1

Temat: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Zaprojektowałem, zaprototypowałem, przetestowałem i wykonałem w wersji ostatecznej kartridż uniwersalny 8Mbit.
Co takiego on fajnego sobą reprezentuje?
Kartridż jest do odczytu i zapisu - czyli można go flashować w Atari (z pewnymi ograniczeniami) oraz gry mogą na nim zapisywać dane (np. Jim Slide XL zapisuje zaznaczone pokonane etapy, Space Harrier zapisuje highscore).
Bankowanie zgodne ze standardem Maxflash 8Mbit - czyli na tym kartridżu przygotujemy sobie gry przeznaczone pod to bankowanie (np. Jim Slide XL, Space Harrier, AtariBlast!), ale także możemy sobie przygotować zestaw ulubionych gier czy programów.
Wiadomo też że powstały pod to bankowanie wersje gier całodyskietkowych, niektóre również korzystają z możliwości zapisu. Nie wiem jednak gdzie te obrazy kartridży znaleźć... Może ktoś podrzuci jakieś linki?
Ładne wykonanie, kartridż w obudowie od Sikora:-)
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6917

Flashowanie.
Najwygodniej zewnętrznym programatorem. Obraz kartridża trzeba sobie podzielić na dwie połówki i zaprogramować nimi dwie kości pamięci. Pełne gry zajmujące cały kartridż mają swoje gotowe obrazy dostępne w sieci. Natomiast jak chcemy sobie zrobić swój zestaw gier czy programów, to można to zrobić za pomocą oprogramowania Maxflash Cartridge Studio.
Istnieje też oprogramowanie do flashowania kartridża Maxflash bezpośrednio na Atari. Mamy wtedy atr z flasherem i obrazem kartridża i nic więcej nie potrzebujemy. Ten flasher również działa z moim kartridżem, z tym że tutaj są pewne ograniczenia: po pierwsze ten flasher nie rozpoznaje wszystkich producentów kości, a po drugie w ten sposób zaprogramujemy tylko czyste kości, bo musimy włączyć kompa z włożonym kartridżem i musi wystartować z pliku atr z np. sio2sd. No i jak na kartridżu już coś będzie, to Atari wtedy zabootuje z kartridża zamiast z naszego pliku atr, więc nie uda się tego już zrobić. Tak że tego rodzaju flashowania jakoś szczególnie nie polecam na dłuższą metę - niby działa, bo sprawdziłem, ale słabo użyteczne.

Kartridż w środku:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6918

I teraz tak: sprawdzam niniejszym jakie jest zapotrzebowanie na takie kartridże. Jeśli ktoś ma ochotę, to proszę zacząć robić listę chętnych. Gotowy kartridż w obudowie jak na pierwszym zdjęciu to koszt 100zł. W cenie mogę zaprogramować kości pamięci dowolnym wsadem, czyli otrzymujemy działający gotowy kartridż. Przesyłka paczkomatem 12zł bez względu na ilość.
Jeśli chodzi o dostępność, to kilka(naście) sztuk będę w stanie zrobić w miarę od ręki, kwestia poskładania, bo mam trochę części, a gdyby się okazało że będzie potrzebna większa ilość, to wtedy będzie trzeba poczekać.

Post's attachments

8Mbit flash cart by Mq1.jpg 84.55 kb, liczba pobrań: 4 (od 2020-09-20) 

8Mbit flash cart by Mq2.jpg 132.46 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Fajna rzecz. Gratulować, gratulować :)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

to jest ten kardrydz na ktorm zapisywana byla gra Prince of Persia?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Tak, z tym że ten, na którym zapisywałem Prince of Persia miał tylko 4Mbit i był read-only. Obecnie jest to rozwinięte o możliwość zapisu na kartridżu przez program i ma dwukrotnie większą pojemność. Gdyby jednak chcieć wrzucić na niego mniejszą rzecz, to można wlutować tylko jedną kość pamięci (mam na myśli np. produkcję jakiejś gry na tym kartridżu).

5

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Zawodowa robota. Nie będę się rozwodził nad funkcjonalnością czy jakością bo to widać od razu.  Czy i kiedy przewidujesz sprzedaż. Interesował by mnie 1 złożony egzemplarz i kilka PCB-ków.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2020-09-21 05:14:36)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Super :D Jestem zainteresowany 1 szt.

