1

Temat: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Mam prośbe o informacje jak nałatwiej skopiować program z normal do turbo KSO 2000. W turbo UM jest to mozliwe z poziomu kardridza, czy w Turbo 2000 tez mozna, czy musze uzyc jakiegos programu?  Mam opcje kopiuj ale nie wiem czy to z normal do turbo? Menu kopiuj z kardridza mam takie jak na zdjeciu.

Post's attachments

IMG_20210201_213903.jpg 1.79 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

To proste - dowolny kopier plikowy (np. "File Copy 1.45) - i kopiujesz, źródło C:, kopia D: NAZWA, przy czym pomijasz loader do normalu (wykrzyknik), a część gier wymaga oddzielnego loadera do turbo (w wersji z kabelkiem od joya były to L!, L2 i Wieloblok).

Sikor umarł...

3

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Czytalem już o tym kopierze, a skad go wziąć? Dodam, że mam kardridz blizarda, moze cos z jego zawartosci, zdjecie w zalączeniu, albo mam tez sdrive max, pewnie jest tam kopier na karcie albonsobie moge wgrac, tylko ze wtyczke trza by bylo przepiac na magnetofon po wgraniu kopiera, a tego nie powunnonske robic na wlaczinym. Znalazlem też Filecopier 1.6 ale na kardridzu UM turbo, da sie to jakos ograc? Na kasetach w normalu mam copy-1, Tape copier, Longblock copier i Turbo kopier 3/4. Umiem juz w tym File copier 1.6 wgrac w normalu i nagrac w normalu, a nie umiem wgrac w normalu a nagrac w turbo KSO2000. Jakas komenda? D: nazwa nic nie daje , wyskakuje error130

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-02 00:44:09)

Post's attachments

Screenshot_20210201_234047.jpg 140.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

4

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

A to twoje TURBO obsługuje Blizzarda? - jeśli tak to lepiej nagrywać w Blizzard - do czego masz kopiery na kartridżu. Urządzenie dla Turbo Blizzard nazywa się T:. Nie trzeba nic przepinać. Pokaż to turbo na zdjęciu

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Mam 3 turba. UM, Kso2000 i Blizzard (na zdjeciu) do tego magnetofony + z 30 kaset glownie w normalu. Chcialbym przegrac z normal do turbo KSO2000 żeby sprawdzic magnetofon sobie czy dziala w tym systemie i generalnie zeby systemy wszystkie mi chodzily bo trafiaja sie kasety z roznych rejonów. Niestety magnetofon  w blizzard na razie chyba nie dziala, znaczy slabo dziala, nawet po wymianie paska sygnal faluje i jest bardzo cichy. Przy okazji moze ktos jest nanforum co by do niego zajżał?

Post's attachments

IMG_20210201_232533.jpg 1.74 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

daawne czasy, też bawiłem się w kopiowanie ale raczej t2000>t2000 z pożyczanych od kolegów kaset. też pamiętam m.in. korzystałem z file copy, ale też universal copy, bulldozer i czegoś jeszcze. pytanie, czy te programu źródłowe 'w normalu' nie mają zabezpieczeń przed kopiowaniem i/czy jak w/w kopiery by sobie z tym poradziły..
moim zdaniem to teraz 'sztuka dla sztuki' wczytywać w normalu na magnetofonie atari i na nim robić zapis do turbo. nie mówię, że nie; można, z ciekawości że się da i to działa. ale jeśli chcesz zrobić sobie większą składankę na taśmie w turbo, to proponuję wygenerować wave'y turgenem i nagrać na decku ;)

7

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Tak z ciekawosci czy działa i sztuka dla sztuki, a docelowo jak sie trafią stare kasety w KSO2000 żeby móc wgrac. Mam pare kaset ale z oznaczeniem TURBO2000F i się nie wczytują i nie wiem co teraz nie działa, magnet działa na 100% bo był sprawdzany i z resztą przez Ciebie (jeszcze raz dziękuje bardzo) :). Czyli albo padnięta kaseta, albo TURBO niekompatybilne :(

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-02 09:17:07)

8

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Polecam program "TURDYS" Jaku-ba.

