Temat: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Najpierw był Falcon 030 z drugiej (co najmnej) ręki, już skonfigurowany ze zrobionym clock patchem. Działał bardzo ładnie. Potem kupiłem NetUSBee. Zgrało się to pięknie, hula jak należy cały czas. Następnie do kompletu dołączył CT60e. Po ustabilizowaniu kłopotów z pamięcią SDRAM (teraz wstaje bez problemu o dowolnej porze nawet po gmeraniu w środku) komputer działa bezproblemowo (dema hulają, gry hulają - więcej na razie nie sprawdzałem). Tylko NetUSBee świruje ale wyłącznie w trybie 060 (w 030 bez zmian, wszyscy zdrowi i szczęśliwi):
- Pendrive działa ale wyłącznie wtedy, gdy jest wpięty w momencie startu komputera. Jeśli go wyjmę to po włożeniu ponownie nie widać go (dotyczy dowolnego z trzech różnych gwizdków, które sprawdzałem).
- uIP tool startuje ale wywraca się z błędem, gdy klient próbuje wejść na dowolny dysk (lista dysków jest pokazywana poprawnie).
Ponownie zaznaczę - w trybie 030 jest wszystko OK, uIP Tool wyciąga ~200KB/ - jest fajnie.

Kroll zasugerował, żeby pokombinować z napędem - zmieniłem kartę SD na inną - nic. Wymieniłem adapter z IDE->CF->SD na bezpośrednio IDE->SD - nic. Próbowałem karty CF (czyli IDE->CF) - nic. Jedyne co zostało, na co Kroll zwrócił uwagę, że może mieć znaczenie, to clock patch, który mam na płycie.

Czy clock patch może mieć taki negatywny wpływ na NetUSBee? Nie mogę go ściągnąć bo z płyty są usunięte dwa rezystory a nie mam takich, żeby założyć. Ewentualnie - co jeszcze mógłbym sprawdzić, żeby to zdiagnozować?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Nie wiem, czy pomoże, ale pamiętam, że Czuba (autor ct60) polecał specjalną wersję clock patcha, bez której karta działała niestabilnie.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Gdy wysłałem kiedyś do Rudolfa swojego niestabilnego F030, który miał clock-patcha zamontowanego przez poprzedniego właściciela, to Rudolf stwierdził że to "zły patch był" i przerobił po swojemu.
Przy czym miestabilność brała się z czegoś innego i to też szybko zdiagnozował i naprawił. Wtedy nie miałem CT60, więc nie wiem czy zmiana patcha coś w tym zakresie poprawiła.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

4

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Dobrze zrobiony clockpatch "fabrycznie", polecam kopiować z c lab mk1,
-działa wyśmienicie z ct63 i ct60e :)

Edit,
Spróbuj ze zwykłym dyskiem 2,5 ide (tylko test).
Jak będzie normalnie to cf,
sd, działa ale mi się nie chciało z tym walczyć .

Ostatnio edytowany przez AS... (2020-09-08 23:12:35)

5

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Ja nie jestem sprzetowcem, ale z wlasnego doświadczenia, ponadto bezposrednio z korespondecji z R.C. i nie tylko, w przypadku CT6x nalezy usuwać clock patche. Akurat moje falcony dzialaja zarówno z CT63 jak z CT60e bez zadnego clock patcha, podobnie kolega RJ wywalał jakiegoś z plyty C-Lab MKII. Pozatym kazdy wie ze, że jest kilka wersji clock patcha, zalezy tylko i wylacznie od plyty jeden bedzie dziala lepiej a drugi na innej plycie, ale przede wszystkim wpływaja na stabilność pracy dla golego falcona 030.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2020-09-09 02:49:43)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

uicr0Bee napisał/a:

Przy czym miestabilność brała się z czegoś innego i to też szybko zdiagnozował i naprawił. Wtedy nie miałem CT60, więc nie wiem czy zmiana patcha coś w tym zakresie poprawiła.

Czyli wizyta u znachora by się przydała...

