1

Temat: kabel do dżojstika

Cześć
Mam uszkodzony kabel w dżojstiku czy można gdzieś taki kupić obecnie?
Myślałem o dostępnym na allegro przedłużaczu do dżojstików ale nie wiem czy będą te same kolory kabelków w środku żeby to poprawnie wlutować. Do tego w przedłużaczu nie ma tej wzmacniającej gumki na wyjściu kabla z obudowy.

2

Odp: kabel do dżojstika

NA tą chwile, te chińskie przedłużacze to jedyna opcja niestety. A przewody kabelków to sobie opisz "dzwoniąc" multimetrem, bo na bank będą inne.

3

Odp: kabel do dżojstika

Możesz jeszcze sklecić z DB9 (wtyczka COM), tylko kombinacja z obudową. Ale da się.

Sikor umarł...

4

Odp: kabel do dżojstika

A co myślicie o tym?

http://sklep.matt.com.pl/pl/c/Akcesoria … onsol/32/2

5

Odp: kabel do dżojstika

A o tym to myślę, że wychodzi drożej niż chiński przedłużacz, a jakościowo nie wiem, nie miałem w ręku.

Sikor umarł...

6

Odp: kabel do dżojstika

ja kilka lat temu taki przedłużacz od matta kupiłem. jakościowo był/jest w porządku całkiem, jak od dawnych joysticków matta.

7

Odp: kabel do dżojstika

Tylko zobacz ile jest wykorzystanych pinów w kablu. Opisują że 5 (w tych najtańszych), a to za mało.
Kiedyś kupiłem z firmy matt przedłużacze z pełnymi 9 przewodami, i ten o ile nie mylę się 9`ty wykorzystałem do Fire 2, niektóre gry to obsługiwały.

Ostatnio edytowany przez micromax (2021-02-24 11:03:38)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

8

Odp: kabel do dżojstika

Kable z nieobsadzonymi wszystkimi pinami to lipa.
Dla mnie matt odwala tutaj popelinę. Ale to dlatego, że oni najprawdopodobniej wyprzedają swoje kable od swoich marnych joysticków z dawnych lat.
Zwykły przedłużacz z Aliexpress załatwi temat elegancko. Przedłużacza najłatwiej szukać jako przedłużacz do Segi, bo jest bardzo popularny, bardziej niż nasze retro komputerki. Sega miała pady podłączane takimi samymi wtyczkami DB9, a przedłużacze mają obsadzone normalnie wszystkie piny.
Nie spodziewał bym się jednak w żadnym przypadku kabli wysokiej jakości, bo miedź jest surowcem drogim, więc żeby kable były tanie, to obecnie produkuje je się tylko trochę z miedzi, a resztę dokłada się gówna i jakoś to działa, ale jakość i trwałość to już niestety nie te czasy.

9

Odp: kabel do dżojstika

Potwierdzam, że przedłużacze z Ali, te do Segi, są OK. Sam takiego użyłem do obudzenia joya i działa jak należy. Jedyna wada - te przewody są dość sztywne więc np. do myszki się nie nadają (mam myszkę od ST, która potrzebuje nowego kabla i właśnie mam dylemat).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: kabel do dżojstika

Do myszki to trudno znaleźć taki cienki i miękki przewód. Współczesne kabelki do myszek mają mniej żył w środku, a do ST potrzeba tam chyba prawie wszystkich, dlatego będzie dość gruby.

11

Odp: kabel do dżojstika

Tu nawet nie o kabel chodzi a o kabel z wtyczką. Bo niby nie problem polutować DB9 ale kłopot w tym, że to potem nie wejdzie pod klawiaturę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: kabel do dżojstika

Cześć
Zakupiłem przedłużacz na Allegro obciąłem obrałem kabelki, faktycznie kolory są zamienione w stosunku do oryginału ale mapkę sobie zrobiłem miernikiem. Dodatkowo zakupiłem odgiętki na kabel na wyjściu z obudowy.
Do kabelka dostałem 2 wizytówki takie jak na zdjęciu. Działam dalej.

ps. w oryginale kolory kierunków to
niebieski, biały, zielony, brązowy
fire pomarańczowy
masa czarny
ale jest też czerwony i nie wiem co to było bo wyrzuciłem już oryginalny kabelek z wtyczką, czy może to być pin 7 czyli +5v ?

Ostatnio edytowany przez secon (2021-03-03 13:07:40)

Post's attachments

IMG_20210303_115952296.jpg 110.97 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210303_120457975.jpg 119.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: kabel do dżojstika

@secon: nie sugeruj się kolorami w ogóle. Ani w (jak to nazywasz) oryginale, ani w nowych kabelkach. Dawniej częściej zdarzało się, że stosowano jakąś powtarzalność kolorów, ale nie jest to regułą i jak weźmiesz nawet dwa joysticki identyczne z epoki, to i tak mogą mieć różne kolory, pomieszane, w różnych kolejnościach. W dzisiejszych czasach już w ogóle nie ma żadnych reguł, a Chińczycy którzy to produkują, lecą "na chybił-trafił", bo robotnicy, którzy się tym zajmują nie są wykwalifikowani w jakiejkolwiek wiedzy elektrycznej, a tylko mechanicznie mają wykonywać powtarzalne czynności, więc jak kupiłem kiedyś 100 kabli przedłużaczy do SNES, to w każdym była inna kolejność kolorowych kabelków, bo to zależy, który akurat robotnik to składał, a nie od żadnych innych prawidłowości.

Wg norm oznaczeń, powinno być zawsze wszystko tak, że czerwony kolor oznacza plus zasilania, a czarny oznacza masę. Ale TAK NIE JEST. Musisz ZAWSZE wziąć miernik i sprawdzić do której końcówki idzie który kabelek i tak je podłączyć, żeby szły w odpowiednie miejsce, a nie żeby miały jakiś tam kolor.

Prądowi jest wszystko jedno czy se płynie przez kabelek różowy, czy niebieski :)

Ostatnio edytowany przez Mq (2021-03-03 13:29:12)

14

Odp: kabel do dżojstika

Kabelki już zlutowane tylko nie wiem czy do dżojstika idzie +5V ale raczej tak bo zostały 3 kabeki potencjometr A potencjometr B oraz +5V wiec ten czerwony w dżoju już to było +5V raczej.

15

Odp: kabel do dżojstika

Jedyny chyba powód dla którego miało by do joya iść +5V to autofire. O ile dobrze pamiętam, to pozostałe wystarczyło zwierać do masy. Tu masz dobrze i trochę z humorem rozpisane co jest co http://tajemnice.atari8.info/4_93/4_93_manipulator.html

Ostatnio edytowany przez andy (2021-03-03 14:20:00)