Temat: Mega ST2 brak obrazu

Dzień dobry
Niedawno stałem się posiadaczem Mega ST2. Podłączyłem go do monitora SM124 i po włączeniu komputera widzę tylko biały obraz oraz dźwięk podobny do tego jaki był przy wgrywaniu programów z kaset do "małego" Atari i ciągle mieli stacja dysków. Po włożeniu dyskietki i załączeniu zasilania coś tam się wczytuje, pojawia się napis "Kein virus in boot sector" i obraz staje się czarny a z głośników leci jakaś melodia. Nie wiem co dokładnie jest na tej dyskietce ale widać, że coś się wczytało i działa tylko nie ma obrazu. Co z tym zrobić?
Zasilanie 5 i 12V zakładam, że jest skoro komputer zaczyna działać, stacja wczytuje i jakiś obraz jest jeśli pokazuje wyżej wspomniany napis. Stawiam na problem z TOSem - czy to dobry trop?
Mam też 1040STE, które działa bardzo niestabilnie i ma skorodowane punkty lutownicze na płytce. Może z niego mógłbym pożyczyć sobie jakieś części do diagnostyki? Ciekawe czy TOS dla STE i Mega ST jest taki sam i mógłbym sobie te układy przełożyć? A może to całkiem inna usterka?

2

Odp: Mega ST2 brak obrazu

"Kein virus in boot sector" to jest standardowe zabezpieczenie przed wirusami w bootsektorze.
Skoro po tym napisie słyszysz muzykę, to znaczy że coś zostało z tej dyskietki uruchomione.

ST uruchamia się również bez dyskietki, niestety zajmuje to trochę dłużej czasu niż z nią.
Tak więc widzę trzy opcje:

1) uruchom komputer z tą dyskietką z naciśniętym klawiszem CTRL - zablokuje to uruchamianie programów z dyskietki;
2) uruchom komputer bez dyskietki i poczekaj dłuższą chwilę
3) albo włóż czystą dyskietkę i uruchom komputer

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-02-05 16:31:22)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Mega ST2 brak obrazu

No tak, moja głupota. Po dłuższym czasie się uruchamia (STE uruchamia się szybciej) ale i tak jeszcze nie wszystko jest ok ponieważ kiedy już widzę pulpit ten dźwięk jak wgrywanie programu z kasety ciągle jest i świeci dioda stacji dysków. Ta dioda gaśnie dopiero po włożeniu dyskietki.
Druga sprawa, że kiedy uruchamiam komputer z dyskietką słyszę tylko muzykę ale nie ma obrazu. Może to dlatego, że mam ten monitor? Chyba powinienem sobie nagrać jakąś inną dyskietkę. Może na telewizorze coś by było, może to kwestia rozdzielczości, ale tego komputera nie da się do TV tak łatwo podłączyć. Nie mam jeszcze klawiatury. Czekam na eiffela, przyjdzie za kilka dni.
Od małego bawiłem się 800XL i 65XE. Mam je do dzisiaj ale zawsze chciałem mieć ST. Teraz mam już drugi (STE, Mega ST) i z każdym coś jest nie tak.
Często bywam w Warszawie. Znacie może kogoś w tym mieście, ewentualnie w Bydgoszczy, kto mógłby ogarnąć moje STE? Pod płytą komputera jest papier izolujący ją od metalowych ekranów. Komputer musiał leżeć w jakimś wilgotnym miejscu i papier pewnie naciągnął wilgoci a punkty lutownicze - nóżki elementów na płycie, które dotykały tego papieru skorodowały tak, że nie można lutownicą roztopić cyny - jakoś tak dziwnie się utleniła. Część już ogarnąłem. Kupiłem skrobaki z włókna szklanego, zeskrobałem tą utlenioną warstwę i poprawiłem trochę tych miejsc. Komputer się uruchamia ale jest bardzo niestabilny. Często wywala bombki w różnej, losowej ilości. Mam trochę sprzętu w domu: stację lutowniczą, hot air, rozlutownicę ale wolałbym jednak dać to komuś kto zajmuje się tym na co dzień i zna się na tych komputerach. Ja jestem elektrykiem a nie elektronikiem a to taka różnica jak między kowalem a jubilerem. Niby obaj robią w metalu ale nie do końca to samo. Mogłem to STE jeszcze też w tytule wpisać.

Ostatnio edytowany przez TomekTRV (2021-02-05 17:29:06)

4

Odp: Mega ST2 brak obrazu

A to już wiem, kto kupił Eiffel :)
Te "bzyczenie" to objaw normalny bez klawiatury - jak podłączysz Eiffla, bzyczenie zniknie.

A z tej dyskietki to pewnie coś się wgrało, tylko może na przykład w niskiej lub średniej rozdzielczości, a Ty masz monitor HI-RES. Zakup albo polutuj jakiś kabel Atari-Scart RGB i obadaj co i jak.

Scalaki to raczej nie będą pasowały z STe do ST, może jedynie kontroler FDD

5

Odp: Mega ST2 brak obrazu

No tak, kupiłem Eiffela bo bez tego się nie da. Myślałem o przeróbce klawiatury z STE. Widziałem opisy jak to zrobić ale jestem co raz bardziej leniwy. Z czasem na pewno, jeśli będzie taka możliwość, kupię sobie oryginalną klawiaturę. X_angel Ty chciałeś kupić tego Eiffela i sprzątnąłem Ci sprzed nosa czy nimi handlujesz?
Dziękuję za odpowiedzi. Trochę mnie to uspokoiło.
Pozostaje jeszcze problem naprawy STE. Jeśli ktoś wie kto mógłby to ogarnąć to proszę o informacje. Najlepiej, jak już pisałem, okolice Warszawy, Bydgoszczy a jeśli nie ma tam nikogo to już gdziekolwiek. Chciałbym ten komputer doprowadzić kiedyś do porządku.

6

Odp: Mega ST2 brak obrazu

To są wredne naprawy, a do STe niestety nie ma boardview. Naprawiałem taką płytę od A600 i powiem, że bez boardview nie dałbym rady. Jedyne co można zrobić na szybko, to dobry topnik i przelutować wszystkie punkty.

Twoje MegaST nie ma sygnału composite, więc do TV można je podłączyć tylko kablem SCART-RGB. Gry i dema w 99% wymagają kolorowego monitora/TV.

Po uruchomieniu komputera bez dyskietki, dioda stacji świeci się cały czas - to normalne.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-02-05 22:37:53)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

7

Odp: Mega ST2 brak obrazu

Boardview to jeśli dobrze rozumiem widok płyty i tego jak idą ścieżki? U mnie nie jest tak źle, tylko punkty gdzie elementy przechodzą przez laminat są skorodowane i po oskrobaniu skrobakiem z włókna szklanego wszystko jest widoczne. Jeśli nie znajdzie się nikt kto by to zrobił to będę walczył sam.

8

Odp: Mega ST2 brak obrazu

Boardview podświetla Ci cały obwód łączący się ze wskazanym punktem, dzięki temu możesz sprawdzić, czy to, co ma się ze sobą łączyć, na pewno się łączy. Zwłaszcza przelotki bywają bardzo zdradliwe. Sprawdzanie tego tylko na podstawie schematu jest baaaardzo żmudną pracą.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.