26

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Jeżeli dobrze wpisujesz "D" i trzy gwiazdki (liczy się ta trzecia) i przewijasz przed pierwszy sygnał to wygląda jakby coś było nie tak z turbo. Zakładam, że przy zapisie po "O" i D:_NAZWA naciskasz "Record i Play" a dopiero na końcu Return. Na słuch po pierwszym pisku nie powinno być bloku danych tyko charakterystyczny "kwęk" - to właśnie nazwa, która powinna zostać odnaleziona, a po niej bloki - każdy zaczynający się od pisku pilota po którym są trzaski danych.

EDIT:

W poprzednim poście dopisałem o przełączaniu przewodów.

"zły format pliku" oznacza, że sygnał został odczytany więc sygnał jest ok, a problemem jest to, że plik nie jest exe-kiem. Może to być np. plik Basic-a, obrazek, font, czy plik z innymi danymi, lub program typu boot.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 00:29:04)

27

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Probowalem wszystkiego D*** , D*, D1*, D,   zawsze chce wczytywac ale nigdy z mojego programu nagranego nie zalapal naglowka. Tak najpierw wciskam rekord i play dopiero enter. A co z tą 3cią gwiazdka tekiego waznego? Jest kwęk po pierwszym pisku ale naglowka nie zalapuje, a na starych kasetach juz z 5 mi zalapal ale programy sie do konca nie chcą wgrac , bo albo zlybformat pliku, albo bląd, ale tak jak pisalem to Turbo2000F wiec moze niekompatybilne , ale naglowki zalapuje, silnik staje i pyta T/N !??  w tych moich kopiach ten pisk pierwszy jest troche inny i paski ciensze, moze to zle ustawienie glowicy nagrywajacej??? Moge cos nagrac na magnecie atari ale  innym w turbo kso2000 i sprobowac wczytac na tym!!? No nie moge ;((( bo nie dziala, moze pokrecic glowica nagrywająca bo ta odtwarzajaca byla ustawiana i super wczytuje jaknjuz pisalem normal z bardzo starych kaset

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-03 00:39:16)

28

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Pierwszy znak to litera oznaczająca urządzenie - dla Turbo K.S.O. "D", drugi znak jest ignorowany w tym miejscu może występować numer stacji lub ":", w przypadku K.S.O. nie ma on znaczenia, trzeci znak to znak sterujący - patrz podlinkowana instrukcja, i dopiero czwarty znak to nazwa (stąd po D: konieczna jest np. spacja lub gwiazdka, która zostanie pominięta). Gwiazdka na czwartej pozycji oznacza, że chcemy odczytać nazwę i zostaniemy zapytani o potwierdzenie wczytania, gdy zaprzeczymy K.S.O. będzie szukać kolejnej nazwy.

EDIT:
Jeżeli wpiszesz D, D*, D:*, D1* czy D** efekt będzie taki jak opisujesz K.S.O. będzie szukać pustej nazwy, której nie znajdzie i niczego nie wczyta.

Skoro odczytuje fragment to znaczy, że turbo jest kompatybilne, jeżeli masz błąd zawsze po pierwszym bloku to może oznaczać, że pliki są zabezpieczone (można je skopiować używając zmodyfikowanego kopiera).

Głowica odczytująca i zapisująca to ta sama głowica :) Druga - ta jasna po lewej to głowica kasująca :)
Jeżeli nie była ruszana to bym jej nie ruszał. Regulacja tej pierwszej spowoduje, że sygnał będzie zapisany inaczej, ale skoro ona zapisuje i odczytuje to sama dla siebie jest zawsze ustawiona dobrze :) No chyba, że jest jakoś skrajnie źle np. śruba jest poluzowana.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 00:52:10)

29

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dziwne troche bo ze starych kaset zalapuje naglowek jak wpisze D z jedna gwiazdką lub trzema. Z moich nigdy. Error pojawia sie roznie, po 10sek, czasmi po 30sek, a czasmi komunikat zly format pliku. Czy Turbo 2000F jest kompatybilne z KSO2000?
Czyli zebym juz dobrze wpisywal to D: spacja i *** tak ?

