1

Temat: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Szanowna Redakcjo, Drodzy Siostry i Bracia w Atari!

Otrzymałem swojego pierwszego SIDE3 w życiu, a więc się nie znam ;), do tej pory korzystam tylko z U1MB używającego podobnego loadera, ale ad rem:

- szybkość i wygoda - zajefajne!
- wygląd - super!
- ale... dwie rzeczy nie chcą mi ruszyć (a sprawdzałem na 800XL i 1088XEl z U1MB póki co), otóż... każde wczytanie obrazu *.ROM, lub *.CAR kończy się zawsze tak samo.. "Error: nak" i tyle...
- ów "limited ATR support" oznacza właściwie tyle, że próba bootu *.ATR zawsze kończy się pięknym ekranem testu systemowego.

O ile to drugie można jakoś przeboleć (od ATR, to jest SIO2SD, ew. stacja, czy inne SDMaxy), o tyle tego, że nie ładują mi się obrazy kartów, jakoś przeboleć nie mogę. Co robię źle? :(

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

2

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Masz najnowszy software?

3

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Spora część plików ATR odpali, musisz sobie dobrze skonfigurować U1MB (PBI BIOS). Co do ROM/CAR to nie pomogę, bo nie mam SIDE3, mam od romów akurat Ultimate Cart'a.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

domyslam sie, ze wysylka byla do WAW41N ?




sprobuj z inna karta sd / sandisk ?/   masz najnowszy soft i wsad do jeda.

WAZNE:  oczywiscie na defaltowym konfigu U1MB. bez PBI, SDX itp. GOLE ATARI z ext ramem.
przelacznik na side3 w gornej pozycji



obsluga kart jest wciaz debugowana. mimo ze powinna byc identyczna miedzy producentami, to nie jest....

Ostatnio edytowany przez lotharek (2021-02-20 04:23:32)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Tak nieśmiało wspomnę, że do U1MB też warto wgrać FW w wersji wspierającej Side3 (od FJC). U mnie wszystko działa bezproblemowo.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Fakt, że miałem włączony PBI BIOS w U1MB, wyłączyłem, SIO Driver dawno temu miałem wyłączony, BASIC mam wyłączony by default, 1M włączone, stereo włączone, 8K cart.. włączone... ale nadal to samo, więc teraz zawalczę z inną kartą SD (a w zasadzie microSD, bo SD mam tylko Transcenda (bez problemu działają z SIO2SD, ale nie działają z UltraSatanem - z ciekawostek).

OK - już po testach! Tak, to jednak sprawa karty. Karta microSD SanDisk działa - ładują się ROM i CAR bez problemy, a z ATR bywa różnie, ale też zazwyczaj działa. :)

Dzięki wielkie!

Ostatnio edytowany przez UnDead (2021-02-20 16:39:38)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

7

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

ATR-y bez U1MB w zasadzie się nie ładują. Może DOS załadujesz albo coś prostego. I tyle.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Nie tyle "w zasadzie" co zasadniczo i nie ma tu pojęcia "może". Dopiero po włączeniu PBI bios Side staje się nowym urządzeniem z którego można wykonać boot, np. pliku ATR.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

@pin: Side3 ma bardzo ograniczoną obsługę ATR-ów na poziomie softu i pozwala niektóre najprostsze dyskietki odpalić. Tak samo jak np. Uno. Wiele tak nie odpalisz ale jednak się da. Sprawdzone, nie cytowane z instrukcji.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

no ale moment, mówisz że S3 odczyta jakieś tam ATR'y bez pbibios/u1mb?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Tak. W bardzo ograniczonym zakresie - ale tak.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

@Pin: u mnie czyta wszystko z wyłączonym PBI właśnie. (Tak, jak zalecał Lotharek - "czyste Atari", no dobra... "czysty" 1088XEL w tym przypadku :) Ciekawe, co będzie na Atarynce, która ma 1M, ale nie U1MB (a więc z definicji nie ma żadnych nowych BIOSów) - niebawem taka do mnie trafi, to się przekonam.

EDIT:
Stestowałem i... szczerze mówiąc nie widzę dramatycznej różnicy z włączonym PBI w U1MB. To znaczy... np. jeden zin z ATR-a idzie jakby moment dalej, ale potem zwiecha. Inne.. te co działały, nadal działają, a te, które nie działały - nadal nie działają.

Jedno jest ciekawe.. nie ma szans (a przynajmniej nie udało mi się) odpalić trybu BASIC z "włożoną" dyskietką z DOS-em 2.5 i plikami .BAS. Zależnie od ustawień BASIC-a w U1MB i SIDE3, albo pojawia się READY i kursor, ale DOS wchodzi do selftestu, albo startuje DOS z dyskietki, a więc BASIC się nie uruchamia i nie można "wrócić" przez B. Tak więc tu fail, póki co.

