1

Temat: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Czesc,
dorwalem przed tygodniem oryginalnie zapakowana Atarynke 1040 STF z monitorem SM124. Poniewaz jestem nowy jezeli chodzi o ST ( jestem wieloletnim uzytkownikiem 65xe i 800xl ) nie mam pojecia jak uporac sie z bledami "bombkami".
Bardzo malo gier/programow  staruje poprawnie ( dodam ze mam dodatkowo podlaczony komp do TV przez Eurozlacze ) bo wiem, ze ma Monitorze HiRes. startuja tylko wybrane programy.
Dobra do rzeczy , w wiekszosci program sie wgrywa ale po chwili wraca do TOSa, albo komunikuje mi na pare sekund bombkami i bledzie. Czasami sa to 2,3 lub 4.
Co musze wymienic, naprawic abym nie mial tych bledow??

2

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

https://en.wikipedia.org/wiki/Bomb_(icon)

to nie takie proste,  czasem program działa na jednej wersji TOS, na innej wali bomby, czasem pomaga wymiana pamięci RAM.
proponuje czytać na forum co konkretne ilości bomb oznaczają.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

3

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Ewentualnie dyskietki są uwalone lub stacje nie potrafi ich odczytać, wówczas też wali bombkami.

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Najlepiej by było sprawdzić go przy pomocy carta serwisowego.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Niestety nie mam nic serwisowego, co do dyskietek to mam i DD i HD powinny byc dobre bo gdy na atari wywalalo mi 3 bombki, czyli problem z nosnikiem ( chyba ) , sformatowalem ja pod Amiga i grogram smiga bez problemu. Nie chcialbym kupowac Goteka bo jestem zwolennikiem oryginalnych czesci, ale czy to mogloby pomoc.
czy jest jakis program ktory sprawdzilby poprawnosc dzialania systemu?

6

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Najsampierw - gratulacje z nowej zabawki!
Co do ogarnięcia systemu - najlepiej by było skombinować skądś dyskietkę z jakimś softem. Jakaś gra/demo od biedy wystarczy - zwłaszcza jak będzie działać poprawnie. Jeśli faktycznie w innym ST będzie śmigać, a u Ciebie nie, to diagnostyka będzie przydatna. Do tego przydatny może być ktoś z Twojej okolicy (czyli pytanie: skąd Ty?).
Ja zaczynając przygodę (dzięki Grey!!!), skombinowałem sobie UltraSatana. Także polecam.

7

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Dyskietki może są i sprawne, ale dane wyparowały ;)

Napisz skąd jesteś, może najdzie się w okolic ktoś kto nagra ci działające dyskietki i sprawdzisz, anim zaczniesz grzebać głębiej :)

Chyba, że masz starego PC'ta z fdd to możesz je sobie sam nagrać.

8

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Tak jak napisalem wczesniej nagralem sobie poprzez PC oraz Program FloImg pare gier i programow textowych. Niektore dzialaja a w niektorych wywala 2,3 lub 4 bombki. Tu w poblizu gdzei mieszkam nie mam nikogo kto moglby mi pozyczyc gry w na ST. Mieszkam w okolicy Dortmundu w Niemczech, chba ze ktos z Was tez tu mieszka i moze mi pomoc.
Denerwuje mnie to ze prawie nic nie dziala, pomozcie.

9

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Na PC masz prawdziwą stację dyskietek czy na USB? Te na USB zwykle nie radzą sobie z dyskietkami 720kB. Z FloImg miałem mieszane doświadczenia. Jak masz grę "plikową", a nie całodyskową, to możesz normalnie skopiować pliki na dyskietkę pod Windowsem. Jeśli masz, to lepiej używać dyskietki DD, dyskietki HD sformatowane na DD (720kB) nie działają zbyt stabilnie - na stacji, na której były formatowane, działają, ale na innej, już nie koniecznie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

w załączniku masz parę programów diagnostycznych, sprawdź może coś ci wyjdzie.

I tak jak pisze _tzok_, jak używasz fdd na USB to w większości wychodzi lipa, przynajmniej mi nie bardzo to śmigało, więc podłączyłem goteka razem z fdd na jednej taśmie i wówczas nagrywałem. Z tym, że teraz to chyba łatwiej sobie wydrukować wtyczkę http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16768 i podłączyć goteka jako drugą stację.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-18 13:18:28)

Post's attachments

Atari ST diag sotf.zip 520.78 kb, liczba pobrań: 10 (od 2020-11-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Uzywam Starego PC AMD64, z w budowana stacja ( dobrze ze chomikuje stare sprzety ;) ) , mam jeszcze prawie 60 dyskietek DD i z 200 HD, ale staram sie uzywac tylko DDek do ST. Dzieki za te programy, wieczorem je wyprobuje. jezeli chodzi o kopiowanie to formatowalem je na Atari, potem odpalalem pc z Programem FloImg , przy formatcie usuwalem znaczek, bo byly juz sformatowane na ST i odpalalem plik ST na dyskietke.
Jak wy to robicie. Moze jest jeszcze inna metoda. z Formatowaniem na PC tez probowalem ale tez wywalalo bombki.

Ostatnio edytowany przez Rosa (2020-11-18 15:03:40)

12

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Skopiuj sobie w formacie 720KB bodajże MSA i/lub Fcopy (czy jakoś tak, nie pamiętam nazwy - ST-kowcy na pewno pomogą) na ST i nagrywaj obrazy .st na dyskietkę "przenośną", że tak nazwę (w formacie 720kb), a docelowe dyskietki z obrazów twórz bezpośrednio na ST. Jest to chyba dla Ciebie optymalne wyjście

Sikor umarł...

