26

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

https://www.youtube.com/watch?v=QJYVW-78NOI&ab_channel=RetroGralnia

ciekawe spojrzenie na scenę XE/XL osoby z  nią nie związanej z kanału youtube #Retrogralnia, prowadzi też Muzeum we Wrocławiu "MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY"

do muzeum widać nie trafiają sprzęty z przeróbkami tylko "naturszczyki" stąd maksymalna konfiguracja to Atari 130XE

spojrzenie na produkcje C64 w 2020 versus Atari to ~50 produkcji w przeciągu 2 miesięcy z C64, a na XE/XL w przeciągu roku

aby docenić produkcje XE/XL trzeba spojrzeć na nie z perspektywy długości kodu, bo są to głównie intra 256 bajtów, bez tego "usprawiedliwienia" dla osób spoza branży wydają się być jakby napisane w BASIC-u

produkcje korzystające z dodatkowej pamięci, 256KB etc. odpadają, brak dodatkowej pamięci, żadnych Ultimatów, prawdziwa natura :)

aż musiał sięgnąć do archiwów aby coś ciekawego uruchomić, jego faworytem okazał się "Triple Threat"/Noice^Agenda^Mystic Bytes

czuć ducha XXL-a ;)

podobnie może wyglądać stream dotyczący Amigi jeśli sprzęt nie będzie miał dodatkowej pamięci, akceleratora etc. :)

Ostatnio edytowany przez tebe (2021-02-09 08:39:52)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

27

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Ciekawe spojrzenie Tebe i może coś w tym jest. Ostatnio rozmawiałem (zoom'owy meeting scenowy) z ludzmi z poza sceny A8 i oni postrzegali to tak, że na malucha jest znacznie łatwiej niż na inne 8bitowce bo mając 320kb można sobie wszystko zprecalcować i zanimować itp;) My wiemy jak jest, ale czesto jest to widziane jak widać inaczej. Nie mówiąc już o tym, że mamy party na którym dyskwalifikowane są produkcje działające prawidłowo na stock maszynach - to też dziwi ludzi z innych scen (i mnie również jeśli mam być szczery).

Oby nie było, wiekszość produkcji w których brałem udział na różne platformy wymaga rozszerzeń, ale dostrzegam też piękno stock'owych konfiguracji:)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

28

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

chce sie powtorzc glos jednego z aktywnych (nie ze wzgledu na wklad w nowe produkcje) "scenowcow", ze scena atari jest inna ;-)

na zlotach starch samochodow takze pojawiaja sie przerabiane maszyny ale podobnie jak na innch "scenach"
to margines, u nas ten margines za pomoca propagandy chce sie przebic na sile wiodaca :-)
co wiecej na niektorch zlotach prace na standardowe atari juz reuglaminowo sa dyskwalifikowane :-)
a wiec i takie odlamy sa na tej naszej "scena" :D

"robmy swoje"


nawet jesli pozostanie tylko garstka :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

29

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Półprawdy są gorsze od normalnych kłamstw, ale bawcie się dobrze.

Pisanie gier to nie scena.

30

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@Vasco: to tylko Twoja opinia, albo może nawet pobożne życzenie.
Co w takim razie robi na pouecie i demozoo kategoria GAME?
Jakimś cudem nie jest pusta ;)

Ostatnio edytowany przez bocianu (2021-02-09 17:14:56)

31

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

tebe napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=QJYVW-78NOI&ab_channel=RetroGralnia

ciekawe spojrzenie na scenę XE/XL osoby z  nią nie związanej z kanału youtube #Retrogralnia, prowadzi też Muzeum we Wrocławiu "MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY"

RetroGralnia jest ok, ale to nagranie niestety przykro się ogląda.
Czego spodziewa się puszczając produkcje 256 bajtowe? Bo chyba nie efektów z  C-Drug czy Numen

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

32

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

to jest właśnie inne spojrzenie, nie wypaczone przez opinie "scenowców", pochlebców, klakierów

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

33

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Vasco troll :)

34

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

to margines, u nas ten margines za pomoca propagandy chce sie przebic na sile wiodaca :-)

