Temat: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

Witam dziś odpaliłem atari 1040STF po podłączeniu do TV LCD pokazał się dziwny obraz  .Obraz czarno biały jak na foto . Przewód sprawdzony na innym atari wszystko jest ok . Co może być powodem takiego obrazu czy atari umiera .

Post's attachments

img_20210108121951_IMG_20210107_151940150_zmniejszamy_pl.jpg 90.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

Zaczął bym od wyciągnięcia i wsadzenia ponownego kości z TOS'em.

3

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

lopez napisał/a:

Zaczął bym od wyciągnięcia i wsadzenia ponownego kości z TOS'em.

Ok jutro spróbuję wyciągnąć w wolnym czasie kości z TOS-em .Aby tylko to było w sumie TOS się uruchamia tylko obraz jak powyżej .

4

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

Czy telewizor pracował w trybie RGB? Czy "inne Atari" z którym kabel działał to było STfm albo STe?

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

kismet75 napisał/a:

Witam dziś odpaliłem atari 1040STF po podłączeniu do TV LCD pokazał się dziwny obraz  .Obraz czarno biały jak na foto . Przewód sprawdzony na innym atari wszystko jest ok . Co może być powodem takiego obrazu czy atari umiera .

Jesteś pewien, że TV przełączył się we właściwy tryb (RGB)? Nie pracuje przypadkiem w Composite?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

Telewizor TV LCD był prawidłowo podłączony na wejście zewnętrzne . Inne atari użyte do testu to atari STFM Używałem kabla dokładnie takiego z poniższego linku .A i jeszcze jedno jak się TOS wgra po zdjęciu obudowy zewnętrznej na klawiaturze górna dioda zauważalnie lekko miga .Dziś chciał bym go rozebrać i wyjąć kości TOS-a ewentualnie inne propozycję abym dwa razy go nie rozbierał .Z góry dzięki za pomoc i odzew na forum .

https://allegro.pl/oferta/kabel-euro-sc … 9249755438

Ostatnio edytowany przez kismet75 (2021-01-08 08:25:42)

7

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

Zostaw Atari w spokoju, jest sprawne. Być może Twój TV nie obsługuje sygnału RGB na wejściu SCART. Zarówno STe jak i STfm generują sygnał Composite Video, Twoje STf - nie. Widzisz tylko zakłócenia z toru wizji, przenoszone w sygnale Composite Sync, który generuje STf i tak właśnie to wygląda.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-01-08 14:11:36)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

To da się dosć prosto naprawić, może nawet twój komputer ma pod to pola na płycie. Pokaż miejsce, gdzie powinien być (a u ciebie nie ma) modulator.

A ta lekko migająca dioda to norma, wszystkie tak mają.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-01-08 17:43:39)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

perinoid napisał/a:

To da się dosć prosto naprawić, może nawet twój komputer ma pod to pola na płycie. Pokaż miejsce, gdzie powinien być (a u ciebie nie ma) modulator.

A ta lekko migająca dioda to norma, wszystkie tak mają.

Wczoraj miałem go rozbierać ale wyszło brak czasu na atari . Prawdopodobnie rozbiorę je w poniedziałek . Perinoid  jak rozbiorę zrobię fotkę miejsca gdzie w STFM jest modulator a w STF go nie ma . Ostatnimi dwoma postami mnie trochę pocieszyliście bo myślałem ze atari wyzionęło ducha :-)

10

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

W niektórych wersjach płyty są miejsca na do lutowanie bodajże tranzystora, dwóch diód i rezystorów, żeby obraz stał się właściwy. Raz to robiłem ale już nie pamiętam dokładnie jak to szło. Jeśli Twoja płyta jest właśnie z tych to poszukamy, jak ta modyfikacja wygląda.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Problem Atari 1040 STF dziwny ekran

perinoid napisał/a:

W niektórych wersjach płyty są miejsca na do lutowanie bodajże tranzystora, dwóch diód i rezystorów, żeby obraz stał się właściwy.

Ten układ zapewnia generowanie sygnału Composite Sync, i on już jest w każdym STf. Composite Sync jest niezbędny do podłączenia RGB po SCART, monitor Atari SC1224 go nie potrzebował.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.