AS... napisał/a:

Dobrze zrobiony clockpatch "fabrycznie", polecam kopiować z c lab mk1,
-działa wyśmienicie z ct63 i ct60e :)

Masz jakiś link?

AS... napisał/a:

Spróbuj ze zwykłym dyskiem 2,5 ide (tylko test).
Jak będzie normalnie to cf,
sd, działa ale mi się nie chciało z tym walczyć .

No właśnie nie mam zwykłego dysku o małej pojemności, tylko 160-kę. Jak wspomniałem, próbowałem z kartą CF 16GB (SanDisk Extreme) i było tak samo jak na SD.

sqward napisał/a:

Nie wiem, czy pomoże, ale pamiętam, że Czuba (autor ct60) polecał specjalną wersję clock patcha, bez której karta działała niestabilnie.

Masz może namiar? Z góry dziękuję.

No właśnie... Dla gołego na plus, dla CT6* niekoniecznie. Zakładając, że chcę używać komputera do celów rekreacyjnych, oglądania demek, grania w gierki i generalnie cieszenia się jego obecnością i chcę używać obu platform (bo nie wszystko z 030 pójdzie na 060) to ten clockpatch zostawić czy wywalić? Na chwilę obecną skłaniam się do pierwszej wersji z założeniem, że jak będę potrzebował np. NetUSBee to się przełączę na 030.
Mam w zanadrzu niezałożony clockpatch o ten https://centuriontech.eu/product/falcon030-clockpatch/ a założony jest taki "na barana" na kości 74F08N (fotka w załączniku). Jak myślicie, podmienić?

Post's attachments

20200905_185015m.jpg 121.36 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

perinoid napisał/a:

Mam w zanadrzu niezałożony clockpatch o ten https://centuriontech.eu/product/falcon030-clockpatch/ a założony jest taki "na barana" na kości 74F08N (fotka w załączniku). Jak myślicie, podmienić?

Oba to dokładnie to samo...

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Tylko ten mój bierze jeden sygnał z płyty i wypuszcza jeden, a ten od Centuriona bierze jeden a wypuszcza 3. Czy dobrze rozumiem, że akurat to nie ma znaczenia?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

...a to moje przeoczenie. Niemniej ten swój scalaczek możesz podłączyć tak samo, wystarczy dołożyć 2 kabelki.

https://mikrosk.github.io/clockpatch/

Ty masz wariant 1.3, natomiast patch Centuriontech to wariant 1.2. Za najlepszy uchodzi wariant 2.2, natomiast patch Czuby (wariant 4) to jeden rezystor terminujący 47R na linii CPUCLK do SDMA do masy, wymiana R221 na zworę, usunięcie C208 (jesli jest), a poza tym powrót do "fabryki" (a właściwie fabrycznego patcha #0).

Tu jest opisany patch Czuby:
http://powerphenix.com/CT60/english/fitting63.htm
http://powerphenix.com/rodolphe.czuba.f … Clocks.jpg

***

Poprawka - rysunek Czuby odnosi się do stanu wyjściowego jego płyty (z patchem #0), w/g opisu płytę należy przywrócić do stanu całkowicie fabrycznego, czyli R221 = 33 R.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-09-09 21:06:43)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

perinoid napisał/a:

nie mam zwykłego dysku o małej pojemności

Właśnie jestem po remanencie i testach i mam na zbyciu: 6GB, 4GB, 3.2GB i 1.4GB,  2.5" 44-pin oczywiście. HDTune cały na zielono. Mogę podesłać zdjęcia i zrzuty ekranu.
Chętnie wymienię na coś, ew. na złotówki.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

_tzok_ napisał/a:

Ty masz wariant 1.3, natomiast patch Centuriontech to wariant 1.2. Za najlepszy uchodzi wariant 2.2, natomiast patch Czuby (wariant 4) to jeden rezystor terminujący 47R na linii CPUCLK do SDMA do masy, wymiana R221 na zworę, usunięcie C208 (jesli jest), a poza tym powrót do "fabryki" (a właściwie fabrycznego patcha #0).

