51

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

@Artur, dzieki. Bede mial w pamieci :)
z tego co wyczytalem zasilacz w Atarynce po tylko latach tez moze byc przyczyna bombek, jednak mysle ze w moim przypadku te pionowe linie to raczej pamiec, albo obie te rzeczy. Oscyloskopa nie posiadam, mam zwykly miernik ktorym moglbym sprawdzic napiecie wychodzace, jednak cos slyszalem ze napiecie musi miec wiecej nic 5V poniewaz stacja zabiera jakas czesc napiecia przy czytaniu. Powiwdzcie mi ile w sumie musze miec na wyjsciu, jezeli wiecie.

52

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

To nie tak. Stacja zabiera prąd, nie napięcie. Zasilacz powinien być na tyle wydajny, by utrzymał napięcie 5V+-5% przy maksymalnym poborze prądu przez komputer (i stację, i rozszerzenie pamięci do 4MB). Gdy zasilacz ma wyschnięte kondensatory - może być różnie.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

53

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Sorry moj blad, tak to jest jak sie elektryka konczylo w latach 90 tych ;) hahahaha powstaja nie luki a czarne dziury w pamieci ;)

Ostatnio edytowany przez Rosa (2020-11-23 18:26:36)

54

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Sprawdź napięcie, żeby się nie okazało, że z zasilacza wychodzi coś bliżej 4V, zamiast 5V. Oczywiście bez oscyloskopu nie ocenisz "jakości" tego napięcia, ale sam poziom na początek też może dać Ci do myślenia.

65xe, 520st, 1040stf

55

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Ja tam nie chcę deprymować podpowiedzi kolegi, bo napięcie stabilne to faktycznie ważna rzecz i czasami warta sprawdzenia, ale gdyby było coś koło bliżej 4V, to by komputer w ogóle nie wstał. Druga rzecz, to gdyby problem był ze spadkami pod obciążeniem (np. jak stacja zaczyna pracować), to by były różne efekty typu zwisy i inne błędy nieregularne, natomiast z tego co rozumiem, to tutaj mamy do czynienia z pełną powtarzalnością błędów, tak? Tak że ja obstawiam dalej te same pamięci, które obstawiałem wcześniej.

56

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Jak przyjdą części, to otworzą Atarynke ponownie i sprawdzę wszystko powolutku. Zasilacz sprawdzę, kojarzycie w które wejście muszę podłączyć miernik, bo nie znalazłem żadnego schematu omawiającego ten temat.
Co do ramu, ta zacznę od pierwszego w drugiej części i tak po kolei.

57

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Z zasilacza wychodzi wtyczka do płyty. Jest w niej 5 przewodów: czerwone 5V, czarne GND, niebieski 12V. Można zmierzyć na samej wtyczce, ale pod obciążeniem, czyli albo na pracującym Atari, albo po dołożeniu jakiegoś sztucznego obciążenia (np. rezystora).

65xe, 520st, 1040stf

58

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Ja tutaj pozwolę się z godzić z Mq, przy wadliwym zasilaczu nie było by powtarzalności na ekranie i w losowych momentach były by zwiechy.

59

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Zamówione kości już przyszły, teraz czekam tylko elektryczny odsysacz cyny, bo ten ręczny który mam jakoś nie działa jak powinien.

Ostatnio edytowany przez Rosa (2020-11-25 09:51:36)

Post's attachments

IMG_20201125_094807.jpg 603.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

60

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Nie wiem jakie masz doświadczenia w lutowaniu, więc przepraszam, jeśli napiszę Ci oczywiste oczywistości :), ale wylutowanie układów nie jest rzeczą trywialną. Po pierwsze uważaj z temperaturą - nie zniszcz przelotek i nie przegrzej układów (jak rozumiem nie masz całego kompletu na podmianę). Kup dobrą cynę z ołowiem, topnik i zanim coś zaczniesz odsysać, każdą nóżkę potraktuj topnikiem i świeżą cyną. Nie spiesz się, bo łatanie ścieżek nie jest rzeczą przyjemną, czyli np. nie wyrywaj na siłę układu, który już niby ma odessaną cynę z wszystkich nóg, ale nie chce wyjść. Już lepiej podgrzej go wtedy hotairem (ale też z głową, żeby wszystkiego nie popalić).

Ostatnio edytowany przez maciekb (2020-11-25 10:22:49)

65xe, 520st, 1040stf

61

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Cześć,

Popieram słowa kolegi maciekb. O ile z płyt Atari 8-bit dobrze wylutowywało się elementy i układy scalone, o tyle w Atari ST jest dosyć ciężko. Sam miałem do wymiany 8 kości RAM w MegaST i ostatecznie zrobiłem to hotairem. Na PCB są miejscami tak duże pola masy (także +Vcc), że lutownicą dosyć trudno to rozgrzać tak, żeby udało się zawalczyć odsysaczem.

Hotair załatwia sprawę i jak pisze przedmówca trzeba uważać żeby nie spalić płyty.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

62

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

.

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-11-25 21:54:50)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

63

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Cześć, mam mały update, udało mi się teraz kupić jeszcze jedno Atari 1040STF za jedyne 140zl, z myszka i z kablem zasilającym. Dlatego naprawa pierwszej Atarynki będzie zrobiona później. Napewno gdy będę w PL wyślą ja do naprawy i dodania 4mb,jednak na chwilę obecna wystarczy mi ta druga. Dziękuję wszystkim za pomoc i udanego tygodnia.

Ostatnio edytowany przez Rosa (2020-12-15 02:32:00)

64

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Oto cudo nr2.

Post's attachments

IMG_20201214_194209.jpg 1.05 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

65

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Ale kolega pojechał... :-D

Naprawiaj jak najszybciej bo temat zalegnie na długo.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

66

Odp: Swiezy Uzytkownik ST i kwestia Bombek

Gratuluję zakupu, zwłaszcza, że cena zacna - u nas samą myszkę za tyle można kupić i dlatego nie mam myszki :(
Nie traktuj jednak tego nowego nabytku, jako w pełni sprawnego. W nim także jest 30-letni zasilacz, który zapewne wymaga uwagi. Daj go na przegląd razem z niesprawnym Atari, koszt kondensatorów to kilkanaście zł, a ich wymiana zmniejszy ryzyko, że jakiś nieodfiltrowany pik napięcia załatwi Ci coś na płycie.

65xe, 520st, 1040stf