26

Odp: SuperSIO Splitter

Tymczasem gdzieś w alternatywnej rzeczywistości...
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2021_03/SAM_2698.thumb.JPG.fe705f8910a8a0764175a7ec39e56647.JPG
Czas na testy i budowę obudowy...

Sikor umarł...

27

Odp: SuperSIO Splitter

Łooo! Fajnie to wygląda. Widział bym to w ładnym pudełku dopasowanym stylistycznie do Atari, i żeby pod spodem miało takie nóżki gumowe jak Atari. Było by super :)
Przemyśl dobrze wysokość obudowy. Być może stylistycznie też by się fajnie komponowało, gdyby było wysokości Atari, czy tam stacji dysków. Poza tym można by wtedy w środku mieścić np. 2-3 urządzenia wpinane w te złącza "na kanapkę".

28

Odp: SuperSIO Splitter

Wysokie jak Atari raczej nie będzie, ale planuję około 1cm powyżej gniazd, właśni ze względu "na kanapki". Na razie testy będą, potem powoli będzie się obudowa projektować. Nic na siłe, ma był ładne (pojęcie względne, wiem) i funkcjonalne (tu już moje założenia spełnia) ;)
Dzięki za pochwałę, ale to nie moja zasługa, choć dużo tu mojego trucia było...  Robione pod moją koncepcję, jak wiadomo ;)

Sikor umarł...

29

Odp: SuperSIO Splitter

zabootowałem sobie Zaxxonowego fujineta przez płytkę, więc chyba tak - podłączenie do "tylnego" gniazda, zabootowało się z obu bocznych, zasilani szło z Atarki.

Sikor umarł...

30

Odp: SuperSIO Splitter

No ten... Nie ma w tym nic dziwnego :) To nie jest jakiś mega udziwniony wynalazek, tylko porządny splitter, więc musi działać jak... splitter :)

31

Odp: SuperSIO Splitter

I jeszcze schemat dla developerów urządzeń. Jest tam: https://atariage.com/forums/topic/31434 … nt=4769321 ;)
Tak, sama płytka jest prosta jak budowa cepa, dobrze, że ogarnięta. Clue to będzie obudowa i możliwość dodania urządzeń do środka.

Sikor umarł...

32

Odp: SuperSIO Splitter

Tak sobie pomyślałem, że jest czas na tworzenie małego FAQ w tym temacie, więc jakby były jakiś pytania - proszę o pisanie w wątku (taką samą prośbę dałem na atariage). Proszę o konkretne i rzeczowe pytania, jeśli jakieś się nasuwają.

Sikor umarł...

33

Odp: SuperSIO Splitter

tylko jeden port SIO jest opcjonalnie zasilany z zewnętrznego zasilacza? Pytam, bo tak to rozumiem ze schematu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

34

Odp: SuperSIO Splitter

Zaraz sprawdzę.
Sprawdziłem. Jedno gniazdo SIO ma odseparowane zasilanie, jedno IDC12 oraz cztery piny z FP1. Teoretycznie powinno to zabezpieczać Atari przed przepięciem.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2021-03-04 22:30:41)

Sikor umarł...

35

Odp: SuperSIO Splitter

.. i jedno z tych trzech gniazd używasz do połączenia splitter<->komputer?

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-05 00:01:51)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

36

Odp: SuperSIO Splitter

Tak, jedno z tych trzech. Nie powinno się podłączać "gorącego" z zasilaczem, ale dwa pozostałe jak najbardziej.

Sikor umarł...

37

Odp: SuperSIO Splitter

Fajne, tylko gniazdka dla kabli SIO na wszystkie strony świata dla mnie dyskwalifikują porządek na biurku. Co innego gdyby były obok siebie w pionie czy poziomie.

38

Odp: SuperSIO Splitter

@Jacques, na szczęście nie zmuszam nikogo do zakupu, spluwy przy głowie nie trzymam. Obowiązku zakupu nie ma, poza tym - do tego jeszcze długa droga.

Sikor umarł...

39

Odp: SuperSIO Splitter

@Sikor
Dlaczego tak reagujesz na zwykłą informację zwrotną od potencjalnego nabywcy?
Chyba nie napisałem, że czuję się zmuszany do zakupu, faktycznie też spluwy nie widzę przy swojej głowie ;)

Może moja opinia nie ma sensu, a może trochę ma i w ewentualnej kolejnej wersji coś przeprojektujesz, tyko tyle, też nie ma musu.

