226

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

SIDE2 fizycznie nie widzi ATRów, dopók opcjai dysku twardego w U1MB nie zostanie aktywowana (przynajmniej tak jest w oprogramowaniu FJC). Obsługa ATRów z karty flash (albo SD) urządzenia SIDE2 jest więc uzależniona od obecności U1MB.
Zastanawia mnie wiec jakim cudem SIDE2 będzie "widział" pliki ATR na innych rozszerzeniach 1MB. Teoretycznie nie powinien.
Nie mam AVG Carta, wiem że na forum kilka osób posiada to cudo rozbudowane o SIO i domyślam się ,że w przypadku AVG to bez różnicy jakie jest zainstalowane rozszerzenie pamęci RAM. Chiałem się upewnić.

227

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

A skąd wniosek, że SIDE2 będzie widział pliki atr na innych rozszerzeniach 1MB? Nikt tak nie powiedział, wręcz przeciwnie napisałem, że rozszerzenie pamięci nie ma tu nic do rzeczy, a za działanie atr na SIDE jest odpowiedzialne urządzenie U1MB, które współpracując z SIDE potrafi sprawić, że atr działa. Samo rozszerzenie pamięci nie ma tu nic do rzeczy.

W przypadku AVGcart też napisałem wyraźnie, że nie tyle jest bez różnicy (jak to napisałeś) jakie masz rozszerzenie pamięci, tylko w ogóle nie ma to kompletnie związku, bo AVGcart działa również bez rozszerzenia pamięci i nie jest mu ono do niczego potrzebne.

228

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

To odgrzeję kotlet.
Atari 130XE - dziś wmontowane 1MB, wymieniony 74LS08 na F - tak przy okazji.
Wmontowany również YetAnotherOS.
XMS Tester pokazuje 16 banków 320 kb, sprawne 16 - zworka na 1MB.
Gdzie szukać?

Czyli tak, działa zworka na OFF - nie widzi XMSu.
Zworka 512 pokazuje 320 kB
Zworka 1MB pokazuje 320 kB
Taki efekt.

O! teraz pokazał 20 banków. 384kb, sprawne 16, uszkodzone 4. AF, 2F, 2d, 2b.

Switcher dobrze, switcher ok :)

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 14:53:21)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

229

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

SimmEXP od Mq? A ten dodatkowy kabelek pod spodem dolutowałeś?

230

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

mówisz o tym? http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview
To nie. Mam białe PCB.
Przejrzałem teraz cały wątek... Kiedyś Mq mi pisał, że białe nie mają ponoć błędów.
A nie, ten od Pia do MMU to tak. Od 16 do 11.

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 14:55:23)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

231

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@sun - daj oznaczenia pamięci, które zastosowałeś w rozszerzeniu.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

232

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Kostki to SIEMENS HYB514400BJ-60

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

233

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Sun: białe też mają błąd na tej płytce gdzie lutujesz pamięć, dwa kabelki trzeba polutować,  jak będę w Samotni to zrobię zdjęcie, no chyba że o tym wiesz  :)

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

234

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

No to będzie ten link z poprzedniego posta #230, tam jest zielona płytka. To tych kabelków nie mam, jeszcze.
Podlutuje i dam znać.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

235

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Hmmm to ja nie wiedziałem, że było kilka wersji płytek oraz że niektóre miały błędy.
Natomiast chodzi mi o rozszerzenie z wątku:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15710
i konkretnie o kabelek:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php? … mp;preview
czyli tak jak piszesz między 16 noga PIA i 11 U34

Tylko nie MMU a U34 - sprawdź to.

236

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Płytki z błędem to była tylko pierwsza zupełnie seria 10szt płytek, a kolejne już były zawsze poprawne. Jednak błąd w tamtych płytkach polegał na tym, że w ogóle nie był podłączony sygnał OE na pamięciach i wtedy efekt tego jest taki, że pamięci rozszerzonej nie ma w ogóle, a więc u Ciebie sun to na pewno nie jest ten problem.

237

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

A pamięci na 100% dobrze przylutowane?

238

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Nie umyta płytka ale nie widzę zwarć.
@x_angel: tak, U34.

