401

Odp: Sophia2 - prototyp

O to to:-) Mam podobne zapotrzebowanie jak Montezuma, tylko że używam Sophii na VGA a nie na DVI.
Taki koncert życzeń, że każdy by chciał coś tam innego we wsadzie, to pewnie nie było by dla Simiusa zbyt fajne. Ale może rozważył byś Simius przygotowanie alternatywnego wsadu "dla chętnych" z utrudnionym dostępem do konfiguracji Sophii, żeby normalnie tego dostępu jednak nie było, a aplikacja konfiguracyjna, żeby musiała umieć wysyłać jakieś magic bajty zanim się dostanie do konfigu?

402

Odp: Sophia2 - prototyp

Przykro mi, ale naprawdę nie mam czasu na to, żeby przygotowywać dla każdego, kto zgłosi taką potrzebę, specjalną wersję. I bez tego mam dosyć roboty, wiecej mi nie trzeba. Wole od czasu do czasu sam, własnoręcznie, zrobić poprawkę do jakiejś gry, jeśli zajdzie taka potrzeba. A nawet, gdyby okazało się, że takich programów jest dużo i sie nie wyrabiam, sprezentować jeden egzemplarz Sophii jakiemuś biegłemu w programowaniu Atarowcowi, który zobowiąże się robić to za mnie.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

403

Odp: Sophia2 - prototyp

Ok, przynajmniej jasne stanowisko:-) Nie mam z tym problemu, dla mnie temat załatwiony, z Sophii jestem zadowolony i do tematu nie wracam. Jak by co, to kombinowałem, żeby coś podpowiedzieć, ale faktycznie może się za mocno wtrącam z "dobrymi radami" - co złego, to nie ja:-)

404

Odp: Sophia2 - prototyp

...a jest w ogóle jakiś GTIA remake? Taki totalnie bez żadnego cudowania, po prostu wierny zamiennik, na współczesnych komponentach. Bez dodatkowych efektów, czy trybów, nawet bez wyjść VGA/DVI.
Myślę, że na coś takiego byłoby o wiele większe zapotrzebowane, niż na alternatywne układy wideo jak Sophia czy VBXE, które są wykorzystywane może przez 0,1% oprogramowania.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

405

Odp: Sophia2 - prototyp

Nie ma. Z tym że ja na Sophię czekałem nie dlatego, że jest zamiennik, tylko dlatego, żeby się podłączyć pod monitor VGA. To jest jedyny powód, dla którego w ogóle potrzebowałem zamiennik. Oryginalne GTIA mam we wszystkich płytach, a teraz mam jeszcze jeden zapasowy oryginał na czarną godzinę, który wyleciał z płyty robiąc miejsce Sophii:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-01-04 18:32:45)

406

Odp: Sophia2 - prototyp

Oryginalne układy wciąż są do nabycia: http://www.best-electronics-ca.com/custom-i.htm
Po co komu dokładne zamienniki? Taniej się nie zrobi, a drożej, póki są oryginały, się nie sprzeda. A niezaprzeczalną zaletą Sophii2 w tym kontekście jest przynajmniej to, że pojawiło się nagle całkiem sporo wolnych oryginałów.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

407

Odp: Sophia2 - prototyp

Swoja drogą, ciekawe, co to za wersja C014889-03, skoro nawet wadliwe egzemplarze z końca produkcji, z kodem 91xx, maja oznaczenie C014889-01? Ktoś widział z trójką?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

408

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius napisał/a:

Przykro mi, ale naprawdę nie mam czasu na to, żeby przygotowywać dla każdego, kto zgłosi taką potrzebę, specjalną wersję. I bez tego mam dosyć roboty, wiecej mi nie trzeba.

Szkoda. Myślałem, że wersja okrojona, to nie aż tak dużo pracy (co innego dodanie nowych funkcji).
W każdym razie to nic pilnego.

Simius napisał/a:

Wole od czasu do czasu sam, własnoręcznie, zrobić poprawkę do jakiejś gry, jeśli zajdzie taka potrzeba. A nawet, gdyby okazało się, że takich programów jest dużo i sie nie wyrabiam, sprezentować jeden egzemplarz Sophii jakiemuś biegłemu w programowaniu Atarowcowi, który zobowiąże się robić to za mnie.

