201

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Płytki prosto z Chin, zamówiłem jak udostępniłeś projekt :) tez zielone najbardziej mi pasują :) Dzięki !

202

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

A gdzie zamawiałeś i z jaką przesyłką, że tak szybko doszło? Będę miał trochę płytek do zamówienia jak wrócę z urlopu, a ostatnio zamawiałem w styczniu, jeszcze w tak zwanej innej rzeczywistości.

203

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zamawiałem w JLCPCB, przesyłka DHL niestety 20 USD :( płytki za 5 par  6 USD. Zwykła poczta to jakieś 50 dni czekania :(

204

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Nie daje mi to spokoju ;)

Usiadłem z nową (jako schemat) i "starą" płytką i punkt po punkcie "dzwonię" tą polutowaną, na razie znalazłem, że MMU nie dostaje REF z komputera (pin 11).

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-07-08 08:01:39)

205

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zamieszczam sprostowanie dot. pamięci w rozszerzeniu dla XE:

W kolejnym dniu testów, pamięci EDO 70ns ujawniły swoją niestabilną pracę.
Co ciekawe, zwiechy pojawiły się jedynie w zapętlonym Numen-ie i dopiero po wielu powtórzeniach. Z kolei AtariBlast! działał poprawnie.
Możliwe, że przy odpowiednio długim czasie, problem pojawił by się także w innych tytułach.

Oczywiście po wymianie "modułu" z pamięciami na dowolne "nie-EDO", Numen leci bez przeszkód w nieskończoność.

Jeżeli chodzi o zestaw kości Hyundai-a 60ns - nie wystąpiły żadne problemy.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

206

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kostki są takie (zdjęcie).
HY 514400AJ-70 - jak Twoje.
Siemensy - 60tki, ciekawe, ale tez nie EDO.
Czekam na hot-air, żeby ew. ułatwić demontaż tych 60 siemensa jeśli je wlutuję do tego czasu :)

Ostatnio edytowany przez sun (2020-07-08 08:54:52)

Post's attachments

ram.jpg 490.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

207

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

It's Alive!!!

Dzięki Mq za drugi komplet PCB, przedzwoniłem każde połączenie i okazało się, że dwa połączenia nie mają przejścia, chociaż pod lupą nie widać aby były przerwane ścieżki. Połączyłem kynarem i nareszcie ruszyło :). Uprzedzając "opi....dol", że wcześniej nie sprawdzałem, to odpowiadam, że sprawdzałem, ale jak ma się drugie PCB, gdzie wszytko widać sprawdziłem dokładniej ;)

Pojawiły się dyskietki i Numen przeszedł cały do końca testy na 512KB, jeszcze muszę sprawdzić na 1MB :)

Teraz muszę polutować to na nowym PCB i wlutować nowe podstawki do płyty, będzie cacy :D

EDIT:
Aktualnie śmiga na 2x HY514400J-70, jak będę składał nowe PCB to na starym przylutuje ponownie LGS GM71C4403CJ60 i sprawdzę.

Ostatnio edytowany przez lopez (2020-07-08 19:14:11)

Post's attachments

simmEXP.jpg 127.88 kb, liczba pobrań: 3 (od 2020-07-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

208

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No i gitara, wszystkie SIMMexp-y hulają. Najważniejsze, że mamy potwierdzone, że wszystkie problemy to błędy w montażu, a sam układ działa na 100%. No i mamy sprawdzone, że EDO mogą czasem działać, a czasem nie, więc chyba nie warto takich kości stosować.

209

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

marpla napisał/a:

Płytki prosto z Chin, zamówiłem jak udostępniłeś projekt :) tez zielone najbardziej mi pasują :) Dzięki !

Zamawiałeś to jako jedną płytkę czy dwie? Bo projekt płytki narysowany jest dość "dziwnie" i parser JLCPCB nie widzi nawet rozmiaru płytki po jej wgraniu.

Została Ci jakaś płytka?

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-11 23:12:18)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

210

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

_tzok_ napisał/a:
marpla napisał/a:

Płytki prosto z Chin, zamówiłem jak udostępniłeś projekt :) tez zielone najbardziej mi pasują :) Dzięki !

