Temat: Problem z gniazdem joya w Atarce

Podłączony joystick zachowuje się tak, jakby cały czas było włączone fire (joy jest OK). Co mogło się uwalić?

2

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

1. Joystick
2. Atari


ad1. napewno joy ok ??
ad2 : wywal c96 /c97/ i zobacz cy pomoglo..jesli nie to zmien GTIA

Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-09-17 18:31:36)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Joy OK. Powiedz które układy i w jakiej kolejności wymieniać:

http://www.fothost.pl/upload/09/38/4825c955.jpg

Ostatnio edytowany przez mariuszbox (2009-09-17 19:43:23)

4

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

co to jest ??? 800 ?? 400 ??


a moze bys tak napisal wczesniej o jakiej atarce myslisz... zalozylem ze to cos z xe...eeehhhh

Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-09-17 19:44:58)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

albo dzoja przelacz na off a nie na cpc464 ;)
gtia nie ma na tej plycie, wszystkie linie od dzoja ida do pia (1)

przechodze na tumiwisizm

6

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Atari 400 - sorry. To nie joy, sprawdzany na innym kompie i różne rodzaje joyów.
Lotharek, kiedyś miałeś też problem z joyem i winny był Pokey, dlatego nie wspominałem o typie kompa bo myślałem, że będzie chodziło o główne scalaki. Poniżej jeszcze główna karta:

http://www.fothost.pl/upload/09/38/4fae337e.jpg

Od czego zacząć?

7

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Problemy z "fire" - szukaj:

1. Uruchom komputer z Basic i wpisz program:
10 PRINT STICK(0), STICK(1), STICK(2), STICK(3)
20 GOTO 10
Uruchom program (RUN i Return) (bez dżoja)

Jeżeli gdzieś wyświetlą się zera w kolumnie, szukaj na płycie głównej i karcie. Na stronie dereatari masz schematy  (link w stopce).
Fire jest obsługiwany przez GTIA - spróbuj ją podmienić.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-09-17 21:15:13)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

We wszystkich kolumnach mam wartość "15". GTIA - który to scalak?

Ostatnio edytowany przez mariuszbox (2009-09-17 21:39:16)

9

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

14889
atari 400 pal?!

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Tak.

Update
Wszystko już pięknie chodzi,  GTIA było zwalone. Ciekawe na czym polegała usterka tego układu i skąd się to bierze? Dzięki za pomoc!

Ostatnio edytowany przez mariuszbox (2009-09-17 23:21:30)

11

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

GTIA w ATARI 400? Ciekawe, zawsze myślałem, że tam jest CTIA...

Sikor umarł...

12

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

W pierwszych egzemplarzach owszem (podobnie w 800-kach). Poza tym CTIA to niezła rzadkość dzisiaj. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA
Chociaż co do wersji dokończonej GTIA w stosunku do CTIA może zachodzić tu mała nieścisłość. Cytat z Atari 8-Bit Computers: Frequently Asked Questions http://www.faqs.org/faqs/atari-8-bit/faq/preamble.html

Early North American NTSC 400/800 models shipped with CTIA.  Later NTSC
400/800 models, all PAL 400/800's, and all NTSC XL/XE and PAL XL/XE systems
include GTIA.  SECAM 800XL, 130XE and XE game systems include FGTIA.

The GTIA is backwards-compatible with the CTIA, with the GTIA simply making
available three additional graphics modes (GTIA Modes 1-3).

______________________________________________________________
|Jerry Jessop adds:                                                                                |
|  "The very first proto systems did have the GTIA, but it had some            | 
|  problems and was not released in the consumer version until 1981. The  |
|  GTIA was completed before the CTIA."                                                 |
|_____________________________________________________________|

Ostatni wers mógłby świadczyć o tym, że CTIA to po prostu inny (prostszy) układ.

Ostatnio edytowany przez mariuszbox (2009-09-18 12:05:23)

14

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

twoj to wlasnie rocznik 81

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Sam własnoręcznie napisałem:

" 10 PRINT STICK(0), STICK(1), STICK(2), STICK(3)"

Ale kicha, powinno być STRIG.

Dobrze, że nikt nie zauważył ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

No tak, tym bardziej, że to wersja PAL... Więc jednak GTIA ;)

Sikor umarł...

17

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Temat trochę stary, ale pozwolę sobie odgrzebać. Trafiło w moje ręce Atari 65XE, w którym działa samoczynnie fire, niezależnie czy coś jest podłączone do portów joysticka. STRIG(0) zwraca 1 przeplatane od czasu do czasu 0, STRIG(1) zawsze 1, więc wygląda to na problem z pierwszym portem joysticka. Patrząc po schemacie nie ma tam wiele rzeczy, które mogłyby się zepsuć. Odlutowałem C97, ale mam wrażenie, że nasiliło to tylko efekt (chyba więcej 0). Czy jedyna szansa to wymieniać GTIA, czy może 74LS08 (U18) coś tu jeszcze bruździć? Gdzie się teraz znajduje sprawne GTIA? :)
Dodam, że efekt ponoć pojawił się, gdy właściciel coś lutował w joysticku, który był podłączony do portu, a Atari było przy tym włączone :D

65xe, 520st, 1040stf

18

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Przez przypadek zyskałeś hardwareowy AUTOFIRE ;)

A poważnie - przy wyłączonym komputerze sprawdź np. omomierzem, czy linia FIRE0 (nie pamiętam oryginalnej nazwy, nie mam pod ręką schematu) nie ma zwarcia z masą (np. poprzez odprysk cyny).

Jeżeli na torze FIRE0 wyeliminowałeś wszystkie elementy i po drodze nie ma sytuacji, że np. kropla cyny "na granicy styku" zwiera FIRE0 z masą, to można podejrzewać uszkodzenie GTIA.

19

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Płyta wygląda na dziewiczą, więc żadnych odprysków nie widać i przejścia do masy brak. Z zeznań wynika, że płyta działała normalnie, potem było to lutowanie podłączonego joysticka i pojawił się "autofire", występujący także przy odłączonym joyu.

65xe, 520st, 1040stf

20

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Sprawdź rezystory najpierw przy portach

Sikor umarł...

21

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Rezystory są ok.

65xe, 520st, 1040stf

22

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

A kondensator do masy (C97 w 65XE, nie wyłapałem z wątku jaki jest twój model)? Może "przecieka"?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

23

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Pisałem :) 65XE. Wylutowałem kondensatory z obu portów, czyli C97 i C96 - obecnie nic nie powinno zwierać do masy.

65xe, 520st, 1040stf

24

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Z kronikarskiego obowiązku napiszę, że w tym przypadku również konieczna okazała się wymiana GTIA. Ciekawe co tam się uszkadza, gdyż z moich testów wynika, że odłączenie nogi 8 rozwiązywało problem (oczywiście fire wtedy nie działał). Zwarcia do masy nie stwierdziłem, zresztą po wymianie układu nie prowadziłem już dalszych analiz.

Ostatnio edytowany przez maciekb (2020-11-16 07:23:27)

65xe, 520st, 1040stf

25

Odp: Problem z gniazdem joya w Atarce

Można było spróbować dołożyć rezystory 4k7 podciągające piny 8 i 9 GTIA do linii 5 V. Jeśli nie uszkodziłeś układu podczas demontażu, można to sprawdzić, bo GTIA są towarem dość deficytowym.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.