Post's attachments

Turdys_1.4.zip 2.65 kb, liczba pobrań: 19 (od 2021-02-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dzieki wielkie, ale przeczytałem readme i tam jest info że to program do przegrywania T2000 z magnetu na stacje dysków, a ja potrzebuje z normal do T2000 i to  magnetofon-magnetofon. Druga sprawa jaki jest tip żeby ten program wgrac do komputera? Plik ma rozszerzenie xex

10

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

@VLX Dzięki, od lat szukam podobnego narzędzia :) Później sprawdzę :) Podobną funkcję spełnia Kopiarka, ale wymaga jednoczesnego podłączenia stacji i magnetofonu, co nie zawsze jest możliwe.

Edit: Wtyk SIO możesz przełączać przy włączonym Atari, pod warunkiem, że urządzenie akurat nie czyta / zapisuje. Jeżeli potrzebny jest DOS to jako pierwsze włączasz urządzenie z DOS-em... W kopiarce właśnie jest ten problem, że korzysta naprzemiennie ze stacji i magnetofonu i wymaga ich jednoczesnego podłączenia. W sumie łatwo zrobić rozgałązkę, ale ja np. takiej nigdy nie zrobiłem... No i dlatego mam nadzieję, że program wrzucony przez VLX-a ma handler Turbo i nie wymaga podłączenia urządzeń jednocześnie (trzeba go spróbować uruchomić spod DOS-a) :)

@Ramik W ROMie 2T12 jest kopier (jest też wersja, skonwertowana do xex, którą można uruchomić również z taśmy), są też nieco starsze wersje samego kopiera - Long Turbo Copy. [Modyfikowałem go tak aby mógł odczytywać pliki zabezpieczone dwiema wersjami AutoCopy (program do kopiowania dysk->taśma)].

Edit: dokładnie to ten kopier jak na pierwszym zdjęciu.

W tym załączonym przez VLX-a wygląda, że można kopiować z dowolnego urządzenia na dowolne. Spróbuj jako identyfikatora urządzenia użyć litery T: * zamiast D: *

xex (exec) to plik który uruchamiasz spod menu turbo R, D: *. W normalu przed takimi plikami nagrany jest przeważnie loader "!". W turbo też są loadery, które trzeba odpowiednio dograć przed niektórymi programami (xex).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-02 16:21:36)

11

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Wystarczy,

ramik napisał/a:

Dzieki wielkie, ale przeczytałem readme i tam jest info że to program do przegrywania T2000 z magnetu na stacje dysków, a ja potrzebuje z normal do T2000 i to  magnetofon-magnetofon.

On obsługuje standard (C:), turbo (T:) i stacje dysków (Dx:). Po prostu używaliśmy go do przerzucania turbo <-> stacja i pewnie dlatego tak jest napisane w readme. O używaniu standardu bardzo staraliśmy się zapomnieć. Rozumiesz - trauma. ;)

Wybierz odczyt i po prostu wpisz C: i naciśnij Return. Odczyta z kasety w standardzie. Tak samo możesz wpisać C: przy zapisie.

12

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Ok wczytac umiem, a co mam użyć żeby nagrać wczytany program w T2000, T: nazwa programu?

13

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Uzupełniłem wyżej... Myślę, że jest napisane o takiej transmisji, bo ta była najbardziej problematyczna, gdyż turbo usuwało DOS z pamięci...