Usunąć clock patch, uzupełnić wszystkie trzy rezystory (33ohm), dołożyć 47ohm do SDMA i wszystko działa stabilnie. Przetestowane na wielu płytach.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

12

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

@Rj,
A jak to jest z patchami z clab-a ?
Mój działa z różnymi ct6x.
Scsi też na nim śmiga aż miło.

13

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

rj1307 napisał/a:

Usunąć clock patch, uzupełnić wszystkie trzy rezystory (33ohm), dołożyć 47ohm do SDMA i wszystko działa stabilnie. Przetestowane na wielu płytach.

Dzisiaj przyszły rezystory więc mogłem podjąć temat. Zrobiłem wedle instrukcji. Komputer działa bezproblemowo. NetUSBee - tylko w trybie 030, w 060 zachowuje się jak się zachowywał. Poddaję się. Będę odpalał w 030, żeby z niego korzystać. Głupie to no ale skoro nie działa jak należy...

Generalnie zauważyłem, że sterowniki do NetUSBee (USB, STORAGE, NETUSBEE) w trybie 060 ładują się 2x dłużej a po załadowaniu NETUSBEE pokazuje mi się dodatkowy komunikat o wyłączeniu zabezpieczenia "overcurrent protection" (nie ma tego w trybie 030).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

perinoid napisał/a:

Generalnie zauważyłem, że sterowniki do NetUSBee (USB, STORAGE, NETUSBEE) w trybie 060 ładują się 2x dłużej a po załadowaniu NETUSBEE pokazuje mi się dodatkowy komunikat o wyłączeniu zabezpieczenia "overcurrent protection" (nie ma tego w trybie 030).

Tę opcję "overcurrent protection" mozna właczyc i wyłączyc, to jest opcja, bo jeśli dobrze pamietam to jest jakis problem jak jednorazowo korzystasz z pendrive i myszki przewodowej własnie w trybie 060.
Wszystko masz w dokumentacji w katalogu GOODIES.

Ostatnio edytowany przez Kroll (2020-09-15 19:48:54)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

15

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

No nie mogę znaleźć.
[edit]
OK, znalazłem w wątku na atari-forum.com

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-09-15 20:51:23)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Podłączę się tukej.
Kupiłem USBee z Centuriontech i zainstalowałem w Falconie. W trybie 030 działa piknie, za to w 060 nie działa.
Komunikat "No USB inferface found".
Warto sie kopać z koniem, czy trzeba się z tym pogodzić ?
Clock patch'a nie ma, jeśli to ma jakiś związek.


EDIT:
Wczoraj rozmawiałem z kolegą Kroll'em i zasugerował, że to może być jakiś problem z cache'em. Z głupia franc odpaliłem przed sterownikami USB program CACHEOFF (mam go chyba jeszcze od czasu HyperCache na ST), sterowniki ładują się zdecydowani wolniej, lecz na końcu pojawia się komunikat o skanowaniu USB. Widać w ACC "1 device, NetUSBee Root Hub" lecz urządzeń podłaczonych dalej ani widu, ani słychu. Jest jednak jakaś zmiana.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2022-04-06 17:59:11)

Było miło :) Do widzenia.

17

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

Mam tak samo, jakby co. Znaczy, bez tego programu do cache jest problem z działaniem. Za to jak go uruchomię, to potem już działa. NetusBee zachowuje się tak samo, swoją drogą.

A na marginesie - czy masz może miernik poziomu napięcia w gnieździe USB? Jeśli tak, czy mógłbyś sprawdzić, co ci podaje w gniazdkach USBee?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-04-06 18:51:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Falcon+CT60e+NetUSBee - wpływ clock patcha

@artik-wroc, ja co prawda nie spotkałem sie z tym zeby w trybie 060 nie dzialal netusbee, ale fakt @perinod ma/mial taka przypadłość, pozatym cache mozna wlaczac/wylaczac w ustawieniach CPX chodzi o 5s opoznienie i itp, czy to moze pomoc to nie wiem.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE