26

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

O, trub:-) Dzięki za odpowiedź. Pisałem do Ciebie obszernego maila 19 sierpnia z zapytaniami w tej sprawie, ale nie wiem nawet czy dotarł, bo nic nie dostałem w odpowiedzi:-)

No ale obecnie po zmianie pamięci na inne już jest ogarnięte na tyle, że wszystko działa: tematy były nawarstwione, bo po pierwsze mój Indus miewał problemy z dyskietkami, po drugie moje dyskietki były wadliwe. Po kolejnym wyczyszczeniu Indusa i wymianie filcu dociskającego dyskietkę do głowicy poprawiło się, dostałem też trochę dyskietek (dzięki uicr0Bee), z których wybrałem dobre i wówczas programik trub'a naprawia poprawnie bootsector i wszystko działa. Tak że samego Indusa i dyskietki mam poprawnie przygotowane.

Pozostał mi temat pamięci. Te, na których nie działa mają 55ns, a inne na których działa mają 70ns i 150ns. Może te 55ns są za szybkie? Na wszystkich zdjęciach w necie SRAM chargera kości mają co najmniej 70ns. Nie wiem jednak czy te pamięci 55ns są na pewno sprawne, muszę to jeszcze sprawdzić, jednak patrząc na schemat, tam po drodze mamy tego dekodera HCT139, tak sobie wyobrażam czasy propagacji sygnałów i nie jestem pewien czy tam nie będzie leżał problem. Jeszcze pokombinuję, chociaż skoro podmianka pamięci załatwia temat, to nie wiem czy nie jest to najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie i już.

27

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Na zdrowie, cieszę się że idzie do przodu :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Oczywiście 'biere' sztukę do mojego 'karmelka'. Dobra robota Mq. :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

29

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

No dobra, ale co to Twój karmelek jest wg Ciebie? Bo jakoś mi karmelek nie pasuje do żadnej z tych stacji. Indus czarny jak węgiel jest, przynajmniej mój, a CA szara jak Atari. Karmelek to może być już najprędzej 1050 ale do niej sramów żadnych nie ma:-)

30

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Indus... (h)indus..  karmelek :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

31

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Indus, LDW - Węgielek
CA2001 - Szarytka
1050 - Beżyk

Jakieś inne propozycje?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

32

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Mq napisał/a:

O, trub:-) Dzięki za odpowiedź. Pisałem do Ciebie obszernego maila 19 sierpnia z zapytaniami w tej sprawie, ale nie wiem nawet czy dotarł, bo nic nie dostałem w odpowiedzi:-)

Trafił do spamu nie wiedzieć czemu :| Ale chyba na większość pytań już chyba znalazłeś odpowiedź :)
Przetestuj jeszcze zapis/odczyt z buforowaniem ścieżek (dyskietka Super Synchromesh, ew. sterownik INDUSX.SYS z toolkita SDX). Nie wykorzystuje ono co prawda dolnej połówki, ale myślę, że warto się upewnić że jest ok.

Ostatnio edytowany przez trub (2020-09-08 08:06:02)

33

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Dzięki za podpowiedzi. Odpaliłem sobie Spartę, następnie INDUSX.SYS i na wyświetlaczu dostałem bF, czyli że buforowanie włączone. Wtedy wyłączyłem kompa, odłączyłem Spartę i wystartowałem sobie DOS-a oraz terminal CP/M z dyskietki. Następnie wyłączyłem kompa, włączyłem jeszcze raz i DOS z dyskietki uruchomił się już z bufora stacji bez uruchamiania silników:-) Tak samo sam terminal uruchomił się również bez używania dyskietki, a więc widać zbuforowało się wszystko elegancko i działa:-)

34

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Dobre wieści. Testy zakończone, zbudowany jeden gotowiec ładnie działający.
Wcześniej używane pamięci 55ns okazały się mieć problemy w tym rozszerzeniu i nie działały, same pamięci są sprawne, bo sprawdziłem jeszcze później w testerze, ale widocznie powodowały jakieś problemy związane z zależnościami czasowymi w układzie SRAM charger.
Ostatecznie po testach kilku kości sprawdziłem, że działają dobrze te, które mają czasy dostępu 70ns i wolniejsze. Sprawdzałem też np. sporo wolniejsze 150ns i też było wszystko ok.
Ostatecznie wybrałem pamięci Sony, takie jak na zdjęciu, ponieważ taką zamontowałem w pierwszym gotowym egzemplarzu, który idzie do mojego Indusa i bardzo porządnie na tym rozszerzeniu jeszcze raz wszystko przetestowałem. Takie same kości już zakupiłem dla wszystkich chętnych osób i takie będę lutował w rozszerzeniach. Rozszerzenia przygotuję do końca tygodnia.
Działa poprawnie zarówno CP/M, jak i buforowanie ścieżek.
Gotowe rozszerzenie wygląda tak (wersja ze złączem kątowym dla Indusa):
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=6877

Post's attachments

charger.jpg 125.27 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

35

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Super!

