Temat: Prośba - Amiga 600

Cześć,

Czy ktoś z Was mógłby się podzielić obrazem karty CF z grami/demami do A600...????
Mam kartę 4 GB.

Będę wdzięczny, ale bardziej dzieci :)


tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

2

Odp: Prośba - Amiga 600

Trochę mało danych:
- jaki Kickstart masz zamontowany?
- ile pamięci Chip Ram?
- masz Fast Ram lub kartę turbo?
Jeśli nie masz Fastu i 2MB Chip Ram'u, to odpada uruchamianie gier poprzez WhdLoad, wtedy poszedł bym jednak w goteka.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

3

Odp: Prośba - Amiga 600

@RJ1307: w mojej mam 2MB Chip i kick 3.1 znajdzie się jakiś obraz na 4GB CF do mojej Amisi, czy raczej lipa z tą konfiguracją ?

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

4

Odp: Prośba - Amiga 600

2 MB Chip RAM to, jak słusznie zauważył rj, za mało do grania, czy odpalania większości gier i dem z użyciem WHDLoad. Można sobie pooglądać obrazki i posłuchać muzyki - do reszty trzeba mieć przynajmniej nieco Fastu.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Prośba - Amiga 600

@Jesionen, najtańsza alternatywa to Gotek z FF jako napęd zewnętrzny (około 100zł), wtedy trochę gierek zainstalujesz sobie na CF, resztę odpalisz z ADF'ów. Jeśli  masz około 250zł to kup Fast, wtedy odpalisz WhdLoad. Za 450zł kupisz Furię, wtedy możesz odpalić także gry wymagające procesora 020. To tak w skrócie ;)

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2018-12-30 10:31:27)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

6

Odp: Prośba - Amiga 600

Moja A600 jest jak na razie "goła".

Czyli ma 1MB i nic więcej.

Kickstart 37.350

Jeżeli założę Furię, to czy trzeba będzie dołożyć jeszcze dodatkowy 1MB chip ram?

I - wybaczcie, w tym temacie jestem całkiem laikiem - o co chodzi z Fast  i Chip RAM ?

tP

Ostatnio edytowany przez thePink (2018-12-29 23:14:54)

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

7

Odp: Prośba - Amiga 600

Tutaj masz opisane różnce w pamięci Amigi

Aby whdload śmigało musisz mieć rozszerzenie 1MB pamięci chip pod klapkę + dodatkową pamięć z czego aktualnie najłatwiej dostępna jest furia.

8

Odp: Prośba - Amiga 600

Tak najprościej - pamięć Chip to ta, która jest zainstalowana na płycie głównej, w A600 możesz ją rozszerzyć do 2MB poprzez moduł pod klapką (około 90zł) https://allegro.pl/amiga-600-1mb-extra- … 37041.html lub nalutowując dodatkowe układy na barana na te istniejące (tzw. piggy mod) https://www.ppa.pl/images/graffiti/sprz … 3cafe4.jpg
Pamięć Fast to pamięć szybsza, aby ją dodać potrzebna jest osobna logika. Pamięć taką nakłada się na procesor.
Przy 1MB Chip i Furii gry i dema z WhdLoad powinny działać w większości bezproblemowo. Amiga podczas startu wrzuci system do Fast'u, więc Chip RAM pozostanie wolny i powinno go starczyć do zabawy z WhdLoad.
Co do Kickstartu, proponuję jednak zmienić na wersję 40.63 i do tego zainstalować Workbench 3.1.

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2018-12-30 09:29:02)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

9

Odp: Prośba - Amiga 600

A kondki w tej Amidze miałeś wymieniane ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

Odp: Prośba - Amiga 600

Od biedy da się pograć w gry WHDload nawet mając tylko dodatkowy 1MB pod klapką (na 100% działą Rick ;) ale to mało gier zadziała.

A jak by kolega chciał tylko pograć to taniej kupić 1MB pod klapkę + goteka (najlepiej z enkoderem i wyświetlaczem OLED) do tego sakurę lub inny kabelek pozwalający podłączyć go do portu zewnętrznej stacji dysków. W A600 da się odpalić sporą część gier z zewnętrznego napędu (dwa przyciski myszki przy starcie) i zamiast wydawać 600zł zrobi się ok 250.