40

Odp: SuperSIO Splitter

Zawsze można zrobić ankietę o tym, z której strony powinien Atarowiec mieć postawione jakie urządzenie SIO przy komputerze.

41

Odp: SuperSIO Splitter

@Jacques, odpowiedziałem na twoją dyskwalifikację gniazdek. Niestety, jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Ideą tego urządzenia jest bycie obudową do wbudowanych urządzeń, funkcja splittera jest niejako przy okazji. Długa obudowa w tym przypadku dyskwalifikowała by sens robienia formy wtryskowej, wybrałem rozwiązanie według mnie optymalne. Co więcej - sama koncepcja była zawarta w pierwszym poście, w którym to z kolei koledzy z forum odradzali mi budowę jakiegokolwiek splittera, czy słusznie - czas pokaże.
Nie chcesz stosu kabli na biurku - nie ma problemu. Bardzo dobre splittery robi lotharek, ładne i funkcjonalne - nawet nie próbuję konkurować. Po prostu po wielu zapytaniach o obudowy do tego, do tamtego - podjąłem taką a nie inną decyzję, gdyż budowa obudowy do każdego urządzenia raczej by się nie zwróciła. A że przy okazji postanowiłem zrobić ją przelotową, stąd nazwa SIO Splitter. A Super? Bo to nie jest sam splitter, tylko obudowa na urządzenia SIO. I fakt, na razie jej nie widać.

Sikor umarł...

42

Odp: SuperSIO Splitter

Czy urządzenia podłączane w środku, do goldpinów są zasilane z Atari, czy z zewnątrz?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

43

Odp: SuperSIO Splitter

To już zależy od projektanta - standardowo z Atari, ale możesz zmostkowąc z FP1 i wtedy masz cztery piny z zasilaniem zewnętrznym do wykorzystania. Oczywiści wtedy nie podłączasz pinu z JP3, kwestia zaprojektowania przez konstruktora urządzenia.

Sikor umarł...

44

Odp: SuperSIO Splitter

Ok, dzięki.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

45

Odp: SuperSIO Splitter

Mq napisał/a:

Zawsze można zrobić ankietę o tym, z której strony powinien Atarowiec mieć postawione jakie urządzenie SIO przy komputerze.

Albo puścić bąka jak człowiek - tyłkiem w zaciszu swoich 4 ścian. A nie ustami lub klawiaturą na forum wcinając się między zagryzkę a zakąskę.

46

Odp: SuperSIO Splitter

@panowie, merytorycznie proszę.
Informacyjnie - pewnie będę miał kilka płyt w cenie developerskiej, ale pod pewnymi warunkami. Szczegóły wkrótce w dziale K/S/Z Atari. Zobaczymy.

Sikor umarł...

47

Odp: SuperSIO Splitter

Wiec merytorycznie, krotko i na temat:

S1: Brak rezystorow.

JP1 i FP4: nie bardzo rozumiem sens istnienia dwoch roznych gniazd o roznym pinoucie, gdzie jedno z nich posiada zasilanie jak dla elektrowni atomowej ale bez pinow LED i OPT a drugie jest pozbawione zupelnie zasilania i co najwazniejsze nie ma masy! Nie wiem co autor mial na mysli, ale jest to zupelnie bezuzyteczne. Nie bedzie dzialac nic co zostanie tam wpiete. Blad krytyczny.

VCC2 (usb): -- nie widze zeby bylo gdziekolwiek podlaczone ??

VCC3: Piekny sposob na spalenie wszystkiego co jest podlaczone pod JP2 i J3. Zadnych zabezpieczen. Wyobraz sobie co sie stanie jak ktos podlaczy tam zasilacz od ... 1050 ... Pamietaj:  Glupota uzytkownikow potrafi byc bezgraniczna. Blad krytyczny.

Gniazdo USB typu B (nie wynika ze schematu ale widze na fotce): pominajac to ze nie jest z niczym polaczone, gniazdo typu B jest bez sensu. Nie pasuje do powszechnie stosowanych powszechnie ladowarek ktore mozna uzyc jako zasilacza 5v.

LED 12 i LED 34: Niepotrzebnie skomplikowany uklad. Za duzo stopni swobody dla ew uzytkownika/developera. Tym bardziej jezeli ma byc do tego dedykowana obudowa.

Do tego na koniec jeszcze niespojna numeracja, nie wplywa to na funkcjonalnosc, ale daje po oczach,

Widze ze nie przyjmujesz krytyki/uwag odnosnie formy fizycznej wiec nie bede sie wypowiadal.

