26

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

x_angel napisał/a:

Skoro w Amidze się dało przechwycić RGB, to czemu w Atari ma się nie dać?

Może np. dlatego, że w małym Atari nie ma RGB? :)

Mi właśnie chodzi natomiast o to, żeby nie przechwytywać i nie przetwarzać tego obrazu z małego Atari na sygnał o innych częstotliwościach wymaganych przez monitory/telewizory/urządzenia, tylko zamiast tego, żeby zrobić monitor wyświetlający obraz z częstotliwością wprost z Atari. Dzięki temu mielibyśmy prawdziwy obraz z Atari, z mega płynną i idealnie odwzorowaną grafiką jaką generuje Atari i jaką widzieliśmy na monitorach analogowych.

27

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@Mq, wlasnie mnie natchnąłeś. Czy ktokolwiek zrobił kiedyś, albo jak by to bylo trudne zeby wziasc istniejący kineskop CRT i dorobic do niego własną elektronikę, tak zeby stworzyc jakis uniwersalny monitor, ktory by obsługiwał PAL i NTSC, rozne wejscia włącznie z RGB i rozne czestotliwosci (np 15kHzVBXE).

28

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Mq napisał/a:
x_angel napisał/a:

Skoro w Amidze się dało przechwycić RGB, to czemu w Atari ma się nie dać?

Może np. dlatego, że w małym Atari nie ma RGB? :)

a Sophia2 nie ma wyjścia RGB?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

29

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Mq: nie ma RGB ale są "inne" składowe. Prawda jest taka, że nie ważne z czego składamy, kiedy potem i tak digitalizujemy.
Dlatego mówię, że to robota dla programisty.
Gdyby Atari miało RGB to by była robota dla lutowacza :)

ZuluGula: dostępne są takie elektroniki:
https://www.aliexpress.com/i/33038780541.html
Tylko przełącz na angielski, bo na polskim "oczy bolą" :)

Cyprian: kiedy mamy Sophie, to wtedy droga jest już łatwiejsza.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-01-25 16:33:08)

30

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Ale właśnie o to się rozchodzi, żeby nie digitalizować, tylko wyświetlić to co przychodzi z Atari. Czyli lumę i chromę. Zbudować monitor jakby analogowy, który z zadaną częstotliwością wyświetli bez przetwarzania po prostu to co dostanie. Po matrycy ma lecieć po prostu nasza plamka z Atari, jak po zwykłym telewizorze, a sterownik ma tylko sterować tą plamką. O takie coś mi się rozchodzi, a nie o  kolejne przetworniki, i digitalizowanie obrazu.

31

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

A to ja nie wiem, czy na LCD w ten sposób coś wyświetlisz... Musisz mieć całą ramkę obrazu.

32

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Mq: Chyba nie rozumiesz jak działają monitory.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

33

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Ja wczoraj zobaczyłem, że na C64 jest pełnoprawna konwersja Super Mario Bros i pozazdrościłem. Pal licho, mógłby być nawet na Rapidusa!

Swoją drogą - to byłoby chyba pytanie do Draco - zastanawiałem się, czy dałoby radę zrobić emulator klasycznego GameBoya na Rapidusa. Część roboty już jest, bo w GB siedzi procek w dużej mierze zbieżny z Z80. Pytanie jak reszta specyfikacji. Ciekawe czy by wyrobiło.

grzybson/SSG^NG

34

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@sqward, to jest koncert życzeń, a nie porozumienie o tym co kto rozumie jak działa. Ja chcę taki monitor jak napisałem :)
Opis jest skrótowy, oczywiście że na matrycy lcd nie ma żadnej plamki jak w kineskopie, chodziło mi o zobrazowanie tematu wyświetlania obrazu w oparciu o częstotliwości pochodzące z Atari. Chodzi mi o taką synchronizację, żeby przechwytywać piksele z częstotliwością z jaką one sobie lecą w sygnale wizji i dalej obrabiać i wrzucać na matrycę również z częstotliwościami będącymi wielokrotnością tej częstotliwości źródłowego sygnału. Nie rozwijam szczegółów konstrukcji, miał być koncert życzeń a nie opisy techniczne ich rozwiązania. Jak by każdy wiedział jak sobie te życzenia spełniać, to by sobie każdy sam to zrobił i w sumie wątek nie miał by sensu. To są tylko pomysły na coś czego brakuje.

35

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Wątek się rozwija i pomysłów przybywa :) Świetnie to wygląda. Panie i Panowie - nie krępujcie się... Dużo tego ale niech się kręci!

@Mq - myślałem o czymś takim. Bierzemy matrycę 800x600 (od biedy może być większa) no i mamy podkładkę pod standardowy format 625 linii. Skanujemy jak w TV linia po linii zgodnie z Vsync i Hsync. To jest możliwe jak najbardziej. Co więcej - nawet odświeżanie LCD powinno być poprawne. Oczywiście należy zdekodować sygnał do RGB jak w prawdziwym odbiorniku telewizyjnym i wysyłać do matrycy dane ze sterownika. Na wejściu mamy np. dekoder PAL/SECAM/NTSC i tak dalej. W ten sposób uniknęłoby się opóźnień pojawiających się we współczesnych skalerach.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

36

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

tOri napisał/a:

[...]proszę napisać o swoich oczekiwaniach sprzętowych/programowych. [...]Może się uda kiedyś zrealizować przynajmniej niektóre

