301

Odp: Gravity Worms

A, tamten pusty argument. OK.

302

Odp: Gravity Worms

dla Ciebie pusty bo nie mozna sie do mnie przyczepic :D heheheheh

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

303

Odp: Gravity Worms

Oczywiście, xxl wins, flawless trollity.

304

Odp: Gravity Worms

_tzok_ napisał/a:

I've been confronted on the Forum with Lotharek and Candle and I found them reacting quite aggressively to any criticism of their products, and acting like they were the smartest and greatest people on the World, and everyone should love and adore them, and be thankful for their products.

No lies detected there. :D

flashjazzcat napisał/a:

This is called purism, I understand and respect that. This is retro stuff. The hardware is what it was back in the '80s. We can, and should, explore its abilities in software, but keep the hardware in its original form. If you like 16-bit CPUs, go for Atari ST or Amiga, or even RAPIDUS, but don't call RAPIDUS an Atari XE. It has nothing to do with Atari XE, except it uses its case, keyboard, and a (modified) system software. It can do things that real XE system could never do. It is really great, but it is no longer an Atari XE.

Yeah - I understand purism, but it's a perilous path. One would have to reject most of what's offered by a device like PokeyMAX as well, and I don't necessarily see such levels of ethical consistency.

305

Odp: Gravity Worms

Devices like PokeyMAX are used to resurrect old hardware in case that the piece of original hardware have failed, and it is impossible to buy a new one. I could justify that. Yet U1MB designers decided to replace a good and working base memory mapper, with their own replacement. What is even worse, their replacement is not a recreation of the original MMU chip (which logic equations are well known, as it was a PAL chip originally), but acts like a poorly written emulator - it replicates behavior of the original hardware only up to the official specs, but beyond it, behaves differently. The MMU chip actually has nothing to do with the memory expansion. It is used only for base memory (it is strange they bother to implement it as U1MB doesn't replace the base memory), and all memory extensions I know, leave it untouched. So by installing U1MB, you basically throw away good, working, original chip, and replace it with an imperfect hardware emulator. I guess it was done only for a convenient way of installing the U1MB into the MMU socket, but instead of moving the original MMU onto the U1MB board, they decided to throw it away, and recreate it in CPLD.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-10-09 14:37:58)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

306

Odp: Gravity Worms

Kiepski argument - PokeyMax używasz również gdy chcesz mieć 2x/4x Pokey albo Covox albo inne kombinacje. Pokey może być sprawny - tylko jest jeden.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

307

Odp: Gravity Worms

Masz to jako bonus, na pocieszenie... ale podstawowe (reklamowane) zastosowanie to:

xxl napisał/a:

Nareszcie jest POKEY replacment (tak wyciągasz uszkodzonego POKEAYa i wkładasz POKEY MAX). POKEY MAX jest 100% zamiennikiem więc jeśli "siadł" Ci POKEY to jest szybkie rozwiązanie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

308

Odp: Gravity Worms

Wyciągasz uszkodzone MMU i ROM, wkładasz U1MB i masz działający system ;-)

Nie idźmy tą drogą, to do niczego nie prowadzi. Na pewno nie do zażegnania sporu.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

309

Odp: Gravity Worms

xxl napisał/a:
laoo/ng napisał/a:

Obszar adresowy, który nie jest zdefiniowany powoduje niezdefiniowane zachowanie.
KROPKA.

wychodzisz z blednego zalozenia i dochodzisz do blednych wnioskow. w literaturze jest dokladnie napisane jak ten obszar jest zdefiniowany.

Wskaż proszę tę oficjalną literaturę od Atari, która specyfikuje adres rejestrów PIA w zakresie

%11010011******00 - %11010011******11

przy jednoczesnym określeniu adresów POKEYa w zakresie

%1101001000000000 - %1101001000001111

gdzie * to bit o dowolne wartości?

Jeżeli jednak owa literatura dokumentuje istnienie mirrorów rejestrów POKEY, to dlaczego Twoje oprogramowanie nie korzysta z tego dobrodziejstwa? Skąd ta wybiórczość i nie korzystanie z pełnych możliwości Atari?

