nowy plik zostanie zapisany z indexem ".1" itd.
Pod poniższym linkiem znajduje się opis podstawowych działań na plikach:
https://www.fosslinux.com/8075/delete-c … -linux.htm
Można też usunąć niekompletny plik przy pomocy managera plików.
Jeżeli już ściągneliśmy plik który został zapisany z indexem, można zmienić mu nazwę lub uwzględnić index przy kolejnym kroku.

Aby instalacja vhs-teletext-u z CUDA była możliwa (szczególnie pakietu pycuda) musimy dodać odpowiednie ścieżki.
Uwaga: Ścieżki mogą się różnic w zależności od wybranej wersji, w przypadku gdy są błędne (nie istnieją) dodanie ich nie zwróci błędu, a błąd o braku pliku cuda.h wystąpi później - przy kompilacji.
Dlatego zanim je dodamy warto sprawdzić czy są poprawne:

cd /usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/include
cd /usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/lib

Jeżeli nie będzie błędu możemy dodać te ścieżki:

export CPATH=$CPATH:/usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/include
export LIBRARY_PATH=$LIBRARY_PATH:/usr/local/cuda-11.4/targets/x86_64-linux/lib

Instalacja programów

Przenosimy się do katalogu vhs-teletext:

cd ~/Dokumenty/vhs-teletext

odczytujemy plik README.md i wg instrukcji w nim zawartej instalujemy vhs-teletext

cat README.md

kopiujemy i wklejamy linijki (w przypadku gdy nie instalowaliśmy pakietu CUDA pomijamy "CUDA,"):

pip3 install -e .[CUDA,spellcheck,viewer]
sudo apt-get install tv-fonts rxvt-unicode
cd /etc/fonts/conf.d
sudo rm 70-no-bitmaps.conf
sudo ln -s ../conf.avail/70-yes-bitmaps.conf .

Teraz przechodzimy do tstxtdump, kompilujemy, podnosimy uprawnienia i instalujemy:

cd ~/Dokumenty/tstxtdump
make
sudo su
make install
exit

jeżeli nie było błędów wychodzimy

exit

restartujemy Linuxa.

TVTime

Jeżeli będziemy używać tego komputera do zgrywania danych vbi, instalujmy TVTime.
Wchodzimy do menu -> "Narzędzia systemowe" -> "Odkrywca" (dla innej wersji Linux-a będzie to inny program umożliwiający doinstalowanie opcjonalnych programów). W polu "szukaj" wpisujemy tvtime [Enter] i instalujemy program przyciskiem "wgraj" (z prawej strony).
TVTime może wymagać edycji konfiguracji w celu odblokowania dźwięku.

Instalacja zakończona

Teraz z poziomu terminala możemy używać zainstalowanych programów.
vhs-teletext zgodnie z opisem w pliku README.md:

cd ~/Dokumenty/vhs-teletext
cat README.md

tstxtdump zgodnie z README:

cd ~/Dokumenty/tstxtdump
cat README

CDN. [Uwagi co do obsługi obydwu programów dopiszę później.]

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-08-30 01:53:11)