Prawdopodobnie będzie to tak:

D1: - stacja
T: - turbo
C: - normal

Odpowiednich liter i nazw używasz przy zapisie i odczycie.
Np. dla kopiowania dysk -> kso:
D:TURBOLON.COM
T: TURBOLONG
dla kopiowania normal -> turbo:
C:
T: NAZWA
(jak już pisałem może być potrzebny jeden z loaderów - Sikor je wymienił)
dla kopiowania turbo -> dysk:
T: *
D1:NAZWA.COM

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-02 16:31:36)

14

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

QTZ napisał/a:

@VLX Dzięki, od lat szukam podobnego narzędzia :) Później sprawdzę :) Podobną funkcję spełnia Kopiarka, ale wymaga jednoczesnego podłączenia stacji i magnetofonu, co nie zawsze jest możliwe.

@Ramik W ROMie 2T12 jest kopier (jest też wersja, skonwertowana do xex, którą można uruchomić również z taśmy), są też nieco starsze wersje samego kopiera - Long Turbo Copy. [Modyfikowałem go tak aby mógł odczytywać pliki zabezpieczone dwiema wersjami AutoCopy (program do kopiowania dysk->taśma)].

Edit: dokładnie to ten kopier jak na pierwszym zdjęciu.

W tym załączonym przez VLX-a wygląda, że można kopiować z dowolnego urządzenia na dowolne. Spróbuj jako identyfikatora urządzenia użyć litery T: * zamiast D: *

xex (exec) to plik który uruchamiasz spod menu turbo R, D: *. W normalu przed takimi plikami nagrany jest przeważnie loader "!". W turbo też są loadery, które trzeba odpowiednio dograć przed niektórymi programami (xex).

W romie 2t12 W kardridzu Turbo2000 mam kopiowanie ale są tylko opcje I-wczytanie A-dolaczanie O-zapis p-Przerwy S-silnik i jak mam skopiowac z normal do KSO2000? Druga sprawa to nadal nie wiem jak ten plik xex z kopierem  wgrać do atari jak mam go na moim laptopie. 3 sprawa moze ten buldoger copier umie to zrobić? Mam z 15 programow kopiujacych i albo ja nie umiem albo one nie maja opcji zeby wczytac w normalu a nagrac w KSO2000. Dzisi mnie ze ten file copier 1.6 tego nie robi. Wszystkie litery alfabetu przelecialem z komendami od a: * do z:* i nic :( error 130 w wiekszosci

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-02 16:29:48)

15

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Nie doczytałem, ale chyba masz jakieś urządzenie emulujące stację dyskietek? Więc wgrywasz kopier od VLX-a na ATR-a z DOS-em i montujesz na Atari. Uruchamiasz kopier i prawdopodobnie nim samym możesz go skopiować na Atari - litery jak podałem powyżej (mam nadzieję - T: nie sprawdzałem). Po odczycie pliku ze stacji dysków podłączasz magnetofon i zapisujesz w turbo (T: KOPIER). Tak możesz przenosić pliki z dyskietki ATR na taśmę i odwrotnie.

Na samym Atari (taśma) najwygodniej używać kopiera z ROM-u Turbo KSO, choć niektóre plik mogą być zbyt długie i wtedy przyda się inny kopier... "I" odczytuje plik - czyli podajesz C: lub D: * - przy odczycie; C: lub D: NAZWA przy zapisie "O".

Przy kopiowaniu programów z normalu jeżeli są poprzedzone wykrzyknikiem (loader wyświetlający wykrzyknik) to go pomijamy. Jeżeli nie ma wykrzyknika to taki plik bez dodatkowego loadera się nie wczyta (no chyba, że to program w Basic-u).

Warto mieć pod ręką kasetę z loaderami Turbo KSO i jeżeli skopiowany plik się nie wczytuje próbować z nimi.

Loader 1 wczytuje program z nazwą, Loader 2 wymaga ustawienia taśmy tuż za nazwą (przy kopiowaniu przytrzymujemy pause w magnetofonie).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-02 18:10:07)

16

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Nie mam nic co emuluje stacje dyskietek. Chyba , że sdrive max mozna pod to podciągnąć, ale raczej nie bo to ma wtyczke magnetofonową i jak wczytam kopier z tego to raczej nie powinienem przekładac na wlączonym kompie wtyczki magnetofonowej.