Generalnie - z kartą SanDiska:
- ROM i CAR startują bez problemów (i m.in. o to chodzi w SIDE3),
- XEX-y tak samo (i do tego błyskawicznie),
- ATR-y.. cóż... tak na 10 obrazów, z 6-7 działa, co nie jest fatalnym wynikiem, ale na tym polu SIDE3, póki co, SIO2SD nie zastąpi... co więcej, ma ograniczenie ATR-a do 180K, a więc te większe (działające z SIO2SD) tu nie zaskoczą i tyle.

Tyle obserwacji z eksperymentów na moim 1088XEL na chwilę obecną...

Ostatnio edytowany przez UnDead (2021-02-20 21:03:06)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

13

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jak mi się nawinie pod rękę S3 to sobie chętnie to zobaczę, ciekawe.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Ja mam jedną Atarkę z 1MB Sim. Ale na ten moment dysponuję tylko S2. I S2 lepiej współpracuje za sprawą dodatków ze sprzętem, który ma U1MB. W oparciu o posty Pin'a i małą modyfikację konfigu... S2 działa wtedy też fajnie na Atarce bez Ultimate.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Ilość RAM nie ma tu nic do gadania.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

@perinoid z tego co widzę, owszem, ma - w przypadku wsparcia dla ATR, bo to cudo wkopiowuje sobie po prostu obraz ATR do swojego RAMu i dalej działa jak kart... Oczywiście nie analizowałem samego kodu i nie mam zielonego pojęcia, dlaczego (skoro ma 2MB SRAM na pokładzie) może wczytać tylko 180K ATR-a itd. Wydaje mi się, że są tu osoby z o wiele większą wiedzą na ten temat...

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

17

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

UnDead napisał/a:

@perinoid z tego co widzę, owszem, ma - w przypadku wsparcia dla ATR, bo to cudo wkopiowuje sobie po prostu obraz ATR do swojego RAMu i dalej działa jak kart... Oczywiście nie analizowałem samego kodu i nie mam zielonego pojęcia, dlaczego (skoro ma 2MB SRAM na pokładzie) może wczytać tylko 180K ATR-a itd. Wydaje mi się, że są tu osoby z o wiele większą wiedzą na ten temat...

The reason disk images are limited to 180K without U1MB support is that I just decided to chop the available SRAM into four (minus the overhead for 1MB cart emulation plus what the loader needs for directory storage) and allocate the same fixed 180K to each disk image. If there is no need for four images (perhaps two would suffice), the supported size could be doubled. Or I could implement a more sophisticated memory allocation scheme if there is actually any call for it, and it justifies the amount of effort involved. I ported the complete SIO mounting API from the U1MB PBI BIOS to the SIDE3 loader in order to minimise complexity (the loader 'thinks' it is calling the SIO with the same parameters as it would use when interfacing with U1MB).

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2021-02-25 16:57:07)

18

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

UnDead napisał/a:

@perinoid z tego co widzę, owszem, ma - w przypadku wsparcia dla ATR,

Ale mieszasz RAM w komputerze z pamięcią na carcie. To zupełnie różne rzeczy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

Jak ktoś nie śledzi to na AA rozgorzała mała dyskusja między Rensoup a FJC:

https://atariage.com/forums/topic/32139 … nt=4841746

może jest ważna dla użytkowników U1MB + SIDE3?

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-06-12 10:59:16)

20

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

To tylko emanacja tej samej dyskusji, którą u nas toczą PIN z XXL. O to samo, z taką samą szansą na sukces.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

perinoid napisał/a:

(...) z taką samą szansą na sukces.

Faktycznie, wygląda to bardziej na sprawę osobistą niż techniczną.

22

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

zbyti napisał/a:

Faktycznie, wygląda to bardziej na sprawę osobistą niż techniczną.

I don't know the guy from Adam, but I create one thread a year and he was shitting all over it. I'm sure he's a lovely person but he decided to whine loudly about off-topic things.

23

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

hahaha xBIOS has you

to cale bullshido z mozliwoscia czytania atr przez dokladnie kazde procz AVG karta mozna przyrownac do tego jakby producent XEP80 wmawial wszystkim ze dzieki tej "karcie graficznej" bedziesz mogl na niej grac w gry tekstowe a pozniej trollowal producentow gier ze nie uzywaja systemowych procedur graficznych do uzywania w grze :D

smieszne male mentalne pluszaki ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

How can I 'troll' people by attempting to deflect irrelavant discussions in my own thread? I don't give a f**k whether people use XBIOS for their games or not, but it would be helpful if the author would include a caveat for 'Clueless users' (© Rensoup) pointing out that the software will not work with ubiquitous storage solutions. This way, I would never even have to comment on the matter again.

25

Odp: SIDE3 - czyli super, ale... co robić, jak żyć?

widze ze masz problem z translatorem albo nie ze zrozumieniem poprzedniego wpisu :D

chyba stawiam na to drugie ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.