276

Odp: Sophia2 - prototyp

A jeszcze mnie naszło, czy ktoś próbował najprostszej rzeczy, a mianowicie zwykłego konwertera audio jack/toslink i podłączyć dźwięk przez złącze optyczne?

takie coś

a video zostawić w spokoju, aby nie było opóźnień.

ps. minus będzie zapewne taki, że nie da się sterować głośnością za pomocą pilota :/

głupi pomysł, bo złączem optycznym dźwięk wychodzi z TV ;)

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-18 09:53:03)

277

Odp: Sophia2 - prototyp

lopez napisał/a:

A jeszcze mnie naszło, czy ktoś próbował najprostszej rzeczy, a mianowicie zwykłego konwertera audio jack/toslink i podłączyć dźwięk przez złącze optyczne?

takie coś

a video zostawić w spokoju, aby nie było opóźnień.

ps. minus będzie zapewne taki, że nie da się sterować głośnością za pomocą pilota :/

głupi pomysł, bo złączem optycznym dźwięk wychodzi z TV ;)

Ale poskreślałeś  :o
Przeczytaj sobie, co napisałem o miksowaniu dźwięku:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p269099
i nie kupuj tanich kabli / adapterów, bo będziesz niezadowolony.
A najlepiej nie podpinaj dźwięku do TV, jeśli nie musisz.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

278

Odp: Sophia2 - prototyp

Czytałem, czytałem, Simus też podał te urządzenia, lecz tak jak piszesz najlepiej było by podłączyć obraz do TV bez dodatkowych urządzeń i tutaj się zgadzam :)

I zacząłem szukać jak by tu podłączyć audio do TV osobno, ale nie ma takiej opcji w nowym TV :( nie mam amplitunera ani soundbara aby tam podłączyć dźwięk, więć musi być puszczony przez TV.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-18 11:08:08)

279

Odp: Sophia2 - prototyp

i ja swoją soFię odebrałem. montaż jednak nie prędko, bo wiela muszę przy 800xl porobić..
czy ja coś w wątku przeoczyłem? - co z sygnałami YPbPr

280

Odp: Sophia2 - prototyp

lopez napisał/a:

I zacząłem szukać jak by tu podłączyć audio do TV osobno, ale nie ma takiej opcji w nowym TV.

Chcesz powiedzieć, że w Twoim tv nie ma choćby wejść audio L i R typu cinch? Scart czy VGA czy choćby s-video to rozumiem ale nawet mój (tzn. wynajmowany z mieszkaniem) "ekonomiczny" tv, ma HDMI ale ma też composite i te dwa wyjścia audio.

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

281

Odp: Sophia2 - prototyp

Oczywiście, że ma, tylko, nie działa jak przełączę na HDMI :) chyba, że nie wiem jak to włączyć :?

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-11-18 12:54:57)

282

Odp: Sophia2 - prototyp

u mnie też, jest analogowe wejście audio ale dla video component

283

Odp: Sophia2 - prototyp

lopez napisał/a:

Czy któreś z powyższych ma prawo zadziałać?

Nie. Za 20 zł nie ma prawa zadziałać. Trzymać się z daleka.

Simius napisał/a:

Ja kupiłem identycznie wygladający, z innej firmy, ale pewnie mam slaby słuch, bo dźwięku nie słyszę:

W przypadku tych tanich konwerterów, to nawet identycznie wyglądające z zewnątrz, mogą się różnić między sobą wewnętrznie. Tak jest w przypadku chwalonych tanich RGB → HDMI, u jednych działa, w niektórych w połowie, a części w ogóle. Lepiej sobie dać spokój, zrezygnować z kilku flaszek i zakupić coś porządnego z gwarancją oraz możliwością odesłania, gdyby się okazało, że nagle się wzrok i słuch pogorszyły.

lopez napisał/a:

Oczywiście, że ma, tylko, nie działa jak przełączę na HDMI

Też mam jeden z telewizorów z taką przypadłością - jeśli mam tryb VGA, to dźwięk można doprowadzić WYŁĄCZNIE gniazdem jack, jeśli mam CVBS, to tylko za pomocą RCA, natomiast w przypadku RGB - reaguje jedynie na to, co jest we wtyku SCART.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

284

Odp: Sophia2 - prototyp

Ważna informacja - białe kropki na płytce oznaczają orientacje diod, a nie płytki. Płytka powinna być umieszczana w podstawce czerwonym złączem do góry. Tak, aby napis „Sophia 2” i znaczek Atari stały na nogach, a nie na głowie.

