51

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Port joya, to o ile mi wiadomo obsługuje PIA. O ile pamiętam, jak miałem turbo, to w drugim porcie joya zawsze był zwarty kierunek w prawo.
@ramik, proszę przepisz ten kod w basicu i podłącz joya do drugiego portu joysticka i sprawdź, jakie masz wyniki. Następnie podłącz magnetofon z turbo i zobacz, jaki kierunek pokazuje:

10 ?STICK(1),STRIG(1)
20 G.10

Jak oryginalny zasilacz, to sprawdź pod obciążeniem. Skąd jesteś, na pewno da się sprawdzić na drugim zasilaczu, zobaczyć o co chodzi. Rozkręć też cartridge - zobaczymy eprom, może trzeba nową zawartość wgrać, wymienić kondensator w cartridge-u? Jakoś się dojdzie do tego.

Sikor umarł...

52

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Ok tak zrobie, zasilacz sprawuje sie od pol roku ok ,we.wszysykim. Cardrige bede mial za chwile pozyczony to sprawdze. Zsilacz najwyzej z PC podlacze bo mam chyba nawet z taka wtyczka na chwile zrobilem. Dziwna sprawa ;(  Jestem z W-wa. A te kolory co sie zmieniaja tło nawet jak stoi sobie w basic i nic nie robi to ok?

53

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Jak z Warszawy, to się jakoś na któryś weekend można umówić i sprawdzić. Ale najbliższy odpada, aha, i u mnie tylko niedziela raczej. Która dzielnica?
===========EDYTKA==================
Btw - zasilacz od PC odradzam, potrafi strasznie siać...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2021-02-25 15:32:18)

Sikor umarł...

54

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Bemowo,  wolisz u mnie czy u Ciebie?

55

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

To przy okazji sprawdźcie  ten magnetofon na innej atarce.
Ramik, nie masz jakiegoś  'uniwersalnego ' carta  np unocart, ultimate, avg, ewentualnie sic!?

MM (miker): usunięto "dublety".

56

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Mam Blizzard Hit i UM (unrering master) ;( . Jeszcze sie tez nie znam na tyle żeby ogarnac to. Myslales zeby na innym karcie nagrac cos na T2000 czy przetestowac? Na UM wszystko chodzi ok, nagrywanie turbo normal etc. Ale to inny magnet i inny kart jest. Z komputerem tez nie mialem najmniejszych problemow. Nigdy sie nie zawiesil itp. Tylko ta zmiana kolorow tla, czy to jest ok? Na zdjeciu przyklad. Robinsie tak jak dlugo cos sie dzieje, nagrywanie lub wgrywanie normal i jak na standby stoi dlugo. Wyglada jak wygaszacz zmjeniajacy kolory.

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-25 17:45:59)

Post's attachments

IMG_20210225_174312.jpg 1.14 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

57

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

takron27 napisał/a:

Nno wlasnie tez sie zastanawiam czy może być jakiś problem po stronie atarki ramika, portu2  joya , pokeya co te porty obsługuje.
Ramik - dwie na trzy strony. Tzn tak - na Twojej kasecie na stronie B, i na stronie B kasety co dostałeś  ekstra - tam sa nagrania zapisane na Twoim magnecie. Na stronie A kasety dodatkowej - tam sa gry z zestawu sonix chyba nr49 a za nimi kilka kopierow do normal i turbo - to jest nagrane na decku technicsa (wavey z turgena i ze strony fuji ). Przetestowane wszystko każdy jeden program sie wczytal.

No to jak.moj magnet to nagral to niebo a ziemia to co nagrywam ja. Moje nagrania duzo ciszej, paski poczatkowe zupelnie inne niz u Ciebie, wąskie itp.

58

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Podjadę jakoś. Daj znać w przyszłym tygodniu, może się uda.

Sikor umarł...

59

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

ok super

60

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Tu obraz tego cart a którego używam http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 86#p244886 wsad, xex  do użycia na jakimś  'uniwersalnym ' carcie.
Jeśli widzisz i słyszysz słabsze cichsze  paski sygnału nagrania zrobionego teraz przez Ciebie, too coś nie-halo  wychodzi z komputera.Sygnał turbo wygenerowany w kompie , przez port joya trafia na płytkę kso, a z niej prosto na głowicę do zapisu.

