1

Temat: Informacje na temat AVG

Przepraszam, że zapytam, ale z perspektywy standardowego użytkownika Atarki po co kupować SIDE3 i się męczyć, skoro na AVG Carcie  z SIO modem za 1/2 ceny wszystko śmiga :rolleyes:

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-02-20 23:41:18)

2

Odp: Informacje na temat AVG

bo menu w side ładniej wygląda :D

A tak z ciekawości; na AVG da się złożyć "konfig" w rodzaju sdx/hdd apt/rtclk i coś takiego zbootować z Dx:??

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-02-21 01:44:47)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Informacje na temat AVG

Zakładam, że skoro można go odpalić w trybie SIDE2, w dokumentacji ma "HDD emulation with U1MB    "

pewny nie jestem, bo jako zwykły użytkownik nie korzystam/korzystałem z takich opcji, starcza mi odpalanie wszelkich cartów, xex/atr/atx i casów.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-02-21 07:45:57)

4

Odp: Informacje na temat AVG

@pin: da się, sam tak używam. Co więcej, na AVG jest player do filmów w formacie AVF, których nie trzeba nagrywać na kartę po całości, jak trzeba to zrobić na Side2 (na Side3 nie próbowałem) a można jak zwykle pliki. Nadal jest wymóg, żeby plik zawierał ciągłą sekwencję sektorów ale można mieć ich kilka na karcie oraz łatwiej się je nagrywa (z tej okazji poprzerabiałem sobie np. Monty Pythonów czy Bladerunnery).
Patent na obsługę ATR przez dodatkowy kabelek też jest fajny.
To co AVG ma gorzej zrobione to określenie typu obrazu dla plików ROM - lepiej taki plik przerobić na CAR z właściwym identyfikatorem i potem jest już ok.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Informacje na temat AVG

UnDead napisał/a:

@perinoid z tego co widzę, owszem, ma - w przypadku wsparcia dla ATR, bo to cudo wkopiowuje sobie po prostu obraz ATR do swojego RAMu

Mi chodzi o ilość RAM w komputerze. Ja się bawem na maszynie z 320KB i wszystko działało.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Informacje na temat AVG

perinoid napisał/a:

To co AVG ma gorzej zrobione to określenie typu obrazu dla plików ROM - lepiej taki plik przerobić na CAR z właściwym identyfikatorem i potem jest już ok.

Jest to tego jakiś "narząd", tool znaczy się?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Informacje na temat AVG

Rom2car szukaj. Fjuczer do przeglądarki www.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Informacje na temat AVG

Pobrane swego czasu z AA :]

Ostatnio edytowany przez zbyti (2021-02-21 12:30:12)

Post's attachments

RomToCar.zip 2.59 kb, liczba pobrań: 15 (od 2021-02-21) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Informacje na temat AVG

lopez napisał/a:

Zakładam, że skoro można go odpalić w trybie SIDE2, w dokumentacji ma "HDD emulation with U1MB   

Ktoś to sprawdził, skonfigurował, zrobił format na APT, czy boot z czegoś innego niż D1: jest możliwy? RTC nie ma z czego widzę.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Informacje na temat AVG

Tak, jest możliwy. Ja tak zrobiłem. Jak chcesz szczegóły to mogę Ci to opisać. Jest jeszcze opcja, że nie do końca rozumiem, o co ci chodzi.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-21 15:37:00)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Informacje na temat AVG

Potrzebuję takiego opisu, bo jeśli to działa tak jak potrzebuje to może sobie kupię, czyli:

Karta: mix fat16/apt - czy loader z avg czyta normalnie dane dla tych filmików z fat16
sdx: boot np. D2:-> czy tu jest wymagany dodatkowo w car: jakiś driver dla sdx?
sio i kabelek: podmontowany ATR na SIO jest R/W?

boli trochę brak zegarka.

