1

Temat: Klawisze konsoli działają tylko pojedynczo

Mam nietypowy problem z 65 XE (stary model, bez ECI): klawisze Start, Select, Option działają pojedynczo. Jednoczesne wciśnięcie dowolnych dwóch lub trzech jest odnotowywane jako brak wciśnięcia.
Sprawdzałem Self-Testem i:

10 ? PEEK(53279):G.10

- zwraca 7 przy wciśnięciu kilku klawiszy.
W komputerze tylko 320K "Compy" i kontroler Karin Maxi. Kiedyś mi nie działał Help, naprawiałem klejem przewodzącym. Ciągle nie działa też prawy Shift.
Czego szukać?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

2

Odp: Klawisze konsoli działają tylko pojedynczo

Zbyt wysoki opór na ścieżkach? Tak, że jak wciśniesz jeden klawisz to jeszcze prądu wystarcza ale jak dwa to już nie? Masz może inną klawiaturę do sprawdzenia?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Klawisze konsoli działają tylko pojedynczo

Pora na wymianę folii w klawiaturze, zapytaj np. Duddiego czy nie ma folii do twojego modelu klawiatury. Ja musiałem wymienić folię w swojej 130XE, objawy podobne... próbowałem się bawić w wymianę rezystora, czyszczenie folii, różnej magii, tylko czas traciłem bo problem powracał i tylko rosła moja frustracja. Po wymianie na folii, jak ręką odjął. Wszystko działa idealnie.

4

Odp: Klawisze konsoli działają tylko pojedynczo

Z klawiszami konsoli jest taki problem, że każdy z nich ma osobną linię do GTIA, którą zwiera do masy, dodając swój prąd. Samo to nie miałoby może takiego znaczenia, bo to pojedyncze mA. Niestety, przez ścieżkę masy płynie już ok. 20mA zasilające diodę LED i to przy utlenionej ścieżce, daje spadek napięcia wystarczający do unieruchomienia klawiszy konsoli. Doraźnie można wymienić LED na wersję ultrabright i wymienić rezystor zasilający ją z 220ohm np. na 1kohm, ale po jakimś czasie problem powróci. Lepiej wymienić folię. Jednowarstwowe ma Duddie. Dwuwarstwowe mam ja.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

5

Odp: Klawisze konsoli działają tylko pojedynczo

Dzięki wielkie! Mam klawiaturę sprężynkową. Zamówiłem już folię u Duddiego.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE