26

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

sterowanie silnikiem) niektóre magnetofony przerabiało się, niektóre miały to wbudowane dodatkowe gniazdo
dioda) w mojej wersji interface LED świecił się gdy obecny był sygnał MOTOR_ON w porcie SIO

aby to sprawdzić wpisz z poziomu BASIC-a:

POKE 54018,52

27

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

nie swiexi ;( jak wlacze ladowanie jak z magnetem w normalu tyz nie ;(

28

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

tak sobie pomyslalem, ze zamiast kupowac przejsciowke na mini jack to chyba lepiej polutowac 2 jacki do tych kabli wej/wyj bo trudno bedzie na 7din znalezc przejsciowke

29

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

ramik napisał/a:

niestety nie widac gdzie idzie ten zielony, ale jak on by mial sterowac silnikiem , chyba w magnecie po przerobkach?

Były "specjalne" wersje magnetów https://www.oldradio.pl/karta.php?numer … B3w,MK_433
Kliknij se w 'schemat' i wszystko się rozjaśni.
Pozdrawiam

30

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

ok dzisiaj bede rzeźbil z jackami Rozumiem ze ten 7pin to bedzie sterowanie silnikkem i moge pominac. A jak sprawdzic czy wszystko jest ok od razu znaczy czy sygnal wchodzi, na normalu tego nie widac bo nie ma paskow, moge np wlaczyc turbo kso 2000 i zobaczyc czy paski lecą? W sumie to wej wyj nie wazne ktory kabel bo jak zrobie 2 jacki to zamienie jak nie bedzie sygnalu? Ta dioda mnie tylko martwi ze sie nie swieci.

31

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

ramik napisał/a:

Rozumiem ze ten 7pin to bedzie sterowanie silnikkem i moge pominac.

Masz MK450? Tam jest start/stop przez jacka... str. 19 https://oldcomputer.info/8bit/aptaperec/mk450sm.pdf

32

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

no fakt ;)) mini chyba jack , a jaki sygnal ta idzie ??? boje sie zeby cos nie spalic. Moze ktos wie od razu ktory to kabel bedzie wyj. a ktory wejscie sygnalu nagrywanie/odczyt

33

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Masz sentyment do tego MK450?
Bo ja bym mu chyba na twoim miejscu dorobił gniazdo DIN7 i bez pie...nia byś miał z tymi jackami...

Ostatnio edytowany przez piwkooo (2021-02-28 09:43:24)

34

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

moze nie sentyment ale to nowka sztuka, druga sprawa ze ta wtyczka w interfejsie to 7dni wiec dziwna, trzecia to mam jeszcze magnet panasonica ktory tez ma tylko jacki, a interfejs za grosze i zawsze moge wtyczke z powrotem przylutowac

35

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Jak nie ruszany to nie psuj. Zakładam, że dorobienie DIN to zrobienie dziury - o estetykę może być ciężko, do stanu pierwotnego już nie wrócisz i potem może być żal. Wtyczkę w interface zawsze można zrobić na nowo i mamy jak było. A najlepiej przejściówkę sklecić.

36

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

To ktory obstawiacie ze wej a ktry wyjscie, po kolorach to czerwony wejscie?? a po wtyczce??

Post's attachments

IMG_20210228_161439.jpg 1.06 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

37

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

yuppi wczytywanie zadzialalo za 1 razem, dioda swieci wsio dziala, czas na test nagrywania i sterowania silnikiem w MK450 bo to upierdliwe czychac na wykrzyknik ;). Jak zrobic test nagrywania, save test, czy z kardriczem kso2000? P..S Nagrywa sygnal ale error wywala przy save "c:test" !!?? ;(

Panasonic natomiast przy gniezdzie jack mic ma "power plug in" hmmm jakies pomysly, jack stereo i sterowanie silnikiem z tego gniazda?

Ostatnio edytowany przez ramik (2021-02-28 19:09:13)

Post's attachments

IMG_20210228_185629.jpg 1.66 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20210228_185646.jpg 1.75 mb, liczba pobrań: 1 (od 2021-02-28) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

38

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Jeśli zapisujesz SAVE"C: to odczytujesz LOAD "C:
Jeśli zapisujesz LIST "C: to odczytujesz ENTER "C:
Jeśli zapisujesz CSAVE to odczytujesz CLOAD (bez dodatków w cudzysłowie).