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-02-21 15:52:45)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Informacje na temat AVG

Pin napisał/a:

Karta: mix fat16/apt - czy loader z avg czyta normalnie dane dla tych filmików z fat16

Tu są dwie rzeczy zawarte. Po pierwsze - na potrzeby SDX to karta mieszana FAT16+APT robiona normalnie pod SDX tak jak się to robi dla IDE+ czy Side2/3 za pomocą FDISK. Jeśli nie chodzi o SDX tylko o filmy, to można spokojnie użyć FAT32 - nie ma wtedy problemów z pojemnością. Możesz mieć też zarówno FAT16 jak i FAT32 i do tego APT ale standardowy loader widzi mi tylko pierwszą partycję i tylko z niej umiem wybierać pliki. Jest za to alternatywny loader FJC, który wygląda identycznie jak ten z Side2/Side3 i on już bez problemów sięga do dowolnej partycji. Sam loader ładuje się jako CAR spod standardowego loadera.

Standardowy loader czyta filmy nagrane jako pliki na partycji FAT. Trzeba mu dograć binarkę playera (jest do ściągnięcia AVFPLAY) i przy wyborze filmu odpalany jest player i odtwarzany film. Działa bez pudła, o ile film nagrałeś tak, że jest niesfragmentowany (sam player ciągnie kolejne sektory nie patrząc na filesystem, tak jak w przypadku Side2).

Pin napisał/a:

sdx: boot np. D2:-> czy tu jest wymagany dodatkowo w car: jakiś driver dla sdx?

Z SDX jest tak, że jest obraz CAR przygotowany przez FJC z wgranym poprawionym sterownikiem SIDE.SYS, który obsługuje AVG zamiast faktycznego Side. Od razu ci powiem, że wtykałem AVG w IDE+2, które mam, startowałem SDX z IDE+2 i po załadowaniu tego sterownika (wyłuskałem go sobie najpierw) partycje na AVG były normalnie widoczne. Użyłem tej metody do przegrania danych. No problem.

Nie wiem, co masz na myśli pisząc bood z D2:. Nie ma możliwości wyboru partycji do bootowania. Ja mam ustawione partycje począwszy od D5: (D1-D4 mam zostawione na stacje dyskietek), przy czym w APT mam ustawioną jako bootującą właśnie D5: i po starcie systemu  jest ona partycją domyślną, ale nie ładuje się przy tym CONFIG.SYS - albo nie umiem do tego doprowadzić.

Pin napisał/a:

sio i kabelek: podmontowany ATR na SIO jest R/W?

Tu niestety jest coś co na razie działa źle - jeśli podmontujesz ATR-a, to przestaje działać emulacja Side. Czyli masz tego ATR-a podmontowanego i jest nawet RW, ale za to nie masz dostępu do partycji APT. Wygląda raczej na niedoróbkę aczkolwiek możliwe, że autor nie przewidział takiej opcji. Jak wspomniałem, ładuję SDX z obrazu CAR, przy używaniu U1MB to nie powinno się dziać - tylko trzeba wtedy w SDX w U1MB podmienić SIDE.SYS na ten obsługujący AVG zamiast Side.
Właśnie to stwierdziłem bo wcześniej nie testowałem. Nie wiem, na ile to zostanie poprawione - na początek trzeba zgłosić a, jak wspomniałem, ja to dopiero co odkryłem.

PS. Może by to wydzielić do osobnego wątku, bo ten jest o Side3? Dely?