Zamawiałeś to jako jedną płytkę czy dwie? Bo projekt płytki narysowany jest dość "dziwnie" i parser JLCPCB nie widzi nawet rozmiaru płytki po jej wgraniu.

Została Ci jakaś płytka?

Zamówiłem jako dwie płytki :)

Płytki mi zostały ale się nie pozbywam (koszt w zasadzie zerowy), zawsze jak komuś odstąpię to potem potrzebuje :)

211

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wygenerowałeś gerbery wprost z pliku BRD, czy coś tam zmieniałeś, żeby to wyszło jako 2 płytki?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

212

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Zaimportowaniem BRD, skasowałem jedną połowę i do realizacji :) Potem nowy projekt i analogicznie tylko druga połowa.

213

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Tzok, to przerób sobie to w Eagle po swojemu. Ja to zawsze tak składałem różnie w tych projektach, bo kiedyś zawsze zamawiałem w dirtypcbs, a tam opłacało się kleić po kilka projektów na jedną dużą płytkę i potem przełamywać sobie samemu. Tylko że w dirtypcbs nie interesuje ich ile projektów zamawiasz jako jedną płytkę, ważny jest tylko całkowity rozmiar tak poskładanego "wafla". W jlcpcb nie opłaca się tak sklejać projektów, bo wtedy oni każdy taki element doklejony każą dopłacać, więc lepiej robić odrębne płytki.

214

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ostatnio JLCPCB wprowadziło panelizację klienta (+2.90$ i płytki za 4$ ) lub panelizację przez JLCPCB (+0$) ale pod warunkiem jednolitych kształtów jak prostokąt czy koło.  Więc generalnie da się zmieścić w całkowitym rozmiarze 10x10 czy jak kto tam potrzebuje... nie testowałem jeszcze.

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

215

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No tak, ale w jlcpcb takie panelizowanie się nie opłaca, lepij zamówić osobne płytki w jednym zamówieniu. Panelizacja opłaca się w dirtypcbs, bo jak sam te panele porysujesz, to nic nie dopłacasz, a liczy się tylko całkowity wymiar całości.

216

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Temat gerberów ogarnięty, ale jeszcze się zastanawiam czy zamawiać... zrobiłem wersję "nie całkiem bez kabli" (uciąłem ten "mostek").

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

217

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No i to już nie wiesz czy/jak zadziała. Ten "mostek" jest cały ekranowany masami na poligonach, a ścieżki idą naprzemiennie po obu stronach pcb. To takie różne drobiazgi składające się na całość rozwiązania.

218

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Hej
Dostałem prośbę na PW, żeby się wypowiedzieć, na jakich kościach mi działa, a na jakich nie.
Niestety jedna Atarka poszła, więc już nie sprawdzę, druga jeszcze nie działa :)
Trzecią muszę rozkręcić, więc może wieczorem.

Pozdro!

219

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Witaj.
To ja się odezwałem przy okazji walki z pamięciami. Generalnie jest już po problemie :)
W skrócie - w moim przypadku wystarczyło przełożyć pozamieniane kiedyś między dwiema Atarynkami różne wersje układów PIA, @lopez z kolei miał chyba problem z zimnymi lutami, albo przerwaną ścieżkę.

Przy okazji sprawdziliśmy trochę różnych kości i ostatecznie po rozwiązaniu w/w problemów oraz ponownych testach, chyba tylko przy EDO pojawiły się zwiechy, reszta działa poprawnie.

Jeżeli możesz, napisz z jakich kości korzystasz - przyda się w podsumowaniu tematu lista sprawdzonych układów.

Dzięki za zainteresowanie.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

220

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Mq napisał/a:

No i to już nie wiesz czy/jak zadziała. Ten "mostek" jest cały ekranowany masami na poligonach, a ścieżki idą naprzemiennie po obu stronach pcb. To takie różne drobiazgi składające się na całość rozwiązania.

