1

Temat: Turbo identyfikacja

Cześć, prosze o pomoc w rozpoznaniu co to za turbo. Żadnego dodatkowego kabelka nie ma. Jest za to przelącznik i na szczęście oznaczenia na scalakach ;).

Post's attachments

IMG_20210201_135706.jpg 1.84 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210201_142354.jpg 1.71 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Turbo identyfikacja

Obstawiałbym Turbo Blizzard (wersja druga - UL1111):
http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … d#Schematy

Nie chciałbyś sprzedać? ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-01 14:51:46)

3

Odp: Turbo identyfikacja

super by było, a były kardridże do blizzarda czy tylko loaderami?

4

Odp: Turbo identyfikacja

Jak najbardziej były carty:
http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_Blizzard

Najlepszy/najciekawszy to chyba "Hurek", poszukaj tutaj na forum przez wyszukiwarkę.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-01 15:07:35)

5

Odp: Turbo identyfikacja

a ten będzie sie nadawał?
niby nazywa sie Blizzard ale w menu nie za wiele tam blizzarda :)

Post's attachments

bliz.jfif 44.5 kb, liczba pobrań: 26 (od 2021-02-01) 

bliz2.jfif 47.5 kb, liczba pobrań: 20 (od 2021-02-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Turbo identyfikacja

Tak, spróbuj coś załadować Mikroloaderem lub Binary Loaderem.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-01 16:40:37)

7

Odp: Turbo identyfikacja

Jacques napisał/a:

Obstawiałbym Turbo Blizzard (wersja druga - UL1111):
http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … d#Schematy

Nie chciałbyś sprzedać? ;)

dopiero kupilem i bez swiadomosci, ze ma turbo. Daj sie troche pobawic ;)

8

Odp: Turbo identyfikacja

Jacques napisał/a:

Jak najbardziej były carty:
http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_Blizzard

Najlepszy/najciekawszy to chyba "Hurek", poszukaj tutaj na forum przez wyszukiwarkę.

O tak, Turbo Blizzard Phoenix od Hurasa z Piekar Śląskich.

Przy okazji zapytam, miałem to turbo ale żadnego przełącznika w magnetofonie nie było. Więc jak to tak?

Ostatnio edytowany przez SQT (2021-02-01 18:59:39)

9

Odp: Turbo identyfikacja

Wlasnie o to samo mialem zapytać. Jade kupic wlasnie kardridz i wolalbym zeby to magnetofonie bylo blizzard ;)

10

Odp: Turbo identyfikacja

Niestety magnetofon do naprawy (chyba) słaby sygnał, dzwiek faluje nawet po wymianie paska napedowego na nowy.
Czy ktoś by się podjął  sprawdzebia/naprawy. Najchetniej Warszawa ale niekoniecznie. Turbo zidentyfikowane Blizzard v2.
Dzieki @Jacques. Model magnetu to nieoryginalny "for Atari" XCA12

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-01 22:39:57)

11

Odp: Turbo identyfikacja

'head set', w blizzardzie przydaje się ustawienie głowicy. tu przy ładowaniu ztcp nie będziesz słyszał tak głośnego sygnału jak w kso/t2000. sygnał bardziej 'widać' niż słychać.  dźwięk faluje? ale na każdej kasecie czy tylko to stwierdzenie na kasecie blizzard? może kaseta/taśma deczko zdechła po >20latach..
uważam że do testów przydaje się jak widziałeś adapter kasetowy. w turgenie wygenerujesz plik cas lub wave z prawidłowym silnym ostrym sygnałem. jeśli z tego program się wczyta, to prawdopodobnie słabym ogniwem jest taśma..

12

Odp: Turbo identyfikacja

Panowie, przy okazji jak mowa o blizzardzie to chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć. O ile dobrze rozumiem, dodatkowa płytka wmontowana w magnetofon, formuje odpowiedni sygnał dla Atari. Jaki natomiast ma wpływ ten układ dla odczytu standardzie skoro w żaden sposób nie jest odłączany?

13

Odp: Turbo identyfikacja

takron27 napisał/a:

'head set', w blizzardzie przydaje się ustawienie głowicy. tu przy ładowaniu ztcp nie będziesz słyszał tak głośnego sygnału jak w kso/t2000. sygnał bardziej 'widać' niż słychać.  dźwięk faluje? ale na każdej kasecie czy tylko to stwierdzenie na kasecie blizzard? może kaseta/taśma deczko zdechła po >20latach..
uważam że do testów przydaje się jak widziałeś adapter kasetowy. w turgenie wygenerujesz plik cas lub wave z prawidłowym silnym ostrym sygnałem. jeśli z tego program się wczyta, to prawdopodobnie słabym ogniwem jest taśma..

ale w normalu też słabo, czyli generalnie sie nie kreci glowicą w atari ale w blizzardzie mozna? Tradycyjnie chcialem wgrac w kopier w normalu i przegrac na blizzard zeby miec pewnosc ze to blizzard i ze magnet ok, ale nie wczytuje nawet w normalu ;(

14

Odp: Turbo identyfikacja

Powiem szczerze że u mnie sprawdzało się, że jeśli w turbo miałem idealnie ustawioną głowice, to w normalu również było ok.

15

Odp: Turbo identyfikacja

> SQT: u mnie sprawdzało się, że jeśli w turbo miałem idealnie ustawioną głowice, to w normalu również było ok.
nom, tak, ja też ustawiam.