Tak mi się przypomniało, sprzed wieków :-) ... Zasilacz wspólny, uniwersalny - wyzwanie dla elektroników.
Były zajawki np. w Maszynowni Loading:

https://youtu.be/tBi9rEc7VFY?t=1509 była mowa o produkcji małych serii po $100 za granicą

https://youtu.be/L89S_pm1yFA?t=1471 o rychłych planach produkcji (u Lotharka)

i chyba dalej nic... czy coś przegapiłem?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

37

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

A ja w związku z napotkanym problemem i po przyjrzeniu się bliżej miałbym chęć na 2600jr, a dokładniej: replikę płyty pasującą do oryginalnej obudowy, ale z wywalonym modulatorem i wstawionym w to miejsce modem AV (lub s-video), poprawionym torem zasilania oraz odpowiednim wyjściem AV (może być zespolony jack, jak we współczesnych mini-telewizorach, przejściówka do dostania w każdym mięsnym. Chętnie nawet we współpracy partię 50-100 sztuk wyprodukuję jako firma.
A z życzeń co do tego - jeszcze by się przydała regulacja "oporu", aby można było dostroić do odbiornika LCD - moja 2600jr nie ze wszystkimi działa (kwestia modu video), a jest to do ogarnięcia.
Ktoś chętny na komercyjną współpracę w tym temacie? A jak nie komercyjną to koleżeńską? Nie widzę też przeciwwskazań, aby zrobić projekt otwarty, a ja za opłatą licencyjną (do dogadania) wyprodukuję komercyjnie taką partię - ale wtedy powiedzmy szczerze, chciałbym to wypuścić minimum współbieżnie, a najlepiej chwilę wcześniej, ale z informacją, że projekt będzie uwolniony.

Sikor umarł...

38

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@tOri, właśnie dokładnie o coś takiego mi się rozchodzi, żeby sygnałami synchronizacji normalnie jak człowiek taktować matrycę, a tylko rgb zdekodować "cyfrowo".

---------
A co siedzi w takim 2600? Jakieś specjalizowane układy, czy da się to zbudować z dostępnych na rynku zwykłych części?

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-01-25 20:00:54)

39

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

6507, TIA i RIOT. Te dwa ostatnie niestety specjalizowane (są też w układach zespolonych w klonach, ale mi chodzi o kopię oryginału). Tu jest schemat: https://atariage.com/2600/archives/sche … r_PAL.html

Sikor umarł...

40

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@Sikor, przecież coś takiego już jest, sam sie w tym temacie udzielales
https://atariage.com/forums/topic/30055 … -for-2600/
https://github.com/chregu82/Atari2600Board

41

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@zuluGula: ale tam (z tego, co się doczytałem - może się mylę) nie ma AV moda, tylko to jest kopia płyty. Tu można parę rzeczy usprawnić. Jak źle doczytałem to mnie naprostujcie, chętnie sobie taką płytkę zamówię ;)

Sikor umarł...

42

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

@Sikor, wygląda na to że czlowiek nad tym pracuje w tym momencie, na dzisiaj ma kopie. Jak zadziala to zrobi zmodyfikowana wersje z lepszym zasilaniem i AV.

43

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

to czekamy, bo właśnie o AV na wyjściu RF nie doczytałem. Dzięki za sprostowanie, czyli coś w temacie się dzieje. Bo z opisu wyszło mi, że robi kopię - ale jest nieźle w takim razie.

Sikor umarł...

44

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

A były przecież klony liczne 2600 i jakoś nie było problemu dla firm klonujących w dawnych nawet czasach tego robić. To by mogło oznaczać, że być może ktoś mógłby taki zespolony układ zrobić w jakimś współczesnym cpld czy tam fpga?

45

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Kwestia ceny, ja sądzę. Zaprogramujesz mi układ? W sumie to chyba nawet jest zaprogramowany - Atari Flashback, ale małe toto strasznie. A przydałoby się wcisnąć bez przeróbek do oryginalnej obudowy.
W sumie flashback to jakieś 90-95% emulacji, są modyfikacje portu, aby oryginalne carty chodziły.  W niektórych klonach z kolei nie wszystkie carty chodzą, a i Harmony się wysypuje. W sumie ciekawe, jak harmony zachowuje się w zmodyfikowanym flashbacku..

Sikor umarł...

46

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

A mój "Tor-video" można doczepić do takiego 2600 i będzie idealny obraz :)

47

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Jak można to super ;)  Trzeba przetestować - masz u Siebie zainstalowany? Ja co prawda najpierw próbuję ożywić moją konsolę - możliwe, że padł CD4050, zamówiłem już na alledrogo i obaczym, ale to nie ten temat.

Sikor umarł...

48

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

Jak nie zmęczysz tematu, to podeślij z jakimiś gratami.
Mam u siebie chyba jeden "tor-video" zlutowany i gdzieś w szafce widziałem chyba konsolę, więc może w weekend obadam.

49

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

ok

Sikor umarł...

50

Odp: Atarowski Koncert Życzeń

laoo/ng napisał/a:

@Jacques z Flimbo prace trwają - pełnowymiarowy projekt jest na tyle trudny, że czeka na ukończenie dość silnego narzędzia, które go "uciągnie".

Dzięki za informację laoo, trzymam kciuki i jestem pewien, że będzie to kolejna przełamana granica przez nasze Atari :)