13

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Formatuj na PC z konsoli, poleceniem (Windows):
format A: /T:80 /N:9

Zasada jest taka, że formatujesz na tej stacji, na której nagrywasz. Używając dyskietek HD, formatowanych na 720 kB, jest to wręcz konieczne.

Stacja na PC raczej nie nagra obrazu, który ma więcej niż 80 ścieżek.

Zobacz czy dyskietka stworzona przy pomocy załączonego programiku będzie działała.

Post's attachments

major.zip 126.87 kb, liczba pobrań: 5 (od 2020-11-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

14

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Program "Major" formatuje dyskietyki w 720Kb, nastepnie programem FloImg nagralem programy ale jak wczesniej otrzymuje info z 3 bombkami. Niestety te programy diagnostyczne maja wiecej niz 79 sektorow ( 81 wedlug FloImg) i odrazu przy kopiowaniu informuje mnie program ze to za duzo sektorow.
Zamowilem teraz goteka, gdy go przerobie sprawdze czy to wina stacji, pytanko dla expertow czy kabel laczacy stacje dyskietek z plyta jest taki sam jak w Amidze ( mam jeden wolny i w pelni dzialajacy ) dlatego chcialem podmienic dodatkowo kabelki aby upewnic sie ze to wina stacji lub kabla.
Dajcie znac jak sie ma sprawa z kablami , Dzieki.

15

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Dyskietki możesz przerobić sobie w emulatorze Atari, tam są pliki *.prg *.tos, zrób sobie nową czystą dyskietkę o mniejszej pojemności i wrzuć z poziomu emulatora na pustą dyskietkę, która później nagraj.

16

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Program major.exe tworzy dyskietkę z już nagranymi plikami (z grą MajorMotion).

Kabel od stacji dysków jest wlutowany do płyty Atari ST. Goteka musisz podłączać "do góry nogami".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Nagrałem tą grę Major i śmiga bez problemów. Fajnie i trochę dziwnie, bo z tego wynika że stacja w Atarynce działa poprawnie a najwidoczniej transmisja programów programem FloImg coś kaszani. Dotarła do mnie paczka z Gotekiem, gdy go przeprogramuje i zamontuje na chwilę W Atarynce sprawdzę czy wszystko śmiga.

18

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Niestety, chyba moja Atarynka ma powazniejszy problem. Przerobilem Goteka, podlaczylem go ale niestety zachowanie ST jest takie samo jak wczesniej. Gry sie nie wgrywaja lub wgrywaja sie do obrazu tytulowego i zwis. 
Jak myslicie jezeli wyjme wszystkie chipy i przeczyszcze je to cos pomoze, nic innego mi nie pozostalo, wiec sprobuje.
Dam znac czy to cos pomoglo, mam nadzieje ze tak :(

19

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

@Rosa, skąd jesteś? Może ktoś na miejscu się przyjrzy, bo błąd może być trywialny dla kogoś, kto ma ST?

Sikor umarł...

20

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

@Rosa - od tego należałoby zacząć bo wszystko wskazuje na problem ze stykami bądź zimny lut. Wystarczy jedna uszkodzona ścieżka...

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

21

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

No i odpal te programy diagnostyczne i potestuj.

22

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Rozebrałem, wyczyściłem wszystkie 4 chipy, łącznie z tym pod ekranem z blaszki na środku płyty ( podobno jest odpowiedzialny za video) contactem a następnie isopropanolem i niestety nadal to samo. Niektóre gry 1 na 20 działają poprawnie np. Space Invaders, botowanie i Tos wyświetlane poprawnie, jednak inne programy i gry startują a na ekranie mam obraz z pionowymi, przerywanymi liniami (zobaczcie załączniki) a następnie następuje zwiecha i info z 2,3 albo 4 bombkami. Macie jeszcze jakieś pomysły co może być jeszcze przyczyną ?

Ostatnio edytowany przez Rosa (2020-11-20 09:54:18)

Post's attachments

IMG_20201120_093636.jpg 537.94 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20201120_093843.jpg 845.8 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20201120_095222.jpg 555.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20201120_095348.jpg 430.86 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

23

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

O ile któryś scalak nie jest uszkodzony - no to trzeba zacząć od RAM. Ten wzór powtarzający się na obrazie z pewnością idzie przez kod i dlatego się programy wywalają. Problem jak najbardziej sprzętowy. Być może jedna kostka pamięci...wygląda tak jakby co 16 pixeli była "dziura". Shifter ma plany wyświetlania zorganizowane w kolejne 16bitowe słowa. Trudno powiedzieć. Jaka masz wersję płyty głównej? Wrzuć zdjęcia miejsca gdzie jest pamięć.

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-11-20 10:11:26)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

24

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Oto fotki płyty głównej. Wersja C070789-001 REV. D
Chciałem zrobić zbliżenia płyty ale fotki są ponad 2mb I forum odmawia mi ich wstawić.

Post's attachments

IMG_20201120_105051.jpg 1.64 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Ponieważ to 1040tka to zawsze możesz odłączyć połowę pamięci odlutowując po jednej nodze w 3ech rezystorach i sprawdzić czy będzie lepiej, jak nie to sprawdzić 2gą połowę. Wówczas będziesz wiedział czy to pamięci czy nie. Obstawiam, że masz taką płytę, zaznaczyłem gdzie odlutować rezystory.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7058

chociaż, na początek odpal Yatari i przetestuj programowo.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-20 11:02:28)

Post's attachments

Atari_ST.jpg 330.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.