A co do instalacji karty CF to najłatwiej się to robi montując kartę pod emulatorem i korzystając w ClassicWB.

Ostatnio edytowany przez lopez (2018-12-30 11:57:24)

11

Odp: Prośba - Amiga 600

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Teraz trzeba zorganizować trochę $$$ :)


Stryjek: które kondensatory? Nie mam pojęcia, czy ktoś je wymieniał.....

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

12

Odp: Prośba - Amiga 600

Ja swego czasu miałem chip pod klapką i fast 4mb w porcie pciamcia (sakura) . Tanio i smigało wszystko

.

13

Odp: Prośba - Amiga 600

Odświeżę temat, bo to tylko 2 lata minęło :)
Od 20 lat jestem posiadaczem Amigi 600HD z dyskiem 40MB. Jakoś tak do niej podchodziłem jak pies do jeża.
Co się trochę zagłębiłem w tematy rozszerzeń to odstawiałem na półkę. W końcu, korzystając z pana demii przysiadłem fałdów, zmontowałem 4M fast, 2M chip, postawiłem Workbencha na CF 4GB. Kickstart 37.350, WB 3.1 no i... czytam różne artykuły, bo chcę uruchomić gadżety na pcimcia takie jak karta sieciowa, karta wifi i czytnik kart cf.  No i problem mam z podstawami. Chcę wrzucić trochę sterowników z dyskietki pecetowej, montuję PC0, amisia gada, że już jest zamontowany, ale dyskietki nie widzi.
Uprzedzam, że dyskietka jest sformatowana pod DOS 6.22 na 720kB.
Ktoś coś wie i rozumie? Może się wiedzą podzieli? Bo jak nie, to wrzucę ją na półkę i dotknę za 5 lat. Jak pan demia pozwoli ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Prośba - Amiga 600

Może ten artykuł ci coś podpowie:

http://www.l8r.net/technical/t-crossdos.shtml

Ja nigdy nie używałem, łatwiej mi podłączyć dysk (w moim przypadku kartę SD) do PC i przegrać wszystko po WInUAE ;)

15

Odp: Prośba - Amiga 600

Zapomnij o dyskietkach sformatowanych na pc. Wyjmij kartę CF z Amigi, podłącz do czytnika w pc i zamontuj w WinUAE i wtedy przerzuć sobie pliki, ewentualnie czytnik kart CF na PCMCIA, tu sprawa jest jeszcze prostsza bo masz taki port z lewej strony i amiga powinna wykryć.

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

16

Odp: Prośba - Amiga 600

jer napisał/a:

Ktoś coś wie i rozumie? Może się wiedzą podzieli? Bo jak nie, to wrzucę ją na półkę i dotknę za 5 lat. Jak pan demia pozwoli ;)

Jeśli masz tam standardową stację to mogę Ci nagrać na dyskietki to co potrzebne i wrzucić w paczkomat. Tylko na priv napisz co potrzebne. Ewentualnie uzgodnimy co jeszcze.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: Prośba - Amiga 600

jer napisał/a:

Uprzedzam, że dyskietka jest sformatowana pod DOS 6.22 na 720kB.

Fabryczna stacja obsługuje 880kB (HD 1,76MB).

18

Odp: Prośba - Amiga 600

Piszesz o formacie stricte amigowym. Ale stacja potrafi obsłużyć również format PC 720KB po zainstalowaniu odpowiednich sterowników.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Prośba - Amiga 600

TMK napisał/a:

[...]ewentualnie czytnik kart CF na PCMCIA, tu sprawa jest jeszcze prostsza bo masz taki port z lewej strony i amiga powinna wykryć.