Tylko, że to jest słabe rozwiązanie. Gyruss poprawiony dla VBXE, Gravity Worms dla U1MB, Decathlon dla Sophii itd. Kto ma do tego głowę?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

409

Odp: Sophia2 - prototyp

CO14889-01 kosztuje 20$ do tego wysyłka z USA, pewnie drugie tyle i z miesiąc czekania. Do tego żadnej gwarancji, że dostaniesz układ pozbawiony błędu. Myślę, że za 200 zł dałoby się zrobić działający zamiennik, dostępny od ręki w kraju. Nie wspominając już o projekcie Open Hardware.

Ja mam "wakat" na jedno GTIA, ale to goła płyta z 800XL, która leży w kartonie i czeka na lepsze czasy. Siedzi w niej wadliwe GTIA z 800XE.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-01-04 19:24:18)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

410

Odp: Sophia2 - prototyp

Ogłoś, że płacisz 200zł za sprawne GTIA. Tu i teraz, z dostawą w 48h kurierem. Myślę, że długo nie trzeba będzie czekać na odzew. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

411

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja ten swój nadmiarowy egzemplarz rezerwowy, to bym nawet za 190 puścił, a co mi tam:-) I dorzucam przesyłkę gratis, mogę nawet teraz skoczyć do paczkomatu:-)

412

Odp: Sophia2 - prototyp

Bo wcale nie chodzi o to, czy daloby się zrobić dokładny zamiennik za 200zł, bo pewnie by sie dało. Tylko ilu chetnych znalazłoby sie na taki zamiennik? Dajmy na to, że dziesięciu. To oczywiście dużo za mało, żeby to miało sens ekonomiczny, ale niech tam. 10 sztuk GTIA kosztuje u Bradleya z Best Electronics 200 dolarów. Wysyłka do Polski jako First Class International Package około 20 dolarów. To daje 220 dolarów, czyli ok. 800 złotych. Agencja Celna doliczy do tego 23% VAT, wiec wyjdzie jakieś 1000zł. To po cholerę sobie głowę zawracać robieniem jakiegokolwiek projektu? Też trzeba w to zainwestować i to wcale nie mniej niż 1000zł. I wielokrotnie więcej czasu niż idzie paczka ze Stanów. Pytanie brzmi: co nas powstrzymuje przed zrobieniem pierwszorzednego interesu ze 100% stopą zwrotu?
Sytuacja by sie zmieniła, gdyby u Bradleya skończyły się scalaki, ale na razie nie wprowadził jeszcze ograniczenia sprzedaży, jak na ANTIC XL/XE PAL, więc chyba jeszcze troche ma.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

413

Odp: Sophia2 - prototyp

Otóż to.
Przeciętny zboczeniec naszego pokroju ma co najmniej kilka płyt Atari XL/XE, z czego większość jest sprawna, a w niektórych brakuje jakiegoś tam jednego scalaka, lub wymaga nieskomplikowanej naprawy w stylu wymiany pamięci czy romu. Nie zależy nam na tych scalakach brakujących aż tak bardzo, bo mamy więcej sprawnych Atari niż potrzebujemy (a w zasadzie jedno jest potrzebne). Dlatego uzupełniamy te scalaki okazyjnie, jak się coś tam trafi.

A kto kupuje Sophię? Założę się, że wśród wszystkich, którzy kupili nie ma raczej osób, które zrobiły to, bo miały tylko jedną płytę Atari i nie miały w niej GTIA. Sophia jest dla ludzi, którzy lubią ciekawe dodatki (tu przede wszystkim VGA/DVI) i dla tych, którzy lubią kupować sobie nowinki związane z retro.

Myślę, że o wiele więcej osób kupi Sophię niż kupiło by zwykły zamiennik GTIA, nawet gdyby ten zwykły zamiennik był o połowę tańszy niż Sophia.

414

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius - bo nie wiem czy dotarła wiadomość ode mnie via email. Czy masz jeszcze jakiś egzemplarz Sophie v2?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

415

Odp: Sophia2 - prototyp

Kiedy wysłałeś, bo nie widzę.
Jeszcze jakiś mam.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

416

Odp: Sophia2 - prototyp

Simius napisał/a:

Kiedy wysłałeś, bo nie widzę.
Jeszcze jakiś mam.

