76

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Jacques napisał/a:

Wybieramy ilość RAM-u, którą posiada najbardziej pod tym względem wyposażone Atari, które posiadamy

Ta ankieta jest "zua".
Każde Atari ma taką samą ilość RAM: 1 (słownie: jedna pamięć RAM).
Różna bywa co najwyżej wielkość / rozmiar tej pamięci :P

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

77

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

@uicr0Bee
Niestety pomyliłeś ilość z liczbą (czegoś) - rzeczowniki niepoliczalne i policzalne ;)

https://www.google.com/search?client=fi … %87+liczba

Najprościej mówiąc, liczba określa rzeczowniki policzalne, ilość natomiast – niepoliczalne. Te pierwsze można policzyć na sztuki – ludzie, butelki, cegły, krzesła – stąd właśnie ich policzalność. Niepoliczalne – przeciwnie. Aby określić ich ilość, potrzebujemy konkretnej miary, jednostki.

Tak czy siak, sądzę, że wiesz jak zagłosować :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 21:29:08)

78

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Jacques napisał/a:

Niestety pomyliłeś[...]

Niestety :) to nie ja pomyliłem. Dokładnie chodziło mi właśnie nie/policzalne.

Zagłosowałem.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-02-25 21:35:12)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

79

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Podoba mi się ta ankieta. A zwłaszcza jej aktualne wyniki, gdzie większość głosujących jest jak na razie far beyond stock. I tak trzymać, to nie jest 1981 rok ze swoimi prawami, a 2021.

80

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

uicr0Bee napisał/a:
Jacques napisał/a:

Niestety pomyliłeś[...]

Niestety :) to nie ja pomyliłem. Dokładnie chodziło mi właśnie nie/policzalne.

Zagłosowałem.

RAM pomimo tego, że nie wywodzi się z języka polskiego, jest niepoliczalny, ponieważ nie wyraża się w sztukach, tylko w innych jednostkach (bity, bajty i ich wielokrotności).
Kości RAM są już policzalne i można już wyrazić je w sztukach (ich liczbę) ale nie o to nam tu chodzi.
Jeśli brniesz w coś w rodzaju: jeden RAM, jedna sól, to jest to błąd i pozbawione sensu podejście.

Dziękuję za zagłosowanie :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 21:55:03)

81

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Jacques napisał/a:

ponieważ nie wyraża się w sztukach

No dokładnie o-to-się-rozchodzi :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

82

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Mam 130XE z RAM-em 320kB (i tak zagłosowałem), wersja z 16 kośćmi pamięci, więc bardzo łatwy do przerobienia na 320kB ;) . Na co dzień, że się tak wyrażę, używam 800XL z 256kB RAM.

83

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

uicr0Bee napisał/a:
Jacques napisał/a:

ponieważ nie wyraża się w sztukach

No dokładnie o-to-się-rozchodzi :)

To już nie wiem o co Tobie się rozchodzi, ja pytam o ilość RAM-u, tak jak można zapytać o ilość soli.
Jedno wyraża się w bajtach, drugie w gramach. Co Ci nie pasuje w tym? ;)
O niepoliczalne pyta się o ilość, o policzalne o liczbę.


Dzięki Bluki!

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-25 22:19:02)

84

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Hmm, przysięgam że wcześniej wyczytałem właśnie "liczbę" :) Daję sobie sam bana na forum do jutra ;) Sorki. Dobranoc :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

85

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Luz, wzrok czasem mamy zmęczony albo czytamy w pośpiechu, spokojnych snów ;)

86

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p274199

87

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Dobra ~70% Atarowców z tego forum ma >= 1MB, ale chcą gier na 64KB, dziękuję można się rozejść.

88

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Paradoks... Ciekawe, na ile zbiory respondentów się pokrywają.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

89

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

@lopez - błędnie zakładasz, że głosowali wszyscy Atarowcy z tego forum, że głosowali w obu ankietach albo że na forum na >3k ludzi jest tylko coś około 70 Atarowców ;)
Są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyki - w tym wypadku porównywanie dwóch ankiet prowadzonych na różnych grupach respondentów podpada pod statystyki ;)
=======
Aha i jeszcze jedno - o ile w ankiecie Sikora można spokojnie przyjąć, że odpowiedzi mogły być zgodne z prawdą, bo głosujący wyrazili swoje "pobożne życzenia", o tyle tu, z tego samego powodu już niekoniecznie ;)

Ostatnio edytowany przez andy (2021-02-26 09:01:03)

90

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

perinoid napisał/a:

Paradoks... Ciekawe, na ile zbiory respondentów się pokrywają.