Ostatnio edytowany przez Simius (2021-02-08 18:05:05)

Post's attachments

Sophia2_pin1.jpg 200.75 kb, liczba pobrań: 2 (od 2021-02-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

285

Odp: Sophia2 - prototyp

Znam gościa, który podłączył kierując się kropkami :cool:

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

286

Odp: Sophia2 - prototyp

Mam i ja :) Pożegnałem się nareszcie z wadliwym GTIA w 130XE.
Do gniazda DVI Zosi została wpięta "przelotka" na HDMI.
Jakość obrazu spowodowała u mnie spontaniczny szczękopad :D

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

287

Odp: Sophia2 - prototyp

Podłączyłem i... na początek miałem sporo problemów, moje głupie monitory nie chciały za bardzo zagadać z Zośką.
Jeden (LG 2094D) dał się namówić tylko do pracy w trybie 576p, drugi (Iiyama X2472HD) oprócz powyższego ruszył jeszcze w 1280x1024.
Trzeba jedna od razu przyznać, ze obraz jest oszałamiający, takiej żylety to ja nie pamiętam a (z uwagi na wiek) żyję już głównie wspomnieniami ;)

Teraz muszę wyprowadzić w mojej 800XL wyjście DVI oraz audio. Najchętniej wyrzuciłbym modulator, ale z tego co doczytałem to mocno wpływa to na sygnał composite video. Nie będzie on mi bardzo potrzebny, chodzi tylko o awaryjne odpalanie konfiguratora Sophii. Dlatego pytanie, czy bez modulatora sygnał composite video z 800XL będzie na tyle wyraźny, że da się go użyć w celach konfiguracyjnych?

Oprócz tego chcę potestować Sophię z różnymi kablami (inne DVI, DVI-HDMI, VGA etc) - może ruszą i inne tryby graficzne.

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

288

Odp: Sophia2 - prototyp

W XL modulator nie jest potrzebny dla Composite. To w XE jest problem.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

289

Odp: Sophia2 - prototyp

Że tak zapytam... jak to ma być podłączone bo nie mam żadnej instrukcji...? Rozumiem, że Sophię wkładam zamiast GTIA i tylko łączę taśmą z płytką z DVI? W jaki sposób odpalam później program konfiguracyjny?

Ostatnio edytowany przez TMK (2020-11-19 21:05:23)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

290

Odp: Sophia2 - prototyp

Ze SIO2SD, Side2/3 czy innego takiego ustrojstwa.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

291

Odp: Sophia2 - prototyp

Jak podepniesz Sophię zamiast GTIA, to działa jednocześnie nowe wyjście z Sophii oraz działają standardowe dotychczasowe wyjścia. Żeby ustawić sobie nowe wyjścia na pożądane, to nawet jeśli na nowym monitorze VGA/DVI/RGB nie masz obrazu, to odpalasz sobie program konfiguracyjny na normalnym wyjściu z Atari (composite, s-video, czy tam nawet tv out z modulatora) i ustawiasz parametry dla nowego wyjścia. Wyjście standardowe z Atari działa niezależnie cały czas i tam nie da się nic popsuć, więc można sobie dowolnie kombinować tym programem konfiguracyjnym.

292

Odp: Sophia2 - prototyp

Moja Sophia już dotarła, dziękuję.

Podepnę się pod pytanie TMK - gdzie można pobrać ten program konfiguracyjny i jakiś manual (o ile istnieje)?

Dziękuję, pozdrawiam,
Emu

293

Odp: Sophia2 - prototyp

Cofnij się trochę w wątku, kilka postów wcześniej Simius publikował program do konfiguracji i dokumentację.

294

Odp: Sophia2 - prototyp

Faktycznie, jest - strona 10, post 245. Dziękuję.

295

Odp: Sophia2 - prototyp

Jakie to małe!

296

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja już dawno ofkoz mam, nie chwalę się, bo jeszcze nie zainstalowana ;)

(-)OlaHime/Nerve
{130xe:antonia4mb,sophia2,ideplus2.0revf}{65xe}{800xl}{LDWsuper2000}{1050}{CX85}

297

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

W XL modulator nie jest potrzebny dla Composite. To w XE jest problem.

A podziękował. No to mam plan na weekend :)

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

298

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

W XL modulator nie jest potrzebny dla Composite. To w XE jest problem.

A podziękował. No to mam plan na weekend :)

Tomasz Wojtkowiak
Atari 800XL / U1MB / Sophia 2 / Sio2IDE & CF 512 MB

299

Odp: Sophia2 - prototyp

Może ktoś sprawdzić grę Bruce Lee na zośce? U mnie się gliczuje, ale nie jestem pewny czy to przez Sophię czy miałem tak wcześniej.

300

Odp: Sophia2 - prototyp

Dzisiaj odebrałem na poczcie przesyłkę :)
Sophia pięknie działa w 1088XEL (PAL). W (domyślnej) rozdzielczości 576p, obraz pojawił się również na TV.
Na zdjęciu prawidłowe położenie Zosi na płycie 1088XEL.

@Simius
Bardzo dziękuję za wspaniały projekt!

Post's attachments

1088XEL.jpg 172.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SOPHIA.jpg 185.8 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-11-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3