1

Temat: SuperSIO Splitter

Na razie jako koncepcja - założenie jest takie, aby stworzyć splitter z uniwersalną obudową do urządzeń SIO. Pokrótce napiszę co i jak w założeniach:
* rozgałęziacz SIO, w tym jedno odseparowane gniazdo zasilane zewnętrznie
* 2xgniazdo IDC12, dla urządzeń już stworzonych, ale nie mających wtyczki SIO (jedno z odseparowanym zasilaniem 5V) - standard SIO
* jedno gniazdo microUSB na zasilanie +5V (ogólnie dostępne ładowarki w tym standardzie, odciążą Atari)
* jeden DIP-Switch pięciopozycyjny, pierwszy switch zarezerwowany na odłączenie 5V z SIO z Atari na goldpiny złącza wewnętrznego, reszta wyprowadzona na piny złącza wewnętrznego do wykorzystania przez producentów urządzeń
* wewnetrzne złącze na goldpinach (SIO+piny konfiguracyjne), najprawdopodobniej będzie 16 lub 18 pinów (w opracowaniu)
* wewnętrzny mostek z przedniej strony obudowy - ilość pinów w opracowaniu, do wyprowadzeń sygnałów z urządzenia na panel przedni, całkowicie zależna od urządzenia, także na goldpinach (ta część połączona z Atari tylko poprzez urządzenie wewnętrzne)
* odpowiednia ilość pinów przed samym panelem, do podłączenia przyciskó/diód/itp, itd (dwie pary zarezerwowane na wskaźnik zasilania zewnętrznego i +5V z Atari na gniazdo wewnętrzne urządzenia)
Teraz pytanie po co i na co? Otórz co i raz jestem pytany o możliwość stworzenia obudowy pod SIO2SD, SIO2PC, itp, itd. Oczywiście z formy wtryskowej. Przekalkulowałem wszystko co i jak i tak, powstanie nowa obudowa, uniwersalna. Będzie miała wymienny przedni panel, na którym będzie można sobie zamontować dodatkowe przełączniki/wyświetlacze itp. Aby obudowa mogła być maksymalnie wykorzystana - będzie także pełniła rolę rozgałęziacza SIO. W środku chcę stworzyć standard dla nowych urządzeń, które będzie można włożyć w środek. Wstępną "konfigurację" będzie można ustalić właśnie za pomocą dip-switchy.
Kiedy będzie dostępne? Standard się tworzy w bólach, póki co, aby mógł zawrzeć wszystkie potrzebne rzeczy. Liczę na Wasze sugestie, ale i tak pewne założenia już poczyniłem. Całość będzie zamknięta w obudowie w kolorze RAL7035 (jak moje cartridge), obudowa będzie się rysowała, jak już będzie opracowana i przetestowana płyta główna rozgałęziacza. Szerokość urządzenia to będzie około 7,5cm, może nieco więcej, może nieco mniej - jak będę miał prototyp, dam dokłądne wymiary. I takie rozszerzenia będzie można wsadzić - jak piszę, dokładny pinout i wymiary podam, jak się stworzy prototyp. Ja urządzeń dołączanych nie będę robił, nie zamierzam też frezować przednich paneli - to już zostawiam producentom sprzętu. Od momentu podania pinoutu do gotowej obudowy przewiduję plus-minus 6 do 9 miesięcy, więc to nie jest projekt na wczoraj, ale można się przygotować z urządzeniami. Dla "developerów" będzie pewnie możliwość zamówienia krótkiej serii PCB bez obudów, ale będzie to pewnie kilka sztuk.
Teraz kilka słów, co już teraz można teoretycznie wsadzić w taką obudowę:
- SIO2SD w wersji bez wyświetlacza
- SIO2SD z wyświetlaczem nie bardzo, bo wyświetlacz jest bardzo duży (2x16 znaków) i nie wejdzie na przedni panel. No chyba, że a górny, ale to musisz rozważyć, czy tak chcesz.
- SIO2BT - powinno wystarczyć przycisków i diod, brak wyświetlacza.
- FujiNET - diod wystarczy, można pomyśleć o slocie z przodu na kartę microSD.
- SDrive - przycisków i diod powinno wystarczyć
- SDrive MAX - brak miejsca na wyświetlacz.
Pewnie kilka innych by się znalazło. Jakieś sugestie od Was?
Na koniec poglądowa grafika - póki co koncepcyjna. Gniazda jeszcze nie są rozmieszczone we właściwych miejscach, pewnie to ulegnie lekkiej modyfikacji, a osoba znana na forum, która siedzi już w temacie - mocno nad tym główkuje.
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_12/super_SIO..thumb.png.a26b17231e7d89a2707291d5458e46dc.png

Sikor umarł...