310

Odp: Gravity Worms

perinoid napisał/a:

Wyciągasz uszkodzone MMU i ROM, wkładasz U1MB i masz działający system ;-)

skoro tak po co cale halo ;-)

chyba ze...

perinoid napisał/a:

I agree, that patching all U1MBs in the World is not possible. But, at the same time, it should be not that difficult to fix the firmware (if that's really a bug, which I have no idea about) and sell new cards already patched.

to w koncu sie zdecyduj ;-)


laoo/ng napisał/a:

Wskaż

nadal uwazasz ze ten obszar jest niezdefiniowany?


---
goole: memory map atari i klik w pierwszy link ;-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2020-10-09 16:22:52)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

311

Odp: Gravity Worms

Więc dyskutujemy na podstawie dokumentu, który stwierdza, że:

Locations 54020 to 54271 ($D304 to $D3FF) are repeats of locations
54016 to 54019 ($D300 to $D303).

oraz:

Locations 53776 to 54015 ($D210 to $D2FF) are duplications of locations
53760 to 53775 and have no particular use at present.

Przy jednoczesnym stwierdzeniu, że:

Locations 53280 to 53503 ($D020 to $D0FF) are repeats of locations
53248 to 53279 ($D000 to $D01F). You can't use any of the repeated
locations; consider them "filler." They maybe used for other purposes
in any Atari OS upgrade.

Czyli mirrory PIA są zawsze, mirrory POKEY są, ale tylko podczas pisania tej książki (później to już nie wiadomo, bo książka tego nie określa), a mirrory GTIA co prawda istnieją, ale nie należy ich używać, bo kto wie jakie będzie ich przeznaczenie w przyszłości.

Żelazna konsekwencja.

Jednocześnie żelazna logika podpierania nimi swojego postępowania.

Nie mam więcej pytań.

312

Odp: Gravity Worms

czyli jednak jest zdefiniowany :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

313

Odp: Gravity Worms

@laoo, ale jest jeszcze inny problem - a raczej ten sam, tylko nie wiem dlaczego nikt nie rozwija tego wątku w tym kierunku, bo to jest na prawdę istotne. Druga połowa strony rejestrów powtórzonych portu B jest niewłaściwie obsługiwana przez U1MB, a w istocie te adresy są "zarezerwowane do późniejszych zastosowań" przez U1MB, czyli krótko mówiąc zablokowane do użycia zarówno przez software (na co wskazuje xxl w swej krucjacie), jak również przez hardware (chyba że tak nie jest?). Na podstawie opisów całej sytuacji związanej z tym bugiem, mam poważne obawy, że gdybyśmy chcieli zrobić sobie teraz jakieś rozszerzenie nowe do Atari, które chcielibyśmy adresować w drugiej połowie strony rejestrów powtórzonych portu B (bo przecież są niewykorzystane), to tak samo jak się sypie komputer z U1MB po odpaleniu GW, tak samo będzie się prawdopodobnie sypał po podłaczeniu takiego rozszerzenia i próby używania go w takim komputerze, w którym zainstalowano zabugowane U1MB. Jest tak, czy tak nie jest? Jeżeli jest tak, to jak można tego nie poprawić w U1MB i to z powodu focha, bo xxl robi złośliwe programy i na złość jemu nie bo nie?

314

Odp: Gravity Worms

@Mq nie jestem "ekspertę" ale skoro U1MB ma wbudowane MMU to może powinno także zarządzać przyszłymi urządzeniami, które chciałyby korzystać z tej przestrzeni adresowej. Wtedy upgrade firmware'u byłby uzasadniony, bo definiowalibyśmy nowy obszar przestrzeni adresowej. Byłby z tego taki plus, że z poziomu U1MB można byłoby te hipotetyczne urządzenie kontrolować i np konfigurować.