Pierwsze dwie komendy (SAVE i LIST) powodują zapis z długimi przerwami międzyrekordowymi.
Mieszanie komend zapisu/odczytu powoduje błąd.
W instrukcji "Atari Basic" jest to opisane.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

39

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

ok dzieki wsio jasne blad po mojej stronie. Co do sterowania zielonym kabelkiem to nie dziala, silnik kreci sie non stop w MK450, ten micro jack powinien rozlaczyc silnik po wlozeniu go w gniazdo ?? Moze niepiotrzebnie mase przylutowalem do jack, albo jest odwrocona masa ale nie sadze

40

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

piwkooo napisał/a:
ramik napisał/a:

Rozumiem ze ten 7pin to bedzie sterowanie silnikkem i moge pominac.

Masz MK450? Tam jest start/stop przez jacka... str. 19 https://oldcomputer.info/8bit/aptaperec/mk450sm.pdf

Przeczytalem.chyba wszystko o tym.gniezdzie sterowania REM ale nadal nic nie wiem jak to ma dzialac. z interfejsem dziala tak ze silnik caly czas sie kreci, odlutuje mase jutro i zobacze.

Post's attachments

Screenshot_20210302_003033_com.google.android.apps.docs.jpg 502.3 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

41

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Widzę, że wkleiłeś fragment z manuala Unitry MK-450... masz w nim też schemat, z którego jak dla mnie wynika, że w gnieździe REM jest linia standardowo zwarta do masy, a podłączenie jacka je rozłącza. Wygląda na to, że chcąc sterować silnikiem, należy zamykać/otwierać ten obwód.
Prosty test, żeby zobaczyć, czy rzeczywiście tak działa, można by zrobić przy pomocy wtyczki bez kabla. Przy PLAY z włożoną wtyczką silnik nie powinien ruszyć. Jeżeli ruszy to albo gniazdo nie rozłącza, albo jednak działa to inaczej.
Aha i jeszcze jedno - wcześniej na zdjęciu widziałem jakiś magnetofon raczej nie z Unitry - mam nadzieję, że nie mówimy o nim.

Post's attachments

mk450.PNG 337.94 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Zrobilem taki test co prawda jackiem z kablem ale miernik pokazuje ze  obwod na jacku  nie jest zwarty. Silnik caly czas sie kreci jednak wiec jak piszesz chyba inaczej to dziala. Magnetofon ze zdjecia to byl inny, mam 2. W tym drugim w gniezdzie mic tez jest opis plug in power, co sugeruje ze moze tam jest jack stereo i moze tez byc sterowanie???

43

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Dziwne, byłem święcie przekonany, że przy wtyku mono, jeżeli obwód kanał-masa jest rozwarty, silnik powinien stanąć.

44

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

zmierze jutro przy wgrywaniu programu co sie tam dzieje na tym wyjsciu, ale jak sam jack nie rozlacza to  i tak slabo, moze to inaczej dziala?

45

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Gdy na wejściu REM nie ma wtyku  - na bazę tranzystora podawane jest zero logiczne, tranzystor jest zatkany i nie wpływa na  pracę silnika, który się kręci. Jeżeli w gniazdo REM wetkniesz samą gołą wtyczkę - zwartą czy nie - silnik nadal będzie się kręcił. Ale gdy na gorącą końcówkę wtyczki podasz napięcie +5V - tranzystor się otworzy i silnik się zatrzyma.
Komputer Atari steruje silnikiem przez podanie +5V na pin 8 SIO - wtedy silnik magnetofonu zgodnego z Atari ruszy, a MK-450 się zatrzyma. MK-450 działa odwrotnie niż magnetofony Atari. Wyjściem z impasu jest odwrócenie sygnału sterującego z komputera przez dodanie inwertera na bramce logicznej lub tranzystorze, zasilanego z pinu 10 SIO.

Ostatnio edytowany przez jer (2021-03-03 07:40:31)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

46

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Ok dzieki za bardzo dokladne opisanie dzialania. Pomierze co tam sie dzieje na tym pinie bo to nie atari tylko interfejs ma cos podac po sygnale z atari,  wiec pewnie zalezy pod jaki magnet byl ten interfejs robiony. Drugim moim magnetofonem jest Sony TCM-939 on ma inna budowe bo przy gniezdzie mic jest napis "plug in power" wiec moze jest to gniazdo stereo i jeden kanal steruje silnikiem ??

47

Odp: Cassette Recorder Interface do magnetofonu

Raczej nie steruje. Na podstawie https://servlib.com/sony/audio/tcm-929- … ml?start=1 wychodzi, że to raczej służy do zasilania podłączonego tam mikrofonu.

Post's attachments

TCM-939.PNG 129.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.