351

Odp: Sophia2 - prototyp

W moim przypadku temat się rozwiązał. Rodzinę Max 10 obsługuje Quartus od wersji 14, ale jednocześnie wersja 13 jest ostatnią pod systemy 32 bitowe. Stary komp z LPT i programatorem jest 32 bitowy, a w nowych nie mam już LPT. Tak że pozostaje mi kupić USB blastera.

352

Odp: Sophia2 - prototyp

W załączniku rozpiska pinów USB Blaster-a. Może się przydać.

Post's attachments

Altera_USB-Blaster_JTAG_pinout.jpg 72.73 kb, liczba pobrań: 4 (od 2020-11-28) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

353

Odp: Sophia2 - prototyp

@Simius: to ja się wstrzymam z montażem do czasu poprawy oprogramowania i jak można odeślę na przeprogramowanie za jakiś czas.

354

Odp: Sophia2 - prototyp

@Simius, ogromne podziękowania za błyskawiczne ogranięcie tematu aktualizacji.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

355

Odp: Sophia2 - prototyp

@Simius ponieważ paczkę do mnie wysłałeś już po naprawie znalezionego błędu chciałem się zapytać czy może mój egzemplarz już został załatany? Podejrzewam, że nie ale zapytać zawsze warto :)

356

Odp: Sophia2 - prototyp

Dopóki nie zapytałeś, byłem pewny, że tak. Ale dla pewności odpal Bruce'a Lee. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

357

Odp: Sophia2 - prototyp

lopez napisał/a:

@Simius: to ja się wstrzymam z montażem do czasu poprawy oprogramowania i jak można odeślę na przeprogramowanie za jakiś czas.

Połączmy wysyłkę. Też mogę trochę poczekać na bardziej poprawioną wersję.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

358

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja jeszcze swojej zosi nie zainstalowałem i mogę odesłać do popraw oprogramowania.
Simius proszę dać znać jak będzie nowy soft.

359

Odp: Sophia2 - prototyp

No właśnie, powstaje zasadnicze pytanie - czy odsyłać do przeprogramowania Zośkę już teraz czy czekać aż więcej osób potestuje i zgłosi ewentualne, nowe błędy? U mnie na pewno na Bruce Lee jest błąd na kilku pozostałych które testowałem jest ok ale to oczywiście za mało aby coś konkretnie stwierdzić.

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

360

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja czekam chwilę wolnego na montaż i nowy wsad - w tej kolejności ;)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

361

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja czekam aż przyjdzie blaster od Chińczyków. Jak przyjdzie, to poproszę o wsad, który na ówczesny moment będzie aktualny, wtedy postaram się zrobić trochę testów, odpalę kilkadziesiąt gier i posprawdzam na tyle na ile się da. Z tym że to może być jakoś w okolicach drugiej połowy grudnia, chyba że święta spowodują, że blaster dopiero po nowym roku się pojawi u mnie.

362

Odp: Sophia2 - prototyp

A ja w takim razie poproszę o wsad zrobię upgrade i potestuje dalej :)

Ostatnio edytowany przez marpla (2020-12-03 19:37:16)

363

Odp: Sophia2 - prototyp

marpla napisał/a:

A ja w takim razie poproszę o wsad zrobię upgrade i potestuje dalej :)

Przyłączam się do prośby. Blaster dotarł od Chińczyka, z drżącymi rękoma wydłubałem Sophię - udało się bez zniszczeń. Po dolutowaniu pinów JTAG mam komunikację z układem, czekam tylko na wsad.

364

Odp: Sophia2 - prototyp

Do przeprogramowania nie trzeba wyciągac Sophii z komputera ani niczego do niej lutować. Wystarczy zrobić sobie kabelek zakończony 6 pinami w rastrze 2mm, włożyć w otwory, lekko nagiąć i trzymać podczas programowania.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

365

Odp: Sophia2 - prototyp

potwierdzam, tak fleszowałem wielokrotnie pokeymaxa :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

366

Odp: Sophia2 - prototyp

Mam zaktualizowaną Sophię, Bruce Lee działa (dzięki Simius), ale przetestowałem kilkadziesiąt gier ze swojej kolekcji i chyba znalazłem kolejnego buga. W grze Decathlon paski energii się przerywają na kawałki. Nie wiem czy to ma znaczenie, testy robię na s-video. Zdjęcie w załączniku.