Mimo oporow jakie pokazales kilka postow wyzej, jkbys sie jednak zdecydowal na przyjecie bezinteresownej pomocy/doradztwa, daj znac. Moge Ci pomoc rozwiazac przynajmniej wymienione powyzej problemy.

Niestety projekt jest wg mnie spier***** *** i nie nadaje sie do uzytku w takiej formie, a wrecz grozi uszkodzeniem podlaczonych urzadzen.

Mialo byc krotko ale nie wyszlo.
w.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

48

Odp: SuperSIO Splitter

@Sikor - może płytka od Lotharka pasuje pod tę obudowę? :)

EDIT:

Kto jest odpowiedzialny za projekt PCB? Z ciekawości pytam.

Ostatnio edytowany przez Pin (2021-03-06 02:14:10)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: SuperSIO Splitter

willy napisał/a:

S1: Brak rezystorow.

Nie są tu potrzebne. S1 służy li tylko do konfiguracji urządzeń wewnętrznych i ewentualne rezystory tam się powinny znaleźć

willy napisał/a:

JP1 i FP4: nie bardzo rozumiem sens istnienia dwoch roznych gniazd o roznym pinoucie, gdzie jedno z nich posiada zasilanie jak dla elektrowni atomowej ale bez pinow LED i OPT a drugie jest pozbawione zupelnie zasilania i co najwazniejsze nie ma masy! Nie wiem co autor mial na mysli, ale jest to zupelnie bezuzyteczne. Nie bedzie dzialac nic co zostanie tam wpiete. Blad krytyczny.

Masa w JP4 (bo o to gniazdo de facto Ci chodzi) jest pobierana z gniazda JP3, które według mnie jest wystarczające do działania zwykłych urządzeń SIO działających z Atari. Oczywiście mogę się mylić, ale w zasadzie wszystkie pobierają masę z gniazda SIO, a takim jest JP3 w tym projekcie. Natomiast JP4 to tylko międzymordzie do komunikacji ze światem zewnętrznym, same doprowadzenie sygnałów.
I teraz clue sprawy - jak byś się przyjrzał, FP4 to w dużej mierze powtórzenie sygnałów z JP4. Jak się krytykuje, trzeba dobrze spojrzeć. A czemu widzisz tam "elektrownię"? Nie mam pojęcia, kto jakie urządzenie zechce włożyć w środek, ale sama nazwa wskazuje "Front Panel". Mogą tam być różnego typu podłączenia, w tym zewnętrzne ustawienia dla urządzenia, wyżwietlacz, nie wiem, przenośna wyrzutnia rakiet atomowych, jak ktoś sobie zażyczy?

willy napisał/a:

VCC2 (usb): -- nie widze zeby bylo gdziekolwiek podlaczone ??

Zgadza się, wisi podłączenie do pinów w JP6. Ukłon w stronę tych, co sobie na przyklad arduino wstawią w środek i zechcą konfigurację z zewnątrz robić. Albo SIO2PC przez USB. Mają gniazdo, mają pinout - resztę muszą załatwić własnym urządzeniem. Cztery piny od -  nazwijmy to tyłem - tyłu urządzenia na doutherboardzie z urządzeniem i mają podłączone USB w odpowiednim celu. Alternatywnie - zasilanie dla urządzenia z USB, odseparowane od Atari (w gestii konstruktora). To ma być głównie obudowa z opcją splittera, nie mogę narzucać rozwiązań. Ale mogę przewidzieć gniazda poza front panelem.

willy napisał/a:

VCC3: Piekny sposob na spalenie wszystkiego co jest podlaczone pod JP2 i J3. Zadnych zabezpieczen. Wyobraz sobie co sie stanie jak ktos podlaczy tam zasilacz od ... 1050 ... Pamietaj:  Glupota uzytkownikow potrafi byc bezgraniczna. Blad krytyczny.

Ale zrobi to na własne życzenie. Najwyżej kogoś głupota zaboli, zresztą zasilanie jest opcjonalne. Skoro ludzie do Atarki podłączają zasilacz od C64, to nie uchronisz wszystkich od wszystkiego. Ale dlatego "ta linia" jest osobno.

willy napisał/a:

Gniazdo USB typu B (nie wynika ze schematu ale widze na fotce): pominajac to ze nie jest z niczym polaczone, gniazdo typu B jest bez sensu. Nie pasuje do powszechnie stosowanych powszechnie ladowarek ktore mozna uzyc jako zasilacza 5v.