PS. OT: Czy zdradzisz może, jak załączyłeś do posta obraz, który jest jednocześnie wyświetlany? Nie umiem tego ogarnąć. Możesz na priv napisać. Z góry dziękuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

36

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Pisząc wiadomość dodajesz do niej obraz jako załącznik i zapisujesz, żeby powstał już do niego link. Kopiujesz link do tego obrazu i odcinasz z niego wszystko co jest za item=1234. Zobacz sobie jako wzór na tym przykładzie powyżej jak zrobisz prawym przyciskiem "kopiuj adres obrazu". Taki skrócony link wrzucasz w tagi img /img

37

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Wszystkie chargery zmontowane, przetestowane w moim Indusie GT, spakowane, wysłane paczkomatem przed chwilą, więc pewnie rano kurier zabierze i powinny się wysłać zainteresowanym numery przesyłek na maile/telefony. Proszę dać znać jak dojdą przesyłki, czy tam wszystko w porządku, powinny do piątku do wszystkich dotrzeć jak sądzę.

38

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Zmodyfikowałem stację zgodnie z opisem od @Truba, założyłem charger i udało się odpalić CP/M :-) O to mi chodziło chociaż na razie nie wiem, co dalej z tym zrobię ;-) Dzięki!
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=6923

Post's attachments

20200922_113857m.jpg 126.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

39

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Dalej możesz se jeszcze napisać TYPE READ.ME
Ewentualnie możesz napisać STAT to Ci pokaże ile miejsca jest na dyskietce
I ostatni wypas to ICDS takie menu do czegoś tam:-)

Ogólnie myślałem, żeby może jak już kilka osób to odpali i znajdzie się wśród nich jakiś pasjonat, który wie po co chciał mieć ten CP/M (bo ja na przykład nie wiem i zrobiłem to tak bardziej dla sportu:-)), to żeby założyć jakiś wątek, w którym by się opisało jakieś ciekawe zastosowania i przykłady co z tym fajnego da się zrobić (jeśli się da:-)). Bo tak, to wszyscy piszą CPM! CPM!, na to masz masę softu! hura! - tylko ja się pytam jakiego softu, który ma jakikolwiek sens odpalenia tego dzisiaj?:-)

40

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

W końcu odpalę na tym coś. Edytor tekstu chcę spróbować. Ciekawe jak z dostępem do drukarki - czy się da wydrukować coś z CA2001 na drukarce podpiętej pod Atarkę. Bo to generalnie bardzo fajna sprawa. Mi się podoba :-)

PS. Nie, nie ma to sensu - oprócz czysto poznawczego ;)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

41

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Jest Turbo Pascal dla CP/M, ale nie wiem czy to pójdzie na 2.2, no i pozostaje kwestia ilości RAM-u. Ja TP odpalałem na CPC6128 z CP/M Plus;)
http://www.z80.eu/pas-compiler.html

Ostatnio edytowany przez Jacques (2020-09-22 12:16:17)

42

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Są edytory tekstu, TP, TC, kilka gier chyba się znajdzie... No i fajny terminal do BBS-u :P

Sikor umarł...

43

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

A co trzeba mieć dodatkowo, i jak to zrobić żeby odpalić "fajny terminal do BBS-u" i połączyć się z jakimś BBS-em? Umie ktoś to ogarnąć i zrobić instrukcję?

44

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Ze stacji raczej nie "zadzwonisz" do BBS-u, tym bardziej, że transmisję szeregową już okupuje terminalowanie się z Atari? ;)

45

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Masz drugie SIO ;) Zasadniczo nie bawiłem się, ale napisałem, że jest :)

Sikor umarł...

46

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Drugie SIO to to samo SIO ;)

47

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

ale wolne ;) Powinno z modemem zadziałać.

Sikor umarł...

48

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Jak jest tetris, to mi wystarczy ;)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

49

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Do powyższego:
http://c64retr.blogspot.com/2016/09/cpm … al-30.html
https://www.youtube.com/watch?v=wQu82SGX2a0
https://www.youtube.com/watch?v=mjaVZuh909k

A dodatkowo, czy ktoś może kiedyś analizował możliwość, przymierzał się do dostosowania Chargera do LDW Super 2000 z Toms Turbo Drive?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

50

Odp: SRAM charger do IndusGT/LDW2000/CA2001

Odkopię tamat.

Zamontowałem SRAM Chargera w mojej CA-2001. Odpaliłem CPMTOOL i wszystko jest ok. Odpaliłem indusx.sys i na stacji ma bF, więc zakładam, że działa ok.

Chciałem odpalić CP/M:
- nagrałem dyskietkę  Indus RAM Charger Utility Disk
- uruchamiam z niej komputer, odpala mi się pusty terminal z kursorem w górnym lewym rogu, bez żadnych napisów
- naciskam disk + error - stacja zaczyna kęcić

i tu pewnie potrzebuję jakąś dyskietkę w stacji? możecie powiedzieć co mam ściągnąć? próbowałem  Indus RAM Charger Utility Disk z opcją fix w CPMTOOL, ale to nie to :-/