51

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

odnośnie obudowy:
tak sobie to zestawiałem i najsensowniej jest użyć zasilacza pico-psu LUB, jeśli ktoś pierwszego nie ma, znacznie taniej i pewnie lepiej użyć zasilacza w formacie TFX - mieści się idealnie nad tą częścią z wyświetlaczem POST i dało by się to zorganizować w mniejsze i ładniejsze pudełko

przechodze na tumiwisizm

52

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

x_angel napisał/a:

....   jedna - po prostu jeden XT-CF do jednego kompletu płyt. Zobaczymy.

Na jedno PCB  XT-CF jestem oczywiście zdecydowany.

53

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Dobra, szybkie podsumowanie: został jeden komplet do sprzedania.

Jak dotrą XT-CF, to zakładam, że każdemu nabywcy Xi 8088 przypadnie jeden XT-CF po kosztach. Jeśli ktoś zrezygnuje, to inny będzie mógł zamówić dwa :) Płytki są małe, wyjdą po 7.5zł + wysyłka.
Sam się zdziwiłem, czemu taka dysproporcja cen w porównaniu do Xi 8088 i backplane ale w sumie tamte były duże i ciężkie i mimo, iż były zamawiane oddzielnymi paczkami to do jednych i drugich dowalili ten podatek.

Od kiedy mam drabinki rezystorowe - dorzucam gratis do paczek. Jak ktoś jeszcze nie zamówił, to dorzucę przy rozsyłaniu XT-CF tylko proszę się upomnieć.

Później zrobię jeszcze listę zdublowanych układów TTL - może coś komuś wpadnie w oko, bo nie zamówił czy coś.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2021-02-10 19:48:02)

54

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Ja w sumie bym dobrał z tym co Tobie zostanie, resztę dokupię i fajnie by było kostki flash też - napisz ile i odrazu przeleje a poczekam na przesyłkę.

55

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Spokojnie, zanim do przesyłki, to jeszcze się 1000x zmieni :) A TTL-ki muszę posprawdzać co mam i po ile kupowałem, więc to może dopiero w weekend. Flashów nie kupowałem, zaprogramowałem na szybko jakiś AM29F010B ze swoich zbiorów.

Ogólnie to zakładałem, ze większość drobnicy będę miał ze zbiorów, a potem poszły zakupy w setki złotych.
Przestrzegam - u każdego tak to się kończy :P

56

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

czy ktoś będzie zamawiał śledzie? wraz ze śrubkami, bo te też są takie hamerykańskie...

przechodze na tumiwisizm

57

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Ja z mousera nic nie zamawiam - tylko TME i nasze rodzime slawmiry i tv-saty :)
Mają przestawicielstwo w Polsce? Ma ktoś z nimi jakieś doświadczenia?

Jak nikt nie będzie zamawiał, to może ja bym zamówił, wtedy bym porozsyłał razem z XT-CF, bo inaczej to słaby sens.

58

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

kiedyś jakaś pani mówiła że jest z mous'a i że robią za proxy do mousera
ale od jakiegoś czasu jest polska strona i w ogole, wiec nie wiem jak sie sprawy mają
https://www.mausel.eu/

przechodze na tumiwisizm

59

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

kiedyś jakaś pani mówiła że jest z mous'a i że robią za proxy do mousera
ale od jakiegoś czasu jest polska strona i w ogole, wiec nie wiem jak sie sprawy mają
https://www.mausel.eu/

przechodze na tumiwisizm

60

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Dziwnie to wygląda - chyba wolę zamówić z mousera, tylko żeby potem nie wyszło, ze przesyłka z USA :)
Dlatego zapytałem: może ktoś coś zamawiał?
Jak nie, to można napisać do tej Pani :) W każdym razie wyszukiwarka na MAUSEL nie znajduje tego bracketu.

61

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

jakieś nowości? Ktoś poskładał i odpaliło?
na kontrolerze klawiatury z tv-sat-shop nie działa - kończy na POST 60 - "Unable to flush KBC output buffer"
moje początkowe niepowodzenie było związane z włożeniem 74asl32 zamiast 74als92 - w miejscu opisu na płycie jest tam VIA, przez co 9 wygląda jak 3... eh
wciąż nic na monitorze - ani na VGA ani na MDA

przechodze na tumiwisizm

62

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Poskładałem płytke, wszystkie TTL-e sprawdziłem testerem.
Brakuje mi jeszcze tylko te trzy krótkie drabinki rezystorowe.
Bez nich uruchamiałem na przemian z VGA i z Herkulesem ale nic mi monitor nie wyświetla.
Mam tylko dzwięk przy włączeniu,
i moge nadmienić, że jak przycisne reset, to dzwięk sie ponownie pojawia.

Jutro postaram sie wiecej podziałać.

63

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

widać wszyscy jesteśmy w tym samym miejscu
jaki kontroler klawiatury posiadasz?

przechodze na tumiwisizm

64

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Candle napisał/a:

.
jaki kontroler klawiatury posiadasz?

Taki jak na fotce jest to 8042, wyjąłem kiedyś od starej płyty Pentium.