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-21 16:36:10)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Informacje na temat AVG

READY

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: Informacje na temat AVG

perinoid napisał/a:

Tu niestety jest coś co na razie działa źle - jeśli podmontujesz ATR-a, to przestaje działać emulacja Side. Czyli masz tego ATR-a podmontowanego i jest nawet RW, ale za to nie masz dostępu do partycji APT. Wygląda raczej na niedoróbkę aczkolwiek możliwe, że autor nie przewidział takiej opcji.

this was reported and fixed this week

15

Odp: Informacje na temat AVG

Oh, great! I need to download the FW immediately :D Where can I get it? In the atariage thread I can see the 0020 at the moment.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-02-21 17:29:10)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Informacje na temat AVG

it's not yet released, i'll send you a build that should fix that

17

Odp: Informacje na temat AVG

Thanks!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Informacje na temat AVG

zbyti napisał/a:

Pobrane swego czasu z AA :]

merci very much :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Informacje na temat AVG

tmp napisał/a:
perinoid napisał/a:

Tu niestety jest coś co na razie działa źle - jeśli podmontujesz ATR-a, to przestaje działać emulacja Side. Czyli masz tego ATR-a podmontowanego i jest nawet RW, ale za to nie masz dostępu do partycji APT. Wygląda raczej na niedoróbkę aczkolwiek możliwe, że autor nie przewidział takiej opcji.

this was reported and fixed this week

No to korekta - po zaaplikowaniu poprawki od @tmp mogę zamapować ATR-a (albo 4 bo można na różne napędy) a potem uruchomić CAR z SDX i mam dostępne zarówno dyski APT, jak i partycję FAT16 (po załadowaniu sterownika oczywiście) i obraz ATR w trybie RW.

Na razie brak możliwości żonglowania obrazami w locie (mount/umount).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: Informacje na temat AVG

No to użytkowo jak dla mnie to jest jeden problem taki, że w takiej konfiguracji, jeśli chcemy używać AVG jako "side" w trybie SDX (że tak to nazwę) to sterownik SIDE.SYS znacznie podnosi MemLo. Przy Side problem można ominąć łatając to PBI biosem z U1MB.

No nic, ciekawy projekt, ale poczekam aż się ustabilizuje kwestia oprogramowania. Dzięki za szczegółowe i konkretne info!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Informacje na temat AVG

jak powstanie odpowiedni sterownik dla AVG a nie SIDE.SYS to zobaczysz roznice ;-)

nie powstanie, bo burzy to idee obslugi FS przez DOS a nie sprzet ;-)


---
jak masz FujiNET to po co Ci zegar?

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-02-21 22:37:34)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

22

Odp: Informacje na temat AVG

bo używając innych urządzeń SIO często muszę odłączać Fujinet.

Co do obsługi FS przez sprzęt a nie OS/DOS to całkowicie nie jestem zainteresowany takim rozwiązaniem i sprzętu oferującego tylko taką funkcjonalność z całą pewnością nie kupię z prostej przyczyny - jest dla mnie całkowicie bezużyteczny. Lubię Atari za to że jest dobrym komputerem a nie konsolą do gier.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Informacje na temat AVG

Pin napisał/a:

Co do obsługi FS przez sprzęt a nie OS/DOS to całkowicie nie jestem zainteresowany takim rozwiązaniem i sprzętu oferującego tylko taką funkcjonalność z całą pewnością nie kupię


to nie kupisz FujiNET?

---
ale wiesz, ze juz SIO2SDtak robi nawiet nie wiesz ;-)

upssssss

Ostatnio edytowany przez xxl (2021-02-21 23:11:49)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: Informacje na temat AVG

mam to generalnie w d_upie co robi. Ważnym jest, że jeśli potrzebuję podmontować ATR i coś z niego skopiować na HDD to mam taką możliwość. I tyle. A co się dzieje "w środku" to mnie zupełnie nie interesuje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Informacje na temat AVG

Pin napisał/a:

bo używając innych urządzeń SIO często muszę odłączać Fujinet.

Zaraz, zaraz, ale w wątku o moim SuperSIOSplitterze zachwalałeś rozgałęziacz sio od Przemka. Możesz przecież inne urządzenie SIO odłączyć i używać FujiNetu? Poza tym - z tego co wiem, FujiNet masz od Zaxxona, jakowyż i ja posiadam, a on jest przelotowy, więc po co go odłączasz?

Sikor umarł...