Temat: Ultimate 1MB upgrejd

Jest sobie 65XE z ultimate. Dosyć stary firmware.Chciałem zupgrejdować.
Jak chcę odpalić SDX z Ultimate to wisi ( oczywiście  PBI włączone )
Najnowszy UFLASH odpalany pod sparta ( SDX z SIDE2) nie widzi utimate "Device not present"

.

2

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Czegoś nie rozumiem... Coś już zrobiłeś i poszło źle, że wisi przy uruchomieniu SDX z U1MB?
Nie jest dziwne, że uflash nie widzi ci U1MB jeśli SDX uruchamiasz z Side2 - wtedy SDX na na U1MB jest wyłączone i przez to nie widać go w uflash.
Możesz zrobić jeszcze tak:
0. Na Side2 na partycję DOS-ową widoczną pod Loaderem wgraj uflash i firmware (najlepiej paczkę zbiorczą).
1. Wyłącz SDX na Side2 (ma być w trybie Loader).
2. Włącz SDX w U1MB. Wyłącz komputer.
3. Uruchom komputer ale trzymaj przy tym HELP. Powinien ci wejść od razu w tryb BIOS-a U1MB.
4. Wciśnij L żeby wejść do trybu Loadera.
5. Uruchom uflash i postępuj zgodnie z instrukcjami. Daj znać, czy U1MB jest widoczny. Jak jest - to go sflashuj.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Nie wiem co było robione wcześniej z tym Ultimate ... w takim stanie atarka wylądowała u mnie . Po odpaleniu nie dzialal SDX.
Próbowałem uruchamiac uflasha przez sio2sd  i też nie widział ...
Ale uflash odpalany z Loadera [L]  .. zobczyl device (dzięki !!)
Ale mam inny problem ...jak już wchodze w update slot to pod d1:  nie widzi *.rom ...   podmontowuje   .atr pod sio2sd  lub pod samym side2  pod np d2: i krzaki

.

4

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Powtarzam - musisz mieć włączone SDX w U1MB bo inaczej niczego nie zrobisz. Jeśli masz SIO2SD to użyj obrazu z automatycznym flasherem - ściągnij, nagraj na kartę SD, podmontuj jako D1:, potem wyłącz komputer, włącz trzymając Help, wejdź do loadera ('L') i bez wybierania czegokolwiek wciśnij bodajże Control+R (Reboot spod loadera). Wtedy powinien ci się odpalić flasher z SIO2SD.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Tak , miałem włączone SDX w Ultimate.
Hmmm  nie znalazłem obrazu z utomatycznym flasherem ... pewnie słabo szukałem
Ale sprawe rozwiązałem tak:
- właczyłem SDX w Ultimate
- jako D1: podpiąłem ATR na ktorym jest Sparta ver 3.3a + ultimate.rom + uflash
- atarka on z HELP , [L] loader  , i CTR+R   i wystartowalo z ATR
- uflash widzial urzadzenie i pod D1:*.rom 
- i poszło

Atarka prawdopodobnie była błędnie sflaszowana i dlatego nie startował SDX

Łukasz dizęki za pomoc

temat do zamknięcia

Ostatnio edytowany przez pablozp (2020-12-15 19:53:17)

.

6

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Brawo ty!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Też mi nie wykrywało ultimate'a jak ostatnio flaszowałem ze starej jeszcze wersji (bodajże 1.25) do najnowszej 3.10 a ściągałem obraz ATR ze strony FJC, okazało się, że po ponownym ściągnięciu pliku i wrzuceniu na kartę pamięci SIO2SD, w końcu uflash poprawnie wykrył ultimate'a. Teraz czekam na wersję fw z pluginem do Sophii2 ;)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

8

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Z tego co widziałem na Youtube to jest firmware 3.14 z obsługą Zośki.
Na oficjalnej stronie producenta nie wiem dlaczego jeszcze nie ma tego oprogramowania.
Może ktoś ma - niech się podzieli.


Dla PokeyMaxa:
https://www.youtube.com/watch?v=5iC2xVBD7d0
Proszę zerknąć w okolicach minuty: 38:36

Dla Sophia2:
https://www.youtube.com/watch?v=o_57LZJIDTI
minuta 6:39  oraz  8:09

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-12-26 23:41:41)

9

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

...bo zdaje się producent skutecznie zraził do siebie FJC, czyli twórcę firmware, oficjalnie poszło o Rapidusa:

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-12-27 11:56:45)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Obstawiam błędy w komunikacji między stronami. Rapidus działa bezproblemowo przy włączonym procu 65816. Przy włączonym 6502 rzeczywiście jest problem zaraportowany przez FJC (wciśnięcie Reset zawsze powoduje cold boot).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

Oh yeah: look at the flawless 65C816 mode operation here:

https://youtu.be/EnfjxNqoZ7Y?t=1815

:D

12

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

kkrys napisał/a:

Z tego co widziałem na Youtube to jest firmware 3.14 z obsługą Zośki.
Na oficjalnej stronie producenta nie wiem dlaczego jeszcze nie ma tego oprogramowania.
Może ktoś ma - niech się podzieli.


Dla PokeyMaxa:
https://www.youtube.com/watch?v=5iC2xVBD7d0
Proszę zerknąć w okolicach minuty: 38:36

Dla Sophia2:
https://www.youtube.com/watch?v=o_57LZJIDTI
minuta 6:39  oraz  8:09

The reason none of this is available yet is since both plugins require changes to the base firmware, and since the firmware targets several different platforms, the changes take time. Incognito is also getting plugins now (thus PokeyMAX and Sophia2 support, etc, but a CPLD update is needed), so I have my plate full coding this up without causing breakages. I'm about half way done now, and I have a machine sitting on the desk whose owner wants the plugins pre-installed on before it's returned, so believe me, I am as keen to see this completed as you are.

13

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

flashjazzcat napisał/a:

Oh yeah: look at the flawless 65C816 mode operation here:

It really works fine for me but only if I select 65816. It cold boots @6502, as you shown. And I have it installed in an XE, not in an XL machine.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

The key may be the difference in the reset circuitry in the XL and in the XE. In the XL the reset pulse is active as long, as you keep the Reset button pressed (it has some debouncing, but is prone to produce a pack of spikes on the reset line). In the XE pressing a Reset button, produces a single reset pulse of a constant duration (no matter how long you press the Reset button).

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2020-12-29 16:23:41)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

15

Odp: Ultimate 1MB upgrejd

_tzok_ napisał/a:

The key may be the difference in the reset circuitry in the XL and in the XE. In the XL the reset pulse is active as long, as you keep the Reset button pressed (it has some debouncing, but is prone to produce a pack of spikes on the reset line). In the XE pressing a Reset button, produces a single reset pulse of a constant duration (no matter how long you press the Reset button).

Yes: this was found to be a problem with U1MB too on some 1200XLs, but the solution (a cap on RST) did not alleviate the Rapidus issue. It seems highly likely that the problem is somehow reset-related, of course.

perinoid napisał/a:

And I have it installed in an XE, not in an XL machine.

Yes: I was initially reminded that the device was intended for XE machines, but then an adapter was produced for XLs. Go figure. It's 100 per cent likely that the thing was tested in XEs during development (albeit not with U1MB).