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-02-23 13:33:14)

Post's attachments

8042.JPG 418.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

65

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

POST coś mówi innego niż u mnie czy x_angela? (60)

przechodze na tumiwisizm

66

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

U mnie chyba ten post nie działa, czyli tj. to co jest na backplane, ma dwie ósemki, podepnę jutro zewnętrzną karte POST.
Chyba znalazłem u mnie błąd. Mój układ U8 powinien być 8254 to i włożyłem 82C54-2. Tak mi sie wydawało ale nie ma kreski pomiędzy 4 i 2 i jest to P82C542. Niestety też nie moge znaleźć takiego PDF-a z tym oznaczeniem.

Ostatnio edytowany przez JLS (2021-02-16 18:57:54)

67

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

skoro odgrywa Ci melodyjke, to U8 działa

przechodze na tumiwisizm

68

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Mały update.
Wymieniłem procesor, na zwykły 8088 ale Xi8088 tak samo sie zachowuje.
Oprócz karty VGA podłączałem jeszcze Hercules i ośmiobitowa kartę która
ma wyjscie VGA oraz  MDA . Przy tej 8-bitowej karcie buzzer popiskiwał jakby inaczej.
Kartę CVGA podłączałem do sprawdzenia na  płycie 386,
więc grafika wyświetlała się poprawnie,  ale i hercules też.
Mam nadzieje ze nie trzeba zastosować jedynie tej VGA która jest opublikowana do zrobienia
na stronie autora Xi-8088.
Moja karta grafiki jest na fotce.

Post's attachments

IMG_CVGA_1.JPG 456.16 kb, liczba pobrań: 1 (od 2021-02-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

69

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

ja myślę, że czas podłubać w biosie i sprawdzić, czy da się łatwo pominąć kwestie klawiatury - oczywiście nie jest to rozwiązanie, rozwiązanie płynie z chin, natomiast pozwoliło by to zweryfikować resztę systemu

karta vga ma własny bios - trzeba go tylko zmapować (wyłączyć mapowanie pamięci ram) w zadanym obszarze - jest to opisane na odwrocie karty, reszta jest załatwiana przez mechanizmy bios-extension i handler dla przerwania 13h, więc w teorii, powinna wystarczyć dowolna karta
karty mda i cga są obsługiwane bezpośrednio przez bios i tu bios musi wiedzieć, która jest podłączona zwyczajnie dlatego, że musi wiedzieć do jakiego sprzętu gada (po jego rejestrach, bez warstwy abstrakcji od sprzętu w postaci int13h)

przechodze na tumiwisizm

70

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

Czyli wg. Ciebie problem może być po stronie nieodpowiedniego kontrolera klawiatury ?

71

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

to jedyne co mamy inne od pozostałych ludzi składających te płyty (VGONS, YouTube)
POST na mojej i na x_angel'a karcie zwraca te same kody kończąc na 0x60, co wskazuje na kontroler klawiatury
klawiatura nie jest reinicjalizowana po resecie systemu, reaguje tylko na zasilanie
jeśli się uporam z robotą w kołchozie to spróbuje przekompilować ten bios i zobaczymy, ale to duże jeśli

przechodze na tumiwisizm

72

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

http://www.spiflash.org/wp-content/uploads/2021/02/WhatsApp-Image-2021-02-19-at-00.26.21.jpeg

no... po wywaleniu z biosu paru linijek...

Ostatnio edytowany przez Candle (2021-02-19 00:33:10)

Post's attachments

bios128k-2.0-nokey.bin 128 kb, liczba pobrań: 3 (od 2021-02-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
przechodze na tumiwisizm

73

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

kilka problemow
via przyjmuje zegar na pinie 3
p8242pc na pinie 2 - pin 3 to wyjscie
trzeba pin 2 podlączyć w miejsce 3ciego (da sie odgiąc pin 3 i włożyć w to miejsce wygięty pin2 w podstawke)

pin 1 via to kb clock in - tu jest OK, na p8242pc to to samo
pin 39 via to kb data in/ mouse clock in, no i niestety jest tu dupa
nalezy podniesc noge 27 i zewrzec pin 27 podstawki z 39 na pcb
dodatkowo trzeba zanegowac zanegowane wyjscie 38 kontrolera
ja to zrobilem przez odlaczenie bramki u38b oraz wyjscia bramki u38d i spiecia ich razem - trzeba pamietac o rezystorze do vcc inaczej bedzie wisialo zaraz po zainicjalizowaniu grafiki
po tych wygibasach widac transmisje miedzy kontrolerem a klawiatura, niestety bez sukcesow w dalszej czesci

przechodze na tumiwisizm

74

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

jeszcze trzeba odłączyć pin 2 U38 - po prostu odgiąć
w tym momencie jestem w stanie wejść do biosu i ustawić sobie date i czas... czasami... zabawa na całego...

przechodze na tumiwisizm

75

Odp: [S] Płytki do Xi 8088 oraz ISA Backplane

No prosze, jest duzo do przodu. Sprobuje tak zrobic jak opisaleś niestety dopiero w poniedzialek