151

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

23:47:29.580 > Failed to mount SPIFFS partition, err = -1

Czyli zaktualizowałeś firmware, ale nie zrobiłeś partycji i systemu plików na urządzeniu.
Bez tego to nie pójdzie. Domyślnie robi to fujinet-flasher, który niestety nie działa dla urządzeń z partycją 4Mb.
I z tego co wiem nie będzie działał, bo te urządzenia nie będą oficjalnie wspierane.

Ja to na moim starym urządzeniu robiłem przy pomocy platform.io i w ten sposób jest to dalej możliwe do zrobienia i zaktualizowania. Ale trzeba się trochę nagimnastykować. Taka cena za niestandardowy moduł ;)

152

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

szkoda, że nie wiedziałem tego od początku że to taki trąd jest. Bo, jak domniemam - przy każdej aktualizacji będzie taki cyrk.

@Bocianu - to co należy zrobić, by skonfigurować te fjuczery o których wspominasz?

Czy każdy, kto składał to PCB od Madrafiego to ma taką łamigłówkę przy każdym update?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

153

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Wygląda na to, że nie masz tablicy partycji lub jest ona uszkodzona... wgrywając kod z Platform.io jest to osobny krok

@bocianu - możesz i pewnie masz rację, ja podpiąłem wszystkie sygnały a "wiedzę" na temat "wymaganych" sygnałów dostałem od mądrzejszych od siebie... bez weryfikacji.
@Pinu, sorki jeśli zamieszałem. Podepnij wsjo jak na schemacie. Sprawdź odwróconą diodę i dołożony rezystor - na GPIO00 powinno być napięcie zbliżone do 3V3. Jako zadośćuczynienie mogę wysłać Ci działający moduł, a ty przyślij mi ten co masz a ja se go flaszne :-) P.s. Płacisz za wysyłkę :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

154

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

@pancio.net - awaryjnie tak zrobimy i dziękuję za propozycję. Wcześniej będę się widział jeszcze z Bocianem i spróbujemy przefleszować urządzenie z jego laptoka, ponoć ma wszystko przygotowane.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-09-16 12:49:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

155

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Nie wiem o jakich aktualizacjach mowisz...  poki co odkad zainstalowalem soft to go nie ruszałem... rozumiem, że projekt się rozwija.. ale z tymi modułami co mamy to nie ma się co spodziewać super improowmentu :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

156

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Widzisz. Kupując to od Madrafiego nie miałem pojęcia, że tak to się skończy. Ostatecznie trzeba będzie kupić bardziej "oficjalnego" Fujineta, no trudno. Zapłacę dwa razy.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

157

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Czyli jednak Zaxon ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

158

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Zaxon przynajmniej sprzedaje urządzenie, w którym pełny update można zrobić "oficjalnym" flasherem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

159

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Mała poprawka dla FujiNetu - należy dorzucić rezystor ściągający 10k na linii SIO_MCTL (Motor Control).

Ujawnił się także problem w sytuacji, gdy Fuji z wyłączonym zasilaniem mamy wpięty do włączonej Atarynki - linie sygnałowe portu SIO w niewielkim stopniu zasilają ESP32, powodując zakłócenia - są one słyszalne w głośnikach dzięki linii AUDIO_IN. Może to powodować problemy z podpiętymi przelotowo urządzeniami.

https://atariage.com/forums/topic/30672 … on/page/9/


Jeżeli ktoś męczy się jeszcze na devkicie WROOM i chciałby skompilować z nowych źródeł, zauważyłem niewielki błąd:
w pliku: lib\sio\netwokProtocolHTTP.cpp
wiersz 128:            buf = calloc(1, 16384);
należy zmienić na:   buf = (uint8_t *)calloc(1, 16384);

Wydaje się, że WROOM pomału przestaje być wspierany...

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

160

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Ja początkowo miałem problem z kompilacją nowej wersji... aż okazało się, że najpierw trzeba zaktualizować wtyczkę platformio, potem tyczkę obsługi ESP32 a potem zrobić clean na drzewie plików i dopiero potem build już dla konkretnego celu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

161

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

PIN, załączam ostatni wyrzyg z Platform.io.
Wrzucenie tego na wrovera nie powinno stanowić problemu.

Post's attachments

fujinet-v1-4mb.zip 900.98 kb, liczba pobrań: 8 (od 2020-09-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

162

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

@pancio.net

Możesz łopatologicznie opisać czym i jak wrzucić tego Twojego gotowca.
Walczę już ponad godzinę i nie mogę wgrać, bo nie za bardzo wiem jak.
Kupiłem od Madrafiego płytkę, dokupiłem do niej na alledrogo ESP 4M i walczę już kolejny dzień.

Chwilowo szkoda mi już tracić czasu.

Cały czas chce pobierać dane z neta.....