Sprawdze wieczorem te komendy co podales

17

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dopisałem wyżej...

Urządzenia emulujące stację są właśnie podłączane przez SIO i jak pisałem wyżej można je przełączać przy włączonym Atari, tylko trzeba zwracać uwagę żeby urządzenie nie czytało / zapisywało. Podobnie magnetofon nie powinien mieć wciśniętych przycisków.

Edit: Spróbuję sprawdzić ten kopier na emulatorze :)

Edit: Umknęło mi, a VLX podał literki :)

Edit: Sprawdzone na emulatorze - uruchomiłem z ATR-a, odczytałem plik z D:TURDYS14.COM (z tego atr-a) i zapisałem na T:_TURDYS14. Z lenistwa użyłem emulatora nie obsługującego turbo, więc zapis był podwójnie wirtualny, ale widać było prawidłowe paski :D

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-02 18:02:36)

18

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

QTZ dzieki wielkie komendy ogarniete, D: dziala, ale cos chyba robie nie tak, zapisuje mi sie na 99% w KSO2000 sądząc po dzwieku ale jak chce wgrac juz zapisany program to latają paski etc. ale nic sie nie uruchamia, magnetofon nie staje tylko leci dalej. Dodam, że po pauzie pierwszej pojawia sie na chwile ekran menu kardridza i wgrywa sie dalej gowny plik, ale jak zaczyna sie wgrywac to na chwile znow sie pojawia ekran menu kardridza,a  paski wgrywani pojawiaja sie z ok pol sekundowym opoznieniem za dzwiekiem. Nigdy nie wgrywalem w KSO2000 wiec nie wiem czy to ok czy nie. Dodam ze kopiowalem programy do kopiowania bo sa krotkie, one nie posiadaja w ogole loaderow.

19

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

O ile pamiętam, to Turbo na początku czyta nagłówek i pyta, czy chcesz wgrać program o wyświetlonej nazwie. Jak naciśniesz T to wczyta, jak cokolwiek innego, to włączy silnik, zignoruje nagrany program i będzie czekał na następny nagłówek. Może o to chodzi?

Jeśli coś pomieszałem, to proszę o poprawienie mnie.

20

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Widzialem filmik wlasnie ma byc tak jak piszesz, u mnie nie ma nic takiego, pojawia sie menu kardridza i.leci dalej. Prosze opiszcie łopatologicznie dla turbo 2.12 . Robie tak, kopier , wziskam I , chce wczytac w normalu wiec c: i enter (samo C tez dziala) jak wczyta program to O i D: nazwa programu i nagrywam . Cos robie nie tak? Program przekopiowany , dzwiek jak w turbo i kaseta leci caly czas, pojawia sie w przerwach obraz kardridza i tyle, to samo z innych starych  kaset, myslalem ze to moze w innym turbo nagrane , ale widac nie ;(

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-02 21:51:45)

21

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

U mnie w KSO było: R D*** (czyli R spacja D trzy gwiazdki) ewentualnie R D *. Na początek spróbowałbym nagrać na turbo i odczytać krótki program z basica, na przykład taki:

10 GR. 0: POKE 710,0

Zapisujesz:

SAVE "D: NAZWA"

lub

SAVE "T: NAZWA"

po czym cofnij kasetę (nieco wcześniej) i wczytaj:

LOAD "D***"

lub analogicznie (jak Ci wyszło przy zapisie). Turbo po znalezieniu nagłówka powinno się zatrzymać i pokazać tytuł. Jak już przez to przebrniemy - postaramy się dać dalsze wskazówki. Bo jak na razie nawet nie wiadomo, czy to turbo Ci działa. Po wczytaniu program uruchom przez RUN. Oczywiście wszystko z włączonym BASICiem.

Sikor umarł...