/|\ 65XE (QMEG + 320k - by Hurek), 65XE (1M, Stereo, Covox, VBXE),
/|\ 1088XEL, SIO2SD, SIDE2, LDW2000, XF551 clone by Zaxon
/|\ 1040STFM, /|\ 520STFM, /|\ 1040STE

7

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

To może lista?
1. pancio.net - 1 szt z budą, kilka PCB
2. DaruG - 1 szt
3. Pawel - 1 szt

8

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

@pancio sprzedaż kilkunastu sztuk praktycznie od ręki. Na razie mowa o gotowych egzemplarzach. Napisałem powyżej, że gotowiec 100zł z zaprogramowanymi wsadami. Róbcie listę, jak się zbierze kilka osób, to zmontuję za kilka dni pierwszą partię i zobaczę jakie jest zapotrzebowanie, wtedy zamówię ewentualnie więcej towaru.
1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt
4.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-09-21 07:24:19)

9

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

To mnie już gotowca możesz pakować :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

10

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Piękne, Panie, piękne. Aż się dopiszę ;)
1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę :)

Sikor umarł...

11

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę
5. perinoid - 1szt.

A tak swoją drogą - jak się ma U1MB albo IDE+2 to nawet jak cart jest zaprogramowany to komputer powinien odpalić do SDX. Czy wtedy da się cart wyczyścić i sflashować ponownie?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Ja też chcę :)
1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę :)
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł :)

Ostatnio edytowany przez MGor (2020-09-21 07:46:28)

13

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę :)
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł :)
7. Montezuma - 1 szt.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

14

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

To ja też z Space Harrier poproszę, także aktualizacja:
1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.

W sumie też mnie interesuje odpowiedź na pytanie @perinoid.
Wiem, że to nie lista życzeń ale czy nie było możliwości np dorobienia portu USB do programowania? Jaki byłby koszt wtedy - o ile możliwy - no i na ile to komplikuje całość?
Ewentualnie czy jest jakaś opcja np wykorzystać arduino do programowania kostek bez kupowania tony sprzętu? Zna ktoś coś?

15

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Edit: pisałem tu o kościach różnych itp, ale kasuję post, bo robię jeszcze testy...

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-09-21 08:50:26)

16

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Poproszę i ja:

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.
8. lopez - z zaprogramowanym Space Harrier'em - szczegóły PW

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-09-21 09:20:24)

17

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.
8. lopez - z zaprogramowanym Space Harrier'em - szczegóły PW
9. Yezy - 1szt. szczegóły PW

Ostatnio edytowany przez Yezy (2020-09-21 15:19:54)

18

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Dobra, słuchajcie, zrobiłem dodatkowe testy, bo czegoś wcześniej nie zauważyłem, a przypadkiem zadziałało:-)

Otóż flasher atarowy atr z jakąś tam grą jak się odpali bez kartridża, to wyświetla komunikat, że nie wykrył kartridża i że można go wtedy wsadzić. Jak tego próbowałem początkowo, to zawiesił mi się komputer, więc myślałem, że mój kartridż tego nie umie. Ale teraz zrobiłem więcej testów i okazuje się, że faktycznie da się wsadzić wtedy kartridż i ponownie go zaprogramować z poziomu Atari. Czasami trzeba operację powtórzyć, bo czasami komputer się zawiesza podczas wkładania kartridża. Podejrzewam, że to zależy od tego w jakiej kolejności styki zadziałają i czy najpierw kartridż dostanie zasilanie, czy jakiś sygnał, dlatego czasem się uda ten myk a czasem nie.

W ten sposób można ponownie flashować kartridż wielokrotnie z poziomu Atari, również wtedy gdyby się czasem popsuło coś (np. wyłączenie zasilania podczas flashowania itp.) albo gdybyśmy chcieli flashować kości używane zaprogramowane wcześniej czymkolwiek.

W związku z powyższym, ponieważ przetestowałem, że z flasherem działają mi tylko kości AM29F040, to do zamawianych kartridży zamówię tylko takie kości i takie dostaniecie defaultowo.

Mam jednak prośbę: jeśli ktoś nie przewiduje programowania wsadów z poziomu Atari, tylko chce kartridż w konkretnym celu posiadania na nim tylko konkretnej gry, którą mu zaprogramuję, albo i tak będzie kości programował programatorem własnym, to niech przy liście przy swojej osobie dopisze "DOWOLNE KOŚCI" - chodzi o to, że mam trochę innych kości pamięci, a tych AMD mam mało i będę musiał ich szukać po sklepach/hurtowniach żeby dostać w sensownym czasie i w sensownej cenie...