2

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

Teraz pytanie po co i na co? Otórz co i raz jestem pytany o możliwość stworzenia obudowy pod SIO2SD, SIO2PC, itp, itd. Oczywiście z formy wtryskowej.

Pomijając sens samego urządzenia (którego osobiście nie widzę), to czy dla kilkunastu chętnych warto pakować kasę w formę której jak sądzę tanio nie da się zamówić, więc ciężko też spodziewać się nawet cząstkowego zwrotu poniesionych kosztów?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: SuperSIO Splitter

Powiem szczerze, ze przychylam sie do opinii Pinka. Mysle, ze lepszym rozwiazaniem byloby stworzenie standardu rozdzielacza / plytki SIO plus projektu obudowy do druku 3D. Jesli standard sie przyjmie, wtedy zrobic obudowy na wtrysku.

Czytajac ta liste...

Sikor napisał/a:

- SIO2SD w wersji bez wyświetlacza
- SIO2SD z wyświetlaczem nie bardzo, bo wyświetlacz jest bardzo duży (2x16 znaków) i nie wejdzie na przedni panel. No chyba, że a górny, ale to musisz rozważyć, czy tak chcesz.
- SIO2BT - powinno wystarczyć przycisków i diod, brak wyświetlacza.
- FujiNET - diod wystarczy, można pomyśleć o slocie z przodu na kartę microSD.
- SDrive - przycisków i diod powinno wystarczyć
- SDrive MAX - brak miejsca na wyświetlacz.

...mam wrazenie, ze wszystkie te propozycje sa troche na sile. SIO2SD bez wyswietlacza traci polowe swojej funcjonalnosci, SDrive Max nie dziala bez wyswietlacza, Fujinet ma swoja kompaktowa obudowe, ktora jest zaprojektowana, zeby wystawac z tylu Atari ponad linie obudowy etc.

Jakos mam wrazenie, ze urzadzenie, ktore proponujesz jest po prostu za male, zeby byc urzadzeniem uniwersalnym. Ja bym to widzial w wielkosci SF314 na przyklad, moze nawet XF551 - wtedy w panel przedni mozna na przyklad wstawic wyswietlacz SIO2SD. Albo bardziej plaska obudowa, ale z opcja umieszczenia wyswietlacza w gornej czesci. Tylko wez tu znajdz uniwersalny rozmiar....

4

Odp: SuperSIO Splitter

Narzekacze mode on. Po to przedni panel, aby można było zamontować przyciski/wyświetlacz/diody/wyrzutnię rakiet atomowych czy szczotkę do grzebienia. Sens jest taki, że wiele osób pyta się o obudowę z formy do A/B/C itd. Na pojedyncze urządzenia ni chu chu, ale w sumie mielibyśmy splitter i obudowę z formy. Decyzję już podjąłem, więc urządzenie będzie. Fujinet jest właśnie w 3D i część ludzi narzeka.
Ile dołożę - czas pokaże.

Sikor umarł...

5

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

Decyzję już podjąłem, więc urządzenie będzie.

Sikor, kiedy bedziesz robil nowe obudowy do komputerow XE? ;)

6

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

Narzekacze mode on. Po to przedni panel, aby można było zamontować przyciski/wyświetlacz/diody/wyrzutnię rakiet atomowych czy szczotkę do grzebienia.

Nie chodzi o narzekanie, tylko o dyskusje o tym jaka ta obudowa ma byc. Ja nie mowie, ze ma jej nie byc tylko niech ona bedzie praktyczna. Po co mam przekladac SIO2SD do tej obudowy, skoro nie moge miec wyswietlacza? Albo SDrive'a Max?

7

Odp: SuperSIO Splitter

Siosplitter już jest i jest dobry.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

Ile dołożę - czas pokaże.

Ale czego ile dołożysz? kasy?