> SQT: Jaki natomiast ma wpływ ten układ dla odczytu standardzie skoro w żaden sposób nie jest odłączany?
ztcp, w dawnych latach znajomy miał blizzarda, i miał przełącznik dodany w magnetofonie. co on przełącza -nie wiem. w temacie blizzarda nie jestem znawcą.

> ramik: generalnie sie nie kreci glowicą w atari ale w blizzardzie można?
na moje ucho dźwięk ścieżki blizzarda to wyższe częstotliwości niż w kso/t2000, to i głowica wymaga dokładniejszego dostrojenia. te programiki typu 'head set' obrazują Ci wczytywany sygnał, ustawiasz głowicę tak żeby sygnał mieścił się w zaznaczonym przedziale. nie wiem czy dla sygnału w normalu też nie pokazuje poprawności ustawienia. to w kso/t2000 nie spotkałem się z takim programem i tu ustawiam na słuch metodą prób-błędów odczytu.

> ramik: ale w normalu też słabo
wiesz, zawsze jest 'szansa' (mimo nowego paska) że głowica jest już zużyta, wytarta. to nie jest element wieczny niezniszczalny.

16

Odp: Turbo identyfikacja

to na razie nie bede chyba krecił bo jak w normalu tez nie dziala to po co?, magnetofon wygląda jak nówka, glowica też, nawet rolka jest ładna czarna bez sladów zuzycia, moze cos w elektronice albo ktos tym blizzardem cos spartolił? To znajdzie sie chętny zeby zajżeć? Paczkomatem w obie strony + naprawa, płace jak za zloto ;)

17

Odp: Turbo identyfikacja

Powtórzę po raz pierdyliontysięczny za innymi: nie ruszaj głowicą w magnetofonie Atari! To nie C64, tu śrubokręta nie dodawano do zestawu, jak raz się ustawiło to ni wuja nie dotykasz, bo potem są problemy. Jak w Normalu wczytuje, to ustawienie głowicy jest ok. Poza tym - jeśli nie odczytuje zapisanych PRZEZ SIEBIE rzeczy, to nie jest kwestia ustawienia głowicy (zabrudzenia może już być), regulacja ZAWSZE dotyczy rzeczy nagranych na innym (w tym wzorcowym) magnetofonie. TU NAGRYWASZ w takim ustawieniu jak jest, i JEŚLI SAM MAGNETOFON działa PRAWIDŁOWO nie ma bata - musi sam siebie wczytać. Jeśli tego nie robi - jest po prostu coś źle robione.
Tyle w temacie, ale zrobisz jak uważasz. Licz się z tym, że po regulacjach już nic nie wczytasz.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2021-02-04 09:38:29)

Sikor umarł...

18

Odp: Turbo identyfikacja

Sikor napisał/a:

To nie C64, tu śrubokręta nie dodawano do zestawu, jak raz się ustawiło to ni wuja nie dotykasz,

W C64 też się nie używa. To wymysł piratów przegrywających soft na deckach audio. Oryginalne taśmy wszystkie działają z domyślnym skosem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: Turbo identyfikacja

Oczywiście, Dely, ale tam właściwie to niczym nie groziło. W Atari naprawdę ciężko potem ustawić głowicę.

Sikor umarł...

20

Odp: Turbo identyfikacja

takron27 napisał/a:

> SQT: Jaki natomiast ma wpływ ten układ dla odczytu standardzie skoro w żaden sposób nie jest odłączany?
ztcp, w dawnych latach znajomy miał blizzarda, i miał przełącznik dodany w magnetofonie. co on przełącza -nie wiem. w temacie blizzarda nie jestem znawcą.

Miałem przerobiony magnetofon plus cartridge z menu Phoenix od "Hurka". Żadnego przełącznika nie było a śmigało jak wściekłe. Może ktoś coś więcej wie?

21

Odp: Turbo identyfikacja

dzieki, nie kręce ;)) a ktoś zajży do tego blizzarda?? bo nie wczytuje ani w normalu ani w blizzardzie ;(

22

Odp: Turbo identyfikacja

ależ tak, zawsze się zgadzałem z tym, że zasadniczo nie powinno się ruszać firmowo ustawionego skosu. ale nie każdy to wie i czasem ktoś pokręci. to magnetofony zazwyczaj z n-tej ręki. a jeśli już ktoś kiedyś rozregulował, to trzeba by podjąć próbę ustawienia (to a'propo "Licz się z tym, że po regulacjach już nic nie wczytasz"). ja ramikowi gmeram tylko przy magnecie z kso/t2000 (+superturbo). blizzarda się nie podejmę bo go nie znam.
ale, znający się - powiedzcie po co właściwie na każdym carcie blizzarda jest jakiś program obrazujący poprawne ustawienie głowicy?

23

Odp: Turbo identyfikacja

dobre pytanie!!!

24

Odp: Turbo identyfikacja

Jak pisałem - magnetofon MUSI wczytać zapisane przez siebie dane. Jeśli tego nie robi - to choćbyś głowicę odwrócił o 180 stopni nic nie uzyskasz. Ewentualne próby możesz zrobić, jak już będzie odczytywał to, co sam zapisze. Ale co ja się tam znam?

Sikor umarł...

25

Odp: Turbo identyfikacja

Na moim karcie nie było.
Za to pamiętam kolega miał na kasecie dla Turbo Tom Plus nagrany...