A ta karta CF ma być sformatowana w PC? FAT/FAT32? Amiga/Workbench to normalnie widzi? Też się zabieram do tego samego "jak-jer-do-jeża" :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: Prośba - Amiga 600

Ja robiłem kiedyś kartę z workbenchem do A500, ale to będzie to samo. Karta musi być sformatowana pod filesystem Amigi, nie tam żaden FAT. To się robi pod WinUAE. Ten emulator ma jedną zajebistą rzecz, której brakuje np. w emulatorach Atari ST. Mianowicie można w tym emulatorze podpiąć sobie nośnik (kartę CF) w taki sposób, że WinUAE korzysta z tej karty jakby na poziomie sprzętowym, w sensie, że robi to tak, jak byśmy pracowali na normalnej Amidze i mieli podpiętą tą kartę do Amigi. Następnie w WinUAE instaluje się workbencha normalnie z obrazów dyskietek i wszystko mamy krok po kroku jak byśmy to robili na Amidze. Na koniec taką kartę jak przełożymy do prawdziwej Amigi, to ona po prostu wstanie sobie bez problemu z tej karty.

Jak już mamy kartę CF z workbenchem na Amidze, to potem przerzucanie danych robi się na pececie też pod WinUAE. Nasza karta jest podpięta w WinUAE, a dodatkowo montujemy jako kolejny dysk, czy tam partycję, wybrany folder pod windowsem. W ten sposób pod WinUAE widzimy dysk-CF i drugi dysk-folder z windowsa. Dane przerzucamy wtedy w emulowanej Amidze pod workbenchem.

Tu jest dobry opis po polsku:
http://romanworkshop.blutu.pl/amiga/tdisk.htm

I tu coś jest dla uzupełnienia (nie pamiętam co, miałem to w linkach ulubionych):
http://guide.abime.net/wb3.1/chap2.htm

A na koniec tutaj jak sobie zrobić ładniejszego workbencha (z tego robiłem tylko jakieś tam wybrane punkty, już nie pamiętam):
http://www.qkiz.pl/blog/amiga/gotowe-ro … e-600.html

21

Odp: Prośba - Amiga 600

Chodziło o kartę CF wkładaną w A600 do portu PCMCIA z lewej strony przez adapter PCMCIA-2-CF. Do przenoszenia danych.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: Prośba - Amiga 600

Aha, że masz dwie karty, jedną w środku z systemem, a drugą z boku tylko do przenoszenia danych? To nie wiem jak z FAT, może jest jakiś driver. Ale nawet jak nie, to na pewno się da mieć ją w systemie plików amigowym i też przenosić dane WinUAE tak jak opisałem powyżej.

23

Odp: Prośba - Amiga 600

No tak, pewnie tak też się powinno dać. Spróbuję gdy czas pozwoli. Merci :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: Prośba - Amiga 600

Wszystko wygląda pieknie, gdy czyta się opsy na ppa w stylu: "Połącz Amigę z pecetem przez nulmodem i przenoś pliki - łatwizna".
Ale jak jesteś zielony jak ta trawka niedługo, to nawet nie wiesz co to CLI.
Workbencha postawiłem pod Winuae na karcie cf wetkniętej do pecetowego czytnika, ale Winuae trzeba też skonfigurować, mieć właściwy obraz kickstarta i kompletu obrazów dyskietek WB - 6szt. Nieoceniony chomik pomaga, ale mocno Chrome przeszkadza.

Przenoszenie przez dyskietki pecetowe 720k też jest możliwe, ale musisz "mount PC0:" kuźwa, jak, bo ten przycisk PC0 gada że już jest mounted, ale amisia dyskietek nie widzi, mimo, że sformatowane pod DOSem 6.22 na 720k i pliki *. lha różne na niej są.

Winuae ma 4 stacje dyskietkowe, ale w nich muszą być obrazy dyskietek *.adf. A znajdź obraz dyskietki z Amigą Explorerem.

Ja na razie jestem w drugiej klasie podstawówki z Amigą, bo karta CF pracuje poprawnie. A gdzie mi do matury...
I tak przez ostatnie 25 lat, co podejdę do Amigi, to gryzie, kopie i pluje ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

25

Odp: Prośba - Amiga 600

Mam podobnie z tą drugą klasą ;)

jer napisał/a:

A znajdź obraz dyskietki z Amigą Explorerem.

Posiadam, napisz e-mail.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.