Temat: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Cześć
Trafiło do mnie Atari 1040ST bez pamięci ROM. Zworki są ustawione na 256k, więc zakładam, że było tam 6 układów i pewnie wstawię komplet kostek z TOS 1.04 UK. Problem tylko w tym, że klawiatura ma niemiecki układ. Czy jest możliwość zmodyfikowania układu klawiatury w TOS, by nie musieć się zastanawiać, co jest pod którym klawiszem? Czy może jedyne rozwiązanie, to naklejki, ewentualnie wymiana klawiatury?

Ostatnio edytowany przez maciekb (2020-09-16 21:32:45)

65xe, 520st, 1040stf

2

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Kiedyś robiłem tłumaczenie i wyszedł polski (rozpoznawany jako UK) z niemieckim układem klawiatury.

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Szukałem na Twojej stronie, ale wszystko co mi wpadło w oko miało układ klawiatury US. Możesz podesłać namiary na niemiecką?

65xe, 520st, 1040stf

4

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Wreszcie dotarły eepromy od myfriendów, więc załadowałem w nie EmuTOS 1.0 PL i o dziwo komputer działa, tzn. uruchamia się. Zaraz zajmę się Gotekiem, bo ruszanie kursorem po pulpicie jest nudne, ale od razu zapytam: co mi z tym TOSem nie będzie działać? Czy może wszystko będzie, a jedyne co straciłem, to "koszerność" sprzętu, gdyż skaziłem go współczesnym softem? ;)

Ostatnio edytowany przez maciekb (2020-11-04 00:35:17)

65xe, 520st, 1040stf

5

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Na EmuTOS nie zadziała Ci żadna gra uruchamiana z HDD. Tzn. żadna przerabiana na wersję HDD przez Petera Putnika, czyli w praktyce są to prawie wszystkie gry dostępne w wersji HDD, bo to chyba jedyna osoba, która hurtowo i sukcesywnie od lat po kolei przerabia wszystkie gry jakie wyszły na ST. Krótko mówiąc jak dla mnie EmuTOS nie nadaje się kompletnie do niczego, chociaż są zwolennicy, ale nie wiem do czego używają ST:-)

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Problemy gier przerabianych przez PPerę z EmuTOSem wynikają z tego że PPera używa nieudokemntowanych sztuczek, które nawet pod wszystkimi wersjami TOSu nie działają. Są jeszcze porty ULS (http://d-bug.me/) i te nie mają problemu z EmuTOSem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Problem HDD mnie (przynajmniej na razie) nie dotyczy, gdyż nie mam gdzie go podłączyć. Jak rozumiem do zabaw ze stacją (albo Gotekiem) ten TOS mi powinien wystarczyć? Niestety wczoraj napotkałem problem współpracy flashfloppy z stx i nawet mimo konwersji niewiele udało mi się odpalić - może dziś z tym jeszcze powalczę.

65xe, 520st, 1040stf

8

Odp: TOS UK z niemieckim układem klawiatury w ST

Problem dotyczy wyłącznie przerobionych gier na HDD przez Petera Putnika. I też nie wiadomo czy wszystkich. Tutaj sprawdzono tylko dwie:
https://sourceforge.net/p/emutos/mailma … /37141223/

Krótko mówiąc, Peter Putnik ładuje sterownik z dysku (z sektora root) i uruchamia go powtórnie. W jakim celu - nie wiadomo. Wiadomo że EmuTOS ma wsparcie dla różnych typów partycji i nie potrzebuje sterownika dysków na dysku, więc ten trick Pertera tu nie zadziała.

Poodsumowując, gry z EmuTOSem działają zarówno z FDD i HDD, oprócz przerobionych przez Petera Putnika "Lode Runner" i "Night Hunter"

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org