Patrząc na scenę, tak od lat '90 do dziś to najmniejszym z możliwych marginesem to jesteś ty. Mistrzu manipulacji i propagandy, orędowniku twierdzenia że czarne jest białe, takie są fakty :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Boszzz... Zaczyna się kolejna gównoburza w temacie...
Obaj macie rację i obaj jej nie macie. Jak wskazał TeBe: inaczej spojrzy aktywny atarowiec, który ma sprzęt od lat, a inaczej ktoś z zewnątrz. Dla nach "ach, och" - bo jest efekt (mimo, iż wymaga bazyliona bitów pamięci), a inaczej spojrzy przypadkowa osoba z zewnątrz (320Kb? To ST już jest czy Amiga? Ja na swoim 65XE/130XE whatewer tego nie odpalę, to gówno jakieś jest, że tyle wymaga). Takie są realia. Szczerze mówiąc - "zabierając" C64 stację dysków (chodzi o ofekty liczone na niej) - okaże się, że duża część "ach, och" także się zamieni w "co to za howno jest? Efekt liczy się fafnaście sekund". Punkt widzenia zależy po prostu od punktu siedzenia.
Niestety, popularyzowanie produkcji chodzącej tylko na dopalanych w jakikolwiek sposób maszynach raczej tylko zawęża grono użytkowników, niż je poszerza (i o MAPRAM także tu chodzi, aby nie było, że kogoś faworyzuję). Zasadniczo kiedyś "scena" robiła tracma, które sobie doczytywały dane ze stacji i chodziło to na standardowym sprzęcie. Teraz nie, minimum 320Kb, a najlepiej 1Mb... Nie tędy droga, moi drodzy - jak są możliwości, niech demo używa "lepszej konfiguracji", ale niech uruchamia się też na standardowym sprzęcie (info - 5 klatek zamiast dwudziestu, wolniej, gorzej), ale działa. I tak, sam mam 320Kb w mojej standardowej atarce (plus czeka sobie moduł 1Mb, ale nie mam parcia), stereo, 4OS (nie, nie mam Ultimate).

Sikor umarł...

36

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

ale cisnienie :) jak tylko zloty sie zaczna oranizowac to prace wystrzela :-)

"Siłą napędową działalności demoscenowej jest chęć tworzenia, a narzędziem ekspresji są możliwości komputerów, których ograniczenia techniczne przekraczamy od początku ich istnienia"

no moze oprocz jednego multiplatformowego zlotu gdzie ta dewiza nie obowiazuje :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

37

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Osobiście przyznam, że u mnie zainteresowania zataczają koło i idea pisania rzeczy działających na stocku staje się kusząca - szczególnie, że popularne stają się cartridge, które dość dobrze mogą zaspokoić zapotrzebowanie na pamięć.
Chciałbym jednak dorzucić swoje 5 groszy do dość popularnej idei wspomnianej teraz przez Sikora. Pisanie aplikacji korzystającej z dodatkowych zasobów gdy są, ale działającej wolniej itp gdy ich nie ma nie jest zabawne ani trochę. Większości zwyczajnie nie da się zrobić bez pamięci, a nawet jeśli, to w większości algorytm musiałby być na tyle inny, że to mogłoby tylko mniej więcej wyglądać tak samo, a z konieczności działać zupełnie inaczej. To może sprawdzić się do długich dem, w których party mieszczą się w 64kB i są zwyczajnie doładowywane z dysku gdy nie ma ramu, lub z banków, gdy są. Podobnie z multilevelowymi grami. No ale gołym okiem widać, że są to dwa rodzaje produkcji, bo dodatkowy RAM daje możliwości, których nie da udawać doczytując z dysku gdy trzeba.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2021-02-10 10:43:35)

38

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Sikor napisał/a:

Szczerze mówiąc - "zabierając" C64 stację dysków (chodzi o ofekty liczone na niej) - okaże się, że duża część "ach, och" także się zamieni w "co to za howno jest? Efekt liczy się fafnaście sekund".