22

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Zrobilem. Tak samo jest. Po pierwszym pisku pojawia sie na chwile plansza kardridza, i od razu wczytuje dalej bez zatrzymania. Nie pojawia nie nazwa programu. Moge wyslac filmik. Jest tak samo jak poprzednio kaseta leci dalej bez zatrzymania. Magnetofon na 100% sprawny bo po testach u kolegi, no chyba ze cos w trakcie sie zepsulo??? Ale w normalu wgrywa ok, nagrywa ok niby tez w turbo. Wtyczka do joya moze byc caly czas w porcie czy trzeba wyjmowac? Mam jescze niby KSO w kartdridzu Bliizard hit, ale tam w ogole paski nie lecą!!? Jak chce wczytac w basic komendą Load to samo, na chwile w przerwie pojawia sie plansza z komendą Load..... Ewidentnie nie załapuje nagłówka ;(

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-02 23:49:30)

23

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

W kopierze z ROM-u masz "I" od Input i "O" od Output. Żeby sprawdzić nagranie naciskasz "I" i wpisujesz "D:V*" (weryfikujesz zapisany plik) cofasz taśmę przed nagranie i naciskasz Play - kopier powinien po pierwszym pisku - na charakterystycznym dźwięku - znaleźć nagłówek i zapytać "T/N", klawisz "T" spowoduje rozpoczęcie weryfikacji.

W menu K.S.O. jest nieco inaczej - żeby wczytać program po uruchomieniu Atari naciskasz np. R (dowolny klawisz aby nie włączyć Basic-a) i w menu R od "Run" i wpisujesz D*** (lub inne znaki sterujące - szczegóły tu: https://atarionline.pl/forum/comments.p … 1#Item_17) - wtedy program szuka dowolnej nazwy nagranego pliku i zapyta czy chcesz go wczytać (T/N) na co można odpowiedzieć na Tak ("T" lub "4") a na Nie chyba każdy inny klawisz (np. "Spacja"). T: jest tylko na potrzeby kopierów współpracujących ze stacją dysków. W Turbo K.S.O. "D: " jest literą odnoszącą się do magnetofonu aby umożliwić symulowanie stacji dysków (D1:).

Edit: Gdy używasz tylko Turbo i Normalu to oczywiście nie przełączasz wtyczek. Przy kopiowaniu z magnetofonu na dyskietkę (atr) czy odwrotnie, ja przełączam tylko wtyk SIO, przewód do drugiego portu joysticka zostawiam podłączony (wszytko w magnetofonie powinno być wyłączone), choć podobno nie jest to dobre rozwiązanie. Dla bezpieczeństwa możesz odłączyć najpierw ten przewód, a potem SIO, a potem podłączyć w odwrotnej kolejności.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 00:08:57)

24

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

robie wszystko jak opisałeś, nigdy nie pojawił mi sie napis z zapytaniem T/N. Probowalem tez weryfikacji V, identycznie jest jak przy wgrywaniu, paski lecą nic sie nie dzieje, magnet moze jechac nawet i do konca kasety i nic. Napisalem nawet ten program w basic , zrobilem save i to samo ;( . Wyglada jakby magnetofon  dobrze nagrywal ale ma problem z wgraniem Tylko, ze u kokegi dzialal. Probowalem tez wgrac cos z innych starych kaset i to samo jest. Myslalem, ze wtedy to wina kaset, ale czy nowe nagranie czy stare, efekt ten sam. Dodam , ze mam 3 magnety i ten z kso najlepiej wczytuje programy w normalu.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-03 00:05:44)

25

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Jest postęp, ze starej kasety zalapuje nagłówek pojawia sie T/N ale pozniej podczas wgrywania wywala blad, ale dlaczego na nowej kasecie z nowego nagrania tego nie robi? Cos ja chyba robie zle przy kopiowaniu?? Kaseta nowa z folii. Co ciekawsze wywalilo komunikat "zly format pliku" na karteczce znalazlem ze to Turbo2000F, Help!!! ;)

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-03 00:20:11)