Z drugiej strony takie ekranowanie też może powodować problemy, bo wprowadza znaczące pojemności do obwodu. Mogę to połączyć taśmą, gdzie co 2-ga żyła będzie masą, na jedno wyjdzie. To stare rozszerzenie jest podłączane na taśmie i kynarach i działa, U1MB też jest na tasiemkach i wtykach emulacyjnych. Ekranowanie na PCB jest złem koniecznym i stosuje się je w ostateczności.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-07-16 18:50:52)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

221

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Może tak, a może nie. Ja te sprawy robiłem metodą prób i błędów. Obciążanie linii przesuwa minimalnie sygnały. Pojemności spłaszczają zbocza przez co też przesuwają się momenty przełączania stanów. W 65XE na przykład miałem problemy z SIMMexp, które zniknęły jak dołożyłem kondensator 5pF na linii PHI2 w jednym konkretnym miejscu w pobliżu Freddiego. Taki fine tuning:-)
Dlatego z pojemnościami które dałem w moim rozwiązaniu wiem że wszystko działa dobrze, a bez nich czy zadziała nie wiadomo. Masa tych moich poligonów też jest ciągnięta w odpowiedni sposób. Są dodane przelotki, żeby nie tworzyć pętli na masie, linie żeby nie były długie, sygnały współzależne starałem się robić tak, żeby linie miały w miarę jednakowe długości itd. itp. To jest takie wszystko trochę "działanie na fuksa", ale stosowałem bardzo dużo drobnych zasad, które mają konkretny cel :)
Rób, sprawdzaj, napisz jak wyszło :)

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-07-16 19:09:39)

222

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Wiem, zauważyłem, że się z tymi masami sporo nagimnastykowałeś. Generalnie wypełnienie masą zostawiłem, przelotki też, tylko je przesunąłem. Tylko teraz trochę boję się zamawiać, ze względu na nieprzewidywalny czas dostawy, a znając moje szczęście, przesyłka przyjdzie dzień po tym, jak wyjadę na wakacje ;)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

223

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Czy takie rozszerzenie umożliwi ładowanie ATR-ów kartowi SIDE2 ?
Posiadam SIDE2 i U1MB - oba z oprogramowaniem FJC i zauważyłem , że SIDE2 widzi ATRy tylko gdy w U1MB odhaczy się kilka opcji. Sama obecność U1MB (z aktywnym 1MB) "nie robi roboty".
I jeszcze jedno  pytanie testował ktoś to rozszerzenia na AVG Carcie ?

224

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

W skrócie - nie. SIMMExp to "zwykłe" rozszerzenie pamięci obsługiwane na PORTB.

U1MB zawiera dodatkową logikę, dzięki któremu komputer widzi SIDE jest pełnoprawne "Nowe Urządzenie" (New Device).
Weź też pod uwagę, że nawet na tandemie SIDE+U1MB nigdy nie będziesz miał pełnej kompatybilności z wszystkimi ATRami.
Do tego potrzebne jest jakieś urządzenie SIO.

AVGCart jest tu o tyle ciekawy, że ma opcję podpięcia dodatkowego kabelka od carta właśnie do złącza SIO...

grzybson/SSG^NG

225

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Tak jak napisał grzybson rozszerzenie pamięci (jakiekolwiek) nie ma związku z tym czy SIDE2 uruchomi atr. To że atr uruchamia się z SIDE2 w obecności U1MB wynika z faktu, że U1MB to nie jest tylko rozszerzenie pamięci, ale całe urządzenie realizujące szereg różnych funkcji, między innymi właśnie współpracujące z SIDE2 i wówczas w tandemie uruchamia się atr.

Podobnie kompletnie nie ma żadnego związku rozszerzenie pamięci z AVGcart. AVGcart działa z pełnią swoich możliwości na każdym Atari, również na stockowym bez rozszerzeń. W drugą stronę obecność rozszerzeń w niczym nie przeszkadza.

I na koniec: rozszerzenie SIMMexp jest w pełni uniwersalnym i kompatybilnym ze wszystkim rozszerzeniem, które nie powoduje żadnych konfliktów, i na którym działa każde oprogramowanie wykorzystujące rozszerzoną pamięć.