Niekoniecznie paradoks, to, że ktoś posiada 1MB czy 4MB nie znaczy, że wg niego produkcje powinny tyle wymagać. Sam u Sikora zagłosowałem na 320KB (mając 1MB), ze względu na brak opcji "tyle, ile trzeba dla danej produkcji by utrzymała jakość".

lopez napisał/a:

Dobra ~70% Atarowców z tego forum ma >= 1MB, ale chcą gier na 64KB, dziękuję można się rozejść.

Ankieta jeszcze trwa i wydaje mi się za wcześnie na wnioski, ale jakiś tam trend pewnie się zarysowuje zarówno tu, jak i na Atari Age.
Tym nie mniej ja nie zamierzam pisać żadnego podsumowania, wyniki ankiety każdy sobie zinterpretuje wedle uznania.

andy napisał/a:

Aha i jeszcze jedno - o ile w ankiecie Sikora można spokojnie przyjąć, że odpowiedzi mogły być zgodne z prawdą, bo głosujący wyrazili swoje "pobożne życzenia", o tyle tu, z tego samego powodu już niekoniecznie ;)

Nie bardzo rozumiem co sugerujesz. Ta ankieta nie jest w żadnym stopniu emocjonalna, nie pyta o to co ktoś chciałby lub uważa za słuszne w kontekście wymagań produkcji na Atari, tylko o maksymalną konfigurację RAM, którą atarowcy posiadają w domu.

I powtarzam, nie zamierzam pisać żadnych podsumowań ani wniosków końcowych, chodzi o liczby.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-26 09:40:43)

91

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Nie sugeruję nic złego, ale może rzeczywiście niezbyt fortunnie się wyraziłem. Zauważam jedynie, że porównywanie obu nie ma najmniejszego sensu i było by czystą manipulacją. Bo jeżeli choć jedna osoba w tej ankiecie wyrazi "pobożne życzenie" (patrz xxl, ale on akurat się przyznał, więc możemy pominąć), to zafałszowuje to wynik. U Sikora nie ma to w moim mniemaniu znaczenia, bo tam właśnie ankieta jest życzeniowa.
Zresztą - obie są raczej mało miarodajne - trochę na zasadzie spytania wegetarian o to czy wolą dania mięsne czy bezmięsne.
Ale sam też jestem ciekaw liczb.

92

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Pin napisał/a:

@Jacques: 64k+1024k+15MB+16MB

Czyli 32MB z groszem :)

Jeszcze powinieneś dodać 4MB Axlon ;D

93

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

andy napisał/a:

Nie sugeruję nic złego, ale może rzeczywiście niezbyt fortunnie się wyraziłem. Zauważam jedynie, że porównywanie obu nie ma najmniejszego sensu i było by czystą manipulacją. Bo jeżeli choć jedna osoba w tej ankiecie wyrazi "pobożne życzenie" (patrz xxl, ale on akurat się przyznał, więc możemy pominąć), to zafałszowuje to wynik.

Jak w każdej ankiecie: jej wyniki zależą od szczerości głosujących, ja osobiście wierzę w atarowców i sądzę, że stopień zafałszowania powinien być nie większy niż jakiejkolwiek innej ankiecie - jak to w życiu, nic nie jest idealne.

A co do xxl-a: jego sprawa dlaczego posiadając(?) rozszerzenie Antonia 4MB zaznaczył 1MB. No chyba, że się go pozbył i posiada jakieś inne 1MB (albo jego Antonia jest jakaś dziwna ;) ;) ;) ), skoro tak wybrał. Ostatecznie będzie to jeden głos z kilkudziesięciu, cóż zrobić poza wiarą, że zaznaczył zgodnie z prawdą.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-26 10:54:41)

94

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Nie zmieści się :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

95

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Jacques napisał/a:

A co do xxl-a: jego sprawa dlaczego posiadając rozszerzenie Antonia 4MB zaznaczył 1MB. No chyba, że się go pozbył i posiada jakieś inne 1MB

Używa zapewne 1M Ultimate... wroga trza poznać dogłębnie :-)

BTW, ja też zaznaczyłem opcję 4M mimo, że użyłem raz by sprawdzić, czy działa :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

96

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Asie znacie. Antonia moze byc tez skonfigurowana na 1mb portb.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

97

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

xxl napisał/a:

Asie znacie. Antonia moze byc tez skonfigurowana na 1mb portb.

No to OK, dobrze, że zaznaczyłeś "jak jest", dzięki.

98

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

A gdzie tam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

99

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Ilość respondentów obu ankiet powala. Aż się prosi o jakiś błąd poznawczy na podstawie tych ankiet :D

Pewnie każdy zna ale właśnie jeszcze raz je przeczytałem, zaskakujące jak wiele z nich podpada pod obecną sytuację :]

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C … oznawczych

100

Odp: Największa ilość RAM-u, którą posiadasz w Atari8

Niszowe hobby ;)