Poproszę zatem info z ceną+wysyłka na paczkomat  plus potrzebne dane do wykonania przelewu na poczta@USUNTOmarcinprusisz.pl

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

417

Odp: Sophia2 - prototyp

Witam, jeżeli jeszcze by się coś znalazło to również bardzo proszę o umożliwienie zakupu - kwotę, paczkomat + nume konta proszę na email bw.blue[AT]gmail.com. Jeżeli nie ma już możliwości to proszę o informację czy / kiedy będą znowu dostępne.
pozdrawiam serdecznie
Bartek

Ostatnio edytowany przez bwx (2021-01-07 18:21:23)

418

Odp: Sophia2 - prototyp

Jako że popyt na Sophie2 jest dość duży, a w towarze deficyt, postanowiłem w zamian zamówić i zamontować UAV.
No i niestety rozczarowałem się bardzo. Pasy pionowe jak były przed, tak są po montażu , a do tego GTIA wyświetla połowę mniej kolorów. Tak to przynajmniej wygląda. 40 baksów poszło w pi...u , a obraz jaki był kiszkowaty, taki pozostał.

Czekam dalej z niecierpliwością na Sophie. Jeżeli ktoś coś wie lub ma zbędny egzemplarz to chętnie odkupię, a UAV z całą stanowczością nie polecam.

Fotki po montażu:

Post's attachments

UAV1.jpg 100.71 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

UAV2.jpg 156.71 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

419

Odp: Sophia2 - prototyp

W zamian? Przecież to kompletnie inne i do czego innego urządzenie jest...

420

Odp: Sophia2 - prototyp

Ja nie wiem, czy te pasy nie biorą się z przeskalowania obrazu z rozdzielczości Atari do rozdzielczości LCD.
Zrób fotki UAV - parę osób składa 1088XEL, to może ktoś się zainteresuje.

421

Odp: Sophia2 - prototyp

Lepszy rydz niż nic ;) Szukam jakiegokolwiek rozwiązania dla uzyskania co najmniej dobrego obrazu przez s-video, ale UAV nie spełnia zupełnie moich oczekiwań, dlatego chciałem zapodać Sophie i puścić video do monitora przez DVI lub VGA.
To tyle.

x_angel  na 800XL nie miałem i nie mam takowych pasów na tym samym LCD, choć tam zrobiłem moda od Mq i obraz całkiem miły.

Ostatnio edytowany przez hichal (2021-01-10 22:24:10)

Post's attachments

Pasy.jpg 67.74 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

UAV3.jpg 197.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

422

Odp: Sophia2 - prototyp

U mnie doskonale sprawdza się Retrotink. Było o tym, pisałem ja i Seban. Polecam.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

423

Odp: Sophia2 - prototyp

Taki rodzaj pasów jak masz na obrazku Pasy.jpg, to ja widuję od czasu do czasu na niektórych egzemplarzach płyt i to i XE i XL. Obraz gładki, ostry, wyraźny, kolory w porządku, brak odbić, ale właśnie dokładnie takie pasy. I niestety nie mam pojęcia z czego to wynika, nie udało mi się tego nigdy pozbyć. Oglądając obraz z różnych egzemplarzy Atari, odniosłem wrażenie, że to wynika z jakichś parametrów konkretnych egzemplarzy układów, ale tak jak mówię, przyjąłem do wiadomości, że ten typ tak ma i poddałem się z tym kiedyś.

424

Odp: Sophia2 - prototyp

ja ztcp zasilanie i masę dla UAV brałem z innych miejsc na płycie niż gniazdo 4050. były/są o tym posty na forum AA. też montowałem na płycie xe i jak pamiętam tych pionowych pasów prawie nie mam już.

425

Odp: Sophia2 - prototyp

A mi się wciąż wydaje, że to od przeskalowania, tak jakbyś chciał na przykład na LCD o rozdzielczości 1366x768 wyświetlić obraz 1024x768 - powstaną takie pasy, jakby taki gradient. Zobacz, czy te pasy się zmieniają, jeśli masz w LCD regulację hmmmm to się nazywało faza i clock chyba.
Naliczyłem 44 pasy :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-01-11 17:57:17)