@pawel: Co do programowania przez USB, to nie ma opcji w tym projekcie, bo by musiała być dodatkowo na płytce cała logika programatora jakiegoś zbudowana. To samo się tyczy arduino czy innych platform. Na płytce mamy tylko logikę kartridża do obsługi bankowania z poziomu Atari i nic więcej.
@perinoid: Próbowałem podejść do tematu w podobny sposób jak piszesz. Mam SDX kartridż przelotowy i podpinałem mój kart do tego. Faktycznie wtedy wstanie Sparta i można by dalej coś podziałać, jednak flasher atarowy z pliku atr jest niedosowy, więc nie idzie go tak wykorzystać. Chyba że jest jakieś dosowe narzędzie do flashowania Maxflash, to by można sprawdzić. Maxflash Cartridge Studio ma tylko opcję generowania pliku atr z pliku bin i jest to właśnie niedosowy atr.

Aktualna lista:
1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.
8. lopez - z zaprogramowanym Space Harrier'em - szczegóły PW
9. Yezy - 1szt. szczegóły PW -DOWOLNE KOŚCI
10.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-09-21 09:34:23)

19

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

A mógłbyś rzucić linkiem do tego narzędzia? Może da się wydłubać binarkę z ATR-a?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Maxflash Cartridge Studio jest darmowy do ściągnięcia na oficjalnej stronie Atarimax Maxflash. Z niego generuje się plik bin (wsad do kartridża) i dalej z pliku bin w tym samym programie tools->convert bin to atr

21

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

A... Czyli to takie cuś... A to ja nie umiem zrobić co chciałem. Dzięki za info :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

To działa tak, że Maxflash Studio ma jakiś gotowy nagłówek atr-a z gotowym programem flashującym i prawdopodobnie tylko podmienia tytuł gry, który wyświetla się podczas flashowania kartridża i do tego nagłówka dokleja plik bin z wsadem, bo on ma zawsze identyczną postać i rozmiar. Jak ktoś umiał by takie coś zdebugować, czy tam jakoś podejrzeć, to może by się dało np. sprawdzić jakie jeszcze kości umie wykryć ten program, albo też zhakować go tak, żeby działał na sztywno zawsze ze wszystkimi kościami. Tak sobie myślę, że można by też równie dobrze napisać własny flasher do mojego kartridża, ale ja na to nie mam czasu, za dużo to by mnie kosztowało roboty chyba... A może i nie? Hmm, może do tego podejdę kiedyś.

23

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

No to i ja poproszę cartridge z zaprogramowanym Space Harrierem.

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.
8. lopez - z zaprogramowanym Space Harrier'em - szczegóły PW
9. Yezy - 1szt. szczegóły PW -DOWOLNE KOŚCI
10. Rastan - 1 szt., Space Harrier

Ostatnio edytowany przez Rastan (2020-09-21 13:50:41)

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

24

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

A co tam... też sobie wezmę. Możesz oszczędzić na przesyłce i wysłać oba do Rastana.

1. pancio.net - 1szt
2. DaruG - 1szt
3. Pawel - 1szt, Space Harrier
4. Sikor - 1szt, Space Harrier poproszę smile
5. perinoid - 1szt.
6. MGor - 1szt, Space Harrier to dobry pomysł smile
7. Montezuma - 1 szt.
8. lopez - z zaprogramowanym Space Harrier'em - szczegóły PW
9. Yezy - 1szt. szczegóły PW -DOWOLNE KOŚCI
10. Rastan - 1 szt., Space Harrier
11. _tzok_- 1 szt., Space Harrier

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

25

Odp: Kartridż uniwersalny 8Mbit

Słuchajcie, co do Space Harrier, to ja sobie zrobiłem i używam tą oto wersję z załącznika (ściągnięta od Homesofta). Napiszcie, czy może być właśnie ta, żeby nie było.
Aha, i jak by co, to ja nie handluję grą, tylko sprzedaję sam kartridż -programowanie scalaków to tak tylko przy okazji robię, a gra jest wypuszczona za darmo.

Post's attachments

Space Harrier (enhanced Title Version).car 1 mb, liczba pobrań: 17 (od 2020-09-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.