Wrzuciłem do folderu z flasherem Twoje pliki i mam taki komunikat:

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6911&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6912&download=0

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-18 08:11:28)

Post's attachments

flash-error.JPG 79.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

flash-error1.JPG 15.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

163

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

tylko właśnie pytanie, czym to flashować. Programem j.w., czy VSC? Pytam, bo się nie znam (więc się wypowiem :) ).

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

164

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

...ja bym to flashował tym:
https://www.espressif.com/sites/default … v3.8.5.zip
ew. tym:
https://github.com/nodemcu/nodemcu-flasher
Tylko trzeba znać layout Flasha, a ja nie mam FujiNet'a i jakoś nie bardzo zamierzam mieć (SDriveMAX mi w 100% wystarcza i obsługuje Turbo), więc się tym za bardzo nie interesowałem.

Z tego co widzę, to flasher do FujiNet bazuje na Pythonowym skrypcie:
https://github.com/marcelstoer/nodemcu-pyflasher
...i pewnie brakuje mu jakiejś biblioteki, albo ma ją w niewłaściwej wersji.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

165

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Próbowałem właśnie VSC, podmieniwszy wcześniej pliki podlinkowane przez @pancio.net. Zfleszował zawartość i dupa. Próba zbootowania configa z Fujineta nie zakończyła się powodzeniem. Mam to samo, co wcześniej - czyli nie mam podmontowanego żadnego urządzenia pod D1:

Sprawdzałem też po fleszowaniu w VSC, czy podmienione pliki mają dalej tę samą zawartość, i mają. Zastanawia mnie to, że fizycznie wychodzi na to, że zfleszowane mam: firmware, partitions i bootloader ... a to jednak dalej nie działa.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-09-18 11:03:53)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

166

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Oczywiście wyczyściłeś ESP32 przed flaszem (w VSC - Clean)?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

167

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Panowie... ja rozumiem, że technologia, wyndowsy etc... ale jakby tak cofnąć się troszkę i użyć 'esptool' ?

Ja parcuję pod Linuchem i robię to tak:

python3 ./esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash -fm dout 0x0 tasmota.bin

Tu akurat przykład dlaTasmoty ale... plik 'flasher_args' zawiera wszystkie informacje, które należy wykorzystać  flashując 'po kawałku'. No może prawie... info o flashowaniu spiffs.bin jest gdzie indziej... zapomniałem wspomnieć, a włąściwie całkowicie o tym zapomniałem, dopiero @Bocianu mnie oświecił.   Dodam jeszcze,  że pod Win też jest ten tool ale ja się brzydzę :-)

Mam to rozpisać ?
okey:
1.czyścimy FLASH:

python3 ./esptool.py -p /dev/ttyUSB0 erase_flash

2. Zapisujemy wszytko na raz (mozna każdy z osobna)

python3 ./esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash --flash_mode dio --flash_size detect --flash_freq 80m 0x00250000 spiffs.bin 0x8000 partitions.bin 0x1000 bootloader.bin 0x10000 firmware.bin

Jeszcze jedna ważna rzecz... zapomniałem dorzucić pliku spiffs.bin wcześniej...  :-) Sorki

Czyli, następujące obszary FLASH-a są zapisywane:

    0x00250000  spiffs.bin
    0x00001000  bootloader.bin
    0x00008000  partitions.bin
    0x00010000  firmware.bin

W mojej ocenie kolejność zapisu jest bez znaczenia.. ale nie chciało mi się testować...

Oczywistym jest fakt, że serial pow Win będzie się nazywał jakoś COMx...

a tu output z flashowania;

root@desktop:/home/pancio/develop/esptool# python3 ./esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash --flash_mode dio --flash_size detect --flash_freq 80m 0x00250000 spiffs.bin 0x8000 partitions.bin 0x1000 bootloader.bin 0x10000 firmware.bin 
esptool.py v3.0-dev
Serial port /dev/ttyUSB0
Connecting.....
Detecting chip type... ESP32
Chip is ESP32-D0WD (revision 1)
Features: WiFi, BT, Dual Core, 240MHz, VRef calibration in efuse, Coding Scheme None
Crystal is 40MHz
MAC: 4c:11:ae:b7:59:d0
Uploading stub...
Running stub...
Stub running...
Configuring flash size...
Auto-detected Flash size: 4MB
Compressed 1769472 bytes to 338653...
Wrote 1769472 bytes (338653 compressed) at 0x00250000 in 29.9 seconds (effective 473.4 kbit/s)...
Hash of data verified.
Compressed 3072 bytes to 119...
Wrote 3072 bytes (119 compressed) at 0x00008000 in 0.0 seconds (effective 1474.1 kbit/s)...
Hash of data verified.
Flash params set to 0x022f
Compressed 26944 bytes to 16210...
Wrote 26944 bytes (16210 compressed) at 0x00001000 in 1.4 seconds (effective 150.9 kbit/s)...
Hash of data verified.
Compressed 1609648 bytes to 923526...
Wrote 1609648 bytes (923526 compressed) at 0x00010000 in 81.6 seconds (effective 157.9 kbit/s)...
Hash of data verified.