61

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Może już ktoś to pisał, bo nie doczytałem...

Zmiana kolorów to tak zwany attract mode - taki "wygaszacz ekranu", który włącza się po określonym czasie.

Co do zakłóceń, to może coś w pobliżu sieje i stąd te problemy?

Ja stawiam magnetofon na Atari i zdarza się, że nic się nie wczytuje z powodu brumienia, które być może generuje jeden z TV do którego podłączam Atari. Efekt jest taki, że jak włączę odczyt R>D: * i Wcisnę Play (bez kasety) i przemieszczam magnetofon nad Atari słychać wyraźne brumienie (z głośnika TV) i widać to na ekranie (pasy). Kiedy Atari jest podłączone do innego wyświetlacza to ten efekt nie występuje. Czasami jednak takie brumienie pojawia się też w innych okolicznościach i jego źródła nie udało mi się ustalić. Prawdopodobnie nie działoby się tak gdyby magnetofon miał ekran, który był montowany fabrycznie w niektórych egzemplarzach. Obecnie mam taki jeden nowy magnetofon. Kiedyś zrobiłem taki ekran samodzielnie z foremki aluminiowej, ale do dziś nie zamontowałem w działającym magnetofonie z Turbo K.S.O....
https://atarionline.pl/forum/comments.p … e=2#Item_8

Może spróbuj wyłączyć monitor / TV na czas zapisu / odczytu :)

Druga sprawa, że mogą być zimne luty w porcie joysticka.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-02-26 03:31:57)

62

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Mam drugi kardridż kso2000 i niestety to samo. Zauwazylem jednak 2 rzeczy, po pierwsze jak nagram pierwszy program (w miare krotki 150 obr.w normalu) po wlaczeniu kompa (zimnego) to nagra w miare dobrze, tak juz bylo dwa razy. Nastepny niestety juz po nagraniu nie zalapuje naglowka. Jutro jeszcze raz sprawdze na zimnym. Druga sprawa to paski (zaklocenia??) takie jak na zdjeciu. Pojawiaja sie podczas wczytywania programu do kopiowania jak i w przerwach podczas nagrywania. Dzwiek podczas zapisu w monitorze jest bardzo glosny i czysty. Monitor juz wylaczalem podczas zapisu i nic to nie daje. Nagrywanie w normalu dobrze dziala bo juz sprawdzalem ale sprawdze jeszcze raz. Wtyczka z joya jakie sygnaly przekazuje ze tam cos moze byc nie tak z zimnymi lutami??

Post's attachments

IMG_20210227_220557.jpg 356.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

63

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

@ramik, a ten program w Basicu wpisałeś? Jakie odczyty?

Sikor umarł...

64

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

co robie zle? nie wpisywalem run tylko naciskalem return i tez nic sie nie dzieje

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-28 00:17:24)

Post's attachments

IMG_20210228_000005.jpg 418.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

65

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Może to pomoże:
10 PRINT PEEK(633): GOTO 10

Ostatnio edytowany przez andy (2021-02-28 01:16:56)

66

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

255   wywala non stop

67

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

zastosowalem ten

10 Print stick (1)
20 goto 10

wywala 15 non stop jak joy w neutralu
jak rusze w
lewo 11
dol 13
gora 14
prawo brak reakcji na joyu

po podlaczeniu magnetu 0 reakcji wywala 15

jak wlacze zapis w magnecie 3

podczas wlaczania wtyczki joya  magnetu wywala kilka 3 i zaraz kilka 7 a za chwile znow 15 lecą

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-28 00:37:12)

68

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

sorki joy padniety mial prawo, na drugim joyu 7 wywala w prawo i jeszcze zauwazylem ze przy wylaczaniu nagrywania w magnecie na chwile kilka 7 leci

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-28 00:48:33)

69

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Leci 7, czyli ok. Port joya sprawny. Za to zastanawia mnie ten błąd w Atari Basic u Ciebie...

atariki napisał/a:

W instrukcji GOTO lub GOSUB podano numer wiersza, którego nie ma w programie.

Sikor umarł...

