1

Temat: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

Czy jest możliwa emulacja stacji o podwójnej gęstości 720 kB na zwykłym chińskim GOTEKU "HXC" ? Jeżeli tak to w jaki sposób i gdzie znajdę potrzebne pliki ? Dzięki za odpowiedź.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

Nie znam odpowiedzi na pytanie, ale miałem ten komputer...

UWAGA: mimo, że wtyki / gniazda zasilania wyglądają na standardowe to mają zamienione przewody i podłączenie ich bez przejściówki spali płytę! Podobno jest to trudne do naprawienia, bo - o ile dobrze pamiętam - jeden uszkodzony tranzystor pali kolejne. Ja swoją uszkodziłem niechcący robiąc zwarcie końcówką pomiarową od miernika, dosłownie na ułamek sekundy, kiedy sprawdzałem czy dobrze przełączyłem przewody... Jeżeli końcówki są odsłonięte dla bezpieczeństwa warto je okleić izolacją, a najlepiej upewnić się "na sucho".

Podobnie niestandardowe są taśmy połączeniowe. Po zrobieniu odpowiednich przejściówek z odpowiednim "przeplotem" możliwe jest podłączenie standardowej stacji 3,5" (też należy pamiętać o zasilaniu!).

Obrazów dyskietek przez wiele lat nie mogłem znaleźć...

Ten komputer znany jest też jako Amstrad PCW / PCW Joyce.

Na szybko znalazłem taką stronkę - http://www.fvempel.nl/link.html , ale nie wiem czy można tam znaleźć CPM.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-09-29 22:15:38)

3

Odp: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

Dzisiaj już nie jest tak strasznie jeżeli chodzi o Joyca,wzrasta w Polsce popularność AMSTRADA CPC - i choć PCW jest nadal niszowy, to jest on całkiem ciekawy,powiedziałbym że tak się nim zakręciłem, że odstawiłem na bok ATARI 130 XE i ATARI 1040 STe oraz CPC ,które posiadam. Jego możliwości są bardzo duże, zwłaszcza jeśli posiadasz oryginalny interfejs do podłączenia tego komputerka do PC. Zdobycie CP/M to teraz żaden problem. Strona którą podałeś jest najlepsza ze wszystkich mi znanych. Znam ją doskonale. PCW to komputery głównie dla osób związanych z edycją tekstów w edytorze Locoscript - jest wiele innych dostępnych programów do pobrania z sieci, w tym doskonały Basic na Z80. PCW jest może mniej popularny bo nie ma wodotrysków, takich jak gry. Mnie się to bardzo podoba,że gier jest nie wiele i jakieś tam są z dość ciekawą grafiką przypominającą Spectrum ZX,ale one służą tylko jako przerywnik do głębszej, bardziej ambitnej pracy jaką jest np. edycja tekstów pisanych.
Co do mojego pytania: to wcale nie bez przyczyny zadałem je tutaj - jak wiadomo GOTEK jest emulacją stacji dostępną dla wielu platform. Dla mnie to nie istotne, dla której platformy tworzymy emulację….Pytanie było ogólne czy GOTEK chińskiej produkcji, ten najprostszy,jest w stanie emulować stacje o podwójnej gęstości, w tym przypadku dla PCW chodzi o stację B: to jest 720 KB - 3'calową to też przecież nieistotne - jest to fizycznie przy PCW tak rozwiązane że do wersji PCW Joyca 8512 dołożone są 2 stacje t.j. A: 180kB i B: 720 kB. Powtarzam pytanie : zemulować stację pojedynczą 180 KB GOTEK potrafi, ja chciałbym wiedzieć , jak z pomocą GOTEKA zemulowaćstację 720 kB, by oszukać gniazdo B: komputera,a jednocześnie zachodziła współpraca między stacją 3' AMSTRADA jako A: i Gotekiem jako B: Pomożecie ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

4

Odp: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

A nie wystarczy sformatować pendriva co używasz w tym Gotecku na 720 kB? My podobne ustrojstwo mamy w komputerach od robotów zamiast standardowych dyskietek i mamy sformatowany pen na 1.44 tak jak dyskietka. Jak się założy kilka partycji na penie to jakby kilka dyskietek - się przełącza pstryczkiem - czytałem ale nie próbowałem. Do tego partycjonowania jakiś specjalny program jest ( za tydzień będę w robocie to zobaczę jak się nazywa)

5

Odp: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

@Hans 2004: W przypadku Goteka nie formatuje się pendrive tylko obraz na pendrive. I Gotek musi umieć obsłużyć obraz we właściwym rozmiarze/formacie.

@micza: ale "zwykły Gotek" czy "HxC"? Bo zwykłe Goteki są na Corteksie, a HxC to jest dość drogi, komercyjny firmware, dla którego darmową alternatywą (bardzo dobrą swoją drogą) jest FlashFloppy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Schneider PCW 8256 - pytanie odnośnie stacji dyskietek

Tutaj chodzi o zwyklego GOTEKA, specjalnie HXC dalem w cudzyslowiu, tak do niego przychodzi pendrive, na nim sie zapisuje pliki w odpowiednim formacie i objetosci, ALE przy 720 kB nie zmieszcze plikow rozruchowych boot inicjujacych dzialanie GOTEKA najmniejszy z nich ma ponad 900 kB. A stacja B: musi miec odczyt 720 kB zeby byla widoczna jako drugi naped. Pierwszy naped mam oryginalna stacje 180 kB i z niej zapuszczam CP/M systemowy.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)