30

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

D: spacja i gwiazdka! (gwiazdka musi być czwarta i koniec)

Edit: Nie pamiętam czy wpisanie gwiazdek na dalszych pozycjach (gdy szukana nazwa składa się z kilku gwiazdek) ma znaczenie, ale teoretycznie w Twoim przykładzie "D: ***" K.S.O. mogłoby szukać programu którego nazwa zaczyna się od gwiazdki :) Ale chyba tak nie jest - dla pewności "D: *" lub łatwiej "D***".

Można szukać fragmentu nazwy np. "D: A*" będzie wyszukiwać nazwy zaczynające się od "A".

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 01:14:06)

31

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Sprawdzilem nie ma to znaczenia przynajmniej przy naglowku. Ze starej kasety zalapuje naglowek bez wzgledu co napisze: d bez * , d*** d* , itp. Czyli wydaje mi sie, ze pomijąc ze programy ze starych kaset i tak sie nie wczytują do konca to chyba problem jest w magnetofinie z nagrywaniem? Bo dlaczego ze starych kaset naglowki lapie, a na nowej kasecie dopiero co nagranej kopierem z kardridza turbo2000 nie? Moze byc ze kardridz nie jest kompatybilny z magnetofonem i co prawda nagrywa w turbo ale juz nie umie tego wgrac? Czy raczej glowica nagrywajaca?

32

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

A czy plik zapisany na tym magnetofonie w normalu się na nim wczytuje? Spróbuj nagrać jakiś dłuższy program i go odczytać.

Być może jest coś nie tak z mechaniką - np. pasek, lub coś nie tak jest z samym turbo?
Warto zerknąć na schemat - która linia we wtyczce Joysticka 2 odpowiada za odczyt, a która za zapis.
A może ta wtyczka nie styka? Może spróbuj ją docisnąć / poruszyć?

Ja bym jeszcze zrobił taki test, że nagrałbym serię nazw jedna za drugą i sprawdził czy którąś złapie :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 01:25:18)

33

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Nastepny progres, wczytala sie cala gra ze starej kasety.  Generalnie ze starych kaset lapie wszystkie naglowki. Juz z 30 sprawdzilem. Wiekszosc gier sie nie wczytuje ale mam z tej samej partii kasety w normalu i jest podobnie. Dobry pomysl z tym normalem, nagram na nim program w normalu i zobaczymy. Jak bedzie ok to oznacza ze turbo cos nie tak (turbo jest dopiero co zalozone) ale pewnie nie zostalo sprawdzone pod wzgledem nagrywania. Qtz dziekuje Ci za wszystko, a na blizzardzie tez sie znasz, nie zajzalbys do mojego magnetu z blizzardem?

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-03 01:36:25)

34

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

VLX, wielkie dzięki raz jeszcze za TurDys-a :D Okazało się, że zauważyłem wcześniej, jak go wrzuciłeś na AOL, ściągnąłem wtedy i zupełnie zapomniałem :)

Ramik, co do Blizzarda to kiedyś przyczyniłem się pośrednio do wyodrębnienia microloadera30, "uwolnienia" pliku ROM i konwersji The Goonies z Turbo K.S.O. na Blizzard https://atarionline.pl/forum/comments.p … ionID=4219 . Blizzarda znam tylko z emulatora. Tu na forum jest bardzo ciekawy wątek o Turb-ach :) http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12348 .

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-03 02:25:37)

35

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dziekuje Wam za wszystko. Przegralem program dosc dlugi normal - normal na tym.magnecie i wszystko dziala  bez zarzutu, wiec podejzewam, ze cos nie tak jest z nagrywaniem w ukladzie turbo. Moze tak byc?  Niski poziom sygnalu?? Qtz to co zajrzalbys do magnetofonu z blizzard v2 albo polecilbys kogos?

36

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Nie jestem elektronikiem, ale wydaje i się, że pomogłaby wymiana kondensatorów w Turbo na takie same, ale nowe. Oczywiście mogę się mylić. Na maila odpowiedziałem.

Sikor umarł...