Wydaje mi się, że jak ktoś będzie chciał w ten sposób zasilacz urządzenie wewnętrzne i stać go na telefon z ładowarką, to koszt 6 zł (https://allegro.pl/oferta/kabel-drukark … 0f7126ddb3) jaki musi wydać na odpowiedni kabel podłączany pod ładowarkę nie będzie jakoś zabójczy, tym bardziej, że - jak wskazałeś - nie jest nigdzie podłączone (to premedytacja, nie błąd), więc konstruktor urządzenia chyba będzie wiedział, co robi? Jak nie? No cóż, nie mnie oceniać jego zdolności logicznego myślenia

willy napisał/a:

LED 12 i LED 34: Niepotrzebnie skomplikowany uklad. Za duzo stopni swobody dla ew uzytkownika/developera. Tym bardziej jezeli ma byc do tego dedykowana obudowa.

Według mnie, nie. Led1 i Led2 podają, które "zasilanie" mamy na stanie. LED3 i LED4 przeznaczone są dla urządzenia - nie każde będzie miało konieczność wycinania dziur w przednim panelu, te cztery diody będą na stałe w obudowie, przy czym dwie do wykorzystania przez konstruktorów urządzenia. Czasem wystarczy wstępna konfiguracja (S1) i nic nie ruszamy, ale warto na przykład wiedzieć, czy w danej chwili nie trwa transmisja danych? Tak to widzę i naciskałem, aby tak to było ujęte w projekcie.

willy napisał/a:

Do tego na koniec jeszcze niespojna numeracja, nie wplywa to na funkcjonalnosc, ale daje po oczach,

No cóż, tak wyszło podczas zmian konstrukcyjnych w trakcie tworzenia. Może powinienem nalegać "na poprawienie", ale z punktu widzenia użytkownika i tak nic się nie zmienia, a dla konstruktorów zewnętrznych urządzeń najważniejszy jest pinout, który znamy.

willy napisał/a:

Widze ze nie przyjmujesz krytyki/uwag odnosnie formy fizycznej wiec nie bede sie wypowiadal.

Masz na  myśli rozmieszczenie? Wiesz, ja po prostu muszę wziąć pod uwagę koszt formy, to nie będzie 3D, gdzie materiały mnie wyniosą 5zł i 10-15 godzin druku.

willy napisał/a:

Mimo oporow jakie pokazales kilka postow wyzej, jkbys sie jednak zdecydowal na przyjecie bezinteresownej pomocy/doradztwa, daj znac. Moge Ci pomoc rozwiazac przynajmniej wymienione powyzej problemy.

Szkoda, że jak zacząłem wątek to spadła tu na mnie tylko fala krytyki. Póki co powyższe nie uważam za problematyczne (może poza numeracją, ale ta już tak zostanie), za to chętnie skorzystam, jeśli będę robił ewentualny kolejny projekt.

willy napisał/a:

Niestety projekt jest wg mnie spier***** *** i nie nadaje sie do uzytku w takiej formie, a wrecz grozi uszkodzeniem podlaczonych urzadzen.

Jak odpisałem już w wątku - nikt nie zmusza do zakupu, nikt nie zmusza do podłączania. Mimo wszystko mam nadzieję, że będzie ok, a narzekać to my umiemy, oj umiemy... Dlatego wieloma rzeczami przestałem się przejmować, bo mamy tu zwykłe "polskie piekiełko". Tak, wiele rzeczy można było zrobić inaczej, ale płytka była robiona pod moje "widzimisię" i biorę na klatę wszelkie wady. Zalety też.

Pin napisał/a:

@Sikor - może płytka od Lotharka pasuje pod tę obudowę?

Zapytaj u źródła. Ja póki co w życiu jeszcze nie widziałem tej obudowy, więc ciężko mi powiedzieć. Póki co mam zmontowaną płytkę.

Pin napisał/a:

Kto jest odpowiedzialny za projekt PCB? Z ciekawości pytam.

Jedna z osób z forum, jak zechce, to się sam ujawni Nie czuję się upoważniony do takich informacji, tym bardziej, że projekt był w 100% robiony pod moje potrzeby i na moją prośbę. I tak, myślałem o pinoucie wcześniej i o gniazdach, a i tak parę poprawek wyszło w praniu.

Sikor umarł...

50

Odp: SuperSIO Splitter

Dziękuje za wyjaśnienie.
Przyjąłem do wiadomości.
Moja oferta pomocy tym samym wygasła.

Powodzenia życzę.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477