9

Odp: SuperSIO Splitter

@pawel: tak, możliwe, że się nie zwróci
@pin: ale bez możliwości włożenia czegoś w środek
@lewis: nie musisz przekłądać, ale jakbyś nie maił - wtedy możesz wykorzystać obudowę. Co i raz powstaje coś nowego do atarki, a właśnie przez to, że zacząłem parę rzeczy robić - ludzie się dopytują o obudowę do tego, obudowę do tamtego...
Idea jest taka, że jest obudowa, gdzie wsadzasz urządzenie SIO. A przy okazji masz splitter, bo czemu nie? I tak, lotharkowy - o ten pewnie pin-owi chodzi - jest super. Nie zamierzam go przebijać, bo jest zrobiony super. Ale urządzenia krzyczą o obudowy, a tych brak. Pewne założenia podałem, pewne parę zainteresowanych osób zna. Ciekawostka jest taka, że u nas słychać "po co, na co" itp, a na zaprzyjaźnionym amerykańskim forum "fajna idea" i propozycje (póki co takie sobie) co można by poprawić. Ot taka nasza polska specyfika jechania po pomysłach, dlatego się nie dziwię, że dużo osób ma to w żupie. Zaxon już wie, że tak jest i robi swoje, powoli też do tego dojrzewam - bo tu to głównie bicie piany niestety :/
Rozumiem, że w Polsce nie ma zainteresowania. Pewnie pójdą na alle tylko i na zachód, zresztą czas pokaże.

Sikor umarł...

10

Odp: SuperSIO Splitter

Ja jestem zainteresowany, byle macało retro :-) Sikor-ku, jeden dla mnie - nawet przedprodukcyjny poproszę...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

11

Odp: SuperSIO Splitter

Tak jak pisałem na innym forum, żeby wyglądało podobnie do 1030 albi do 850.

12

Odp: SuperSIO Splitter

@pancio.net - pewnie mi przejdzie niedługo, ale narzekać to my potrafimy... Wstępnie zarezerwuję.
@ZuluGula: co do wyglądu - mam już wstępnie opracowany (w głowie i z projektantem formy), jak dogram szczegóły z projektantem PCB będzie wszystko wiadomo, a zaraz spojrzę, co tam napisałeś ;)

Sikor umarł...

13

Odp: SuperSIO Splitter

OK, w takim razie ja bym po prostu to przedstawil jako projekt nowego standardu obudowy na projekty urzedzen podlaczanych do SIO, a nie jako cos do czego mozna wlozyc cos istniejacego, bo zadna z wyzej wymienionych propozycji, moze oprocz SIO2BT nie chce tam wlezc. Stad zaproponowalem, zeby moze zrobic ta obudowe troche wieksza, zeby miec opcje wlozenia czegos wiekszego w przyszlosci.

14

Odp: SuperSIO Splitter

A skąd Lewis wiesz, jaka będzie wielkość obudowy? Skąd wiesz, kto jak zaprojektuje sobie płytkę - załóżmy - do SIO2SD? Napisałem typ urządzeń, nie napisałem konkretnego. Lotharek robi zajebiste SIO2SD, nieprawdaż? Ale oprócz niego znam jeszcze conajmniej 3 rodzaje płytek do tego, ja mam swoje także na pająku robionym przez Zenona lata temu, widziałem także na płytce uniwersalnej. Sio2SD jest nieprzelotowe w większości przypadków (osobiście znam dwa egzemplarze z dwoma gniazdami SIO: mój na pająku i Larka, jak zobaczył u mnie przelotowe) - wiele razy mi się to przydało. Czemu nie udostępnić ludziom takiej możliwości?
A pro po wielkości - póki co spokojnie wejdzie FujiNet, wejdzie Sio2SD, wielkość będzie odpowiednia. Ale nie zamierzam robić wielkiej obudowy pod stację dysków - to się mija z celem. Przy okazji obudowy uzyskujemy splitter SIO.
Tyle w temacie. szkoda, że na naszym forum głównie się narzeka. Martwi mnie ten sport narodowy, ale co poradzić. Miłego dnia/wieczoru.

Sikor umarł...

15

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

Ciekawostka jest taka, że u nas słychać "po co, na co" itp, a na zaprzyjaźnionym amerykańskim forum "fajna idea" i propozycje (póki co takie sobie)

Tzn., lubię Cię i dlatego Ci to odradzam i obstawiam, że wpakujesz kupę kasy w formę która się nie zwróci nigdy.


Sikor napisał/a:

szkoda, że na naszym forum głównie się narzeka.

Nie narzeka a po przyjacielsku przestrzega, ale jeśli Cię stać to nic nie stoi na przeszkodzie :)

Tak czy inaczej powodzenia!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: SuperSIO Splitter

Sikor napisał/a:

A skąd Lewis wiesz, jaka będzie wielkość obudowy?