37

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

to ja zakładałem kso t2000. takie samo jak we wszystkich swoich własnych magnetofonach. za wzór robi mi kso sprzedawane/produkowane przez atrax. sygnał  zapisu jest podbity - zgodnie z poradami Zenona i jera, R6 ma opór zmniejszony do ok 4k. a w torze odczytu c14 zmienione na 220nf.
http://atarionline.pl/v01/index.php?sub … ct=nowinki
pasek napędowy to pierwsze co poszło na wymianę. głowica ustawiana przez dwa dni aż zacznie wczytywać max.ilość programów i w normalu i w turbo.
ale jest jeszcze coś, czym ramik się nie chwali:
(!!) ten magnet ma założone DWA systemy turbo. ten jeden to już miał gdy go zakupił (i raczej na pewno o nim nic nie wiedział). mi przysłał na montowanie kso/t2000 bo taki cart miał i chciał móc z niego korzystać.

więc jeśli coś bruździ przy zapisie, to ja bym obstawiał czy to nie ten drugi system turbo coś miesza w sygnale przy zapisywaniu kso. najrozsądniej byłoby wtedy usunąć pierwotne turbo, doprowadzić elektronikę magnetofonu do stanu pierwotnego/fabrycznego, i dopiero oceniać czy dobrze czy źle działa kso.

38

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

takron27 faktycznie o tym zapomniałem, ale też pomyślałem pewnie opacznie, że może go usunąłeś :). Dam rade sam, wystarczy coś wywalić czy dłuższa dłubanina??? Głowica przez Ciebie ustawiona mega i generalnie magnet wczytuje super. Tak jak pisałem mam 3 i ten wczytuje najlepiej wszystkie stare kasety w normalu i w KSO2000 juz slabiej ale kasety max zjechane. Dwa pozostałe magnetofony wygladaja o niebo lepiej od tego, a nie wczytuja mi slabych kaset w normalu a ten tak. Więc robota pierwsza klasa.

39

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

ramik: i wywalić dolutowane pająki i powstawiać - tam paru elementów brakuje na płytce głównej.

w tamtym magnetofonie jest : http://blog.3b2.sk/igi/post/Dataset-XC1 … rsion.aspx
na anglickú verziu : http://turgen.sourceforge.net/docs/Turb … pgrade.pdf

i potwierdzam że w odczycie jest jakoś kompatybilne m.in. z AST bo udało mi się załadować np:
https://drive.google.com/file/d/19gdFFw … sp=sharing

40

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Hejka odswieżam temat, niestety magnet na moim kompie i z moim kardridzem nie dziala ok. Byly testy robione na innym idzia dobrze. Chodzi caly czas o nagrywanie, wydaje mi sie ze nagrywa cicho i czasami nawet jakby jakies zaklocenia albo sxiszenia slychac. Znowu nie lapie naglowkow tego co nagra w T2000. Ale czasami  nagra ok tak 10% ok 90% nie. Program krotki napisany w basic jak nagra to naglowek w 90% zalapie ale na koniec error lub nieprawidlowy format pliku. Kaseta nowa z foli. Inne rzeczy w normalu wczytuje zawsze, to co nagra tez lubT2000 ze starych kaset to przynajmniej naglowki. T2000 z nowych nagran ale nie na moim kompie i nie na moim.kardridzu  wczytuje w 100%. Nawet slychac ze dzwiek jest czystszy i glosniejszy, ten nagrany na innym kompie. Czy moze byc to wina komputera lub kardridza T2000?

41

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dodam, że przy nagrywaniu podczas przerw w nagraniu magnetofon sie rozlacza, silnik staje dioda od nagrywania gasnie, a jak zaczayna sie dalszy ciag programu to rusza ponownie. Nie wiem czy tak powinno byc?

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-25 00:33:09)

42

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Tak, to jest prawidłowo.

43

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

ja w tym magnecie to już tylko głowicy nie wymieniałem/sprawdzałem.. elektrolity wszystkie -wymienione, wymienione ceramiki na odcinku sygnału od głowicy do miejsca pobierania sygnału przez kso-t2000. podmieniany LM. z-/bez- c30,c31 i c4. wszystkie elementy przywrócone, zmiany cofnięte, po 'czeskim super turbo'. na koniec dwa dni testowania, nagrane ze dwadzieścia programów w większości w turbo ale i kilka w normalu, żeby posprawdzać że w końcu magnet czyta co zapisał. no i u mnie działa, u ramika niezbyt..
nie odnoszę porównania do taśm nagranych 30lat temu, bo z takich to i część moich kaset w moich magnetofonach już się nie ładuje. ale tu testy na świeżych nagraniach.
w torze zapisu kso jest C220n i R~3,6k. jak R zmniejszałem 2-1k, to problem z odczytem takiego zapisu występował. zostawiłem 3,3 (albo 3,3, nie pamiętam) kilo. tak jak jer proponuje w swoich serwisowych materiałach.
ramik, nie tylko przy nagrywaniu; przy wczytywaniu między blokami też jest polecenie zatrzymania silnika. tylko różne egzemplarze magnetofonów różnie mają z bezwładnością na ten stop.