Leaving...
Hard resetting via RTS pin...

i z terminala RS-a:

15:36:06.160 > ���������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������}ɥѕ}��ѕ͡1111): uart driver error
15:36:06.690 > E (523) uart: uart_write_bytes(1111): uart driver error
15:36:06.690 > 
15:36:06.690 > 
15:36:06.690 > --~--~--~--
15:36:06.690 > FujiNet 0.1.fb32c7ce 2020-09-15 05:13:42 Started @ 31
15:36:06.691 > Starting heap: 4125676
15:36:06.692 > PsramSize 3932108
15:36:06.692 > himem phys 4456448
15:36:06.692 > himem free 4456448
15:36:06.694 > himem reserved 262144
15:36:06.694 > FujiNet Hardware v1.0
15:36:06.728 > SPIFFS mounted.
15:36:06.852 > E (931) sdmmc_sd: sdmmc_init_sd_if_cond: send_if_cond (1) returned 0x108
15:36:06.891 > SD mount failed with code #264, "ESP_ERR_INVALID_RESPONSE"
15:36:06.893 > fnConfig::load
15:36:06.893 > No config found - starting fresh!
15:36:06.947 > WIFI_EVENT_STA_START
15:36:07.056 > disk MOUNT
15:36:07.062 > ATR MOUNT
15:36:07.062 > mounted ATR: paragraphs=5760, sect_size=128, sect_count=720, disk_size=0
15:36:07.063 > Creating a default printer using FS_SPIFFS storage and type 1
15:36:07.063 > SIO SETUP
15:36:07.063 > Set HSIO baud from 0 to 67431 (index 6), alt=68209
15:36:07.064 > Available heap: 4056832
15:36:07.064 > Setup complete @ 405 (374ms)
15:36:07.065 > Exception in thread rx:
Traceback (most recent call last):

Gotowe - można zapinać do board-a

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-09-18 15:18:33)

Post's attachments

fujinet-v1-4mb.zip 1.2 mb, liczba pobrań: 6 (od 2020-09-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

168

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Z przykrością stwierdzam.... ŻE TO DZIAŁA ;)

Skasowałem flasha i "klikłem" zapis filesystemu (w zakładce PLATFORM), później sam zapis bez kompilacji i jest.

To teraz gdzie szukać softu pod to, bo am bootowalny konfigurator to mało ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-09-18 15:58:16)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

169

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Pin napisał/a:

Zaxon przynajmniej sprzedaje urządzenie, w którym pełny update można zrobić "oficjalnym" flasherem.

Namierzyłem (zanabyłem) moduł 16M, który można będzie osadzić w PCB podobnym do tego od MADRAFi-ego ale znacznie prostszego. Trza to tylko narysować. Jak się odrobię to się tym pobawię. Moduł ma slot SD i złącze wyświetlacza i kosztuje ok 9$.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

170

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Witam

Dzięki pancio.net u mnie zabawka ruszyła :)

Program do wgrywania jest w poście 164.

Dane do wgrania są dostępne w poście nr 167.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6914&download=0

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6915&download=0

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-18 18:15:50)

Post's attachments

programowanie.JPG 59.33 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

zapis_adresy.JPG 13.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

171

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

@kkrys - wygląda przystępnie :)

@all - czy oprogramowanie do tego Fuj-neta jest gdzieś w "kupie", czy trzeba przeczytać kilkaset potów na trzech forach by wszystko wyłuszczyć?

Inne pytanie. Do odmontowania zamontowanego pliku służy jak sądzę przycisk (jeden z dwóch) w tym wroverze (czy jak go tam zwał). U mnie powoduje to niemożność zbootowania powrotnie configa z urządzenia. Coś robię nie tak?

Druga mega dziwna rzecz. Po takim "odmontowaniu" np. pliku XEX jak wspomniałem boot configa kończy się na "boot error" i dodatkowo zablokowana zostaje możliwość zbootowania z urządzenia NewDev (IDE Plus) mimo, iż w bios mam ustawione "ON". Po wyłączeniu i włączeniu zasilania sytuacja wraca do normy.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-09-18 21:57:08)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

172

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

Jeden to reset a drugi swapuje pomiedzy zamontowanymi drajwami.. chyba :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

173

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

tak też słyszałem, ale blokowanie po takim resecie urządzenia wpiętego przez ECI jest zadziwiające i nieprawdopodobne. OS najpierw sprawdza NewDev a później próbuje wykonać boot po SIO.

Ponawiam też pytanie, gdzie znajdę jakąś paczkę ze softem do tego>>>>?????>?>?>?>?>?

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-09-18 22:00:56)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

174

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

still in development :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

175

Odp: #FujiNet - a WIP SIO Network Adapter (karta sieciowa)

z tego githuba coś tam wyszperałem, szkoda jednak że aktualnych wersji softu chłopaki nie wrzucają na fujinet.online/download.
Tak by było "łatwiej"

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info