70

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

pomijajac basic to na magnet 0 reakcji, tylko podczas wlaczania zapisu, wystarczy samego wywala to co napisalem i podczas wylaczania zapisu. Mozebedzie jednak lepiej jak Ci bym to wszystko podrzucil bo to sie zejdzie i bys sam na spokojnie sprawdzil, oczywiscie nie za darmo?

71

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

W tygodniu i tak nie mam czasu się tym zająć. Zdzwonimy się jakoś w weekend, jakby co (czyli za tydzień).

Sikor umarł...

72

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Na wstepie podziekowania @sikorowi za poświęcony czas i zaangażowanie, takronowi rowniez bardzo dziekuje. Dzisiaj z sikorem zrobilismy test na innym kompie i zasilaczu. Efekt taki sam. Ewidentnie po nagrzaniu sie magnetofonu, przestaje poorawnie nagrywac. Pierwszy program ok. Nastepne juz nie, po nagraniu nie wczytuje naglowka lub jak wczyta to na koniec wczytywania wywala blad. Takron niestety Twoich nagran tez nie wczytuje z tej tasmy co dostalem extra. Teraz pytanie co ske moze grzac lub dziac. Pomysl jest taki probowac nagrac program i organoleptycznie czyli paluchem sprawdzax co sie grzeje ;))  Wczytuje zawsze wszystko wiec problem na 90% jest tylko z nagrywaniem. Chcialem juz  w desperacji wymienic magnet ale sikor powiedzial, ze takron odwali tyle dobrej roboty , ze szkoda i sie z nim zgadzam, moze jakas pierdulka i bedzie super??

73

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

Dokładnie jest tak:
1. Jak magnetofon odpocznie, nagrywa i odczytuje bez problemu
2. Ciągła praca - coś nagra, ale siebie nie odczytuje (140 i 143), za to rzeczy nagrane wcześniej, jak i na innym magnetofonie - właściwie w 100% czyta
Sprawdzane (wymieniane): zasilacz w Atari, inne Atari (wziąłem swoje)
Podejrzewam coś na torze nagrywania, ale co - to już inna sprawa. Tym bardziej, że jak jest "zimny" (odpocznie) - bez problemu nagrywa i potem odczytuje. A potem już nie.

Sikor umarł...

74

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

cuda i dziwy z tym egzemplarzem. co prawda u mnie 'na warsztacie' jak to przy robocie zdecydowana większość czasu to był bez górnej obudowy, to może tego efektu przegrzania nie natrafiłem. co może się przegrzewać -w zasadzie nic po za silnikiem wiela ciepła nie wydziela..
podejrzenie toru nagrywania? no ale tu w kso, to sygnał z komputera, przez płytkę kso, jest podawany wprost na głowicę zapisującą. szczerze to bym się zastanawiał czy ta głowica nie ma problemu z zapisem. bo elementów do płytki kso też się 'nadobierałem' zdrowo (zrobiłem sobie specjalnie płytkę uniwersalną z kołkami i podstawką żeby elementy dobierać 'w locie' bez lutowania). w torze zapisu jest R~3-3,5k. z większymi albo mniejszymi rezystancjami też miałem efekt 'nie załapywania nagłówka'. kondensator to 220n, bo ze 100n czy 470n też nagłówka nie łapał. no i w torze 4069. myślisz że dowolny? wszystkie egzemplarze made-by motorola - nie łapie nagłówka. nagłówek łapało b.często ze scalakami texasa, ale najlepsza powtarzalność -na naszej krajowej unitrze cemi :).
w przypadku wielu systemów turbo jest wskazówka/zalecenie, żeby z płytki magnetofonu usunąć C4 albo chociaż wstawić mniejszy. tu? a skąd. bez wstawienia 4,7n, jak producent wymyślił, nagłówków turbo owszem znów nie wyłapywał..

no szkoda że się nie udało odpicować...

75

Odp: Kopiowanie Nornal do turbo KSO 2000

@Taktron, możliwe, że sama głowica. Bo jak postoi - co nagra, to odczyta. Potem już tak nagrywa, że nie odczytuje. Za to właściwie bezproblemowo łapie wszystko nagrane wcześniej (co działało), normal i turbo. Stąd podejrzenie toru nagrywania. W sumie ciekawa sprawa.

Sikor umarł...