1

Temat: Klawiatury mechaniczne

Spytam na tym forum, bo sporo tu osób, które z niejednego pieca chleb jadły i może pomogą mi w podjęciu jakichś decyzji zakupowych :)

Ale po kolei. Ostatnio sporo słychać o klawiaturach mechanicznych. Choć sam zajmuję się programowaniem, do tego zdarza mi się pisać różne dłusze artykuły i ogólnie dużo czasu spędzam przed komputerem, dotychczas wystarczały mi zestawy myszka+klawiatura za mniej niż 100 zł (np. https://www.x-kom.pl/p/310081-zestaw-kl … ouse.html). Hasło "klawiatura mechaniczna" kojarzyło mi się z świecącym, hałaśliwym, gamingowym gadżetem, podobnie zresztą kojarzyły mi się gamingowe myszki. Do grania używam PS4, więc temat mało mnie interesował. Aż tu pewnego razu kolega z pracy podrzucił mi "do naprawy" swoją ulubioną, gamingową mysz - chodziło o wymianę przerwanego kabla. Kabel wymieniłem i poużywałem myszkę ze dwa dni na próbę. Okazało się, że "nie taki diabeł straszny". Irytujące świecenie można było wyłączyć, natomiast rozdzielczość i poślizg sprawiały, że po tych dwóch dniach miałem problemy z przejściem na poprzednią mychę z taniego zestawu.

Pomyślałem, że skoro myszki tzw. gamingowe są jednak są w porządku, to może klawiatury też? Może to nie jest tylko moda ani chwilowy hype? Zacząłem zgłębiać temat i wiem jeszcze mniej :) A to najróżniejsze przełączniki, ciche, głośne, z klikiem, bez kliku, a to customowe keycapsy, a to różne układy... I tu zwracam się z pytaniami do Was, o wasze doświadczenia. Po pierwsze, czy naprawdę warto? Po drugie, czy macie jakieś sprawdzone modele klawiatur, albo sugestie przełączników, które mogą się sprawdzić w moim przypadku? Wymagania, jakie stawiam: nie ma być przeraźliwie głośno, ale klik musi być wyczuwalny; bezprzewodowość mile widziana; część numeryczna jest zbędna; podświetlenie musowo, ale wystarczy białe; nie musi być niskoprofilowa, ale 35mm do najniższego klawisza to ciut za dużo... Chyba tyle. Dobrze czuję się z lutownicą w ręku i fajnie byłoby złożyć klawiaturę od zera samodzielnie, ale w tym wariancie przeraża koszt (na razie nie trafiłem na żaden projekt, z którym dałoby radę zmieścić się w 200 USD).

2

Odp: Klawiatury mechaniczne

Klawiatura Sun leży w szafie natomiast z myszy nie mam zamiaru rezygnować, chociaż na początku wydawała się ciężka. Komputer natomiast to stacja robocza Dell - mocno rozbudowana.
Czyli sprawdzone rozwiązania są najlepsze.

Ostatnio edytowany przez macko76 (2020-08-17 16:51:32)

3

Odp: Klawiatury mechaniczne

Klawiatury Sun nie są mechaniczne, a reszta wypowiedzi nie na temat.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Klawiatury mechaniczne

Widać nie trafiło na fanów klawiatur mechanicznych :)
W międzyczasie poczytałem, pooglądałem, przekopałem sie przez multum recenzji i zdecydowałem się na samodzielną budowę. Główne dla radochy budowania. Nagrałem relację, może kogoś zainteresuje: https://youtu.be/fMnv1xGUaDk

5

Odp: Klawiatury mechaniczne

Mam 4. Dwie Trulyergonomic i dwie Cooler Master QuickFire TK każda z innymi przełącznikami. Polecam.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Klawiatury mechaniczne

bardzo fajna klawka wyszła

7

Odp: Klawiatury mechaniczne

Dzięki :)

@sqward, a w realnym użytkowaniu widzisz jakąś przewagę tego ergonomicznego układu klawiszy?

8

Odp: Klawiatury mechaniczne

Tak. Tylko zależy co nazywasz "realnym użytkowaniem". Zdarza mi się klepać po 10-12h dziennie, co najmniej 8h. Więc już mam problemy zawodowe..

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.