315

Odp: Gravity Worms

Bardzo możliwe, że to właśnie mają na myśli autorzy U1MB pisząc o tych adresach, że są zarezerwowane pod przyszłe cele. Rozchodzi się wtedy jednak o to, że ta rezerwacja jest z góry grabieżą przestrzeni adresowej, bo nie można teraz skonstruować jakiegoś rozszerzenia, które ma być niezależne od U1MB i działać na wszystkich komputerach bez względu na to czy mają U1MB.
Załóżmy że chciałbym zrobić, nie wiem, np. kartę dźwiękową, którą chciałbym umieścić w przestrzeni adresowej drugiej połowy strony portu B, ponieważ nie korzysta z tego obszaru żadne inne rozszerzenie na dzień dzisiejszy. Takie rozszerzenie nie zadziała prawdopodobnie na komputerach z U1MB i mamy problem. Nie przekonuje mnie koncepcja dogadywania się wtedy z U1MB, że łaskawie dopuszczą rozszerzenie lub nie, i że będzie można je konfigurować z poziomu U1MB. Oczywiście taka konfiguracja jako dodatek była by fajna i urządzenie można by skonstruować na tyle otwarte, żeby umiało współpracować z konfiguratorem U1MB, jednak to jest rzecz dodatkowa, a nie może być tak, że urządzenie nie będzie działało jeśli U1MB łaskawie na to nie pozwoli.

316

Odp: Gravity Worms

xxl napisał/a:

to w koncu sie zdecyduj ;-)

Nie łap mnie za słówka bo zaczynasz lecieć pisizmem, czego nie znoszę - nie pomijaj kontekstu poszczególnych wypowiedzi i nie sklejaj ich ze sobą bez ładu i składu.

Tak w ogóle to cały ten spór, Twój upór, upór Candle'a - to wszystko jest równie sensowne - czyli wcale.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

317

Odp: Gravity Worms

mylisz sie, caly ten "spor" jest tylko medialny. nakrecany przez takich troche niezorientowanch ludzi jak flashjazzcat albo troli typu Jacques. Ani ja i zaloze sie Candle tez nie uwaza tego za problem :-)

swiat kreci sie dalej :-)

Ostatnio edytowany przez xxl (2020-10-09 18:38:23)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

318

Odp: Gravity Worms

xxl napisał/a:

caly ten "spor" jest tylko medialny

he, he ..xxl będziesz miał chyba jedną z najbardziej ostatnio zareklamowanych gierek.

319

Odp: Gravity Worms

W programie do tworzenia obrazów cartridży  Maxflash Cartridge Studio, w menu kontekstowym
jest opcja: "hacks-->portb".
..tak się zastanawiam czy by to coś nie pomogło w temacie xxl'owych gierek i U1MB.
:- )

320

Odp: Gravity Worms

Ciii.... bo jesczze XXL zepuje nam Maxflash-a :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

321

Odp: Gravity Worms

nie wiem czy nie było by dobrym pomysłem zrobić taki marketingowy zabieg i np. nie dorzucić do pudełka z grą
naklejeczki z obrazkiem, na którym robak pożera U1MB.
..ewentualnie U1MB przygniata robaka.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2020-10-09 21:59:32)

322

Odp: Gravity Worms

xxl napisał/a:

mylisz sie, caly ten "spor" jest tylko medialny. nakrecany przez takich troche niezorientowanch ludzi jak flashjazzcat albo troli typu Jacques.

Nie ma tu większego trolla niż Ty, mistrzu wsadzania kija w mrowisko, konfabulacji i uciekania od dyskusji szyderstwami z braku argumentów ;)
fjc niezorientowany - też dobre.
Medialność gry zweryfikuje sprzedaż.

323

Odp: Gravity Worms

... z 10 sztuk pewnie pójdzie :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

324

Odp: Gravity Worms

Jacques napisał/a:

Nie ma tu większego trolla niż Ty, mistrzu wsadzania kija w mrowisko, konfabulacji i uciekania od dyskusji szyderstwami z braku argumentów ;)
fjc niezorientowany - też dobre.
Medialność gry zweryfikuje sprzedaż.

Ad hominem insults are always the first resort of someone with no real arguments. Generally they expose their own character via their behaviour without any help from anyone else. :)

325

Odp: Gravity Worms

@all: dajcie se na wstrzymanie. Jak pójdzie 10, to pójdzie 10, jak 1000, to tysiąc. Po kiego wała drążyć temat - zróbcie se wątek osobny, bo to już żenada jest. Jak XXL zapragnie, aby chodziło tylko na MAP RAM to jego sprawa i uj Wam do tego. Obie strony uparte jak osły, ale fakt, że U1MB nie powinno pierniczyć w podstawowej pamięci.

Sikor umarł...