Dema liczące się na stacji w C64 są trzy na krzyż. Mniej więcej tyle samo, co produkcji na Atari 8-bit wykorzystujących 1 MB. Wielkość statystycznie nieistotna.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

39

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

w przypadku C64 żeby istotnie wizualnie coś się zmieniło musicie wyłączyć sprajty, nie pamiętam nazwy emulatora ale jest taki który to umożliwia i jest to ciekawe doświadczenie :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

40

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

pewnie tak samo jak sie wylaczy sprity w obrazkach g2f albo rasta :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

41

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Cyprian napisał/a:
tebe napisał/a:

https://www.youtube.com/watch?v=QJYVW-78NOI&ab_channel=RetroGralnia

ciekawe spojrzenie na scenę XE/XL osoby z  nią nie związanej z kanału youtube #Retrogralnia, prowadzi też Muzeum we Wrocławiu "MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY"

RetroGralnia jest ok, ale to nagranie niestety przykro się ogląda.
Czego spodziewa się puszczając produkcje 256 bajtowe? Bo chyba nie efektów z  C-Drug czy Numen

Pobieżnie oglądnąłem. Drama. Pomijam przegląd "dem" jako taki, bo tam chyba nie było ani jednego :) ... ale przygotowanie reszty to już istna drama. Komp nawet bez sprzętowego cold reset i frazesy, że nie ma dobrego grabbera :). Otóż jest. Ale - "cieszmy się, że coś działa" :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-02-10 22:58:59)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

42

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@Pin, ale właśnie to jest punkt widzenia laika... Taka prawda.

Sikor umarł...

43

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

.. więc taki "laik" ma wyznaczać kierunek na scenie? ;) Powinno się oddzielić raz na zawsze scenę od ludzi, którzy po 30 latach znajdują nagle komputer na strychu, bo to masakra jest jakaś.

Kiedyś, to na tym forum była zasadniczo TYLKO scena. Teraz jest niestety inaczej i w tej sytuacji przydało by się nowe forum, najlepiej tylko za zaproszeniem ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-02-10 23:42:13)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Wiesz, @Pin, stanowczo Cię SKS dopada. Rozumiem, że wolisz nas zamknąć w skansenie a reszcie każesz w**ć? W cholerę przypomina mi to poglądy pewnego gnoma poruszającego za sznurki na Nowogrodzkiej w Warszawie :/ Naprawdę przykro słuchać takiego podejścia, tym bardziej, że znamy się od lat nastu...

Sikor umarł...

45

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Przykre, ale prawdziwe. Odnoszę wrażenie, że to forum ma coraz mniej wspólnego ideologicznie ze sceną.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@Pin, ale IDEOLOGICZNIE to się dzieje od lat. Dziwię się, że jeszcze tego nie zauważyłeś?

Sikor umarł...

47

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

Pin napisał/a:

Pobieżnie oglądnąłem. Drama.

Sikor napisał/a:

@Pin, ale właśnie to jest punkt widzenia laika... Taka prawda.

Pin napisał/a:

.. więc taki "laik" ma wyznaczać kierunek na scenie?

Facet zrobil relacje :-) a Ty wyzywasz go od laikow i to ze wyznacza kierunki na "scenie". nie zagalopowales sie?

"scena" dryfuje, zrob jakis stream i wyznacz kierunek kapitanie :D



alko wpisy Pin?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

48

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

xxl napisał/a:

"scena" dryfuje, zrob jakis stream i wyznacz kierunek kapitanie

@XXL, tu akurat @Pin robi streamy, od siebie z kuchni, z różnym sprzętem retro. Aczkolwiek z tamtą oceną wedug mnie eż się zagalopował.

Sikor umarł...

49

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

No to chyba masz mnie faktycznie za wariata. Oczywiście, że to widzę i w związku z tym coraz mniej mi się chce w tym wszystkim aktywnie uczestniczyć. Zresztą nie tylko ja mam takie odczucie; popatrz ile "starej gwardii" na forum zostało. Prawie zero.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

50

Odp: co dalej ze sceną /|\ 8bit?

@xxl - spokojnie, od ponad roku trzeźwy. To ty nie rozumiesz chyba o co mi chodzi, zresztą przyznam że jesteś tu największym wrzodem.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info