Post's attachments

20201212_123240.jpg 66.81 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

367

Odp: Sophia2 - prototyp

Malkontent ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

368

Odp: Sophia2 - prototyp

Malkontent? Mogłem tego nie robić, ale kurde, zrobiłem update, obiecałem przetestować na ile się da, spędziłem na testach godzinę czasu odpalając kolejno całe mnóstwo gier, bo ludzie niektórzy czekają aż ktoś to przetestuje zanim zrobią masowe wysyłki do aktualizacji. Simius na pewno też chce wiedzieć co jest dobrze a co źle. Gdyby każdy kto ma Sophię usiadł na godzinkę i przetestował serię gier ze swojej kolekcji, to w ciągu jednego dnia mielibyśmy wychwycone wszystkie ewentualne bugi. Może faktycznie można by mnie nazwać malkontentem, ale nie z powodu Sophii, tylko raczej z powodu tego, że niewiele osób zechciało ją przetestować. Zwłaszcza, że pierwsza część listy otrzymała swój egzemplarz kilka miesięcy wcześniej i ciekawa sprawa, że nikt nie zauważył błędu jaki okazał się być bardzo ewidentnym w Bruce Lee.
Szkoda, że Simius nie przesortował listy wg kolejności umieszczając na początku tych, którzy na prawdę chcieli Sophię odpalić, przetestować i pomóc w ewentualnym poprawieniu bugów na wczesnym etapie produkcji.

Na zdjęciu są dwa fragmenty uciętych pasków energii pierwszego gracza w Decathlon, ale w grze wygląda to tak, że te całe paski od lewa do prawa się szatkują i skaczą w losowych kierunkach, tylko na zdjęciu nie ma jak tego pokazać. Na oko wydaje mi się, że te paski są zrobione na pmg i coś tam się jeszcze nie tak zachowuje jak powinno.

369

Odp: Sophia2 - prototyp

Absolutnie nie zgadzam się z nazywaniem Mq malkontentem.
Wszyscy powinniśmy być wdzięczni tym, którzy spędzają swój czas na testowaniu rozszerzeń i wyłapywaniu błędów.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

370

Odp: Sophia2 - prototyp

Taż to było żartobliwie, nie sądźcie mnie tak ostro :rolleyes:

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

371

Odp: Sophia2 - prototyp

Z jednej strony w pierwszej chwili miałem poczucie, że to żart i nie wziąłem sobie tego tak do serca jak na to odpisałem, więc spokojnie, nie ma żadnego problemu jer, ja się tak łatwo nie obrażam:-). Z drugiej jednak strony pomyślałem sobie, że jak uznamy, że się tylko czepiam szczegółu, który mi przeszkadza, a inni stwierdzą, że im to nie przeszkadza, to może dojść do sytuacji, że rzecz będącą bugiem uznamy za kwestię gustu, dlatego jednak napisałem. Jak by ktoś napisał, że Sophia ma troszeczkę inny odcień czerwonego niż oryginalne Atari, to można by go nazwać malkontentem, ale tutaj chodzi o niepoprawne wyświetlanie prawdopodobnie grafiki pmg, więc warto to sprawdzić.

Wracając do tematu, prosił bym o sprawdzenie, czy u jeszcze kogoś jest takie samo zachowanie w tym Decathlonie, żeby potwierdzić czy to nie tylko na moim komputerze i egzemplarzu Sophii tak się dzieje.

372

Odp: Sophia2 - prototyp

Potwierdzam. U mnie to samo.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

373

Odp: Sophia2 - prototyp

Miałem dzisiaj poprosić o nowy wsad, ale jeszcze chwilę zaczekam...
Sprawdzałem równocześnie na 2 monitorach po HDMI i S-Video - na Decathlonie u mnie jest to samo, plus drobne krzaki w lewym dolnym rogu, jednak moja Sophia nie była jeszcze "patchowana".

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

374

Odp: Sophia2 - prototyp

Update zrobiony :) poszło gładko, testuje dalej :)

Ostatnio edytowany przez marpla (2020-12-18 16:28:14)

375

Odp: Sophia2 - prototyp

Nie mogłem się doczekać i poprosiłem Simiusa o wsad.

Altera została zaprogramowana oczywiście przy połączonych masach komputerów (krótka przedłużka USB złapana krokodylkiem). Monitora nawet nie podłączałem do Sophii podczas programowania.
Naturalnie bieżąca wersja wsadu nie poprawia jeszcze w/w (w sumie niewielkich) problemów - trzeba cierpliwie poczekać na kolejną.

Przy okazji sprawdziłem jak wygląda ta sama wersja Decathlon-a na moich pozostałych Atarynkach ze sprawnym GTIA - faktycznie, wszędzie paski są jednolite.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600