44

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Czyli wychodzi na to, że u mnie coś nie tak ;( . Myslicie, że moze to być kardridż lub komputer? Mam tez turbo UM i ten magnetofon z kardridzem  w turbo UM zawsze ok dziala jak nagrywam lub odtwarzam. @takron27 jeszcze raz dziekuje za poświecony czas i cierpliwosc do tego magnetu.

45

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Jeszcze jedna rzecz, czy to normalne, że kolory sie znieniają podczas wgrywania lub nagrywania gry? Nie zawsze ale przeważnie pod koniec wgrywania lub nagrywania. Zmieniają sie tylko w normalu, pewnie dlatego bo dlugo to zawsze trwa. Co kilka sekund ekran zmienia odcien lub kolor, losowo raczej. Zauwazylem tez, ze na początku wgrywania czasami pojawiaja sie zaklocenia i gra lub naglowek sie nie wgra, cofne jeszcze raz program i jest juz ok. Teraz widze, że nie jest to z magnetu tylko jakby komp chcial zakomunikowac error, ze najpier jest bląd a pozniej te zaklocenia jak sie plansza z self test pojawia. Nie zalezy to od magnetofonu, jest to bardzo rzadkie ale pojawia sie czasami i zawsze na początku. Natomiast jak juz sie program wgra to nigdy komputer sie nie zawiesil i nigdy sie nic nie dzieje nawet jak chodzi calą noc.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-25 11:33:21)

46

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

A ja mam pytanie - taktron27 korzystał z innego carta czy tego samego? Jeśli z innego, poproś go o napisanie, z jakiego - stworzenie carta do turbo nie jest problemem, to tylko dane.
Druga rzecz - przeczyść styki w gnieździe SIO, zmień zasilacz od Atari. Możliwą przyczyną jest właśnie zaśniedziałe gniazdo SIO (choć jak wszystko w normalu ok) lub za słaby zasilacz.

Sikor umarł...

47

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-25 13:17:46)

48

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Takron ze swojego ja ze swojego kardridza. Ja mam taki jak z foty. Tez myslalem o stykach bo jak sie cos poruszy wtyczka to szumi, ale jak piszesz normal dziala bez zarzutu. Zasilacz mam oryginalny, na innych magnetach i turbach dziala bez zarzutu. Bede mial dzisiaj lub jutro inny kardridz t2000 to sprawdze, moze byc naprawde tego wina? Nie mam softu bo bym bez kardridza nagral, jakie copy nagrywa w kso2000? Ewidentnie cos u mnie nie halo jak ubtakrona tak.ladnie nagrywa. Takron obie te kasety co mi przeslales moj magnet nagral?

Post's attachments

IMG_20210225_131134.jpg 339.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

49

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Moj http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 40#p261040 zdjęcia  softu  dwa posty pod spodem. Na tym robiłem testy i normalnie  na nim działam. Ew  sic! Z takim softem  zrzuconym  tprzez kogoś  z forum do xex'a. Pod względem zawartości Cart ramika  jest taki sam .

Ostatnio edytowany przez takron27 (2021-02-25 14:26:03)

50

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Nno wlasnie tez sie zastanawiam czy może być jakiś problem po stronie atarki ramika, portu2  joya , pokeya co te porty obsługuje.
Ramik - dwie na trzy strony. Tzn tak - na Twojej kasecie na stronie B, i na stronie B kasety co dostałeś  ekstra - tam sa nagrania zapisane na Twoim magnecie. Na stronie A kasety dodatkowej - tam sa gry z zestawu sonix chyba nr49 a za nimi kilka kopierow do normal i turbo - to jest nagrane na decku technicsa (wavey z turgena i ze strony fuji ). Przetestowane wszystko każdy jeden program sie wczytal.

Ostatnio edytowany przez takron27 (2021-02-25 14:47:50)