Dokladnie oczywiscie nie wiem. Ale napisales:

Sikor napisał/a:

Szerokość urządzenia to będzie około 7,5cm, może nieco więcej, może nieco mniej

A takze:

Sikor napisał/a:

SIO2SD z wyświetlaczem nie bardzo, bo wyświetlacz jest bardzo duży (2x16 znaków) i nie wejdzie na przedni panel.

Wielkosc wyswietlacza 2x16 to na przyklad 8x4cm (np. https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-l … 236881585) czy 12x5cm (https://allegro.pl/oferta/wyswietlacz-l … 7366905575), wiec dedukuje, ze wysokosc panelu nie bedzie przekraczala 2-3 centymetrow. Tak wiec mamy wymiary 7.5 centymetra na 3 centymetry (pi razy oko) z dowolna glebokoscia. Oczywiscie plytka drukowana zmiesci w takiej obudowie, no ale wlasnie chodzi mi o takie dodatki jak jakis wyswietlacz.

I nie inputuj mi tu, ze narzekam. Podjalem dyskusje poniewaz napisales:

Sikor napisał/a:

Jakieś sugestie od Was?

Wiec nie narzekam tylko mowie swoja sugestie: uwazam, ze obudowa dalaby wiecej mozliwosci jesli bylaby wieksza.

17

Odp: SuperSIO Splitter

aaa, z wyświetlaczem namieszałem, przyznaję się - przeklejałem trochę z maila i się rozpędziłem. Mój ma 7x2cm, więc taki wejdzie, jakby co. Jutro sprawdzę w gratach do arduino, ale o ile pamiętam - mam z tymi samymi wymiarami, więc da radę.

Sikor umarł...

18

Odp: SuperSIO Splitter

No to juz lepiej. W kazdym badz razie powodzenia.

19

Odp: SuperSIO Splitter

Dla zainteresowanych - pierwszy publiczny render jest na atariage, jakby co. Splitter jak splitter, dopiero z obudową będzie tworzył sensowną całość...

Sikor umarł...

20

Odp: SuperSIO Splitter

Ja bym w końcu chętnie włożył swoje sio2sd (zdaje się że produkcji Piguły) do praktycznej i zgrabnej obudowy, zwłaszcza gdyby miała splitter.
Niemniej, jak dla mnie obudowa musiałaby mieć możliwość montażu wyświetlacza. Co więcej, byłbym nawet za tym aby było miejsce na wymianę na większy wyświetlacz niż typowy 2x16, gdyż albowiem mam wiele plików z długimi nazwami.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: SuperSIO Splitter

Szerokość płytki to 85mm, więc taka będzie prawdopodobna szerokość wymiennego panelu. Pewnie to jeszcze dłuższą chwilę potrwa, bo dobrą formę wtryskową robi się kilka miesięcy (licząc z projektem, przymiarkami i szlifowaniem detali), co już znam z praktyki (gniazda SIO i obudowy cartów). Stawiam na jakość, mam nadzieję, że się uda doprowadzić do szczęśliwego końca.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2020-12-14 21:16:44)

Sikor umarł...

22

Odp: SuperSIO Splitter

Informacyjnie - z tego co wiem płytki testowe już sobie płyną. Jak będzie wszystko ok - zajmę się etapem przymiarek do wyglądu obudowy.

Sikor umarł...

23

Odp: SuperSIO Splitter

Aby nie było, że temat umarł - pierwsza wersja PCB. Szanowni panowie z państwa środka raczyli zrobić lustro, mimo, że na gerberach jest ok :) Ale można mniej/więcej podejrzeć, jak to będzie wyglądało w środku.
Finalna wersja będzie się nieznacznie różnić od tego projektu, w sumie zmieni się jeden pinout (dojdzie) plus zamiast diody będzie wybór źródła zasilania (Atari lub zewnętrzne).
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2021_02/SAM_2690.JPG.e2bd9aef002b33621d9c80c622dad065.JPG
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2021_02/SAM_2691.JPG.2114ac4324da4ae9a1793bd57fbabf9f.JPG
Oczywiście całość będzie zamknięta w obudowie.

Sikor umarł...

24

Odp: SuperSIO Splitter

Ciekawy jestem, czy bedzie z nim dzialal FujiNet.
Bo z tym splitterem od Lotharka nie dziala - i byc moze to oczywiscie jest specyfika FujiNeta, no ale dalej interesujace.

--
= krap.pl =

25

Odp: SuperSIO Splitter

Zobaczymy w praniu. Na moim przelotowym SIO2SD fujinet działa w jednym gnieździe, a w drugim nie. Wkrótce będę miał poprawione płytki, wtedy złożę i zobaczymy.

Sikor umarł...