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 16:27:58)

Post's attachments

pia16.jpg 75.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

ram.jpg 48.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

u34-11.jpg 70.17 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

239

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jak nie widzi w ogóle poprawnej ilości pamięci, to nie jest wina samych pamięci, tylko sygnałów z portu B albo samego GAL-a, albo połączeń przy logice. Gdyby pamięci były uszkodzone, albo źle przylutowane, to ilość rozszerzonego RAM pokazywała by się poprawnie, tylko by były błędne banki. Musisz szukać błędów w połączeniach. Może gdzieś masz coś niedolutowane, albo zwarcie jakieś. A w ogóle programy testujące pamięć pokazują które bity wykorzystują z portu B. Zobacz który nie jest wykorzystany, a które są, to przy tej jednej linii wg schematu będzie trzeba posprawdzać co się tam dzieje i czy dobrze wszystko połączone.

240

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

[już niepotrzebne, do wyczyszczenia]

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-04-18 17:12:22)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

241

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq: taki np. MEM-TEST v 1.0. pokazuje że używa bitów 7,3,2,1 dla zworki 512KB oraz 1MB, 16 banków, 320KB.
Dodam, że NUMEN poleciał w całości.
Rozgrzebałem kompa totalnie, bo wrzucam za jednym razem: MEM EXT, OS Switch, Zochę2 i PokeyMax2.
Działa OS Switch, Zocha, pokey, zostaje mem ext :)
W zasadzie też działa, tylko do 320 KB :)

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 19:17:40)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

242

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

4 bity to dokładnie 256KB pamięci. Znaczy, masz za mało - potrzeba jeszcze dwóch.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

243

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@perinoid: ale skąd je wziąć :) jestem zwykłym "lutowaczem" :(

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 19:18:41)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

244

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Czyli nie działa PB6 i PB5 z tego wynika. Może PIA walnięty?

245

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Ewentualnie może coś nie jest dolutowane. Mój komputer z tym rozszerzeniem leży w biurze w pudełku, nie jestem w stanie stwierdzić co - autor pomoże.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-04-18 19:56:35)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

246

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@sun - pamięci słusznego typu. Pozostaje szukanie przerwy.

Jak napisał Mq:

"Jak nie widzi w ogóle poprawnej ilości pamięci, to nie jest wina samych pamięci, tylko sygnałów z portu B albo samego GAL-a, albo połączeń przy logice"

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

247

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Hm. Może tak, wymienię podstawki pod tym rozszerzeniem na precyzyjne, bo tak widzę że nie siedzi to za dobrze w zwykłych. Gal jest od Mq :) Gale mam ale nie mam programatora. PIA diabli wiedzą czy dobre. MMU to wylut z 65XE po montażu Ultimate - takie samo jak na tej obecnej płycie. Jeśli chodzi o polutowanie samego rozszerzenia, nie widzę zwarć, przejrzane pod lupą. Sama płyta główna też przepatrzona. Jak nie poradzę to poszukam pomocy wysyłkowej :)

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 20:54:59)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

248

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jakbyś miał braki MMU/PIA to daj znać - coś poradzimy...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

249

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

Jak GAL ode mnie, to raczej dobry, bo ja miałem serię równych i seryjnie programowałem tym samym programatorem, wszystko z weryfikacją zawsze robię ze dwa-trzy razy weryfikując, wszystkie działały poprawnie, a z resztą prawie działa to rozszerzenie przecież:-) Szukaj przejść miernikiem, sprawdzaj miernikiem na zwarcia piny sygnałów z portu B. Sprawdź czy dobrze przylutowane scalaki TTL. Nie wiem co więcej doradzić...

250

Odp: 1MB na bazie SIMMexp bez kabli - możliwe?

@Mq: Właśnie, prawie działa :) Tak jak pisałem, posprawdzam. TTLki są HCT i przylutowane dobrze. Zmienię podstawki, jak nie da rady, poproszę o pomoc korespondencyjną.
Póki co, dzięki wszystkim za wskazówki.

Ostatnio edytowany przez sun (2021-04-18 21:13:24)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)